Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Τα άλλαξα, τώρα έχω πυρηνα και vram 72-75 average μετά από αρκετή ώρα gaming, αλλά δείχνει max 90-92. Βέβαια δεν βγάζει πια thermal limit μιας και κάτω από 95 είναι εντος spec αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος. 

ποια pads εβαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, morehp είπε

Το vertical μάλλον δυσκολεύει την κατάσταση.

Σε msi suprim x έχω 2 ψύκτρες αλουμίνιο 100x60x10 απλά επαφή στο backplate και 2 top case fans φυσάνε προς τις ψύκτρες. Σε 60% fans η GPU ανεβάζει vram tj 96 max. Με φουλ fans κατεβαίνει σε mid 80s

Ε παπαρια δηλαδη, παλι ψηλα είναι. Σε gaming ειναι αυτα τα νουμερα? Αμα ειναι για 5 βαθμους δεν θα κατσω να ασχοληθω. Το ιδανικο για μενα θα ηταν 80 σε mining και 70 σε gaming. Δηλαδη πρεπει να κουρέψω 15-20 βαθμους περίπου 

Θα δοκιμασω με την stock της intel και λιγη παστα που εχω αν κανει διαφορα και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα δοκιμασω με την stock της intel και λιγη παστα που εχω αν κανει διαφορα και βλεπουμε

Πρέπει να σφίξει κάπως, αν ακουμπάει απλώς δεν νομίζω ότι θα κάνει δουλίτσα, άσε που είναι επικύνδυνο για ζημιά.

 

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ποια pads εβαλες?

arctic από e-shop, αυτά που μου είπε ο Μπίλαρος δεν είναι ετοιμοπαράδοτα θα ερθουν σε κάνα διβδόμαδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Πρέπει να σφίξει κάπως, αν ακουμπάει απλώς δεν νομίζω ότι θα κάνει δουλίτσα, άσε που είναι επικύνδυνο για ζημιά.

 

κανει και μονο που παταει πανω στο backplate το εχουν δοκιμασει ,αρκει βεβαια να στηριζεται και καπου η καρτα για να αντεξει το βαρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Herald είπε

Εχω μια h100i αλλα ειναι λιγο δυσκολη η πατεντα. Εσυ εννοεις αεροψυκτρα φαση noctua ε?  

Το θεμα ειναι οτι δυσκολα χωραει ισια η καρτα, την εχω vertical. Θελουν πστημα τα καλώδια pcie για να κλεισει το κουτι. 

 

Μας γλενταει η nvidia κανονικα 😂

Και μια παλια απο amd μαμα κανει τη δουλεια.αλλιως κ σκετες ψυκτρες μια χαρα βοηθανε.

€ 1,74 | WE DO HEATSINK 2pcs 50x25x10mm Heatsink Aluminum Black Anodize Heat Sink Cooler With Blue Thermal Pad
https://a.aliexpress.com/_mKbDfIR

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω οι κάρτες έρχονται με vram temp εκτός spec (0-95 operating temp από το site της micron) σε stock καταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Πρέπει να σφίξει κάπως, αν ακουμπάει απλώς δεν νομίζω ότι θα κάνει δουλίτσα, άσε που είναι επικύνδυνο για ζημιά.

 

arctic από e-shop, αυτά που μου είπε ο Μπίλαρος δεν είναι ετοιμοπαράδοτα θα ερθουν σε κάνα διβδόμαδο.

 

Δεν ειναι καλα τα arctic Νικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δηλαδή για να καταλάβω οι κάρτες έρχονται με vram temp εκτός spec (0-95 operating temp από το site της micron) σε stock καταστάσεις;

Ακριβώς εμένα είχε 108 ή 112 max junction temp δεν θυμάμαι γιατί φρίκαρα όταν το είδα!

Φυσικά αυτό δεν είναι το πραγματικό max γιατί εκεί ξεκινάει το throttle, αν δεν έμπεινε ο κόφτης

μπορεί και να γινόντουσαν πορτοκαλί ξέρω γώ για να 'ναι ασορτί με το βρωμόπουλο της φεϊλμπάιτ.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Ακριβώς εμένα είχε 108 ή 112 max junction temp δεν θυμάμαι γιατί φρίκαρα όταν το είδα!

Φυσικά αυτό δεν είναι το πραγματικό max γιατί εκεί ξεκινάει το throttle, αν δεν έμπεινε ο κόφτης

μπορεί και να γινόντουσαν πορτοκαλί ξερω γώ για να 'ναι ασορτί με τρο βρωμόπουλο της φεϊλμπάιτ.

13 βαθμοί πάνω από το spec; WTF. Και μιλάμε με καλές ambient. Τον Ιούλιο τι θα γίνει δηλαδή; Άνοιξες ticket στην giga?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ειναι καλα τα arctic Νικο. 

Σύμφωνοι, απλά επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε απ' το κούλερ, ακούγεται αρκετά,

για αυτό σκέφτομαι να τη βάλω σε νερό να τελειώνω.

Ακόμα κι αν έχω 75c vram με το alphacool, τουλάχιστον δεν θα ψήνονται, δεν θα έχω throttle

και σίγουρα θα έχω λιγότερο θόρυβο.

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

13 βαθμοί πάνω από το spec; WTF. Και μιλάμε με καλές ambient. Τον Ιούλιο τι θα γίνει δηλαδή; Άνοιξες ticket στην giga?

Ναι άνοιξα την μέρα που το πρωτοείδα και πόσταρα κι εδώ, νομίζω πάνε καμιά δεκαριά μέρες.

Καμία απάντηση ακόμα.

Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις,

με πήρες από την evga και με έριξες στα ξένα χέρια.

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

13 βαθμοί πάνω από το spec; WTF.

Πρόσεξε όχι μόνο 13! Απλώς στους 13 παραπάνω κόβουν οι μνήμες και δεν φτάνουν στους 300 ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ναι άνοιξα την μέρα που το πρωτοείδα και πόσταρα κι εδώ, νομίζω πάνε καμιά δεκαριά μέρες.

Καμία απάντηση ακόμα.

Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις,

με πήρες από την evga και με έριξες στα ξένα χέρια.

Κρίμα και είναι ωραίο καρτόνι. Λογικά θα έχουν κάνει χοντρή πατάτα με τις vram, αλλά φαντάζομαι ο πυρήνας θα είναι εντάξει με τόσο μέταλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Σύμφωνοι, απλά επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε απ' το κούλερ, ακούγεται αρκετά,

για αυτό σκέφτομαι να τη βάλω σε νερό να τελειώνω.

Ακόμα κι αν έχω 75c vram με το alphacool, τουλάχιστον δεν θα ψήνονται, δεν θα έχω throttle

και σίγουρα θα έχω λιγότερο θόρυβο.

Ναι άνοιξα την μέρα που το πρωτοείδα και πόσταρα κι εδώ, νομίζω πάνε καμιά δεκαριά μέρες.

Καμία απάντηση ακόμα.

Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις,

με πήρες από την evga και με έριξες στα ξένα χέρια.

Πρόσεξε όχι μόνο 13! Απλώς στους 13 παραπάνω κόβουν οι μνήμες και δεν φτάνουν στους 300 ξερω γω.

Καλα δεν το συζηταμε ,αλλη φαση το νερακι. Με custom εισαι?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι τραγικό με βάση αυτά που διαβάζω να βγαίνουν off standard προϊόντα στην αγορά και με τέτοια συχνότητα και μάλιστα τέτοιας αξίας...

Ακόμη μια φορά επιβεβαιώνεται ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης βέβαια, γιατί αν δεν υπήρχε η κατάσταση που βιώνουμε σήμερα θα μιλούσαμε τελείως διαφορετικά..

Να σκας 2χίλιαρο και να σκέφτεσαι τι πατέντα θα κάνεις με φουρφούρια, υδροψύξεις, αλουμινόψυκτρες και υδραυλικές εγκαταστάσεις επειδή ο aib τα έβγαλε αέρα πατέρα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιγκουνευονται και το μισο ευρώ ακομα.μεγαλη ντροπή

Και το θεμα ειναι οτι πολλοι δεν το χουν παρει χαμπαρι καν.ουτε info κοιτανε ουτε γνωριζουν περαιτέρω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καλα δεν το συζηταμε ,αλλη φαση το νερακι. Με custom εισαι?

Όχι ακόμα 😋

Σκέφτομαι να κρατήσω την arctic 420 για τον cpu επειδή είμαι τρισευτυχισμενοευχαριστημένος

και να στήσω loop για την gpu μόνο. Dual loop του φτωχού!

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...