Προς το περιεχόμενο

Το Facebook πλέον θα διαγράφει άρθρα παραπληροφόρησης σχετικά με τα εμβόλια


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

Περναμε δυστυχως σε επικινδυνες εποχες. Κανενα δικαιωμα εχει το Facebook και το καθε Facebook να κατεβαζει ακομα και την παραμικρη παπαραλογια-συνωμοσια. Βεβαια εδω φίμωσαν τον πρόεδρο των ΗΠΑ, στον κάθε άκυρο θα κωλώσουν;

δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα πχ εγώ ο μπαμπης λέμε τώρα καταφέρνω με διάφορα ψεύτο επιχειρήματα  να πείσω ένα 60% πληθυσμού οτι τα εμβόλια σκοτώνουν παρουσιάζοντας διάφορα ψευτο επιχειρήματα και βάζω σε σκέψη άλλα 10 20 % σαν αποτέλεσμα να μην κάνει ένα σεβαστό μέρος του πληθυσμού εμβόλια. Όλο αυτό σαν αποτέλεσμα θα έχει επιδημία χωρίς τέλος με κατάρρευση οικονομίας και πολλοίς θανάτους.

όλα αυτά θα ειχαν αποφευχθεί αν το φβ θα με έκοβε, από την άλλη ανετα θα μπορούσαν να βουλώνουν πολλά στόματα ετσι ακομη και για αληθινά γεγονότα (όπως ειπα ειναι λίγο ποιο πολύπλοκα τα πράγματα στην πράξη) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αυτό το πράγμα το ακούω από πολλούς, αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω.... Γιατί το facebook δεν έχει το δικαίωμα να κατεβάζει και να ανεβάζει ότι θέλει;
Υπάγεται σε κάποια νομοθεσία; Δεν μιλάω για το ηθικό της υπόθεσης. Ρωτάω αν όντως είναι παράνομο. Ιδιωτική επιχείρηση δεν είναι; Δεν κάνει ότι θέλουν οι μέτοχοι της; Υπάγεται σε κάποιο άλλο νομικό καθεστώς απ ότι οι υπόλοιπες επιχειρήσεις;
Χωρίς ίχνος τρολλ και ειρωνείας,  θα μπορούσε πραγματικά να μου το εξηγήσει κάποιος αυτο;
Ευχαριστώ πολύ.

To facebook είναι τεχνολογική πλατφόρμα και η δικαιοσύνη δε μπορεί να κινηθεί εναντίον του αν εμείς γράψουμε μια σαχλαμάρα. Όμως με τη φίμωση και την επιλογή ειδήσεων γίνεται εκδότης και χάνει όλα τα προνόμια απέναντι στο νόμο που του προσφέρει το παρόν καθεστώς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Κάποτε η επιστήμη είχε κατασταλάξει πως η ομοφυλοφιλία είναι ασθένεια, ακόμα εκεί θα ήμασταν αν δεν υπήρχε η ελευθερία του λόγου και υπήρχε η δικτατορία των σοσιαλ μιντια. Τώρα ποιος κρίνει τι είναι αληθές τι παραπληροφόρηση και τι οδηγεί σε βία υπάρχει και η δικαιοσύνη. Όλοι έχουμε δικαίωμα να εκφράζουμε λόγο από τους επιστήμονες ως τους βλάκες γιατί αλλιώς μιλάμε για φασισμό ή κομμουνισμό.

Φίκε μου μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο... έχεις σκεφτεί πόσοι από του 6000 νεκρούς συμπολίτες μας, που έχουμε ως σήμερα, θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν ακούγαμε μόνο τους ειδικούς?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό περνάει στα πλαίσια του επικίνδυνου... Άλλο να κλείνεις λογαριασμούς ανθρώπων που για χρονια ολοκληρα λενε μονο ανακριβιες και ψεματα (πορτοκαλι ακους?) και αλλο να βγαινει και να "φιλτραρει" επιτοπου το καθε τι που γραφεις. Τοσο καιρο υπηρχε το "φιλτρο" των "ψευδων πληροφοριων" το οποιο σου ελεγε πρακτικα οτι η ταδε εικονα ή βιντεο ειναι ψευτικο ή λεει ψεματα. Γιατι να μην συνεχίσουν ετσι?  Επικίνδυνοι καιροί ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Φίκε μου μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο... έχεις σκεφτεί πόσοι από του 6000 νεκρούς συμπολίτες μας που έχουμε ως σήμερα θα μπορούσαν, να είχαν αποφευχθεί, αν ακούγαμε μόνο τους ειδικούς?

Δε ξέρω, να σε ρωτήσω αν όντως θα είχαμε λιγότερους νεκρούς αν φορούσαμε απ΄ την αρχή μάσκες αντί να μας λένε ότι η μάσκα δε προσφέρει προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

To facebook είναι τεχνολογική πλατφόρμα και η δικαιοσύνη δε μπορεί να κινηθεί εναντίον του αν εμείς γράψουμε μια σαχλαμάρα. Όμως με τη φίμωση και την επιλογή ειδήσεων γίνεται εκδότης και χάνει όλα τα προνόμια απέναντι στο νόμο που του προσφέρει το παρόν καθεστώς.

Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο τεχνολογική πλατφόρμα. Το έψεξα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη... Είναι σαν να λέμε Α.Ε. .;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Κάποτε η επιστήμη είχε κατασταλάξει πως η ομοφυλοφιλία είναι ασθένεια, ακόμα εκεί θα ήμασταν αν δεν υπήρχε η ελευθερία του λόγου και υπήρχε η δικτατορία των σοσιαλ μιντια. Τώρα ποιος κρίνει τι είναι αληθές τι παραπληροφόρηση και τι οδηγεί σε βία υπάρχει και η δικαιοσύνη. Όλοι έχουμε δικαίωμα να εκφράζουμε λόγο από τους επιστήμονες ως τους βλάκες γιατί αλλιώς μιλάμε για φασισμό ή κομμουνισμό.

Μισό ... λες ότι η ελευθερία του λόγου και τα μίντια αναίρεσαν την κατάταξη της ομοφυλοφιλίας ως ασθένειας ή η ίδια η επιστήμη αργότερα ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Δε ξέρω, να σε ρωτήσω αν όντως θα είχαμε λιγότερους νεκρούς αν φορούσαμε απ΄ την αρχή μάσκες αντί να μας λένε ότι η μάσκα δε προσφέρει προστασία.

Όχι*, να μου απαντήσεις αν από το δεύτερο lockdown και μετά θα είχαμε αποφύγει όλους αυτούς τους θανάτους (5500 μην ξεχνιέσαι) αν δεν κάναμε του κεφαλιού μας με συγκεντρώσεις, εκκλησιασμούς, γιορτές και πανηγύρια και βόλτες για το τίποτα... δεν είναι τυχαίο ότι στα σκληρά lockdown που αναγκαζόμαστε να υποστούμε τις βασικές οδηγίες τα νούμερα μειώνονται... 

αυτο να μου απαντήσεις ή να μου εξηγήσεις τον λόγο που αυξάνουν τα κρούσματα και οι νεκροί όταν “ανοίγουν” τα μέτρα... 
 

* αυτό με την μάσκα που το βρήκες???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stelios@ είπε

Δοκιμάστε να το απενεργοποιήσετε γενικός το fb να δείτε μετά από μια εβδομάδα αποτοξίνωση πόσο άχρηστο ήταν τελικά και κρίμα στον άχρηστο χρόνο που αφιερώνατε για να πλουτίσουν μερικοί κ βέβαια να σας επιβάλουν κ τι θα γράφετε! 

Δεν σου επιβάλει κάνεις τι θα γράφεις, το τι θα φαίνεται όμως στους υπόλοιπους και τι διαδίδεις δεν ειναξ υποχρεωμένη καμία πλατφόρμα να το ανοιχτεί, αν σου αρέσει το γράψιμο γράψε σε ένα χαρτί στο σπίτι σου να διαβάζεις να καμαρώνεις τα γραπτά σου, στείλε μαζικά emails σε όσους θέλεις η ανοιξε ενα Blog που θα βλέπεις μόνο εσύ και όποιος σε βρει. 

Αποχη κτλ, κλασσικές καραμελες που τις ακούμε 10 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο τεχνολογική πλατφόρμα. Το έψεξα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη... Είναι σαν να λέμε Α.Ε. .;

Κάτι σαν φόρουμ τεχνολογίας και κάθε τι επιστητού; Εταιρεία είναι κι αυτό αλλά δε ξέρω να σου απαντήσω τα νομικά χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

To facebook είναι τεχνολογική πλατφόρμα και η δικαιοσύνη δε μπορεί να κινηθεί εναντίον του αν εμείς γράψουμε μια σαχλαμάρα. Όμως με τη φίμωση και την επιλογή ειδήσεων γίνεται εκδότης και χάνει όλα τα προνόμια απέναντι στο νόμο που του προσφέρει το παρόν καθεστώς.

Θα μπορεί πλέον, με ότι αλλαγές γίνουν στο section 230 από τη νέα κυβέρνηση θα είναι τουλάχιστον για θέματα σαν τον covid.

What's Section 230? The social media law that's clogging up the stimulus talks

https://www.cnet.com/news/whats-section-230-the-social-media-law-thats-clogging-up-the-stimulus-talks/

25 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Αυτό περνάει στα πλαίσια του επικίνδυνου... Άλλο να κλείνεις λογαριασμούς ανθρώπων που για χρονια ολοκληρα λενε μονο ανακριβιες και ψεματα (πορτοκαλι ακους?) και αλλο να βγαινει και να "φιλτραρει" επιτοπου το καθε τι που γραφεις. Τοσο καιρο υπηρχε το "φιλτρο" των "ψευδων πληροφοριων" το οποιο σου ελεγε πρακτικα οτι η ταδε εικονα ή βιντεο ειναι ψευτικο ή λεει ψεματα. Γιατι να μην συνεχίσουν ετσι?  Επικίνδυνοι καιροί ...

Με τις αλλαγές που έρχονται στο section 230 θα είναι υπόλογοι νομικά για ότι γράφει ο καθένας.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το οτι δεν εχει δικαιωμα να κατεβαζει κατι δεν το συζηταμε εκτος απο συγκεκριμενα πραγματα .

αν πεις οτι ειναι λαθος το εμβολιο με συγκεκριμένα στοιχειά  γιατι να κατεβει?δεν λες στον αλλο παμε να κανουμε κατι κακο.

απο την αλλη ακουσα για ενα περιστατικο που εκανε εμβολιο το ακουσαμε ολοι στις ειδησεις και ειπαν λογικο οτι δεν εχει σχεση το εμβολιο και τελος

και οτι κανενα παρομ,οιο περιστατικο δεν εγινε σε 5 εκατομμυρια στο κοσμο

αλλα η ερωτηση ειναι για μενα η εξης αν παντα λεμε δεν φταιει αρα λογικο να μην εχει κανενα προηγουμενο περιστατικο .

αυτο το λεω διοτι εχω την απορια αν το εγραφα στο φβ αυτο το προβληματισμο (δεν εχω φβ) θα το κατεβαζε?αν ναι για ποιο λογο?

δεν καταλαβαινω με ποια λογικη αλλα αφου ολοι λεμε το κακο το φβ και ειμαστε ολη μερα μεσα οπως κραζαμε ενα φορουμε μην λεμε ονοματα και κανεις δεν φαυγει λογικο ειναι να κανουν οτι τους κ...ει στον εγκεφαλο και εμεις να λεμε εδω και εκει αν κανουν σωστα η οχι αλλα να συνεχιζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχολείστε με όσους χειραγωγούν. Από κει και πέρα δεν είναι όλα θετικά, ούτε όλα αρνητικά στον εμβολιασμό. Ας προσέχουν οι ευπαθείς ομάδες περισσότερο γιατί οι μη ευπαθείς απ' ότι φαίνεται δεν έχουν σοβαρές επιπτώσεις, χωρίς να σημαίνει πως δεν πρέπει να προσέχουν κι αυτοί. 

Νέα εμβόλια είναι οπότε οι κλινικές μελέτες είναι όσοι εμβολιάζονται και μέχρι να έχουν μεγάλα δείγματα ίσως υπάρξουν και παράπλευρες απώλειες. Μη σου τύχει μόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...