Προς το περιεχόμενο

Revolut bank


Georgios1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ως τώρα γνώριζα ότι η Revolut PAYMENTS UAB δεν ανήκε στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα και έτσι δεν έστελνε στοιχεία σε ΑΑΔΕ - taxisnet. Τώρα που έρχεται στην Ελλάδα σαν Revolut BANK UAB είναι αναγκασμένοι να δίνουν τα στοιχεία; Ή μήπως όσοι παραμείνουν στο Revolut PAYMENTS UAB δεν θα δίνουν τα στοιχεία τους . Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Georgios1981 είπε

Καλησπέρα! Ως τώρα γνώριζα ότι η Revolut PAYMENTS UAB δεν ανήκε στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα και έτσι δεν έστελνε στοιχεία σε ΑΑΔΕ - taxisnet. Τώρα που έρχεται στην Ελλάδα σαν Revolut BANK UAB είναι αναγκασμένοι να δίνουν τα στοιχεία; Ή μήπως όσοι παραμείνουν στο Revolut PAYMENTS UAB δεν θα δίνουν τα στοιχεία τους . Ευχαριστώ 

Στο πλαίσιο της ΕΕ έδινε στοιχεία , απλά λόγω BREXIT φτιάχνει νέο βραχίονα για τους εντός ΕΕ πελάτες της.

Ολα είναι στην ευχέρεια της ΑΑΔΕ , μέχρι τώρα δεν ασχολείται με μικρά ψάρια που κάνουν μικρές συναλλαγές. Μπορεί όμως μια μέρα να "ξυμνήσει" και να αποφασίσει να πιάσει και μικρομεσαία ψαρια. Πλέον ΔΕΝ υπάρχει "κρυφό" τίποτε απλά συνήθως μας θεωρούν μικρά ψάρια , δεν ασχολούνται και εμείς νομίζουμε ότι είμαστε κρυμμένοι. Μέχρι να μας συμπεριλάβει το φίλτρο του ρεπορτ και να μας στείλουν ραβαρσάκι για διευκρινήσεις. Μόνο με ασιατικές μπορείς να ψαχτείς αν θες να μην στέλνουν στοιχεία.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά οι συναλλαγές ως τώρα δεν φαίνονταν στο taxisnet όπως με οποιαδήποτε άλλη ελληνική τράπεζα που όλα είναι αυτομάτως φανερά. Μήπως αυτό αλλάξει πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Georgios1981 είπε

Ναι αλλά οι συναλλαγές ως τώρα δεν φαίνονταν στο taxisnet όπως με οποιαδήποτε άλλη ελληνική τράπεζα που όλα είναι αυτομάτως φανερά. Μήπως αυτό αλλάξει πλέον;

δεν θα αλλάξει , καμία τράπεζα του εξωτερικού δεν ενημερώνει την φορολογική δήλωση στο ΤΑΧΙΣ , απλά στέλνουν το ρεπορτ ανα αφμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση συσκότιση. Είναι σαν να πήγες στη Λιθουανία για δουλεία και είπες να ανοίξεις εκεί έναν λογαριασμό τράπεζας με την ελληνική σου ταυτότητα και τα ελληνικά σου στοιχεία.

Αυτό που λες θα γίνει όταν και αν ανοίξει παράρτημα στην Ελλάδα και αδειοδοτηθεί από την τράπεζα της Ελλάδος, κάτι το οποίο έχει ξεκινήσει η N26 σε όλη την Ευρώπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Georgios1981 είπε

Και η Revolut ανοίγει παράρτημα από ότι κατάλαβα στην Ελλάδα αφού μου έστειλαν στο App μήνυμα να ανοίξω λογαριασμό.

Καμία σχεση. Δεν ισχυει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Revolut όμως δεν ξέρει το ΑΦΜ μας αφού δεν τους το έχουμε στείλει αυτό. Πως τότε στέλνει ρεπορτ στην εφορία; Δεν νομίζω να γίνεται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Georgios1981 είπε

Η Revolut όμως δεν ξέρει το ΑΦΜ μας αφού δεν τους το έχουμε στείλει αυτό. Πως τότε στέλνει ρεπορτ στην εφορία; Δεν νομίζω να γίνεται αυτό

Εμένα μου το ζήτησε σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Georgios1981 είπε

Η Revolut όμως δεν ξέρει το ΑΦΜ μας αφού δεν τους το έχουμε στείλει αυτό. Πως τότε στέλνει ρεπορτ στην εφορία; Δεν νομίζω να γίνεται αυτό

αν το γυρίσεις σε bank το καταχωρείς αναγκαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μενα μου έστειλαν email για να γραφτω στην τράπεζα. 

Μολις μου ζητησε αφμ αρχισα να το σκέφτομαι 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Georgios1981 είπε

Και η Revolut ανοίγει παράρτημα από ότι κατάλαβα στην Ελλάδα αφού μου έστειλαν στο App μήνυμα να ανοίξω λογαριασμό.

Οχι δεν ανοίγει στην Ελλάδα,απλά θα έχει τραπεζική άδεια στην Λιθουανία οπότε έχει την οντότητα τράπεζας της ΕΕ.

Αυτη η παρανόηση ότι ανοίγει στην Ελλάδα δεν καταλαβαίνω πως προέκυψε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @X@ είπε

Πρέπει να το γυρίσουμε στο bank αναγκαστικά? ή μπορούμε να συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε όπως πριν?

Τι μήνυμα  σου έβγαλε;Γιατί σε εμένα έβγαλε να επιλέξω τι θέλω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσω μαιλ το είδα σαν πρόσκληση να το αναβαθμίσω σε revolut Bank. Μέσα στην εφαρμογή δεν έχω δει κάποια επιλογή, απλά δν ξέρω αν γίνεται να το αφήσω όπως έχει η αν πρέπει να το αναβαθμίσω αναγκαστικά (αν όχι τώρα άμεσα, ίσως στο μέλλον αναγκαστικά?)

 

Edit. Τώρα το είδα στην εφαρμογή, μου το έχει σαν επιλογή να διαλέξω.

Επεξ/σία από @X@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...