Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο Fighting Game για PC - ONLINE -


ektelion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια στην παρέα.

Βασικά, ό,τι γράφει ο τίτλος. Ψάχνω για ένα fighting game ΓΙΑ PC το οποίο να είναι playable online. Τι εννοώ:

- Να μη χρειάζεται να περιμένεις 32 ώρες να σου βρει αντίπαλο.

- Να μην είναι οριακά playable ή/και unplayable από το lag το 80% των matches.

- Να απευθύνεται και στον πιο κάζουαλ παίχτη, δηλαδή να μην έχει μόνο τέζα ανταγωνιστικά modes, κατακλυσμένα από κάτι 12χρονα που δεν έχουν τι να κάνουν στη ζωή τους κι έχουν απομνημονεύσει 987394 δεκάχιτα κόμπο και τρως ΚΟ πριν προλάβεις να φτύσεις τον πασατέμπο.

Το Mortal Kombat - αν και αγαπημένο μου από πλευράς gameplay - αποκλείεται. Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος και το online του στο PC είναι σκ@%$ (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω πάρει πρέφα).

Ευχαριστώ. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, firepc είπε

Ρε συ εκτελιον, μην ξαναπεσεις στα online..

Don't do it FEDON!

Καλά, αυτό αποκλείεται, είχα κολλήσει με το Rocket League πριν κάνα δίμηνο και με έπιαναν ημικρανίες, χωρίς πλάκα. Αλλά μια στο τόσο κάνα στριτ φάιτερ δεν θα με χάλαγε, υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρω βέβαια. Επί του παρόντος φυτεύω πεπόνια στο Stardew Valley :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ektelion είπε

Καλά, αυτό αποκλείεται, είχα κολλήσει με το Rocket League πριν κάνα δίμηνο και με έπιαναν ημικρανίες, χωρίς πλάκα. Αλλά μια στο τόσο κάνα στριτ φάιτερ δεν θα με χάλαγε, υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρω βέβαια. Επί του παρόντος φυτεύω πεπόνια στο Stardew Valley :)

Το Last of Us  σε ξαναφερε πισω 

Το ειχα ακουσει στο βιντεο που ειχες κανει για το παιχνιδι 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ektelion είπε

Καλά, αυτό αποκλείεται, είχα κολλήσει με το Rocket League πριν κάνα δίμηνο και με έπιαναν ημικρανίες, χωρίς πλάκα. Αλλά μια στο τόσο κάνα στριτ φάιτερ δεν θα με χάλαγε, υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρω βέβαια. Επί του παρόντος φυτεύω πεπόνια στο Stardew Valley :)

παιζω πολλά fps (και competitive online) και η αλήθεια είναι ότι όταν κόστιζε το rocket league το δοκίμασα σε trial και μέσα σε μια ώρα με πόναγε το κεφάλι μου. Την άλλη μέρα πάλι τα ίδια. Δεν το χω ξαναπάθει με άλλο game ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

παιζω πολλά fps (και competitive online) και η αλήθεια είναι ότι όταν κόστιζε το rocket league το δοκίμασα σε trial και μέσα σε μια ώρα με πόναγε το κεφάλι μου. Την άλλη μέρα πάλι τα ίδια. Δεν το χω ξαναπάθει με άλλο game ποτέ.

Αχά! Πάλι καλά, γιατί νόμιζα ότι ήταν τα γεράματα XD

1 ώρα πριν, GhostRiderLSOV είπε

Πώς και fighting game συγκεκριμένα;

Ε, επειδή είναι μπαμ μπαμ η φάση. Μπαίνεις, όσες ρίξεις κι όσες φας και σε τρία λεπτάκια έχεις καθαρίσει. Ενώ με FIFA κλπ είναι ολόκληρη ιστορία. Αυτό ήταν που μου άρεσε και στο Rocket League, πέρα από το άψογο matchmaking.

Επεξ/σία από ektelion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο Mortal Kombat αναφέρεσαι όταν λες ότι το online ήταν χάλια? Και επίσης τι εννοείς χάλια?

Ρωταώ για να καταλάβω που τραβάς τη γραμμή για το lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Aruil είπε

Σε ποιο Mortal Kombat αναφέρεσαι όταν λες ότι το online ήταν χάλια? Και επίσης τι εννοείς χάλια?

Ρωταώ για να καταλάβω που τραβάς τη γραμμή για το lag.

Αναφέρομαι στο Χ. Έχω και το Χ και το 11 στο PS4. Το 11 δεν μπήκα στον κόπο να το αγοράσω σε PC, γιατί η εμπειρία μου με το Χ ήταν άθλια. Αντίθετα, στο PS ήταν απόλαυση το online του. Γενικά προτιμώ το 11 σε όλα τα επίπεδα ως παιχνίδι, αλλά αν παραμένουν οι διαφορές ανάμεσα στις δύο εκδόσεις (για το Online μιλάμε πάντα), τότε μακριά κι αλάργα. 

Το lag ευελπιστώ ότι σε κάνα μήνα δεν θα είναι θέμα, γιατί σκοπεύω να πάω σε οπτική ίνα από την 24άρα που έχω τώρα, η οποία μέχρι πρόσφατα κλείδωνε στα 12 και τώρα ούτε καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ektelion said:

Αναφέρομαι στο Χ. Έχω και το Χ και το 11 στο PS4. Το 11 δεν μπήκα στον κόπο να το αγοράσω σε PC, γιατί η εμπειρία μου με το Χ ήταν άθλια. Αντίθετα, στο PS ήταν απόλαυση το online του. Γενικά προτιμώ το 11 σε όλα τα επίπεδα ως παιχνίδι, αλλά αν παραμένουν οι διαφορές ανάμεσα στις δύο εκδόσεις (για το Online μιλάμε πάντα), τότε μακριά κι αλάργα. 

Το lag ευελπιστώ ότι σε κάνα μήνα δεν θα είναι θέμα, γιατί σκοπεύω να πάω σε οπτική ίνα από την 24άρα που έχω τώρα, η οποία μέχρι πρόσφατα κλείδωνε στα 12 και τώρα ούτε καν...

Το X στην αρχή είχε χάλια netcode, ισχύει. Αλλά το φτιάξαν κάπου στο 2016 νομίζω και είχε για την εποχή του από τα καλύτερα online experiences.

Γενικά για το καλύτερο online experience θέλεις το παιχνίδι να έχει rollback netcode. Οπότε μιλάμε για Mortal Kombat 10 και 11, Killer Instinct και το Guilty Gear Strive που βγαίνει τον απρίλιο. Και το Street Fighter 5 έχει νομίζω αλλά γενικά υπάρχουν παράπονα για τον τρόπο που εφαρμοστεί. Και το Marvel vs Capcom Infinite έχει αλλά είναι πιθανότατα το πιο "νεκρό" σύγχρονο fighting game.

To Killer Instinct είναι αρκετά καλό game για casual play γιατί είναι αρκετά πιο εύκολο στο να κάνεις combos (τουλάχιστον τα βασικά, έχει αρκετό βάθος αν το λιώσεις). Το πρόβλημα είναι ότι είναι σχετικά παλιό οπότε δεν ξέρω πόσο κόσμο θα έχει. Για τα Mortal Kombat δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και ενώ μου αρέσει σαν setting, δεν με τρελένει το gameplay του. Το Guilty Gear προβλέπεται να είναι τρομέρο όπως και οποιοδήποτε άλλο της σειράς αλλά δεν είναι και τόσο διαδεδομένο στην ευρώπη οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολα θα βρίσκεις match.

Αν θες να παίζεις με randoms από online γενικά δεν είναι και πολλές οι επιλογές σου και σίγουρα τα Mortal Kombat έχουν το μεγαλύτερο player base από όλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ektelion είπε

- Να απευθύνεται και στον πιο κάζουαλ παίχτη, δηλαδή να μην έχει μόνο τέζα ανταγωνιστικά modes, κατακλυσμένα από κάτι 12χρονα που δεν έχουν τι να κάνουν στη ζωή τους κι έχουν απομνημονεύσει 987394 δεκάχιτα κόμπο και τρως ΚΟ πριν προλάβεις να φτύσεις τον πασατέμπο.

Good luck.😁

Άπαξ και παίζεις με randoms θα δεις κάθε καρυδιάς, καρύδι. Το καλύτερο θα ήταν να κανονίζεις με κανένα φιλαράκι που είσαστε περίπου στο ίδιο level.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παίζω soulcalibur και δεν υπάρχει να το παρατήσω μεχρι να κλείσουν οι server του συν ότι βρίσκεις online συνέχεια ματσαρίσματα. Κορυφαίο fighting 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Good luck.😁

Άπαξ και παίζεις με randoms θα δεις κάθε καρυδιάς, καρύδι. Το καλύτερο θα ήταν να κανονίζεις με κανένα φιλαράκι που είσαστε περίπου στο ίδιο level.

Με το Χ όντως ίσχυε αυτό. Με το 11 όμως είχα απίστευτα ισορροπημένα ματσαρίσματα. Γενικά, πολύ balanced καταστάσεις. Το βρήκα σε ένα κλειδάδικο για 7 ευρώ, οπότε λέω να το τσιμπήσω. Worst case scenario, να μη βρίσκω πάλι κόσμο στο PC και να πάνε στον κουβά τα 7 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο Street fighter 5. Πέρα από το γεγονός ότι παίζει cross play είναι με διαφορά το πιο ενεργό fighting στον πλανήτη. Δεν είναι για casual όμως η στιγμή είναι κατάλληλη τόσο γιατί υπάρχει sale και επειδή αύριο το παιχνίδι λαμβάνει τεράστιο update που επί της ουσίας το κάνει καινούργιο και σχεδόν όλοι θα είναι επί ίσης όροις. Αν ποτέ υπήρξε η κατάλληλη στιγμή για να μπεις σε ένα τόσο προχωρημένο fighting game τώρα είναι αυτή η στιγμή για το street fighter. 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις το Killer instinct. Πολύ πιο βατό όμως πολύ λιγότερο ενεργό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Μόνο Street fighter 5. Πέρα από το γεγονός ότι παίζει cross play είναι με διαφορά το πιο ενεργό fighting στον πλανήτη. Δεν είναι για casual όμως η στιγμή είναι κατάλληλη τόσο γιατί υπάρχει sale και επειδή αύριο το παιχνίδι λαμβάνει τεράστιο update που επί της ουσίας το κάνει καινούργιο και σχεδόν όλοι θα είναι επί ίσης όροις. Αν ποτέ υπήρξε η κατάλληλη στιγμή για να μπεις σε ένα τόσο προχωρημένο fighting game τώρα είναι αυτή η στιγμή για το street fighter. 

Όντως, βλέπω ότι είναι στα 7 ευρώ στο Steam. Θα το τσιμπήσω να θυμηθώ τα νιάτα μου :) Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...