Προς το περιεχόμενο

Πώς μένεις στην Β λυκείου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικά τα σχολεία έχουν γεμίσει μαθητάρες. Ασχολούνται (οι μαθητές εννοώ) με χίλια 2 πράγματα εκτός απο τα μαθήματα. Οπότε ναί! είναι εύκολο να μείνει κάποιος

90S Lol GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 19-20 χρονια που διναμε ολα τα μαθηματα πανελληνιες και στη β λυκείου, ναι εμεναν πολλοι στην ιδια ταξη και εφευγαν για τεχνικό λυκειο. Σημερα μου φαίνεται παραξενο γιατι βλέπω παιδιά που δεν ξέρουν ουτε την προπαίδεια -δεν υπερβάλλω- να εχουν 20ρια σε ολα τα μαθηματα και να κανουν επίδειξη οι γονείς στα σοσιαλ για το αριστουχο τεκνο τους. Αν πιστευεις οτι δίκαια έχεις χαμηλό βαθμό και όντως έχεις κενά ζητησε βοήθεια είτε σε φροντιστήριο είτε μέσω ιντερνετ ή εστω από καποιο γνωστό σου. Τωρα με την τηλεκπαίδευση για όσους μαθητες δεν έχουν βοήθεια θα είναι δυσκολο ασχετα με τους βαθμούς, να μάθουν αυτά που πρέπει 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εν έτος 2022 με την τράπεζα θεμάτων κτλ, είμαι μαθητής επαλ και εχώ βγάλει Γενικο Μεσο Ορο (όλα τα μαθήματα μαζί Α και Β τετραμινο) 15,7. Το πρόβλημα είναι οτι στα μαθηματικα (Αλγεβρα και Γεωμετρια) εχω παρει και στα δυο 7 και 10, Δεν προκειτε να μπορεσς να γραψω 13 στις εξετασεις και στα δυο και εχω ανχωθει αν μπορεσώ να περασω. Στον τομέα μου εχώ 15+. Μπορεί να απαντήσει καποιος με σιγουρια τι γινεται σε αυτη την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο γενικός ΜΟ σου μετα τις εξετασεις είναι πάνω απο 13 τότε δε μένεις, αλλιως αν είσαι κάτω από τη βάση μεχρι 4 μαθηματα δινεις ξανά εξετάσεις το Σεπτέμβρη. Αν το εχεις γμο κατω απο 13 και εισαι κατω από τη βαση σε περισσότερα από 4 μαθηματα μένεις στην ίδια τάξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 λεπτά πριν, psomipsomi είπε

Εν έτος

* Εν έτει

5 λεπτά πριν, psomipsomi είπε

2022 με την τράπεζα θεμάτων

Υπάρχει ακόμα; Το '17 που έδινα δεν υπήρχε.

6 λεπτά πριν, psomipsomi είπε

Το πρόβλημα είναι οτι στα μαθηματικα (Αλγεβρα και Γεωμετρια) εχω παρει και στα δυο 7 και 10, Δεν προκειτε να μπορεσς να γραψω 13 στις εξετασεις

Αυτό το σύστημα από όσο θυμάμαι ίσχυε στο γυμνάσιο. Στο λύκειο χρειάζεται να έχεις Γ.Μ.Ο. 10 για να περάσεις την τάξη.

7 λεπτά πριν, psomipsomi είπε

είμαι μαθητής επαλ

Ήμουν σε ΓΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, psomipsomi είπε

Εν έτος 2022 με την τράπεζα θεμάτων κτλ, είμαι μαθητής επαλ και εχώ βγάλει Γενικο Μεσο Ορο (όλα τα μαθήματα μαζί Α και Β τετραμινο) 15,7. Το πρόβλημα είναι οτι στα μαθηματικα (Αλγεβρα και Γεωμετρια) εχω παρει και στα δυο 7 και 10, Δεν προκειτε να μπορεσς να γραψω 13 στις εξετασεις και στα δυο και εχω ανχωθει αν μπορεσώ να περασω. Στον τομέα μου εχώ 15+. Μπορεί να απαντήσει καποιος με σιγουρια τι γινεται σε αυτη την περίπτωση;

2 τινά συμβαίνουν. Ή είσαι ο ίδιος και ανοίγεις πολλά προφίλ ρωτώντας ακριβώς το ίδιο πράγμα ή όλοι στην τάξη σου έχετε ακριβώς τους ίδιους βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΓΜΟ 15,7 όπως λες, νομίζω είσαι ασφαλής, αφού χρειάζεσαι ΓΜΟ 9,5.
Πιο πιθανό να χιονίσει στη Σαχάρα παρά να μείνει κάποιος σε ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ... 

Από ΦΕΚ 2093/2021

"Άρθρο 1
Α. Προαγωγή - Παραπομπή μαθητών/μαθητριών Α’, Β’ τάξεων ΕΠΑ.Λ.

1. Οι μαθητές/τριες των Α’ και Β’ τάξεων προάγονται όταν ο Γενικός Μέσος Όρος (Γ.Μ.Ο.) των μαθημάτων τους είναι ίσος ή μεγαλύτερος του εννέα και πέντε δέκατα (9,5). Ο Γ.Μ.Ο. προκύπτει από το μέσο όρο των Βαθμών Ετήσιας Επίδοσης (Β.Ε.Ε.) της/του μαθήτριας/τή όλων των μαθημάτων πλην της Φυσικής Αγωγής και εκφράζεται με προσέγγιση δεκάτου. Ο Β.Ε.Ε. για κάθε μάθημα προκύπτει από τον μέσο όρο (Μ.Ο.) των προφορικών βαθμών των δύο τετραμήνων και σημειώνεται ως δεκαδικός."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...