Προς το περιεχόμενο

SOS. Gigabyte 2060 Super Windforce OC (rev. 2.0). Την πάτησα


panospeter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες.

Με φωνάζει ο μικρός σήμερα το απόγευμα και μου λέει το Gaming PC κόλλησε (έπαιζε fortnite).

Πράγματι είχε παγώσει, οπότε του λέω ας κάνουμε undervolt την κάρτα μηπως ζεστένεται πολύ και για αυτό κόλησε (ανέβαζε 78 με 83 βαθμούς συνήθως).

Χρησιμοποιόντας το ίδιο το πρόγραμμα της Gigabyte (aorus engine) μειώσα τo target temp στους 77 βαθμούς οπότε, με κλειδωμένο το power target, μου κατέβασε το power consumption στο 90% και την ΠΑΤΗΣΑ

spacer.png

Καθώς άρχισε να παίζει στα 3 λεπτά το pc έσβησε, οπότε λέω στον μικρό δεν μπορούμε να κάνουμε undervolt οπότε ας ρίξουμε λίγο τα ρολόγια.

Μόλις όμως επανεκκίνησα τον υπολογιστή τα windows δεν έβλεπαν την κάρτα (2060 Super με error code 43). Για αυτό τον λόγο δεν μπορούσα πλέον να φορτώσω το aorus engine για να επαναφέρω τις ρυθμίσεις στα defailt (το έτρεχα αλλά δεν έβλεπε την κάρτα).

Εβγαλά την κάρτα απο το slot, την ξανέβαλα, έκανα unistall τους driver, του ξαναέβαλα, έτρεξα το DDU (Display Drivers Unistall) και όλους του πιθανούς συνδιασμούς των προηγούμενων, αλλά με τίποτα τα windows δεν αναγνώριζαν την κάρτα (συγκεκριμένα την έβλεπε σαν 2060 super αλλά τα windows έκαναν stop  τον driver με error 43).

Σε όλο αυτό το τουρλουμπούκι παρατήρησα ότι είχα artifacts (σε idle mode) μερικές φορές, ακόμα και στην οθόνη του Bios και βάσει αυτού σκέφτηκα ότι δεν έχει και κανένα νόημα να κάνω clean install τα Windows. Επίσης όταν κατέβασα και έτρεξα το firmware της κάρτας απο το site δεν το πέρασε γιατί δεν αναγνώριζε την κάρτα.

Τι έγινε ?

Τα έπαιξε η κάρτα ?

Είναι το power consumption κάποια μεταβλητή στην cmos της κάρτας και δεν μπορώ πλέον να το αλλάξω ?

Υποτίθεται ότι το undervolt είναι ασφαλή αλλά επιρεάζει το stability της κάρτας αν το παρακάνεις και δοκιμάζεις πόσο χαμηλά μπορείς να φτάσεις.

Μήπως φταίει η PSU  ή το motherboard της υπογραφής μου ??

Η κάρτα έχει αγοραστεί και παίξει στο PC μόνο 3 βδομάδες. Πως κινούμε απο εδώ και μπρος ?

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 λεπτά πριν, panospeter είπε

Η κάρτα έχει αγοραστεί και παίξει στο PC μόνο 3 βδομάδες. Πως κινούμε απο εδώ και μπρος ?

Εκτος και αν εχεις αλλο pc για δοκιμη, την γυρνας πισω. Λογω του οτι δεν εκανες αλλγες σε Bios επιπεδο, δεν θα αλλαξει κατι οταν την δοκιμασουν αυτοι. Αν οντως εχει θεμα, τοτε θα το βγαλει και σε αυτους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εκτος και αν εχεις αλλο pc για δοκιμη, την γυρνας πισω. Λογω του οτι δεν εκανες αλλγες σε Bios επιπεδο, δεν θα αλλαξει κατι οταν την δοκιμασουν αυτοι. Αν οντως εχει θεμα, τοτε θα το βγαλει και σε αυτους. 

Άλλο pc δεν έχω καθώς το Working Pc  για δουλιά ίσα που σηκώνει την 1050 ti (PSU 285W).

Το ζήτημα είνα ότι αντε και τους την πάω πίσω (Πλαίσιο).

Θα μου που αυτοί ότι δεν έχουν να μου την αντικαταστήσουν και να μου κόψουν πιστωτικό (ή επιστρογή χρημάτων). Με 389€ που την πήρα, πλέον δεν παίρνεις ούτε 1650 super (αν βρεις).

Έτσι αν ζητήσω αντικατάσταση, βάσει νόμου, θα την πάνε φαντάζομαι για rma στην Gigabyte.

Η gigabyte θα έχει να μου την αλλάξει ? Για τι χρόνους μιλάμε ?

Αν τους πάρει πάνω απο 15 μέρες για την αλλαγή, το Πλαίσιο δεν υποχρεώνεται να μου δώσει κάρτα αντικατάστασης (βάσει νόμου πάλι) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υποχρεούται να σου δώσει άλλη κάρτα για όσο καιρό πάρει το rma. Αν τους βγαίνει ασύμφορο το rma για το χ,ψ λόγο, μπορούν να δώσουν και κατευθείαν τα χρήματα πίσω. Ο νόμος δεν τους δεσμεύει ως προς την λύση. 

Μπορείς να ψάξεις και μόνος σου για rma. 

Για sapphire μου είχαν πει 3 εβδομάδες ότι θέλει πάντως. 

Δεν ξέρω αν πας πλαίσιο και τους ζητήσεις να την δοκιμάσουν ώστε να αποκλίσεις το υπόλοιπο pc σου. 

Δοκίμασε 2ο slot στην μητρική αν υπάρχει, και αν έχει switch για κάνα 2ο bios πάνω ή κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Για sapphire μου είχαν πει 3 εβδομάδες ότι θέλει πάντως. 

 

Πάντως σε έμενα η sapphire είχε κάνει τέσσερις μήνες το rma.
Άπλα αν σου τύχει κάτι τέτοιο αγοράζεις καινούργια κάρτα με την μία, και πουλάς μετά την κάρτα που θα σου στείλουν από το rma, όταν στην στείλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Όχι δεν υποχρεούται να σου δώσει άλλη κάρτα για όσο καιρό πάρει το rma. Αν τους βγαίνει ασύμφορο το rma για το χ,ψ λόγο, μπορούν να δώσουν και κατευθείαν τα χρήματα πίσω. Ο νόμος δεν τους δεσμεύει ως προς την λύση. 

Μπορείς να ψάξεις και μόνος σου για rma. 

Για sapphire μου είχαν πει 3 εβδομάδες ότι θέλει πάντως. 

Δεν ξέρω αν πας πλαίσιο και τους ζητήσεις να την δοκιμάσουν ώστε να αποκλίσεις το υπόλοιπο pc σου. 

Δοκίμασε 2ο slot στην μητρική αν υπάρχει, και αν έχει switch για κάνα 2ο bios πάνω ή κάρτα 

Που θα το βρω το switch ? πρέπει να ξεβιδώσω ανεμηστήρια ?

Αν στείλω μόνος; μου την κάρτα για rma δεν χάνω την εγγύηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βλεπεις καποιο διακοπτη στην πλευρα που ειναι και το Power connector, δεν εχει dual bios (google για να δεις πως ειναι σε αλλες καρτες).

Πολυ πιθανων να ειχε θεμα, μιας και οι 80 βαθμοι ειναι εντος οριων για gaming.

8 λεπτά πριν, panospeter είπε

Αν στείλω μόνος; μου την κάρτα για rma δεν χάνω την εγγύηση ?

προφανως και οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδία είναι δυνατόν να προκάλεσε πρόβλημα στο hardware, το software που δίνει η ίδια η εταιρία (aorus engine)  για την διαχείρηση της κάρτας ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panospeter είπε

Πάντως ρε παιδία είναι δυνατόν να προκάλεσε πρόβλημα στο hardware, το software που δίνει η ίδια η εταιρία (aorus engine)  για την διαχείρηση της κάρτας ?

Όχι, απλά έτυχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα τον κόσμο (internet).

Το θεμα πρέπει να λύνεται με reflash του bios της GPU:

https://www.youtube.com/watch?v=f2J3yhGhMkU

Το πρόβλημα είναι ότι η Gigabyte δεν έχει bios στο site της για την GV-N206SWF2OC-8GD (rev2) και τα bios update για την rev1.0 και 1.1 δεν μου τα αναγνωρίζει (this bios version does not match). Κάποιοι στο net μιλάνε για μια manual διαδικασία που βρήκαν κάπου αλλά κανείς δεν λέει ποιά είναι ή που την βρήκε.

Πάει λοιπόν για πίσω και θα μπω και εγώ σε αυτούς που δεν θα έχουν κάρτα μέχρι το καλοκαίρι (το μπουζουκάκι θα το βγάλω αργότερα 😄).

Και όλα αυτά γιατί ? Γιατί είπα να χρησιμοποιήσω το software της Gigabyte που σου στέλνει με την κάρτα (προφανώς τα setting τα αποθκεύει σε κάποια CMOS της κάρτας με αποτέλεσμα να μην μπορείς να την επαναφέρω).

Το μόνο άλλο ενδεχόμενο που μου μένει να κάνω (αν η κάρτα δεν βγήκε όντως off) είναι να την δοκιμάσω σε άλλο PC μήπως να χάλασε η PCI Express του MB.

Επειδή όμως απο μεθαύριο κλείνουν όλα μέχρι της 28 λέω να την πάω αύριο για να αρχίσει να μετράει ο χρόνος αποκατάστασης.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panospeter είπε

Έφαγα τον κόσμο (internet).

Το θεμα πρέπει να λύνεται με reflash του bios της GPU:

https://www.youtube.com/watch?v=f2J3yhGhMkU

Το πρόβλημα είναι ότι η Gigabyte δεν έχει bios στο site της για την GV-N206SWF2OC-8GD (rev2) και τα bios update για την rev1.0 και 1.1 δεν μου τα αναγνωρίζει (this bios version does not match). Κάποιοι στο net μιλάνε για μια manual διαδικασία που βρήκαν κάπου αλλά κανείς δεν λέει ποιά είναι ή που την βρήκε.

Πάει λοιπόν για πίσω και θα μπω και εγώ σε αυτούς που δεν θα έχουν κάρτα μέχρι το καλοκαίρι (το μπουζουκάκι θα το βγάλω αργότερα 😄).

Και όλα αυτά γιατί ? Γιατί είπα να χρησιμοποιήσω το software της Gigabyte που σου στέλνει με την κάρτα (προφανώς τα setting τα αποθκεύει σε κάποια CMOS της κάρτας με αποτέλεσμα να μην μπορείς να την επαναφέρω).

Το μόνο άλλο ενδεχόμενο που μου μένει να κάνω (αν η κάρτα δεν βγήκε όντως off) είναι να την δοκιμάσω σε άλλο PC μήπως να χάλασε η PCI Express του MB.

Επειδή όμως απο μεθαύριο κλείνουν όλα μέχρι της 28 λέω να την πάω αύριο για να αρχίσει να μετράει ο χρόνος αποκατάστασης.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω ?

Δοκίμασε αυτό 

https://www.techpowerup.com/vgabios/213019/gigabyte-rtx2060super-8192-190704

Εδώ μπορείς να βρεις όλα τα bios γισ τις gigabyte 

https://www.techpowerup.com/vgabios/?architecture=NVIDIA&manufacturer=Gigabyte&model=RTX+2060+Super&version=&interface=&memType=&memSize=&since=

Για να φλασαρεις, ψάξε για το nvflash το οποίο το τρέχεις από cmd

Βήματα εδώ 

https://www.overclockersclub.com/guides/how_to_flash_rtx_bios/

Ουσιαστικά σε ενδιαφέρει το nvflash --protect off 

Και

Nvflash -6 bios.rom

 

Όταν κατεβάσεις το nvflash, βάλε το σε φάκελο στο desktop και μέσα στον φάκελο πέτα και το BIOS που θα βάλεις (άλλαξε το όνομα για ευκολία σε bios.rom)

Τρεξε cmd ως admin και γράψε cd και paste την διεύθυνση του φακέλου (εύκολα το κάνεις copy μέσα από τον φάκελο). Μετά εκτελείς τα παραπάνω commands 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να ξερεις οτι αν εχεις τον i5-10400 = της υπογραφης σου,
τοτε θα ειναι ακομη πιο ευκολα τα πραγματα απο να μην ειχε vga
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/199271/intel-core-i5-10400-processor-12m-cache-up-to-4-30-ghz.html
γιατι κατα το φλασαρισμα μπορεις να εχεις ως απεικονιση & την Intel vga
και ως εκ τουτου να μην εισαι 'στα τυφλα'! 🤓 (αν δεν εχουν αλλαξει κατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το τροφοδοτικό σου έχει θέμα και όχι η κάρτα...Η κάρτα απλώς το ζόρισε, το τροφοδοτικό μάλλον δεν "δινει" και η κάρτα διαμαρτύρεται.

Ειδάλλως είχες προβληματική κάρτα και έσκασε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί παιδεύεσαι ? Από την στιγμή που κάτι δεν δουλεύει και έχει εγγύηση την αξιοποιείς. 

Το μόνο που χάνεις είναι χρόνο και ίσως αν δεν γνωρίζεις πάνω στις προσπάθειες για λύση (μέσω προτάσεων από youtube) να κάνεις ζημιά περαιτέρω και να βγει εκτός εγγύησης. 

Στείλε την στο πλαίσιο και υπομονή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...