Προς το περιεχόμενο

Το Instagram βάζει τέλος στις απειλές μέσω προσωπικών μηνυμάτων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Μου αρέσει πως το σχόλιο σου επικεντρώνεται στον γυναικείο πληθυσμό, περαιτέρω αποδεικνύοντας την ιδεολογία της κοινωνίας πως ο ανδρικός πληθυσμός δεν έχει τα ίδια προβλήματα.

Το σχόλιο μου επικεντρώνεται στον γυναικείο πληθυσμό γτ μέσα απο προσωπικές εμπειριες ανθρώπων του κύκλου μου ξερω τι εχει γίνει και πως εχει πράξει αναλογικά το ινστα,εξού και ο διαχωρισμός που έγραψα για influencers και μη(δλδ high profile άτομα ,  οπως το θέτεις , η μη )

Αλλα,ελεύθερα,συνέχισε μέσα απο την εντύπωση που σου άφησε το ποστ μου να αποδεικνύεις την ιδεολογία της κοινωνίας στο θεμα , και το ποσο σεξιστικό ειναι..

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Μου αρέσει πως το σχόλιο σου επικεντρώνεται στον γυναικείο πληθυσμό, περαιτέρω αποδεικνύοντας την ιδεολογία της κοινωνίας πως ο ανδρικός πληθυσμός δεν έχει τα ίδια προβλήματα.

Το γεγονός το ότι το instagram πήρε δράση δεν είναι λόγο του ότι άνδρες έφεραν φως στο πρόβλημα αλλά λόγο του ότι ήταν high profile, δεν ξέρω γιατί το γυρνάς στον σεξισμό αλλά αυτό είναι και το πρόβλημα της κοινωνίας, να τα στρέφουμε όλα στον σεξισμό, φτάνει, όλοι άνθρωποι είμαστε.

Ρε φίλε δεν αμφιβάλλω ότι έτσι όπως το έθεσε του βγήκε λίγο σεξιστικό αλλά η αλήθεια στέκει.

Το 85% των γυναικείων ινφλου δείχνει πάτο/βυζί. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ανέβεις πιο πάνω από 50κ χωρίς να δείξεις το κατιτί σου. Το να λες την αλήθεια δεν είναι σεξιστικό, είναι απλά η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ρε φίλε δεν αμφιβάλλω ότι έτσι όπως το έθεσε του βγήκε λίγο σεξιστικό αλλά η αλήθεια στέκει.

Το 85% των γυναικείων ινφλου δείχνει πάτο/βυζί. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ανέβεις πιο πάνω από 50κ χωρίς να δείξεις το κατιτί σου. Το να λες την αλήθεια δεν είναι σεξιστικό, είναι απλά η αλήθεια.

Ότι έχει να προσφέρει κανένας. Άμα κάποιος το μόνο πράγμα που έχει να προσφέρει είναι το σώμα του, λογικό και επόμενο τα σχόλια να είναι γύρο από αυτό.

Βλέπεις η συντριπτική πλειοψηφία διάσημων στο θηλυκό γένος, είναι άτομα τα οποία εκμεταλλεύονται την σεξουαλική ένταση του αρσενικού, και το ΤΙΚΤΟΚ είναι η μεγαλύτερη απόδειξη όπως θα δεις 18χρόνα κοριτσάκια να χορεύουν ημίγυμνα για followers καθώς δεν προσφέρουν τίποτα άλλο. Άμα έχει κάτι ενδιαφέρων να δείξει -άντρας ή γυναίκα- δεν χρειάζεται η σεξουαλικοποίηση. Δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ μου σεξουαλικός στοχευμένο υλικό από γυναίκες του επιστημονικού κλάδου που ακολουθώ, συγκεκριμένα της αστροφυσικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Ότι έχει να προσφέρει κανένας. Άμα κάποιος το μόνο πράγμα που έχει να προσφέρει είναι το σώμα του, λογικό και επόμενο τα σχόλια να είναι γύρο από αυτό.

Βλέπεις η συντριπτική πλειοψηφία διάσημων στο θηλυκό γένος, είναι άτομα τα οποία εκμεταλλεύονται την σεξουαλική ένταση του αρσενικού, και το ΤΙΚΤΟΚ είναι η μεγαλύτερη απόδειξη όπως θα δεις 18χρόνα κοριτσάκια να χορεύουν ημίγυμνα για followers καθώς δεν προσφέρουν τίποτα άλλο. Άμα έχει κάτι ενδιαφέρων να δείξει -άντρας ή γυναίκα- δεν χρειάζεται η σεξουαλικοποίηση. Δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ μου σεξουαλικός στοχευμένο υλικό από γυναίκες του επιστημονικού κλάδου που ακολουθώ, συγκεκριμένα της αστροφυσικής.

Αυτή η σεξουαλοποιηση αρχίζει να είναι πολύ έντονη και στους άνδρες... σε λίγα χρόνια μην παραξενευτείς αν αυτά που γράφεις για τις γυναίκες αρχίζουν να λέγονται και για του άντρες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτή η σεξουαλοποιηση αρχίζει να είναι πολύ έντονη και στους άνδρες... σε λίγα χρόνια μην παραξενευτείς αν αυτά που γράφεις για τις γυναίκες αρχίζουν να λέγονται και για του άντρες...

Καθόλου απίθανο, άμα αυτό είναι το μόνο που έχει να προσφέρει κάποιος -ανεξαρτήτου φίλου- θα ισχύει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Ρε φίλε δεν αμφιβάλλω ότι έτσι όπως το έθεσε του βγήκε λίγο σεξιστικό αλλά η αλήθεια στέκει.

Το 85% των γυναικείων ινφλου δείχνει πάτο/βυζί. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ανέβεις πιο πάνω από 50κ χωρίς να δείξεις το κατιτί σου. Το να λες την αλήθεια δεν είναι σεξιστικό, είναι απλά η αλήθεια.

Αλλο πραγμα η κριτικη και αλλο πραγμα οι απειλες κατα τις ζωης και τα hate υβριστικα μηνυματα που στελνουν. Σημασια εχει ο τροπος που εκφραζεις αυτη την "αληθεια" που λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Δηλαδή απ' ότι κατάλαβα τα PM δεν ήταν ποτέ P, σωστά;

Δεν λέει αυτό το άρθρο, ότι θα τα φιλτάρει από πριν κάνοντας τα μη P.

Ο θιγόμενος έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με τα PM που του έχουν στείλει, πάντα το είχε.

Και τώρα μπορεί να τα δώσει όπου θέλει, από τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος μέχρι και στο ίδιο το instagram.

Αυτό που λέει τώρα το instagram είναι άλλο, όταν γίνει αναφορά και του τα δώσει ο θιγόμενος, αν το instagram κρίνει ότι είναι απαράδεκτο το PM, θα υπάρχουν πλέον επιπτώσεις και μόνιμες.

Θα κλείνει το λογαριασμό μόνιμα και με διάφορους τρόπους δεν θα τον αφήνει να φτιάξει νέο λογαριασμό.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Upogeios είπε

που πηγαν ολοι αυτοι που "θα υπερασπιστούν το δικαιωμα μου να λεω οτι θελω αν και διαφωνουν μαζι μου"?

εδω

εκτος αν θες το instagram κ το καθε instagram να κρινει αυτο για σενα τι ειναι απειλη κ τι οχι

τι αλλο δικαιωμα διαχειρισης του εαυτου σου θα τους δωσεις μετα? για το καλο σου παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

εδω

εκτος αν θες το instagram κ το καθε instagram να κρινει αυτο για σενα τι ειναι απειλη κ τι οχι

τι αλλο δικαιωμα διαχειρισης του εαυτου σου θα τους δωσεις μετα? για το καλο σου παντα

Αν διάβαζες λίγο την είδηση θα καταλάβαινες ότι κανένας δεν μπαίνει αυτόκλητος δικαστής...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν διάβαζες λίγο την είδηση θα καταλάβαινες ότι κανένας δεν μπαίνει αυτόκλητος δικαστής...

εχεις δικιο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Δεν λέει αυτό το άρθρο, ότι θα τα φιλτάρει από πριν κάνοντας τα μη P.

Ο θιγόμενος έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με τα PM που του έχουν στείλει, πάντα το είχε.

Και τώρα μπορεί να τα δώσει όπου θέλει, από τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος μέχρι και στο ίδιο το instagram.

Αυτό που λέει τώρα το instagram είναι άλλο, όταν γίνει αναφορά και του τα δώσει ο θιγόμενος, αν το instagram κρίνει ότι είναι απαράδεκτο το PM, θα υπάρχουν πλέον επιπτώσεις και μόνιμες.

Θα κλείνει το λογαριασμό μόνιμα και με διάφορους τρόπους δεν θα τον αφήνει να φτιάξει νέο λογαριασμό.

Εννοούσα οτι ένα PM παύει να είναι P όταν κάποιος τρίτος το διαβάζει, εξ ορισμού. Τώρα ο Θεός και η ψυχή τους στο ινσταγκραμ με ποια κριτήρια θα δικάζουν αφού όλοι ξέρουμε ότι ήδη υπάρχουν νόμοι, δίωξη ηλ. εγκλήματος κτλ.

Εμένα θα μου φαινόταν λογικότερο αν υπάρχει καταγγελία το ινστα να τα στέλνει απ' ευθείας στη δικαιοσύνη και ότι ήθελε προκύψει. Δηλαδή αν υπάρχει παράνομη πράξη το τελευταίο που θα μας ενδιέφερε είναι το μπαν του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Εννοούσα οτι ένα PM παύει να είναι P όταν κάποιος τρίτος το διαβάζει, εξ ορισμού. Τώρα ο Θεός και η ψυχή τους στο ινσταγκραμ με ποια κριτήρια θα δικάζουν αφού όλοι ξέρουμε ότι ήδη υπάρχουν νόμοι, δίωξη ηλ. εγκλήματος κτλ.

Εμένα θα μου φαινόταν λογικότερο αν υπάρχει καταγγελία το ινστα να τα στέλνει απ' ευθείας στη δικαιοσύνη και ότι ήθελε προκύψει. Δηλαδή αν υπάρχει παράνομη πράξη το τελευταίο που θα μας ενδιέφερε είναι το μπαν του λογαριασμού.

Κάτσε,είναι προσωπικό μονο για εκείνον που το στέλνει και όχι και για εκείνον που το λαμβάνει;Ο ληπτης γιατί να μην μπορεί να το κάνει αναφορά όταν υπάρχει πρόβλημα;

Αν σου στέλνω υβριστικά πμ κάθε μέρα δεν θες να υπάρχει κάτι να υπερασπιστείς τον εαυτό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2021 στις 12:18 ΜΜ, b-boy_steve είπε

Τους λογαριασμουν των influencers θα ηθελα να καταργησει να γελασω λιγο

Γιατί σε απασχολεί τι κάνει ο καθένας;

Τι διαφορά θα έχει για εσένα αν υπάρχουν ή όχι οι influencers αν δεν σε απασχολούν ήδη, αν δεν τους παρακολουθείς.

Μου θυμίζεις κάτι κρυφοκατίνες που το παίζουν αφ'υψηλού με διάφορα πράγματα , τάχα "κατώτερά τους", αλλά όλο σε αυτά είναι κολλέμενες.

Αν είσαι "υπεράνω" απλά δεν υπάρχουν για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...