Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 δίνει την πρωτιά στην Apple έναντι της Samsung για πρώτη φορά μετά το 2016


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, margaritagr είπε
2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Δε συμφωνώ με το σοβαρές ή ασοβαρες. Πχ τη φωνητική πληκτρολόγηση στο iPad δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ όποτε μου ειναι αδιάφορη. 

Φωτογραφιες στις σημειωσεις επισης δεν βάζω ποτέ. 

Επειδη εγώ δε χρησιμοποιώ δυο δυνατότητες δε θα τις απαξιωσω, καταλαβες το point μου. 

Παντως το Bixby routines ειναι καταπληκτικό στη χρήση του, το παραμετροποιείς και σου λύνει τα χέρια στην καθημερινότητα.

Ολα έχουν + και - 


Ναι σωστά έτσι είναι , απλά τα iPhone είναι πιο business oriented, καταλαβαίνουν καλύτερα την «φωνητική πληκτρολόγηση» , έχουν σαφώς ανώτερο backup system , οι φωτογραφίες στις σημειώσεις έχουν να κάνουν με το εάν π.χ σκανάρεις έγγραφα , όπως τιμολόγια και μετά αναζητάς κείμενο , όπως πελάτες / ημερομηνίες κλπ μέσα σε αυτές τις φωτό και επίσης το Siri Shortcuts είναι μίλια καλύτερο του Routines. 

Γενικά πιστεύω ένας επαγγελματίας θα πρέπει να έχει iPhone και ένας απλός χρήστης Android. Όχι γιατί δεν βρίσκεις και στο Android να σκανάρεις π.χ έγγραφα κλπ αλλά γιατί η Apple στα δίνει default και έτοιμα συγχρονισμένα με το Cloud , διαθέσιμα ανα πάσα ώρα από έναν browser και με φοβερή συνδεσιμότητα ανάμεσα στις συσκευές της , MacBook κλπ.

Ειναι δηλαδή μια ολοκληρωμένη λύση , την οποία πληρώνεις περισσότερο αλλά έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.   

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Για να δούμε λίγο και την διαφορά νοοτροπίας. Ο ένας μιλάει ευγενικά, δίνει links από έρευνες κτλ κτλ Οι άλλοι απλά κοροϊδεύουν και ειρωνεύονται χωρίς κανένα επιχείρημα και καμία παράθεση απο κάποια έρευνα, και φυσικά με τον συνήθη ξιπασμό, ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Λες και είναι ο μόνος λόγος που κάποιος δεν θέλει apple. Επειδη δεν έχει λεφτά. Τώρα αν μετά από όλα αυτά αισθάνεστε ότι κάνετε πολιτισμένο διάλογο, τι να πω...

Το αστειο ειναι οτι κλασσικα ακυροι τυποι μοστραρουν λεφτα με.... Iphone. Που αν παιζαμε ποκερ τους καλυπτω και τους 5 μαζι 😂

Το ποδηλατο μου κανει περιπου 3.5 iphone. Αλλα δε βαριεσαι, αμα εχουν την αναγκη να το παιζουν λεφτάδες με ενα μαραφετι του ενος μισθου, να τους το χαλασω εγω? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα notifications έρχονται στα xiaomi. Το προβλημα που εχουν ειναι οτι αν χρησινοποιεις ενεργα την εφαρμογή στην οποια ηρθε το notification θα εμφανιστεί για μισο δευτερολεπτο και μετα παπαλα. Δηλαδη αν γραφεις μνμα στο whats up στον Χ και εκείνη την ωρα σου στειλει ο Ψ θα χτυπησει κανονικά και θα εμφανιστεί το notification αλλα επειδη εισαι ηδη στην εφαρμογή μαλλον το os θα θεωρησει οτι το ειδες οπότε στο κρυβει. 

Δεν μιλάω για αυτό, μιλάω για ώρες καθυστερήσεων στο να έρθει μια ειδοποίηση...

πριν πεις ο σύντροφος μου έχει xiaomi note 9s και έχω βαρεθεί να έρχεται το βράδυ στο σπίτι και να σκάνε μηνύματα από διάφορες εφαρμογές, συνήθως fb και viber...

ΥΓ: @Retromaniacπαντως η απάντηση που έχει δώσει ο φίλος μας στο τελευταίο σου μήνυμα, είναι αντιπροσωπευτικό του τι ρόλο βαράει εδώ μέσα ο καθένας μας...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν μιλάω για αυτό, μιλάω για ώρες καθυστερήσεων στο να έρθει μια ειδοποίηση...

πριν πεις ο σύντροφος μου έχει xiaomi note 9s και έχω βαρεθεί να έρχεται το βράδυ στο σπίτι και να σκάνε μηνύματα από διάφορες εφαρμογές, συνήθως fb και viber...

ΥΓ: @Retromaniacπαντως η απάντηση που έχει δώσει ο φίλος μας στο τελευταίο σου μήνυμα, είναι αντιπροσωπευτικό του τι ρόλο βαράει εδώ μέσα ο καθένας μας...

Επειδη κανω μια δουλεια που ειναι καιριας σημασιας τα notifications και η ληψη τους αμεσα,  ιδιως του gmail, ομολογώ δεν μου εχει τυχει αυτο που λες. 

Δηλαδη εχει το κινητο ας πουμε σε standby στο γραφείο και της έρχονται τα notifications με 2 ωρες καθυστερηση?? Δικτυο έχει σιγουρα? Μηπως τρωει καποιο disconnect ας πουμε. 

 

Οσο για την απάντηση μου, πριν απο μενα υπαρχουν 10 ποστ που μιλανε για φτηνια φτωχια hyundai και poco. Αυτα μαλλον δεν τα προσεξες ε... 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μήπως έχουν Xiaomi/Redmi και λένε ότι έχουν iPhone ?

Αυτά με το μήλο πίσω δεν είναι? 

Και πολλά από τα μηνύματα αφορούν δουλειά σοβαρή που την αναμένουν όχι βλακειες στο Facebook 

 

Εγώ πάντως με το Android one και το notification Led το βλέπω και απαντάω στο δευτερολοπτο 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε


Ναι σωστά έτσι είναι , απλά τα iPhone είναι πιο business oriented, καταλαβαίνουν καλύτερα την «φωνητική πληκτρολόγηση» , έχουν σαφώς ανώτερο backup system , οι φωτογραφίες στις σημειώσεις έχουν να κάνουν με το εάν π.χ σκανάρεις έγγραφα , όπως τιμολόγια και μετά αναζητάς κείμενο , όπως πελάτες / ημερομηνίες κλπ μέσα σε αυτές τις φωτό και επίσης το Siri Shortcuts είναι μίλια καλύτερο του Routines. 

Γενικά πιστεύω ένας επαγγελματίας θα πρέπει να έχει iPhone και ένας απλός χρήστης Android. Όχι γιατί δεν βρίσκεις και στο Android να σκανάρεις π.χ έγγραφα κλπ αλλά γιατί η Apple στα δίνει default και έτοιμα συγχρονισμένα με το Cloud , διαθέσιμα ανα πάσα ώρα από έναν browser και με φοβερή συνδεσιμότητα ανάμεσα στις συσκευές της , MacBook κλπ.

Ειναι δηλαδή μια ολοκληρωμένη λύση , την οποία πληρώνεις περισσότερο αλλά έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.   

Καλά περισσότερο δεν την πληρώνεις πάντα, δες πόσο έχει το s21 ultra 256gb που πήρα day one και έδωσα κι άλλα 120+ γι ασφάλεια 😛

Πραγματι αυτό που περιγράφεις με τα notes πρεπει να είναι πολύ χρήσιμο, γενικά η συσκευή είναι top αυτό δεν μπορεί κάποιος να το αμφισβητήσει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, AtiX είπε

ΥΓ: @Retromaniacπαντως η απάντηση που έχει δώσει ο φίλος μας στο τελευταίο σου μήνυμα, είναι αντιπροσωπευτικό του τι ρόλο βαράει εδώ μέσα ο καθένας μας...

δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, billdanos είπε

Και όλα αυτά ενώ στο iPhone 12 δεν έβαλε ούτε 120Hz οθόνη, ούτε δακτυλικό αποτύπωμα κάτω από την οθόνη, ούτε type c, ούτε αφαίρεσε το notch...

Τελικά τα παραπάνω specs μάλλον ειναι απαραίτητα μόνο σε όσους δεν συμπαθούν την Apple! 😛 

Έτσι , τα έγραψες όλα σε 1 post. :) 

Α+++

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

δηλαδη?

Αυτό...

1 ώρα πριν, Herald είπε

Το αστειο ειναι οτι κλασσικα ακυροι τυποι μοστραρουν λεφτα με.... Iphone. Που αν παιζαμε ποκερ τους καλυπτω και τους 5 μαζι 😂

Το ποδηλατο μου κανει περιπου 3.5 iphone. Αλλα δε βαριεσαι, αμα εχουν την αναγκη να το παιζουν λεφτάδες με ενα μαραφετι του ενος μισθου, να τους το χαλασω εγω? 

Αυτά τα ωραία σε ένα ποστ...

53 λεπτά πριν, Herald είπε

Επειδη κανω μια δουλεια που ειναι καιριας σημασιας τα notifications και η ληψη τους αμεσα,  ιδιως του gmail, ομολογώ δεν μου εχει τυχει αυτο που λες. 

Δηλαδη εχει το κινητο ας πουμε σε standby στο γραφείο και της έρχονται τα notifications με 2 ωρες καθυστερηση?? Δικτυο έχει σιγουρα? Μηπως τρωει καποιο disconnect ας πουμε. 

 

Οσο για την απάντηση μου, πριν απο μενα υπαρχουν 10 ποστ που μιλανε για φτηνια φτωχια hyundai και poco. Αυτα μαλλον δεν τα προσεξες ε... 

 

51 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αυτά με το μήλο πίσω δεν είναι? 

Και πολλά από τα μηνύματα αφορούν δουλειά σοβαρή που την αναμένουν όχι βλακειες στο Facebook 

 

Εγώ πάντως με το Android και το notification Led το βλέπω και απαντάω στο δευτερολοπτο 

Ρε παιδιά αφού δεν έχετε πρόβλημα, πέστε μου πως θα λύσω τα χαμένα notifications γιατί έχω ψάξει, έχω διαβάσει και δεν έχω καταφέρει να λύσω το πρόβλημα, το μοντέλο είναι το note 9s και έχει πάνω του την 12.0.3...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει τα redmi να εχουν θεμα? Εγω εχω το 9t p και δεν εχω παρατηρησει κατι. Μονο αυτο που σου ανεφερα πριν με τις ειδοποιήσεις σε εφαρμογη που χρησιμοποιεις εκεινη την ωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

πέστε μου πως θα λύσω τα χαμένα notifications γιατί έχω ψάξει, έχω διαβάσει και δεν έχω καταφέρει να λύσω το πρόβλημα, το μοντέλο είναι το note 9s και έχει πάνω του την 12.0.3.

Xiaomi με miui δε θα έπαιρνα ποτέ. 

Καλύτερα iPhone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπορει τα redmi να εχουν θεμα? Εγω εχω το 9t p και δεν εχω παρατηρησει κατι. Μονο αυτο που σου ανεφερα πριν με τις ειδοποιήσεις σε εφαρμογη που χρησιμοποιεις εκεινη την ωρα 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι παίζει με τα xiaomi, redmi και το miui... το παρατηρώ εδώ και χρόνια, υπάρχουν roms με ελάχιστα ή ασήμαντα προβλήματα σε κάποιες συσκευές και σε άλλες δεν ξέρεις αν μετά το update θα δουλεύει το κινητό σου...

18 λεπτά πριν, adi32 είπε

Xiaomi με miui δε θα έπαιρνα ποτέ. 

Καλύτερα iPhone 

Τότε ποιος ο λόγος του προηγούμενου ποστ σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν μιλάω για αυτό, μιλάω για ώρες καθυστερήσεων στο να έρθει μια ειδοποίηση...

πριν πεις ο σύντροφος μου έχει xiaomi note 9s και έχω βαρεθεί να έρχεται το βράδυ στο σπίτι και να σκάνε μηνύματα από διάφορες εφαρμογές, συνήθως fb και viber...

ΥΓ: @Retromaniacπαντως η απάντηση που έχει δώσει ο φίλος μας στο τελευταίο σου μήνυμα, είναι αντιπροσωπευτικό του τι ρόλο βαράει εδώ μέσα ο καθένας μας...

Εννοείς ότι απάντησε με τον ίδιο τρόπο μετά από τόσα μυνήματα που τον ειρωνεύονται, τον κοροϊδεύουν και τον υποτιμούν και θα πρέπει τώρα να πω κάτι πάνω σε αυτό; Και πολύ άντεξε αν θες την γνώμη μου, αν και θα ήταν προτιμότερο να κάνει αναφορά. Για τους άλλους όμως που μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν δεν λες τίποτα και κανείς μόνο like. Και επειδή σε ξέρω atix ότι δεν συμφωνείς με τον τρόπο που μιλάνε, θα περίμενα να είσαι λίγο πιο αντικειμενικός.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Retromaniac

επειδη σε βλεπω το πας απο εξω εξω, και μιας και μιλας για αντιεκειμενικοτητα σε οτι με αφορα.

το αντικειμενικο που εγραψε ο αλλος ποιο ειναι?

τα χιουνται στα γκαραζ παθαινουνε λιγοτερες βλαβες απο τα μερσεντες, αυτο ειναι το αντικειμενικο?

και θες να το δεχτουμε ετσι αυτο τωρα, οχι δεν γινεται. γιατι ο οποιοσδηποτε υποστηριζει οτι  οι κουβαδες της χιουνται ειναι ποιοτικοτεροι απο τα μερσεντες, το λιγοτερο και αυτο ειναι ΥΠΟκειμενικο τωρα, δεν ξερει τι του γινεται.

αυτο σχολιασαμε, τουλαχιστον εγω.

τι να κανουμε , τωρα...εσυ μπορει να θες να το δεσεις με τα xiaomi και τα iphone , το θεμα ηταν αλλο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εννοείς ότι απάντησε με τον ίδιο τρόπο μετά από τόσα μυνήματα που τον ειρωνεύονται, τον κοροϊδεύουν και τον υποτιμούν και θα πρέπει τώρα να πω κάτι πάνω σε αυτό; Και πολύ άντεξε αν θες την γνώμη μου, αν και θα ήταν προτιμότερο να κάνει αναφορά. Για τους άλλους όμως που μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν δεν λες τίποτα και κανείς μόνο like. Και επειδή σε ξέρω atix ότι δεν συμφωνείς με τον τρόπο που μιλάνε, θα περίμενα να είσαι λίγο πιο αντικειμενικός.

Δες τώρα και πως ξεκινάει...

19 ώρες πριν, Herald είπε

Βέβαια, είσαι η ζωντάνη απόδειξη για τις πέτρες που έλεγα πρίν. Ψωνίζεις το brand name και νομίζεις οτι πήρες ποιότητα, ενώ η Xiaomi φιγουράρει 20 θέσεις πάνω από σένα σε reliability ;) 

Ορισμένοι το έχουν συνήθεια να μπαίνουν και να πετάνε βαρελότο δυο link που και ανάθεμα αν ξέρουν τι γράφουν μέσα και κάνουν το κομμάτι τους... εεε αυτό κούρασε... 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...