Προς το περιεχόμενο

Γυμναστική Ακαδημία ή Σχολή Ευελπίδων;


xxxtkd16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, προσπαθώ να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο , αλλά δεν μπορώ να επιλέξω , γιατί μ αρέσουν το ίδιο. Θα ήθελα να μου πείτε κάποια υπέρ και κάποια κατά που ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ είναι σαν να ρωτάει κάποιος αν αξίζει να γίνει χειρούργος ή κομμωτής.

Δυο διαφορετικοί κόσμοι, δώσε παραπάνω πληροφορίες. Γιατί κατέληξες σε αυτά τα δυο, ποιο επάγγελμα σου αρέσει περισσότερο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολούμαι σοβαρά με το taekwondo. Ο πατέρας μου θέλει να πάω στον στρατό γιατί θα χω πιο σίγουρο μισθό απ ότι ως γυμνάστρια. Προσωπικά μ αρέσουν και τα δύο, απλά δεν ξέρω πιο επάγγελμα είναι προτιμότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, magnam είπε

Γυμναστική Ακαδημία. Αν ήσουν για Ευελπίδων, δεν θα είχες καν δεύτερες σκέψεις.

Από έναν απόφοιτο της ΣΣΕ. Καλή συνέχεια!

εχω δεύτερες σκέψεις γιατί ο πατέρας μου έχει σχολή taekwondo και εγώ ασχολούμαι σοβαρά με τον αθλητισμό και με αυτό το άθλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xxxtkd16 είπε

ασχολούμαι σοβαρά με το taekwondo. Ο πατέρας μου θέλει να πάω στον στρατό γιατί θα χω πιο σίγουρο μισθό απ ότι ως γυμνάστρια. Προσωπικά μ αρέσουν και τα δύο, απλά δεν ξέρω πιο επάγγελμα είναι προτιμότερο. 

Είσαι γυναίκα έτσι; Οπότε δεν έχεις πάει στρατό να δεις πως είναι. 
Πρέπει να το γουστάρεις απίστευτα το ΣΣΕ για να το υποστείς. 
Σκέψου μετακινήσεις, τον κάθε μαλάκα ανώτερο να σε κοιτάζει υποτιμητικά γιατί είσαι γυναίκα, τους φαντάρους να σε σχολιάζουν πίσω από την πλάτη σου (είτε θετικά, είτε αρνητικά) και χίλια δύο άλλα μειονεκτήματα. Και όσο αφορά τον μισθό, σιγά τα λεφτά. Ειδικά στις αρχές.
 Τέλος, αν θέλεις να κάνεις οικογένεια, τα παιδιά σου τι θα τα κάνεις, αν σου έρχεται μετάθεση κάθε λίγο.
Τα μόνα θετικά που μπορώ να σκεφτώ είναι η Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και το ότι θα βγεις νωρίς στην σύνταξη.

 
Επίσης, σαν γυμνάστρια μπορεί να μην βγάζεις πολλά χρήματα, αλλά σαν personal trainer, αν δουλέψεις λίγο και πιάσεις καλή πελατεία μπορεί να φτάσεις να παίρνεις και 100 ευρώ την ώρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Είσαι γυναίκα έτσι; Οπότε δεν έχεις πάει στρατό να δεις πως είναι. 
Πρέπει να το γουστάρεις απίστευτα το ΣΣΕ για να το υποστείς. 
Σκέψου μετακινήσεις, τον κάθε μαλάκα ανώτερο να σε κοιτάζει υποτιμητικά γιατί είσαι γυναίκα, τους φαντάρους να σε σχολιάζουν πίσω από την πλάτη σου (είτε θετικά, είτε αρνητικά) και χίλια δύο άλλα μειονεκτήματα. Και όσο αφορά τον μισθό, σιγά τα λεφτά. Ειδικά στις αρχές.
 Τέλος, αν θέλεις να κάνεις οικογένεια, τα παιδιά σου τι θα τα κάνεις, αν σου έρχεται μετάθεση κάθε λίγο.
Τα μόνα θετικά που μπορώ να σκεφτώ είναι η Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και το ότι θα βγεις νωρίς στην σύνταξη.

 
Επίσης, σαν γυμνάστρια μπορεί να μην βγάζεις πολλά χρήματα, αλλά σαν personal trainer, αν δουλέψεις λίγο και πιάσεις καλή πελατεία μπορεί να φτάσεις να παίρνεις και 100 ευρώ την ώρα.

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Γενικά ως γυμνάστρια έχω σκοπό να το παλέψω πολύ σε αυτόν τον τομέα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει όταν μπορώ να πάω στον στρατό που εκεί, θα ήθελα να μπω σε κάποια ομάδα που θα ναι πιο ζόρικα. Ξέρω πως υπάρχουν αυτά τα μειονεκτήματα που ανέφερες , όμως ,  πιστεύω ότι δεν θα με επηρεάσουν τόσο. Μέχρι πριν λίγο καιρό στόχευα μονο γυμνάστρια γιατί είχα την δυνατότητα να μπω στην εθνική ομάδα και να πάρω διακρίσεις στο άθλημα μου, όμως τώρα λόγω καραντίνας δεν πρόκειται να καταφέρω κάτι, οπότε δεν ξέρω αν έχω ελπίδες να γίνω προπονήτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στρατό μόνο για τα σίγουρα λεφτά, χωρίς να αγαπάς τον χώρο. Μέχρι τα 40 σου το πολύ θα παίρνεις χάπια για την κατάθλιψη.

Πολύ ζόρική σχολή, όπως και επίσης πολύ ζόρικη καριέρα. 

Επίσης, να έχεις στο μυαλό σου ότι από ΣΣΕ και μάλιστα γυναίκα, θα καταλήξεις σε ένα γραφείο για το υπόλοιπο της ζωής σου χωρίς καμία σχέση με αθλητισμό, "ζόρικες ομάδες" κτλ.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Αν πας στρατό μόνο για τα σίγουρα λεφτά, χωρίς να αγαπάς τον χώρο. Μέχρι τα 40 σου το πολύ θα παίρνεις χάπια για την κατάθλιψη.

Πολύ ζόρική σχολή, όπως και επίσης πολύ ζόρικη καριέρα. 

Επίσης, να έχεις στο μυαλό σου ότι από ΣΣΕ και μάλιστα γυναίκα, θα καταλήξεις σε ένα γραφείο για το υπόλοιπο της ζωής σου χωρίς καμία σχέση με αθλητισμό, "ζόρικες ομάδες" κτλ.

 

Αυτό. Τα περι φεμινισμού και ισότητας τα ξεχνάς στο στρατό. Εκεί θα συναντήσεις τα πιο οπισθοδρομικά άτομα που υπάρχουν.  Θα σου λένε στα μούτρα σου πήγαινε πλύνε κανενα πιάτο και επειδή θα είναι ανώτεροι θα λες και ευχαριστώ. Δεν το λέω τυχαία το παράδειγμα. Το έχω δει με τα μάτια μου.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ ολους για την απάντηση σας, θα να το ξανασκεφτώ σοβαρά για τον στρατό.

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Αυτό. Τα περι φεμινισμού και ισότητας τα ξεχνάς στο στρατό. Εκεί θα συναντήσεις τα πιο οπισθοδρομικά άτομα που υπάρχουν.  Θα σου λένε στα μούτρα σου πήγαινε πλύνε κανενα πιάτο και επειδή θα είναι ανώτεροι θα λες και ευχαριστώ. Δεν το λέω τυχαία το παράδειγμα. Το έχω δει με τα μάτια μου.

Ξέρεις άμα όλος αυτός ο σεξισμός υπάρχει και στην αεροπορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, xxxtkd16 είπε

σας ευχαριστώ ολους για την απάντηση σας, θα να το ξανασκεφτώ σοβαρά για τον στρατό.

Ξέρεις άμα όλος αυτός ο σεξισμός υπάρχει και στην αεροπορία;

Δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά... Εκεί που είναι λίγο καλύτερα είναι πυροσβεστική και αστυνομία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο πατέρας σου από ότι καταλαβαίνω δεν θέλει αποκλειστικά την Ευελπίδων αλλά θέλει μια στρατιωτική σχολή για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει.

με αυτό ως βάση υπάρχουν και άλλες σχολές όπως λιμενικό Πυροσβεστική αστυνομικών κλπ

για τεφαα (και γενικά για τα πανεπιστήμια) μην εμπιστεύεσαι τη  γνώμη από κανέναν

(ειδικά τους γονείς για αντιμετωπίζουν τα πράγματα με οπτική 20 χρόνων πριν δηλαδή τεφαα σημαίνει να πας να διοριστεί γυμναστής σε σχολείο )

αν πας στην σχολή και ειδικά αν αλλάξεις και πόλη θα αντιμετωπίσεις τον κόσμο 

και θα ανοίξουν οι ορίζοντες σου 

οπότε δεν ξέρεις που θα καταλήξεις 

φίλη μου από τεφαα κάνει μεταπτυχιακό στην αποκατάσταση τραυματισμών 

ενώ άλλος είναι σε διοργάνωση sport event μετά από μεταπτυχιακό στο Λονδίνο

όποτε μην κάνεις σχέδια 

απλά ακολούθησε αυτό που πιστεύεις ότι σε ευχαριστεί

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από st2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, st2 είπε

ο πατέρας σου από ότι καταλαβαίνω δεν θέλει αποκλειστικά την Ευελπίδων αλλά θέλει μια στρατιωτική σχολή για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει.

με αυτό ως βάση υπάρχουν και άλλες σχολές όπως λιμενικό Πυροσβεστική αστυνομικών κλπ

για τεφαα (και γενικά για τα πανεπιστήμια) μην εμπιστεύεσαι τη  γνώμη από κανέναν

(ειδικά τους γονείς για αντιμετωπίζουν τα πράγματα με οπτική 20 χρόνων πριν δηλαδή τεφαα σημαίνει να πας να διοριστεί γυμναστής σε σχολείο )

αν πας στην σχολή και ειδικά αν αλλάξεις και πόλη θα αντιμετωπίσεις τον κόσμο 

και θα ανοίξουν οι ορίζοντες σου 

οπότε δεν ξέρεις που θα καταλήξεις 

φίλη μου από τεφαα κάνει μεταπτυχιακό στην αποκατάσταση τραυματισμών 

ενώ άλλος είναι σε διοργάνωση sport event μετά από μεταπτυχιακό στο Λονδίνο

όποτε μην κάνεις σχέδια 

απλά ακολούθησε αυτό που πιστεύεις ότι σε ευχαριστεί

 

 

 

 

 

 

 

Κοίτα , όσο αναφορά το τεφαα και γω κάτι τέτοιο σκεφτόμουν , γιατί μ άρεσε η ιδέα της αποκατάστασης τραυματισμών  που το 'ψαξα ή να έκανα κάποιο μεταπτυχιακό στην διατροφή .Γενικά όμως μ αρέσει πολύ το τεφαα σαν σχολή , γιατί διαβάζω διάφορα βιβλία αθλητισμού και μ αρέσει ο αθλητισμός(είναι το μόνο πράγμα που έχω όρεξη να κάνω όλη την μέρα) , αλλά δεν ξέρω αν θα βρω δουλειά γιατί γενικά υπάρχει πάρα πολύ μεγάλος ανταγωνισμός . Βέβαια έχεις  απόλυτο δίκιο σ αυτά που είπες και σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη επιλογή θα ήτανε να έμπαινες στην ΣΜΥΑ που είναι σχολή υπαξιωματικών αεροπορία, καλύτερες συνθήκες εργασίας, λιγότερες μεταθέσεις και τα τελευταία χρόνια μπαίνουν περισσότερες κοπέλες.

Η γυμναστική ακαδημία είναι δύσκολη σχολή, πολλοί μπαίνουν με την νοοτροπία γουστάρουν γυμναστική/αθλήματα κτλπ και μετά τα παρατάνε ή την τελειώνουν χωρίς πλέον να τους ενδιαφέρει μόνο για να έχουν ένα πτυχίο στο χέρι τους.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια μάτια στα μαθήματα και στο πρόγραμμα των σπουδών και μετά να κάνεις τις επιλογές σου.

 

http://www.phed.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/programma-spoydon/ma8imata/a-etos.html

https://www.haf.gr/wp-content/uploads/2020/01/SMYA-ODHGOS-SPOYDON.pdf

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...