Προς το περιεχόμενο

Βίντεο από την κάθοδο του Perseverance στον Άρη έδωσε στη δημοσιότητα η NASA


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανεμορφο.

Να ανεβαζετε το βλεμμα σας στον νυχτερινο ουρανο που και που. Η υπενθυμιση οτι ειμαστε κοκκοι σκονης μπροστα στο συμπαν, κανει εστω για λιγο τα προβληματα να μοιαζουν ασημαντα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Σύμφωνα με μερικούς γνωστούς αστροφυσικούς της NASA καλό 2070+

Ψάξου λίγο να δεις τι πρέπει να προηγηθεί της αποστολής, καλός ο Musk αλλά είναι 50% ουσία και 50% marketing,

πρέπει να πάμε στην Σελήνη, να μεταφερθούν resources, να γίνει habitant βάση, να μεταφερθεί κόσμος ψιλομόνιμα κτλ κτλ να γίνουν "πρόβες" εκεί δηλαδή και μετά το κοιτάμε για τον Άρη

Καμία σχέση τα Rover με την αποστολή ανθρώπων, οι πρώτες αποστολές rover έγιναν την δεκαετία του 70 (αν θυμάμαι καλα) και από τότε στέλνουν συνέχεια

Ο Αστροναύτης που έμεινε ένα χρόνο στον διαστημικό σταθμό έχασε απίστευτη μάζα φαντάσου το back and forth στον Άρη.

Με λίγα λόγια δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Μακάρι να μην ήταν έτσι αλλά οι περισσότεροι από μας, μάλλον δε θα το προλάβουμε

Επειδή είναι σοβαρό το ποστ σου πραγματικά ποιος πιστεύει ότι θα ευδοκιμήσει εκεί η ανθρώπινη παρουσία? με τι υλικά? Υποδομες ? Τα πάντα σε εύθραυστη ισορροπία ?  Τελειως αφιλόξενος πλανήτης  εντάξει πρέπει να υπάρχει κάτι που να δίνει ελπίδα και να προκαλεί την εξέλιξη πολλών επιστημών αλλά αυτές οι ουτοπίες μου θυμίζουν την σιγουριά των Ρώσων για τον κομουνισμό που απέτυχε παταγωδώς ως ότι πιο απάνθρωπο και από την άλλη την ψευδαίσθηση ότι ο Αμερικανικός καπιταλισμός δεν θα έχει ταβάνι και πάντα θα παράγει πλούτο... και τώρα που μιλάμε είναι έτοιμη η μεγαλύτερη φούσκα μετοχών και ακινήτων να σκάσει παγκόσμια.  ο Άρης είναι μια ουτοπία να γίνει μια δεύτερη γη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Επειδή είναι σοβαρό το ποστ σου πραγματικά ποιος πιστεύει ότι θα ευδοκιμήσει εκεί η ανθρώπινη παρουσία? με τι υλικά? Υποδομες ? Τα πάντα σε εύθραυστη ισορροπία ?  Τελειως αφιλόξενος πλανήτης  εντάξει πρέπει να υπάρχει κάτι που να δίνει ελπίδα και να προκαλεί την εξέλιξη πολλών επιστημών αλλά αυτές οι ουτοπίες μου θυμίζουν την σιγουριά των Ρώσων για τον κομουνισμό που απέτυχε παταγωδώς ως ότι πιο απάνθρωπο και από την άλλη την ψευδαίσθηση ότι ο Αμερικανικός καπιταλισμός δεν θα έχει ταβάνι και πάντα θα παράγει πλούτο... και τώρα που μιλάμε είναι έτοιμη η μεγαλύτερη φούσκα μετοχών και ακινήτων να σκάσει παγκόσμια.  ο Άρης είναι μια ουτοπία να γίνει μια δεύτερη γη .

Κοίτα αφήνοντας στην άκρη το πολιτικό κομμάτι του ποστ σου και κοιτάζοντας τα δεδομένα κατάματα έχω να πω το εξής:

Η πιο σημαντική συσκευή που έχει πάνω το preseverance δεν είναι ούτε η κάμερα ούτε το ελικοπτεράκι ούτε ο βραχίονας με τους άπειρους αισθητήρες. Είναι το πρωτότυπο παραγωγής οξυγόνου το οποίο θα ελέγξει αν ειναι εφικτή η παραγωγή breathable air από ΤΗΝ ΙΔΙΑ την ατμόσφαιρα του Άρη.

Περιττό να σου πω ότι αν αυτό πετύχει, θα πρόκειται για την μεγαλύτερη ανακάλυψη τα τελευταία 50 χρόνια (γνώμη μου). Εφόσον το νερό υπάρχει ήδη υπογείως, μιλάμε για τρομερή απλοποίηση των πραγμάτων, ανάπτυξη της γεωργίας, φιλόξενο περιβάλλον μέσα σε κατάλληλα κτίσματα, μέχρι και κτηνοτροφία αν πάει ο νους σου λίγο παραπέρα. 

Μακάρι πραγματικά να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, γιατί ως γνωστό στην σελήνη αυτό είναι αδύνατο.

Να ξέρετε ορθώς οι προσδοκίες είναι μεγάλες για την συγκεκριμένη αποστολή. Πάμε για μεγάλα πράγματα πλέον.

Επεξ/σία από pinakas0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία όλα αυτά, πραγματικά, και εντυπωσιακά. Αλλά σκέφτομαι πως όταν έρθει η ώρα να πατήσει ο άνθρωπος στον πλανήτη Άρη, αυτός θα έχει γίνει σκουπιδότοπος με όλα αυτά που έχουμε στείλει και θα στείλουμε μέχρι τότε.

Επεξ/σία από dimibala
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ας φτιάξουμε πρώτα περιοχές της γης κατοικησιμες και μετα φτιάχνουμε κι αλλους πλανήτες 

Δε μας απαγορεύει κανείς να τα κάνουμε και τα δύο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Κοίτα αφήνοντας στην άκρη το πολιτικό κομμάτι του ποστ σου και κοιτάζοντας τα δεδομένα κατάματα έχω να πω το εξής:

Η πιο σημαντική συσκευή που έχει πάνω το preseverance δεν είναι ούτε η κάμερα ούτε το ελικοπτεράκι ούτε ο βραχίονας με τους άπειρους αισθητήρες. Είναι το πρωτότυπο παραγωγής οξυγόνου το οποίο θα ελέγξει αν ειναι εφικτή η παραγωγή breathable air από ΤΗΝ ΙΔΙΑ την ατμόσφαιρα του Άρη.

Περιττό να σου πω ότι αν αυτό πετύχει, θα πρόκειται για την μεγαλύτερη ανακάλυψη τα τελευταία 50 χρόνια (γνώμη μου). Εφόσον το νερό υπάρχει ήδη υπογείως, μιλάμε για τρομερή απλοποίηση των πραγμάτων, ανάπτυξη της γεωργίας, φιλόξενο περιβάλλον μέσα σε κατάλληλα κτίσματα, μέχρι και κτηνοτροφία αν πάει ο νους σου λίγο παραπέρα. 

Μακάρι πραγματικά να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, γιατί ως γνωστό στην σελήνη αυτό είναι αδύνατο.

Να ξέρετε ορθώς οι προσδοκίες είναι μεγάλες για την συγκεκριμένη αποστολή. Πάμε για μεγάλα πράγματα πλέον.

Total Recall φάση το preseverance ; το αποτέλεσμα φαντάζομαι θα κρατηθεί μυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο άνθρωπος έχει ξεκινήσει τις διαστημικές αποστολές από το 1960 αλλά δυστυχώς μπορούμε να τις χαρακτηρίσουμε ως ψυχροπολεμικές επιχειρήσεις και τίποτα παραπάνω. Ακόμη και η προσελήνωση δεν νομίζω ότι είχε τον ίδιο σκοπό που θα έχει η αποστολή ανθρώπου στον Άρη. 

Το πραγματικό ενδιαφέρον για την εξερεύνηση του διαστήματος ξεκίνησε τη δεκαετία του 80' και περισσότερα προγράμματα άρχισαν να υλοποιούνται μετά το 2000. Στην ουσία για να τα πούμε σταράτα εκτός τον τροχιακών αποστολών είμαστε νουμπάδες στο διάστημα κι αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορούμε να λέμε ότι η ανθρωπότητα τα έκανε μέσα σε 60 χρόνια όλα αυτά, το κατάφερε μέσα σε 25-30. Στην ουσία έγινε ένα restart.

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντυπωσιακα ολα αυτα αλλα οταν η ρωσια εστειλε τα venera στην αφροδιτη τα οποια καταφεραν να ζησουν σε 400+ βαθμους κελσιου για ποσες ωρες και να στειλουν φωτο και υλικο πισω σε εμας... Μου φαινεται περιεργο το οτι τοσα χρονια δεν εχουμε καμερες ικανες για αυτα που βλεπουμε τωρα. Εχουν προχωρησει τοσο πολυ οι φωτογραφικες μηχανες που κανονικα θα επρεπε την καθοδο να την καταγραφουν απο καθε γωνια (γνωμη μου)

Επισης ποσο δυσκολο εως ακατορθωτο φανταζει το γεγονος οτι δεν μπορουμε να παμε στον αρη ως ανθρωποι, ποσο μαλλον το να παμε σε αλλο ηλιακο συστημα η γαλαξια η ομαδα γαλαξιων... Τεραστιες αποστασεις και ειλικρινα ειναι να αραρωτιεσαι πως και γτ δημιουργηθηκε το συμπαν, ποση εκταση εχει και πως θα μπορουσε καποιος να παει απο την μια ακρη στην αλλη σε λογικο γηινο χρονο. Ισως απλα ολα αυτα να ειναι πιο 'μεγαλα' απο τον ανθρωπο?

Επισης γνωριζει καποιος αν το juno που βρισκεται στον δια εχει δυνατοτητα να τραβηξει βιντεο σε καποιο απο τα κοντινα fly by που κανει η μονο τις φωτο που βλεπουμε?

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Επειδή είναι σοβαρό το ποστ σου πραγματικά ποιος πιστεύει ότι θα ευδοκιμήσει εκεί η ανθρώπινη παρουσία? με τι υλικά? Υποδομες ? Τα πάντα σε εύθραυστη ισορροπία ?  Τελειως αφιλόξενος πλανήτης  εντάξει πρέπει να υπάρχει κάτι που να δίνει ελπίδα και να προκαλεί την εξέλιξη πολλών επιστημών αλλά αυτές οι ουτοπίες μου θυμίζουν την σιγουριά των Ρώσων για τον κομουνισμό που απέτυχε παταγωδώς ως ότι πιο απάνθρωπο και από την άλλη την ψευδαίσθηση ότι ο Αμερικανικός καπιταλισμός δεν θα έχει ταβάνι και πάντα θα παράγει πλούτο... και τώρα που μιλάμε είναι έτοιμη η μεγαλύτερη φούσκα μετοχών και ακινήτων να σκάσει παγκόσμια.  ο Άρης είναι μια ουτοπία να γίνει μια δεύτερη γη .

Κάποτε δεν μπορούσαν να διανοηθούν ότι θα υπάρχει μία συσκευή, αποτελούμενη από πυκνωτές και τρανζιστορς, με ηλεκτρικα κυκλωματα κλπ, που θα έχει μνήμη, κεντρική επεξεργαστική μονάδα, και θα μπορεί να "σκέφτεται" και να υπολογίζει δις και τρις πράξεων... Αλλά συνέβη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Εντυπωσιακα ολα αυτα αλλα οταν η ρωσια εστειλε τα venera στην αφροδιτη τα οποια καταφεραν να ζησουν σε 400+ βαθμους κελσιου για ποσες ωρες και αν στειλουν φωτο και υλικο πισω σε εμας... Μου φαινεται περιεργο το οτι τοσα χρονια δεν εχουμε καμερες ικανες για αυτα που βλεπουμε τωρα. Εχουν προσωρησει τοσο πολυ οι φωτογραφικες μηχανες που κανονικα θα επρεπε την καθοδο να την καταγραφουν απο καθε γωνια (γνωμη μου)

Επισης ποσο δυσκολο εως ακατορθωτο φανταζει το γεγονος οτι δεν μπορουμε να παμε στον αρη ως ανθρωποι, ποσο μαλλον το να παμε σε αλλο ηλιακο συστημα η γαλαξια η ομαδα γαλαξιων... Τεραστιες αποστασεις και ειλικρινα ειναι να αραρωτιεσαι πως και γτ δημιουργηθηκε το συμπαν, ποση εκταση εχει και πως θα μπορουσε καποιος να παει απο την μια ακρη στην αλλη σε λογικο γηινο χρονο. Ισως απλα ολα αυτα να ειναι πιο 'μεγαλα' απο τον ανθρωπο?

Επισης γνωριζει καποιος αν το juno που βρισκεται στον δια εχει δυνατοτητα να τραβηξει βιντεο σε καποιο απο τα κοντινα fly by που κανει η μονο τις φωτο που βλεπουμε?

Φίλε μου κάποτε ο άνθρωπος λόγο απόστασης δεν μπορούσε να πάει από την μια περιοχή στην άλλη, εξημέρωσε το άλογο και ξαφνικά η απόσταση Αθήνα - Θεσσαλονίκη έγινε εφικτή... μετά ο άνθρωπος δημιούργησε τα πλοία και κατάφερε να μειώσει τον χρόνο μετάβασης από την Αθήνα στο Κάιρο... μετά ήρθαν τα αυτοκίνητα, τα τρένα, τα αεροπλάνα και έτσι καταφέραμε ως είδος να κάνουμε αυθημερόν ταξίδια από την μια “άκρη” του πλανήτη στην άλλη... κάποτε δεν μπορούσαμε να βγούμε στο διάστημα εδώ και δεκαετίες βγαίνουμε... αν θες έναν παραλληλισμό για το διάστημα είναι σαν μόλις να εξημερώσαμε το άλογο...

τι θέλω να πω οι αποστάσεις είναι για να δυανύωντε, το θέμα είναι ποτέ ο άνθρωπος θα είναι έτοιμος για να κάνει αυτό το άλμα/βήμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου κάποτε ο άνθρωπος λόγο απόστασης δεν μπορούσε να πάει από την μια περιοχή στην άλλη, εξημέρωσε το άλογο και ξαφνικά η απόσταση Αθήνα - Θεσσαλονίκη έγινε εφικτή... μετά ο άνθρωπος δημιούργησε τα πλοία και κατάφερε να μειώσει τον χρόνο μετάβασης από την Αθήνα στο Κάιρο... μετά ήρθαν τα αυτοκίνητα, τα τρένα, τα αεροπλάνα και έτσι καταφέραμε ως είδος να κάνουμε αυθημερόν ταξίδια από την μια “άκρη” του πλανήτη στην άλλη... κάποτε δεν μπορούσαμε να βγούμε στο διάστημα εδώ και δεκαετίες βγαίνουμε... αν θες έναν παραλληλισμό για το διάστημα είναι σαν μόλις να εξημερώσαμε το άλογο...

τι θέλω να πω οι αποστάσεις είναι για να δυανύωντε, το θέμα είναι ποτέ ο άνθρωπος θα είναι έτοιμος για να κάνει αυτό το άλμα/βήμα...

Καλα τα λες αλλα δεν το θεωρω ακριβως ετσι....

Η γη για τον ανθρωπο ειναι κατι 'ευκολο΄ απο την αποψη οτι πανω της ζουμε. Αλλο να φυγω και να παω ακομα και περπατωντας στην θεσσαλονικη, γτ στην αρχη ετσι εγινε και μετα να πω αααααα ας παρω το αλογο για να με βοηθησει (ποδια και αλογο στην συγκεκριμενη εξισωση υπηρχαν χωρις να χρειαστει καποιο ειδος κατασκευης) και αλλο να πρεπει να υπολογισω καποιον μαθηματικο τυπο τον οποιο δεν ξερω εξαρχης και ο οποιος (ισως) μου δωσει την απαιτουμενη ταχυτητα η οτι αλλο χρειαζεται (πχ καποια σκουληκοτρυπα αν υπαρχουν) για να μπορεσω με τον (πυραυλο, διαστημοπλοιο δεν ξερω γω τι αλλο) να με παει εκει που θελω και βρισκεται δισεκατομμυρια φορες πιο μακρια απο οτι η θεσσαλονικη απο την αθηνα και που εκει που παω δεν ξερω αν υπαρχει αυτο που βλεπω(καποιο αλλο αστρο σε καποιον αλλον γαλαξια) γτ αυτο που βλεπω εχει συμβει καποια χιλιαδες-εκατομυρια-δισεκατομυρια χρονια πριν γτ τοσο κανει το φως να φτασει απο εκει σε εμας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, murcielago580 είπε

Καλα τα λες αλλα δεν το θεωρω ακριβως ετσι....

Η γη για τον ανθρωπο ειναι κατι 'ευκολο΄ απο την αποψη οτι πανω της ζουμε. Αλλο να φυγω και να παω ακομα και περπατωντας στην θεσσαλονικη, γτ στην αρχη ετσι εγινε και μετα να πω αααααα ας παρω το αλογο για να με βοηθησει (ποδια και αλογο στην συγκεκριμενη εξισωση υπηρχαν χωρις να χρειαστει καποιο ειδος κατασκευης) και αλλο να πρεπει να υπολογισω καποιον μαθηματικο τυπο τον οποιο δεν ξερω εξαρχης και ο οποιος (ισως) μου δωσει την απαιτουμενη ταχυτητα η οτι αλλο χρειαζεται (πχ καποια σκουληκοτρυπα αν υπαρχουν) για να μπορεσω με τον (πυραυλο, διαστημοπλοιο δεν ξερω γω τι αλλο) να με παει εκει που θελω και βρισκεται δισεκατομμυρια φορες πιο μακρια απο οτι η θεσσαλονικη απο την αθηνα και που εκει που παω δεν ξερω αν υπαρχει αυτο που βλεπω(καποιο αλλο αστρο σε καποιον αλλον γαλαξια) γτ αυτο που βλεπω εχει συμβει καποια χιλιαδες-εκατομυρια-δισεκατομυρια χρονια πριν γτ τοσο κανει το φως να φτασει απο εκει σε εμας......

Καταλαβαίνω την λογική σου, αλλά τα ίδια δεν θα λέγανε οι άνθρωποι το 1800πχ αν κάποιος τους έλεγε ότι κάποια στιγμή μέσα στις επόμενες δεκαετίες θα μπορέσουμε να πετάμε από την Αθήνα στην Νέα Υόρκη?

Η πλοήγηση έχει βασικούς κανόνες που δεν αλλάζουν και τους γνωρίζουμε, το μόνο που μένει είναι να φτάσουμε τεχνολογικά στο επίπεδο ώστε να είναι εφικτό αυτό το ταξίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...