Προς το περιεχόμενο

Νέα εφαρμογή του ΟΑΕΔ για Android και iOS με 40 ηλεκτρονικές υπηρεσίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spectaculator είπε

20 χρόνια δουλεύω Λουξεμβούργο-Βέλγιο-Γερμανία και ισχύει ακριβώς αυτό που σου είπα. Στόχος τους είναι να βγεις το συντομότερο δυνατό από την ανεργία. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Για να μην λέμε λόγια του αέρα, διάβασε αυτό:

https://www.iamexpat.de/expat-info/social-security/unemployment-benefits-germany-arbeitslosengeld

Κάπου γράφει:

Φυσικά, με το παραμικρό στα κόβουν όλα. Σπάνια θα περικόψουν απλά το οτιδήποτε.

Επίσης το μέγιστο χρονικό διάστημα για τα επιδόματα είναι:

Period of contribution

Age Entitlement period
12 months - 6 months
16 months - 8 months
20 months - 10 months
24 months - 12 months
30 months  50 15 months
36 months  55 18 months
48 months 58 24 months


Και μάλιστα φορολογήσιμα:
 

Πρώτο χέρι, χωρίς μπαρούφες από "συγγενή που ξέρω", "φιλαράκι που ξέρω" κλπ.

Στο Λουξεμβούργο, η φάση είναι για 6 μήνες. 9 μήνες αν έχεις 20 χρόνια ασφάλισης ή 12 μήνες αν έχεις 25 χρόνια ασφάλισης. Στη κόβουν κι εκεί αν απορρίψεις τη δουλειά που σου βρίσκουν για σοβαρό λόγο, π.χ. λόγω προβλήματος υγείας κι όχι αν δεν σ' αρέσει.

https://adem.public.lu/en/demandeurs-demploi/demander-indemnites-chomage/residents/salaries.html

Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει ν' αποδεικνύεις πως κάνεις σοβαρές προσπάθειες εύρεσης εργασίας.

Στη Γερμανία μάλιστα η εκπαίδευση που θα λάβεις και η δουλειά που θα σου βρουν είναι σε ότι έχει έλλειψη η αγορά εργασίας εκεί άσχετα με το τι σ' αρέσει.

Τέλος, αν νομίζει κανείς πως εκτός Ελλάδας θα έχει καλύτερη τύχη, καλό θα ήταν να μην γκρινιάζει. Οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα.

 

Επειδή το ριμάξαμε το off-topic, τελευταία μου απάντηση στο θέμα. Από αυτό που παραθέτεις.

"Note that if you turn down job offers or any training / further education made available to you, your benefits payments can be reduced or stopped altogether."

Can be = μπορεί να γίνει / Will be = σίγουρα θα γίνει 

Επίσης από το λινκ που παρέθεσες και σ' έυχαριστούμε που και πάλι δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι μόνο για θέμα υγείας, αλλά legitimate reason. 

When does the unemployment benefit cease?

Compensation is no longer paid:

  • when the set limits for the duration of the payment are reached;
  • when one or more conditions for granting the benefit are no longer fulfilled; 
  • when you pass the age limit of 65;
  • if the recipient turns down an appropriate job offer without a legitimate reason;
  • if the recipient refuses to take part in internships, training courses or public service works assigned by the ADEM without a legitimate reason; 
  • if the unemployed person makes no or too little effort to actively seek an appropriate job

Δεν είπε κανείς ότι legitimate reason είναι δεν μ'αρεσει η δουλειά, άλλωστε επιλέγεις τομείς που θες να εργαστείς (τουλάχιστον στο benelux). Αλλά αν ο μισθός είναι 40% χαμηλότερος (παράδειγμα) από αυτόν που έπαιρνες, είναι μια χαρά legitimate reason. 

ΥΓ.  turns down an appropriate job offer κλειδί το appropriate

Επεξ/σία από Jimagik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Πρώτο χέρι, χωρίς μπαρούφες από "συγγενή που ξέρω", "φιλαράκι που ξέρω" κλπ.

Μμμμ, ναι, αν ο συγγενής είναι ο αδερφός σου και η μητέρα σου, λυπάμαι αλλά δεν είναι μπαρούφες φίλε. Δεν υπάρχει λόγος ούτε εγώ να πω ψέμματα, αλλά ούτε και αυτοί σε μένα.

Και ξαναλέω, στο παράδειγμά μου έφερα την απόρριψη εργασίας, λόγω προβλήματος υγείας, αποδεδειγμένα με ιατρική βεβαίωση. Δεν είπα κάτι άλλο.

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Τέλος, αν νομίζει κανείς πως εκτός Ελλάδας θα έχει καλύτερη τύχη, καλό θα ήταν να μην γκρινιάζει. Οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα.

Αυτό είναι κάτι άλλο πάλι που δε χωράει εδώ, θα γράφαμε χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

έτσι είχε εξαφανιστεί και η εφαρμογή της ΔΕΗ απο το playstore και μετά απο κάποιες μέρες ξαναμπήκε.Θα ζητάει στοιχεία η google απο τους προγραμματιστές και επειδή πρόκειται για δημόσιο που πάει τα ζώα μου αργά, μέχρι να τα δουν-βρούν-διορθώσουν-αποστείλουν, κατεβαίνει η εφαρμογή απο το store .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...