Προς το περιεχόμενο

Remote Working για προγραμματιστες


crimsonwall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επηρεασμενος απο την συζητηση που ειχε ανοιξει στο τρολοθεμα προχθες, θα ηθελα να μαθω το πως βλεπει το φορουμ το Remote Working στο κομματι μας.

Προσωπικα το μεγαλυτερο θετικο που εχω δει ειναι οτι εχω περισσοτερη ενεργεια στο τελος της ημερας (και χρονο) καθως γλιτωνω το πηγαινελα στο γραφειο σε ωρες αιχμης.
Απο την αλλη χανεις πολυ στην καθημερινη επαφη με τα υπολοιπα ατομα στο γραφειο και τα meeting ειναι πολυ πιο κουραστικα. Ενω απο κοντα δεν ειχα θεμα οσο και να τραβουσαν (σε λογικα πλαισια), πλεον στο 20 λεπτο δεν μπορω να συγκεντρωθω.

Για μενα μια μιξη remote working με φυσικη παρουσια σε μερες με πολλα meeting θα ηταν η ιδανικη απο την μεχρι τωρα εικονα μου, αλλα θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη των υπολοιπων, ειδικα αν δουλευαν remote και πριν την πανδημια.

Επεξ/σία από crimsonwall
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, ζορίστηκα στην αρχή γιατί προσπάθησα να μεταφέρω το 8ωρο της εταιρείας στο σπίτι, το οποίο αποδείχτηκε πολύ λάθος.
Μετά απο 1.5-2 μήνες που βρήκα νομίζω τον καλύτερο τρόπο για να προσαρμοστώ στην remote εργασία και όντας πλέον αρκετούς μήνες σε αυτό το πρόγραμμα, νομίζω οτι θα μου κακοφανεί πολύ η επιστροφή αν γίνει. Αυτά που με βοήθησαν προσωπικά ήταν :
-Να ντύνομαι και να ετοιμάζομαι σαν να πηγαίνω στην δουλειά. Γενικά νομίζω αυτό με βοήθησε να κάνω το transition απο το "σπιτι" στην "δουλειά" παρόλο που αλλάζει μόνο ένα δωμάτιο
-Να βάζω στόχους tasks και όχι να προσπαθώ να χώσω όση δουλειά "βγαίνει" σε ένα 8ωρο. Ορίζω δηλαδή οτι σήμερα πρέπει να βγούν αυτά τα 2/3 πράγματα ή αν έχω κάποιο μεγάλο, το σπάω σε μικρότερα και κάνω το ίδιο. Με αυτόν τον τρόπο, δεν αγχώνομαι για το πόσο ΠΡΕΠΕΙ να κάτσω και γίνεται περισσότερο πόσο θέμα του πότε θέλω. Είτε αυτό σημαίνει 2 tasks το πρωί και ένα το βράδυ, είτε 3 το πρωί.
-Σπάω τον χρόνο και δεν κάνω το 8ωρο συνεχόμενα. Προσωπικά ασχολούμαι αρκετά με τον αθηλτισμό, οπότε δουλεύω κάποιες ώρες το πρωί και όταν νιώσω οτι μπούχτισα ή κλείσει κάποιο μεγάλο κομμάτι ή ζαλιστώ απο κάτι δύσκολο, βγαίνω για ένα τρέξιμο ή ποδήλατο. Καθαρίζει το μυαλό και σκέφτομαι πράγματα πιο ελεύθερος ενώ βρίσκομαι εκτός. Σημαντικό επίσης, κάνω ένα διάλλειμα το μεσημέρι για να φάω σαν άνθρωπος με την οικογένεια αντί με ταπεράκι στο γραφείο.

Τώρα ως προς τα meeting, νομίζω σαν την φυσική παρουσία δεν έχει. Απο κοντά μπορεί να υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις που έχανα  το ενδιαφέρον αλλα πάλι άκουγα. Στο online, αν δεν δίνω προσοχή, νιώθω οτι τελειώνει το meeting και δεν ήμουν καν εκεί.

Αυτά βέβαια δουλεύουν για εμένα, με τα συγκεκριμένα ενδιαφέροντα και την συγκεκριμένη εταιρεία. Νομίζω το σημαντικότερο είναι ο καθένας να βρεί την ισσοροπία του ως προς το επίπεδο απασχόλησης (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω), χωρίς να μπουχτίζει ή να "κλέβει".

Επεξ/σία από Theo1903
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω και 15 λεπτα γυμναστικη σαν διάλειμμα  χρειαζεται πολυ, ενα βιντεο στο youtube στη tv με κανα «σπιτικο» προγραμμα. Ολο λεω θα αρχισω αλλα ποτε δε το κανω. 
 

η μεγαλυτερη σπασαρχιδια ειναι να δουλευεις με αλλους στην αλλη ακρη του κοσμου και να καθεσαι στο κινητο στο σλακ αργα το βραδυ την ωρα που αραζεις αφου εχουν κοιμηθει τα παιδια...

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Για τα βαρετα meetings προσπαθησε να εισαι ορθιος και οχι καθιστος, αν γινεται φυσικα. 

@Theo1903 μη γελας βρε, πολυς κοσμος το κανει και δεν εχει να κανει μονο με τη βαρεμαρα: https://www.zenofcoding.com/2015/02/11/its-time-to-get-up-a-short-story-of-a-stand-up-desk-programmer/

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Για τα βαρετα meetings προσπαθησε να εισαι ορθιος και οχι καθιστος, αν γινεται φυσικα. 

Η αληθεια ειναι οτι το εχω δοκιμασει και πραγματι βοηθαει. Αλλα δεν ειναι πολυ πρακτικο με την καμερα ανοιχτη συνηθως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, crimsonwall είπε

Η αληθεια ειναι οτι το εχω δοκιμασει και πραγματι βοηθαει. Αλλα δεν ειναι πολυ πρακτικο με την καμερα ανοιχτη συνηθως.

 

Εκτος αν εννοεις αλλους πρακτικους λογους,  δε λεω να εχεις το λαπτοπ στα χερια και να κοβεις βολτες, εχω τυχει σε συναντησεις που ο αλλος το χε αγκαλια και εκοβε βολτες και ηταν ζαλαδα να τον κοιταω. 

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο κουραστικο πραγμα πιστευω  ειναι οτι στην ελλαδα δεν υπηρχε remote κουλτουρα,
για να δουλεψει αυτο το πραγμα σωστα , πρεπει να υπαρχει διαθεση και θεληση απο την ομαδα απο πανω μεχρι κατω.Τι εννοω... αν υπαρχιε ρποβλημα επικοινωνιας στο γραφειο, στο remote θα παει *10.
Αν δινουν ασφυκτικους χρονους και deadlines οι απο πανω τοτε παλι το rmeote θα δουλεψει δυσκολοτερα γιατι θα χαθει η διαδικασια του pair programming, mentoring, meeting κτλ... Ο καθενας θα ειναι για την παρτη του να βγει το προτζεκτ κτλ

Στο δευτερο σκελος οπως ανεφερε και ενα ςπιο πανω αυτο δεν ειναι WFH  αλλα ειναι καταναγκη...
Το wfh  ειναι δουλευεις απο το σπιτι κοιμασαι παραπανω, να εχεις περισσοτερο πποσωπικο χρονο αντι να τρως μετακινησεις κτλ και 17 σχολας και πας για μπυρες ,γυμναστηριο, βολτες.
Τωρα απλα εισια μεσα σε ενα κλουβι...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω μολις μπηκα σε νεα εταιρεια εδω και ενα μηνα και το σιχαινομαι. Παρα πολυ δυσκολη η επικοινωνια, πολυ βαρετη η ζωη στο σπιτι συνεχεια, καθολου social activities που στη Σουηδια ειναι το νουμερο 1 σε ολες τις δουλειες. Σαν νεοπας σε νεο συστημα μου κανει τη ζωη απιστευτη δυσκολη, πραγματα που απο κοντα μπορουσα να τα μαθω σε 10 λεπτα, τωρα παιρνουν 2-3 ωρες.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι μια χαρά με αυτό το μοντέλο. Βέβαια, δουλεύω part time remote σχεδόν 5 χρόνια σε δεύτερη δουλειά, οπότε τώρα που είμαι και στην κανονική μου δουλειά full time remote δεν μου φαίνεται κάτι παράξενο.

Θέλει καλή οργάνωση και πειθαρχία για να πετύχει. Θέλει ξεχωριστό χώρο "γραφείου" στο σπίτι οπωσδήποτε, χωρίς αυτό δεν θα είσαι ποτέ παραγωγικός. Τα υπόλοιπα, διάλειμμα, σήκωμα για ξέπιασμα, κλπ, πρέπει να γίνονται σαν να ήσουν στο γραφείο. Πάρτε τηλέφωνο έναν συνάδελφο και όσο μιλάτε κόψτε μια βόλτα μέσα στο σπίτι. Πηγαίνετε μια βόλτα το τετράγωνο, σαν να πηγαίνατε να βάλετε καφέ στο γραφείο.

Σίγουρα χάνεις το κλίμα του γραφείου που μόνο ένα βλέμμα αρκούσε για να σου δημιουργήσει ένα συναίσθημα, αλλά κερδίζεις σε προσωπική ανάπτυξη πιστεύω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα περισσοτερα σχολια ειναι αρνητικα, αν κρινω απο τα ποσοστα του κοσμου παγκοσμιως που του αρεσει το remote μαλλον στο εν λογω νημα εγραψαν περισσοτερο αυτοι που δεν τους αρεσει. 

https://www.smallbizgenius.net/by-the-numbers/remote-work-statistics/#gref

Ας μη γελιομαστε, δε μπορει να συγκριθει το remote με το onsite σε καμια περιπτωση, ολα ειναι συντριπτικα υπερ του remote. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη καποιος να προτιμησει να δουλευει ολο το καλοκαιρι κοντα στην Ομονοια στους 40 βαθμους, διπλα σε ατομα που με αρκετα μεγαλη πιθανοτητα δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και ενα περιβαλλον γενικα τοξικο, θορυβωδες, κλπ με τον μανατζερ κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι, και να μενει Αθηνα τρωγοντας 1-1,5 ωρα στις μετακινησεις, οταν του δινεται η δυνατοτητα να νοικιασει παραθαλασσιο Χαλκιδικη, Χαλκιδα, νησι, η οπουδηποτε αλλου και να δουλευει στο μπαλκονι με φοντο τη θαλασσα και 5 λεπτα αφου κλεισει το pc να βουταει;

Σορρυ αλλα δε νομιζω Τακη...

Πιστευω ολα οσα αναφερθηκαν ειναι απο εμπειριες επηρεασμενες απο την καραντινα και οχι απο το ιδιο το remote

Η μονη περιπτωση που θα προτιμουσε καποιος να πηγαινει γραφειο ειναι να ειναι πολυ νεος στα πρωτα του βηματα και να θελει να κανει επαφες, να αποκτησει εμπειριες, κλπ η να ειναι τρομερα κοινωνικος και το καθημερινο, πολυωρο κους κους να ειναι τροπος ζωης για αυτον/ην

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, archer100 είπε

Μιας και τα περισσοτερα σχολια ειναι αρνητικα, αν κρινω απο τα ποσοστα του κοσμου παγκοσμιως που του αρεσει το remote μαλλον στο εν λογω νημα εγραψαν περισσοτερο αυτοι που δεν τους αρεσει. 

https://www.smallbizgenius.net/by-the-numbers/remote-work-statistics/#gref

Ας μη γελιομαστε, δε μπορει να συγκριθει το remote με το onsite σε καμια περιπτωση, ολα ειναι συντριπτικα υπερ του remote. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη καποιος να προτιμησει να δουλευει ολο το καλοκαιρι κοντα στην Ομονοια στους 40 βαθμους, διπλα σε ατομα που με αρκετα μεγαλη πιθανοτητα δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και ενα περιβαλλον γενικα τοξικο, θορυβωδες, κλπ με τον μανατζερ κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι, και να μενει Αθηνα τρωγοντας 1-1,5 ωρα στις μετακινησεις, οταν του δινεται η δυνατοτητα να νοικιασει παραθαλασσιο Χαλκιδικη, Χαλκιδα, νησι, η οπουδηποτε αλλου και να δουλευει στο μπαλκονι με φοντο τη θαλασσα και 5 λεπτα αφου κλεισει το pc να βουταει;

Σορρυ αλλα δε νομιζω Τακη...

Πιστευω ολα οσα αναφερθηκαν ειναι απο εμπειριες επηρεασμενες απο την καραντινα και οχι απο το ιδιο το remote

Η μονη περιπτωση που θα προτιμουσε καποιος να πηγαινει γραφειο ειναι να ειναι πολυ νεος στα πρωτα του βηματα και να θελει να κανει επαφες, να αποκτησει εμπειριες, κλπ η να ειναι τρομερα κοινωνικος και το καθημερινο, πολυωρο κους κους να ειναι τροπος ζωης για αυτον/ην

Αυτό ακριβώς είναι. Όπως είπε και ο @tsofras πιο πάνω, αν μπορούσες μετά τη δουλειά από το σπίτι να βγεις μια βόλτα με ένα φίλο, να πας ένα γυμναστήριο, ένα ποτό το βράδυ, οτιδήποτε, τότε θα ήταν πολύ πιο εύπεπτο το remote.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, archer100 said:

Μιας και τα περισσοτερα σχολια ειναι αρνητικα, αν κρινω απο τα ποσοστα του κοσμου παγκοσμιως που του αρεσει το remote μαλλον στο εν λογω νημα εγραψαν περισσοτερο αυτοι που δεν τους αρεσει. 

https://www.smallbizgenius.net/by-the-numbers/remote-work-statistics/#gref

Ας μη γελιομαστε, δε μπορει να συγκριθει το remote με το onsite σε καμια περιπτωση, ολα ειναι συντριπτικα υπερ του remote. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη καποιος να προτιμησει να δουλευει ολο το καλοκαιρι κοντα στην Ομονοια στους 40 βαθμους, διπλα σε ατομα που με αρκετα μεγαλη πιθανοτητα δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και ενα περιβαλλον γενικα τοξικο, θορυβωδες, κλπ με τον μανατζερ κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι, και να μενει Αθηνα τρωγοντας 1-1,5 ωρα στις μετακινησεις, οταν του δινεται η δυνατοτητα να νοικιασει παραθαλασσιο Χαλκιδικη, Χαλκιδα, νησι, η οπουδηποτε αλλου και να δουλευει στο μπαλκονι με φοντο τη θαλασσα και 5 λεπτα αφου κλεισει το pc να βουταει;

Σορρυ αλλα δε νομιζω Τακη...

Πιστευω ολα οσα αναφερθηκαν ειναι απο εμπειριες επηρεασμενες απο την καραντινα και οχι απο το ιδιο το remote

Η μονη περιπτωση που θα προτιμουσε καποιος να πηγαινει γραφειο ειναι να ειναι πολυ νεος στα πρωτα του βηματα και να θελει να κανει επαφες, να αποκτησει εμπειριες, κλπ η να ειναι τρομερα κοινωνικος και το καθημερινο, πολυωρο κους κους να ειναι τροπος ζωης για αυτον/ην

Νομίζω είναι απο την μία το οτι σε όλους δόθηκε η ευκαιρία για remote στις μέρες τις καραντίνας (με οτι αυτό συνεπάγεται για την ψυχική υγεία και γενικότερη διάθεση του κόσμου) και απο την άλλη την φύση του εργασιακού περιβάλλοντος onsite. Για παράδειγμα εγώ στην εταιρεία έχω μεγάλο γραφείο/οθόνες/ac/εσπρεσιέρα και γενικότερα οτι σχεδόν ζητήσω αλλα είναι ημιυπόγειο. Με αποτέλεσμα ένα απο τα πράγματα που με ενοχλούσαν περισσότερο να είναι να πηγαίνω με το που κάνει να βγεί ο ήλιος και να φεύγω αφού πέσει. 
Το σπίτι απο την άλλη είναι στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης με θέα όλη την πόλη μέσα απο ένα τεράστιο τζάμι μπαλκονόπορτας. Όπως καταλαβαίνεις ακόμα και μόνο απο αυτό, αξίζει πολύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, archer100 είπε

Μιας και τα περισσοτερα σχολια ειναι αρνητικα, αν κρινω απο τα ποσοστα του κοσμου παγκοσμιως που του αρεσει το remote μαλλον στο εν λογω νημα εγραψαν περισσοτερο αυτοι που δεν τους αρεσει. 

https://www.smallbizgenius.net/by-the-numbers/remote-work-statistics/#gref

Ας μη γελιομαστε, δε μπορει να συγκριθει το remote με το onsite σε καμια περιπτωση, ολα ειναι συντριπτικα υπερ του remote. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη καποιος να προτιμησει να δουλευει ολο το καλοκαιρι κοντα στην Ομονοια στους 40 βαθμους, διπλα σε ατομα που με αρκετα μεγαλη πιθανοτητα δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και ενα περιβαλλον γενικα τοξικο, θορυβωδες, κλπ με τον μανατζερ κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι, και να μενει Αθηνα τρωγοντας 1-1,5 ωρα στις μετακινησεις, οταν του δινεται η δυνατοτητα να νοικιασει παραθαλασσιο Χαλκιδικη, Χαλκιδα, νησι, η οπουδηποτε αλλου και να δουλευει στο μπαλκονι με φοντο τη θαλασσα και 5 λεπτα αφου κλεισει το pc να βουταει;

Σορρυ αλλα δε νομιζω Τακη...

Πιστευω ολα οσα αναφερθηκαν ειναι απο εμπειριες επηρεασμενες απο την καραντινα και οχι απο το ιδιο το remote

Η μονη περιπτωση που θα προτιμουσε καποιος να πηγαινει γραφειο ειναι να ειναι πολυ νεος στα πρωτα του βηματα και να θελει να κανει επαφες, να αποκτησει εμπειριες, κλπ η να ειναι τρομερα κοινωνικος και το καθημερινο, πολυωρο κους κους να ειναι τροπος ζωης για αυτον/ην

Θα συμφωνήσω ότι εκτός απο την Καραντίνα παίζει ρόλο και τι καθημερινότητα είχες στη δουλειά σου πριν το WFH

Εγώ ας πούμε είμαι 10 λεπτά απο την δουλειά , είμαι περίπου 12 χρόνια και γενικά έχουμε πολύ καλό κλίμα , πήγαινα το πρωί για το κολύμπι μου εκεί στο κολυμβητήριο και έκανα τον χαβαλέ μου με συναθλητές και συναδέλφους και μετά για δουλειά.

Τώρα αν έπρεπε να κάνω 1.5 ώρα στη κίνηση για να πάω ας πούμε Μαρούσι και άλλο τόσο να γυρίσω ας ήταν και όλα τα άλλα τέλεια προφανώς και θα είχα διαφορετική άποψη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω 1 χρόνο μόνο ρεμοτε, και δεν έχω σκοπό να επιστρέψω ξανά γραφειο, πέρα από μια μέρα τον μήνα. Βέβαια και πριν ήτανε σε μας αποδεκτό και υπήρχε μια κουλτούρα, και ακόμη και όταν ήμασταν στο γράφει σχεδόν όλα τα μίτινγκ ήτανε μερικώς ον-λάιν, λόγω του ότι είμαστε διεθνής εταιρία αλλά και τμήμα. Βέβαια και η δουλειά μου είναι 70% ατομική, όποτε βοηθάει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...