Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι βάλαμε και airflow, 80 βαθμοί σε mining +1000vram. GG, problem solved

Να ναί καλά η Corsair, έβαζε κάτι ανεμιστήρια 2.800 rpm στις παλιές AIO

 

IMG_20210412_200143.jpg

Νταξ έχω κλάψει, είναι που είναι ντισκομπαλες καρναβάλια οι καρτουλες μας, εσύ προσθέτεις κιόλας. 

Επόμενο βήμα να βάλεις rgb fan αντί για το μαύρο 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vins είπε

Νταξ έχω κλάψει, είναι που είναι ντισκομπαλες καρναβάλια οι καρτουλες μας, εσύ προσθέτεις κιόλας. 

Επόμενο βήμα να βάλεις rgb fan αντί για το μαύρο 😂😂😂

Tώρα αυτό έλεγα στη δικιά μου. Της λέω ώραια η ψύκτρα εκεί στον 3700x σου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι βάλαμε και airflow, 80 βαθμοί σε mining +1000vram. GG, problem solved

Να ναί καλά η Corsair, έβαζε κάτι ανεμιστήρια 2.800 rpm στις παλιές AIO

 

IMG_20210412_200143.jpg

Έβαλες ψυκτρα και από πάνω έβαλες ανεμιστήρα;;;

Θεουλης 😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδώσαμε στους 84c μετά από 30 λεπτά mining με το ανεμιστηράκι στο 50% (πρακτικά αθόρυβο). Με το ανεμιστηράκι στο 100% κερδίζουμε 4-6 βαθμούς αλλά δεν μπορείς να κάτσεις στο σαλόνι, οπότε θα το αφήσω το βράδυ στο τέρμα και θα δώ το πρωί αποτελεσμάτα. Να είναι καλά η Intel, κάνει δουλειά η **** που βάζει στα CPU της :P 

Κάνα cooler με heatpipes που θα έκανε για αυτη τη δουλειά? Θέλουμε κάτι να μην είναι topdown, μικρό σε μέγεθος ώστε να χωράει και να μην είναι αρκετά βαρύ να ξυλώσει το PCIe slot. Κάτι σε pure rock slim σκεφτόμυονα αλλά δεν έχω ιδέα πόσο μεγάλο είναι στην πράξη

 

Πάντως να χέσω την alphacool :P 

84C.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Έβαλες και thermal padsκατω από την ψυκτρα;;;

Όχι γιατί πρώτον αυτά που έχω είναι μάπα (2w) και δεν βλέπω το νόημα. Άφησα την στοκ πάστα της Intel, θα δοκιμάσω με mx4 σε λίγο.

Με τα ανεμιστήρια της κάρτας στο 40% (επίσης πρακτικά αθόρυβη) είμαστε σε 92-94 βαθμούς. Εντελώς αθόρυβο το PC. Με τέρμα φασαρία πάμε στους 78. Μια καλύτερη ψύκτρα νομίζω θα έκανε καλή δουλίτσα εδώ.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Herald είπε

Tώρα αυτό έλεγα στη δικιά μου. Της λέω ώραια η ψύκτρα εκεί στον 3700x σου :P 

Έβγαζε σε κάποια φάση η cryorig μια που ήταν χαλκός παίζει c7 ή κάτι τέτοιο, δες το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Έβγαζε σε κάποια φάση η cryorig μια που ήταν χαλκός παίζει c7 ή κάτι τέτοιο, δες το

Μας έχει κάνει τα ****ανακια του ο πέτσινος πάντως 😜 

Πραγματικά νουμεράκια.

Βγάζω τον ανεμιστήρα και το heatsink της Intel και αρχίζω το mining. Μετά από 18 λεπτά φαίνεται να σταθεροποιούμαστε στους 96 βαθμούς. Κάπου εκεί είναι και το max της κάρτας όταν είναι κανονικά στο κουτί και όχι vertical, ίσως κάνει κανά peak στους 100 και ξαναπέφτει στους 98. 

Την ώρα που δουλεύει βάζω το heatsink της Intel χωρίς πάστα ή thermal pads. Αστραπιαία η θερμοκρασία πέφτει στους 90. Μετά από κάμποσα λεπτά πήγε 92. Λογικά θα έκανε έφτανε ίσως και 94. Με το που βάζω και τον ανεμιστήρα πάνω στο 50% η θερμοκρασία άρχισε να πέφτει μέχρι τους 84 που σταθεροποιήθηκε για κανά 15 λεπτό. Μετά βάζω τον ανεμιστήρα 100% και η κάρτα πάει στους 78 με low peak 76. 

Τώρα πάω και δοκιμές με πάστα αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Στο τέλος το "μπουκάλι" είναι η επιφανεία, δηλαδή το μικρό heatsink και backplate, και όχι η μεταφορά θερμότητας μεταξύ των 2. Η πάστα ίσως απλά καθυστερεί λίγο τις μνήμες να πιάσουν το max temperature αφού θα στέλνουν την θερμότητα πιο γρήγορα στο heatsink.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...