Προς το περιεχόμενο

Remote Working για προγραμματιστες


crimsonwall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και 8 χρονια εχω επιλογη work from home(δουλευω εξωτερικο), το οποιο το επελεγα κατα μ.ο 5-10 μερες το μηνα. Σημειωτεον οτι η δουλεια ειναι 1.5χλμ απο το σπιτι, οποτε πηγαινα με ποδια ή ποδηλατο και δεν ειχα προβλημα κινησης κλπ.
Επισης, και πριν την πανδημια τα meeting κλπ ηταν ηδη on-line(για να καλυπτονται και αυτοι που δεν ηταν εκεινη την ημερα στο γραφειο), οποτε δεν υπηρξε μεγαλη αλλαγη σε αυτο.

Εδω και 11 μηνες δουλευουμε υποχρεωτικα απομακρυσμενα.


Δυστυχως, το collaboration ειναι πιο δυσκολο οπως επισης και το onboarding νεων συνεργατων. Το management remote ομαδων ειναι επισης αρκετα πιο δυσκολο.
Αυτο που λειπει τωρα ειναι οι ιδεες, συζητησεις κλπ που μπορει να γινοντουσαν στην κουζινα πανω απο την καφετιερα ή σε ενα coffee break ή φυσικα στο lunch break. Θεωρω οτι long-term η ελλεψη των παραπανω θα κοστισει σε innovation στις εταιρειες.
Τελος, καποια πραγματα που πριν μπορει να ηταν υποθεση 20 δευτερολεπτων(γυρναγες την καρεκλα σου και ρωταγες κατι τους 2 απο πισω σου), τωρα μπορει να χρειαζεται να στηθει meeting και παιρνει 10 λεπτα.

Το πιο σημαντικο θεωρω πως ειναι ο καθενας να βαλει ορια ωστε να υπαρχει διαχωρισμος μεταξυ εργασιας και ελευθερου χρονου.
 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρέσει που μπαίνουν κάποιοι που δεν έχουν ιδέα πως είναι, αραδιάζουν διάφορα στατιστικά και σου λένε ότι κακώς δεν σου αρέσει, αφου αρέσει σε τόσο κόσμο... 

Τεσπα...

Εργάζομαι σε εταιρεία που πάντα είχαμε την δυντότητα να δουλεύουμε απο το σπίτι. Πριν την καραντίνα είχα συνήθειο 2 ημέρες της εβδομάδας να δουλεύω απο το σπίτι. Τώρα πλέον μας υποχρεώνουν να είμαστε στο σπίτι (εκτός και αν χρειαστεί να πάμε σε πελάτη).  Επίσης να πω ότι η εταιρεια κάλυπτε (εμέσσως) τα έξοδα μετακίνησης (βενζίνα, διόδια) είχαμε πάρκινγκ, οπότε το μόνο θέμα με την μετακίνηση ήταν ο χρόνος και η κίνηση.

Και εν τέλει, αυτά τα δύο είναι και τα μόνα θετικά που βλέπω στο WFH... 

Σε γενικές γραμμές για μένα τα αρνητικά είναι πολύ περισσότερα απο τα θετικά: 

- Χώρος. Στο γραφείο έχεις τον χώρο για ακριβώς την δουλειά που κάνεις. Εχεις τις οθόνες σου, το τηλέφωνό σου, κτλ κλτ. Στο σπίτι συνήθως το γραφείο (αν υπάρχει) πρέπει να εξυπηρετήσει και όλους τους άλλους  (γυναίκα, παιδιά, κτλ κτλ)  σύν τα όποια χόμπι μπορείς να έχεις... Δεν το συζητώ καν να μην έχεις dedicated χώρο/δωμάτιο γραφείου και να προσπαθείςνα κάνεις δουλειά απο το τραπέζι της κουζίνας ή τον καναπέ....

- Εξοδα. Το χειμώνα και (ακόμα χειρότερα) το καλοκαιρι θα πρέπει να καίει το airondition/θέρμανση. Θα πρέπει να ανάβουν φώτα. Ξέχωρα το ρεύμα που καίνε οι συσκεύες (εντάξει γίνομαι υπερβολικός, αλλά για κάντε την αναλογία με το τι γλυτώνει ο εργοδότης απο πχ υπολογιστές και οθόνες 1000 υπαλλήλων). Ακόμα και τον καφέ να βάλεις στην καφετέρια της εταιρείας (και ήταν και καλός πανάθεμά τον, Gaggia)... 

- Ωράριο. Αν δεν προσέξεις πολύ το ωράριο δεν υπάρχει. Είσαι σπίτι σου, έχεις τον υπολογιστή, όλο και κάποιο τηλέφωνο θα πέσει μετά τις 6-7...

- Sociallizing... Τι να πεις... κοιτάς μια οθόνη όλη μέρα (αντε για 8 ώρες) και ότι τηλέφωνο πέσει... Ούτε τον διπλανό να πειράξεις, ούτε μια αυθόρμητη κουβέντα για κνα ποδόσφαιρο να κάνεις, ούτε τις χριστοπαναγίες των πωλητών να ακούς.... 

 

Τώρα θυμάμαι πριν πολλά χρόνια κάποια ¨θήματα" που τσίμπαγαν με τις δήθες "παροχές" κινητού και laptop των εταιρειών... ΚΑι του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου...  Τώρα τσιμπαμε με το θα δουλεύω απο το σπίτι με τις μπυτζάμες... (άλλη μια παγίδα, πολύ σωστά έγραψε ένας φίλος παραπάνω.. και υπήρχε και σε ένα φιλάδιο που μας έδωσε η εταιρεία με χρήσιμες πληροφορίες... ντυνόμαστε και ετοιμαζόμαστε όπως θα κάναμε για να πάμε στην δουλειά...)

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tsofras είπε

Σε ένα μήνα κλείνω ακριβώς έναν χρόνο που δουλεύω απο το σπίτι.

Αν με ρώταγες πριν απο όλη την κατάσταση θα σου έλεγα ότι είναι το όνειρο μου.

Αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πώ ότι είναι εφιάλτης.

Μπορεί να φταίει όλη η κατάσταση γιατί αν ήταν μόνο το κομμάτι της δουλειάς αλλά μπορούσες το απόγευμα να πας την βόλτα σου , να δείς τους φίλους , να πας ένα γυμναστήριο και να δείς λίγο διαφορετικό κόσμο μπορεί να το σκεφτόμουν διαφορετικά.

Σίγουρα είναι καλό ότι δεν έχεις το άγχος να σηκωθείς το πρωί , να φας την κίνηση , να ψάχνεις μία ώρα να παρκάρεις , αλλά προσωπικά όλα αυτά είναι που σου προσφέρουν αυτό το "κάτι" στη ζωή.

Δουλεύοντας απο το σπίτι προσωπικά νιώθω πλέον ότι έχει χαθεί κάθε ενδιαφέρον. Είναι όλα flat

Πήγαινες το πρωί στη δουλειά , άκουγες την μουσική σου , έριχνες 5 μούντζες στους άλλους , έτρωγες κανα βρίσιμο , έκανες 50 κύκλους να παρκάρεις.

Πήγαινες στη δουλειά , έπινες το καφεδάκι σου έλεγες καμία κουβέντα άσχετη , γνώριζες κόσμο που σου άρεσε και άλλους που τους απλά έπρεπε να τους ανέχεσαι.

Όλο και κανα meeting , κάποιος θα σε φώναζε να πας στο γραφείο του να δείς κάτι , θα άκουγες κάτι απο κάποιον άλλο , θα ανταλλάζατε απόψεις , θα μάθαινες μέσα απο αυτή τη διαδικασία αλλά ταυτόχρονα θα αισθανόσουν και ωραία όταν βοηθούσες κάποιον

Έφτανε η ώρα να σχολάσεις και γύρναγες σπίτι σου να ξεκουραστείς. Πλέον είχε αξία ο καναπές , να παίξεις με τα παιδιά σου, να πας μία βόλτα ακόμη και η σειρά που θα έβλεπες το βράδυ ενώ ήσουν πτώμα.

Πάμε στο τώρα

Δεν υπάρχει τίποτα απο όλα τα παραπάνω. Η ζωή είναι flat

Ξυπνάς , φτιάχνεις καφέ , κάθεσαι σε ένα γραφείο μέσα στο δωμάτιο για 8 - 10 ώρες τις περισσότερες φορές δεν σηκώνεσαι καν να ξεπιαστείς (είπαμε στη δουλειά καφές , φαί , τηλέφωνο , κάποιος σε φώναζε οπότε σηκωνόσουν ανα τακτά χρονικά διαστήματα)

Πλέον δεν έχει αξία ο καναπές , ούτε το ίδιο το σπίτι αφού είσαι σχεδόν όλη την μέρα σε αυτό

Δεν έχεις την δυνατότητα να εξελιχθείς απο συναδέλφους αφού δεν δουλεύετε πλέον κοντά για να μοιράζεστε εμπειρίες

Προσωπικά κάθε πρωί πηγαίνω τα παιδιά σχολείο και μετά να πάρω έναν καφέ στο χέρι απλά για να πώ καλημέρα στον καφετζή και τον τύπο στο πλυντήριο αυτοκινήτων  αφού είναι οι μόνοι άνθρωποι εκτός της γυναίκας μου και των παιδιών μου που μπορώ να έχω συναναστροφή

Δεν το πίστευα ότι θα το σιχαθώ αυτό το πράγμα , ξαναλέω μπορεί να ήταν διαφορετικά αν είχαμε ελευθερία στα υπόλοιπα εκτός του 8ωρου δουλειάς

Σορυ για το μεγάλο ποστ , απλά ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη για να την διαβάσει και κόσμος που μπορεί να έχει την εντύπωση ότι είναι ευτυχία να δουλεύεις απο το σπίτι.

Και εγώ θεωρούσα ότι είμαι αρκετά κλειστός και μονόχνωτος χαρακτήρας και ότι θα μου ταίριαζε κουτί η δουλειά απο το σπίτι.

Τελικά έχει μεγάλη επίδραση στην ψυχολογία όλο αυτό

πραγματικά ταυτίστηκα (ευτιχος πριν από λίγο καιρό αρκετοί από εμάς αρχίσαμε να δουλεύουμε κανονικά ) ενα κλικ πριν την κατάθλιψη ήμουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος λόγος που οι άνθρωποι προσπαθούν πάντα να διαχωρήσουν τον χώρο της δουλειάς τους με το προσωπικό χώρο. 

Όταν η δουλεια΄σου "μπαίνει" στο σπίτι σου προφανώς και "καταρρέει" το καταφύγιο που έχεις χτίσει για να είσαι μακριά από τα προβλήματα του εργασιακού σου χώρου.

Εννοείται ότι αυτό τα τελευταία χρόνια σε πολλές δουλειές λόγω της οικονομικής κρίσης κτλ. είχε πάει και λίγο στράφι καθώς σε παίρνανε τηλέφωνο οποιαδήποτε ώρα, πολλοί εργοδότες απετούσαν να είσαι διαθέσιμος 24 το 24ωρο κτλ. αλλά και πάλι είναι διαφορετικό να ξέρεις ότι θα κλείσεις το pc στην δουλειά σου και θα γυρίσεις σπίτι σου ξένοιαστός θα κάνεις ένα μπάνιο, θα αράξεις.

Τώρα το σπίτι μας έχει γίνει ο εργασιακός μας χώρος, δεν τον βλέπουμε ως κάτι προσωπικό αλλά το συνδέουμε με τις χαρές και τις λύπες τις εργασίας μας και όχι με τις δικές μας προσωπικές στιγμές.

Σίγουρα κερδίζεις όσο αναφορά τις βενζίνες, την κίνηση, το πάρκινγ και ίσως σώζεις και λίγο από την ψυχική σου υγεία που δεν ταλαιπωρήσε στους δρόμους ή δεν συναντάς διάφορους συναδέρφους που δεν γουστάρεις και από το σπίτι δεν θα έχετε καμιά επαφή.

Αλλά αξίζει να θυσιαστεί ο προσωπικός σου χώρος για τα παραπάνω; Προσωπικά πιστεύω πως όχι γιατί θεωρώ ότι όταν πας και στην εργασία είναι όλο το κομμάτι της διαδρομής που ανέφερε ο @tsofras που σε βοηθάει να κοινωνικοποιηθείς και να αλλάξεις παραστάσεις καθώς και στον εργασιακό σου χώρο εργάζεσαι πιο συγκεντρωμένα γιατί ξέρεις ότι βρίσκεσαι στην δουλειά σου.

Επίσης ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι αν δεν μένεις μόνος σου και πρέπει συνεχώς να επικοινωνείς με την δουλειά σου μέσω κλήσεων / βιντεολήσεων γίνεσαι ένας "αστυνόμος" μέσα στο σπίτι σου απαιτώντας από τους άλλους ανθρώπους να ¨παγώσουν¨ την ζωή τους στο δικό τους προσωπικό χώρο για να μπορείς εσύ να κάνεις την δουλειά σου και όσο να είναι αυτό καταντάει κουραστικό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος που οι άνθρωποι προσπαθούν πάντα να διαχωρήσουν τον χώρο της δουλειάς τους με το προσωπικό χώρο. 

Όταν η δουλεια΄σου "μπαίνει" στο σπίτι σου προφανώς και "καταρρέει" το καταφύγιο που έχεις χτίσει για να είσαι μακριά από τα προβλήματα του εργασιακού σου χώρου.

Εννοείται ότι αυτό τα τελευταία χρόνια σε πολλές δουλειές λόγω της οικονομικής κρίσης κτλ. είχε πάει και λίγο στράφι καθώς σε παίρνανε τηλέφωνο οποιαδήποτε ώρα, πολλοί εργοδότες απετούσαν να είσαι διαθέσιμος 24 το 24ωρο κτλ. αλλά και πάλι είναι διαφορετικό να ξέρεις ότι θα κλείσεις το pc στην δουλειά σου και θα γυρίσεις σπίτι σου ξένοιαστός θα κάνεις ένα μπάνιο, θα αράξεις.

Τώρα το σπίτι μας έχει γίνει ο εργασιακός μας χώρος, δεν τον βλέπουμε ως κάτι προσωπικό αλλά το συνδέουμε με τις χαρές και τις λύπες τις εργασίας μας και όχι με τις δικές μας προσωπικές στιγμές.

Σίγουρα κερδίζεις όσο αναφορά τις βενζίνες, την κίνηση, το πάρκινγ και ίσως σώζεις και λίγο από την ψυχική σου υγεία που δεν ταλαιπωρήσε στους δρόμους ή δεν συναντάς διάφορους συναδέρφους που δεν γουστάρεις και από το σπίτι δεν θα έχετε καμιά επαφή.

Αλλά αξίζει να θυσιαστεί ο προσωπικός σου χώρος για τα παραπάνω; Προσωπικά πιστεύω πως όχι γιατί θεωρώ ότι όταν πας και στην εργασία είναι όλο το κομμάτι της διαδρομής που ανέφερε ο @tsofras που σε βοηθάει να κοινωνικοποιηθείς και να αλλάξεις παραστάσεις καθώς και στον εργασιακό σου χώρο εργάζεσαι πιο συγκεντρωμένα γιατί ξέρεις ότι βρίσκεσαι στην δουλειά σου.

Επίσης ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι αν δεν μένεις μόνος σου και πρέπει συνεχώς να επικοινωνείς με την δουλειά σου μέσω κλήσεων / βιντεολήσεων γίνεσαι ένας "αστυνόμος" μέσα στο σπίτι σου απαιτώντας από τους άλλους ανθρώπους να ¨παγώσουν¨ την ζωή τους στο δικό τους προσωπικό χώρο για να μπορείς εσύ να κάνεις την δουλειά σου και όσο να είναι αυτό καταντάει κουραστικό.

Πολύ σημαντικό και το τελευταίο που γράφεις φίλε μου και ξέχασα να το αναφέρω και εγώ.

Με επιανα στις αρχές να μαλώνω τα παιδιά που φώναζαν όταν είχα meeting αλλά ευτυχώς κατάλαβα γρήγορα πόσο λάθος ήμουν και δεν τους ξαναείπα τίποτα.

Περνάνε και αυτά όλη την καταπίεση τώρα, αν δεν μπορούν να είναι και ελεύθερα στο σπίτι τους να παίξουν και να φωνάξουν άστα να πάνε

Και να με καβαλήσουν πλέον ενώ μιλάω δεν τους λέω τίποτα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, archer100 είπε

Μιας και τα περισσοτερα σχολια ειναι αρνητικα, αν κρινω απο τα ποσοστα του κοσμου παγκοσμιως που του αρεσει το remote μαλλον στο εν λογω νημα εγραψαν περισσοτερο αυτοι που δεν τους αρεσει. 

https://www.smallbizgenius.net/by-the-numbers/remote-work-statistics/#gref

Ας μη γελιομαστε, δε μπορει να συγκριθει το remote με το onsite σε καμια περιπτωση, ολα ειναι συντριπτικα υπερ του remote. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη καποιος να προτιμησει να δουλευει ολο το καλοκαιρι κοντα στην Ομονοια στους 40 βαθμους, διπλα σε ατομα που με αρκετα μεγαλη πιθανοτητα δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και ενα περιβαλλον γενικα τοξικο, θορυβωδες, κλπ με τον μανατζερ κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι, και να μενει Αθηνα τρωγοντας 1-1,5 ωρα στις μετακινησεις, οταν του δινεται η δυνατοτητα να νοικιασει παραθαλασσιο Χαλκιδικη, Χαλκιδα, νησι, η οπουδηποτε αλλου και να δουλευει στο μπαλκονι με φοντο τη θαλασσα και 5 λεπτα αφου κλεισει το pc να βουταει;

Σορρυ αλλα δε νομιζω Τακη...

Πιστευω ολα οσα αναφερθηκαν ειναι απο εμπειριες επηρεασμενες απο την καραντινα και οχι απο το ιδιο το remote

Η μονη περιπτωση που θα προτιμουσε καποιος να πηγαινει γραφειο ειναι να ειναι πολυ νεος στα πρωτα του βηματα και να θελει να κανει επαφες, να αποκτησει εμπειριες, κλπ η να ειναι τρομερα κοινωνικος και το καθημερινο, πολυωρο κους κους να ειναι τροπος ζωης για αυτον/ην

δεν εβαλες μια παραμετρο υποψην , οτι η πλειοψηφια των εμπειρων ειναι ελληνικες εταιρειες απο εδω μεσα , ενω στο link θα ειναι απο αλλες χωρες.
αν βαλεις κατω και τα στατιστικα του οοσα https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1317586/oosa-protoi-oi-ellines-se-ores-ergasias-stin-europi
συν την γενικοτερη οικονομικη -κοινωνικα κατασταση στην ελλαδα μπορει να λυσιε πολλες αποριες 😛

 

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι καθόλου υπέρ του remote, και σας μιλάω απ'την πλευρά του project manager και ταυτόχρονα του small business owner. 

Αυτά που κάποτε παίρνανε 1 ώρα, πλέον πέρνουν 3 και ΑΝ γίνουν μες τη μέρα. Αναγκάζομαι να είμαι μπαμπούλας, και να παίρνω τηλέφωνα μπας και ο άλλος φιλοτιμηθεί να κάνει αυτό ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ. Όλως τυχαίως, 7 στις 10 φορές δεν θα απαντήσουν, και θα πάρουν πίσω 20-30 λεπτά μετά, με ότι τυχόν πιθανή δικαιολογία μπορεί να σκαρφιστεί ο νους. 

Ειλικρινά και χωρίς πλάκα, έχω κουραστεί να κάνω κουβέντες για αυτό το θέμα. Απ'την άλλη, απόλυση δεν είναι λύση, γιατί πολύ απλά ο νέος εργαζόμενος μέχρι να μπει στο κλίμα, σε καθεστώς remote, θα νυχτώσουμε. Και ο πελάτης δεν ενδιαφέρεται αν έχει γίνει τσίρκουλο το project management, τον ενδιαφέρει να βρεθεί λύση στο πρόβλημα για το οποίο σε πληρώνει. 

Γενικά, αν τα βάλω κάτω, η απόδοση ΟΛΩΝ έχει πέσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40 με 50% και αυτό το λέω με πλήρη επίγνωση και ας πέσουν 5-6 τρολς να με φάνε. Φάτε με, αλλά να ξέρετε ότι δεν είναι όλοι σαν εσάς, που είστε (αν είστε) σοβαροί επαγγελματίες και τα ρυθμίζετε όλα όπως πρέπει και (πιστεύετε ότι) δεν έχει πέσει η απόδοσή σας. 

Πιο πολύ περιμένω να επιστρέψουμε στο γραφειο ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, παρά περίμενα να πάρει η ΑΕΚ και η Liverpool το πρωτάθλημα. 

Όσο για όλους όσοι λέτε "δεν χρειάζεται να οδηγάω 1 ώρα να πάω στη δουλειά", φίλε να σου πω κάτι απτην πλευρά του business owner? Ας μην έστελνες βιογραφικό αν σε χαλάει η απόσταση. Τόσο απλά. 

Edit: Και για να μην πέσετε να με φάτε, σαφέστατα και η δική μου απόδοση έχει πάει τελείως στο διάολο. Όπως είπαν και άλλοι, πλέον όλα είναι flat. Γιατί να κάνεις κάτι ΤΩΡΑ, ενώ μπορείς να το κάνεις σε 1 ώρα? Και γιατί να μην το κάνω στις 23:00 που θα έχω και ηρεμία? Καμία χαρά λοιπόν, κανένα αίσθημα achievement, τίποτα. Όλη η μέρα έχει γίνει ενα ίδιο πράγμα, και απλά πέφτεις για ύπνο σκεφτόμενος πώς θα κάνω το τάδε πράγμα αύριο. Πολύ απλά γιατί δεν έχεις ξεφύγει ούτε μία ώρα, να καθαρίσει το κεφάλι σου.

Για αυτούς και άλλους 13000 λόγους λοιπόν, όσο πιο γρήγορα τελειώσει το πανηγυράκι αυτό, τόσο το καλύτερο. Αν κάποιος είναι τόσο σωστός σε όλα, που με το χέρι στην καρδιά πιστεύει ότι έχει την ίδια απόδοση που είχε όταν ήταν στο γραφείο του, μαγκιά του. Και αν ασχολείται και με τεχνολογίες web, μακάρι να σας είχα στην ομάδα μου. Ειλικρινά. 

Edit: Αναφέρομαι φυσικά στην ΠΑΡΟΥΣΑ κατάσταση, που μας αναγκάζει όλους να είμαστε μες το σπίτι. Δεν αναφέρομαι ΓΕΝΙΚΑ στο remote, που αναλόγως την περίπτωση είναι και πολύ πιο αποτελεσματικό performance wise πολλές φορές.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, polaki είπε

Αναγκάζομαι να είμαι μπαμπούλας, και να παίρνω τηλέφωνα μπας και ο άλλος φιλοτιμηθεί να κάνει αυτό ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ.

Ολο αυτο που λες μπορει να εχεις δικιο μπορει και οχι, ο καθε pm ,po ,scrum master μπορει να θεωρει οτι ειναι δουλεια του dev να φτιαξει το facebook  σε μια βδομαδα,δεν σημαινει οτι ειναι ετσι η πραγματικοτητα

Αναφορά σε κείμενο

Όλως τυχαίως, 7 στις 10 φορές δεν θα απαντήσουν, και θα πάρουν πίσω 20-30 λεπτά μετά, με ότι τυχόν πιθανή δικαιολογία μπορεί να σκαρφιστεί ο νους. 

το θεωρω πολυ λογικο, οταν κανεις μια δουλεια που θελει συγκεντρωση και πρεπει να εισαι focus  εκεινη την ωρα σε κατι , δεν ειναι πιτσαρια ο αλλος τον πηρες τηλεφωνο να το σηκωσει αμεσα.

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@polaki commit καθε 2 ωρες, review και μετα μισθος ανα ωρα , να δεις πως θα στρωσει ο κωλος τους να δουλεψουν, προσωπικα δεν βλεπω αλλο τροπο. Δυστυχως σε πολλες μικρες εταριες ετσι ειναι, ξυπνημα στις 10, καφεδακι αραλικι καμμια ωρα και μετα εχει ο θεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

@polaki commit καθε 2 ωρες, review και μετα μισθος ανα ωρα , να δεις πως θα στρωσει ο κωλος τους να δουλεψουν, προσωπικα δεν βλεπω αλλο τροπο. Δυστυχως σε πολλες μικρες εταριες ετσι ειναι, ξυπνημα στις 10, καφεδακι αραλικι καμμια ωρα και μετα εχει ο θεος.

Απο πότε το commit ειναι μετρο παραγωγικοτητας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

Απο πότε το commit ειναι μετρο παραγωγικοτητας?

Δεν ειναι μετρο παραγωγικοτητας, σαν last measure το ανεφερα, εχεις κατι αλλο στα υποψην; Δεν μπορεσα να σκεφτω ή δεν γνωριζω κατι αλλο που θα μπορουσε να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Predatorkill είπε

Δεν ειναι μετρο παραγωγικοτητας, σαν last measure το ανεφερα, εχεις κατι αλλο στα υποψην; Δεν μπορεσα να σκεφτω ή δεν γνωριζω κατι αλλο που θα μπορουσε να κανει.

παρα πολλα 😛
reviews pr, technical docs, technical analysis , mentoring , ν αδιαβαζει κατι ωστε να ενσωμ,ατωσει μαι νεα βιβλιοθηκη η τεχνολογια.
Ολα τα παραπανω ειναι δουλεια που δεν φαινεται, και ο καθενα ςνα λει αυτος καθεται και δεν κανει κατι αν ειναι non technical

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haHa είπε

Τελος, καποια πραγματα που πριν μπορει να ηταν υποθεση 20 δευτερολεπτων(γυρναγες την καρεκλα σου και ρωταγες κατι τους 2 απο πισω σου), τωρα μπορει να χρειαζεται να στηθει meeting και παιρνει 10 λεπτα.

Δεν εχετε εφαρμογη μηνυματων; Νομιζω ιενια ο καλυτερος τροπος για ενδοεταιρικη επικοινωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιά μου, χωρίς καμία αίσθηση ειρωνίας το να μετράς commit είναι της λογικής «αρκεί να δουλεύει», δηλαδή γράφε μέτριο κακό-κώδικα αρκεί να δουλεύει αυτό που φτιάχνεις. Απαράδεκτο και αρκετά «Ελληνικό» φαντάζομαι.

Στα του θέματος, εγώ δουλεύω remote ήδη 2 χρόνια για εταιρία εξωτερικού και δεν νομίζω να γύρναγα ποτέ σε γραφείο (ούτε σε ελληνική εταιρία μάλλον :P).

Αυτό που μετράει περισσότερο για μένα, είναι το ότι μετά τη δουλειά έχεις τη διάθεση αλλά και την ανάγκη να κάνεις κι άλλα πράγματα (γυμναστήριο, σινεμά, έξοδο για φαγητό κ.λπ.).
Νομίζω πάντως ότι αρκετοί από αυτούς που δεν τους έχει αρέσει το remote μέχρι τώρα θα άλλαζαν γνώμη αν το ζούσαν σε περίοδο μη καραντίνας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...