Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Όχι ακόμα 😋

Σκέφτομαι να κρατήσω την arctic 420 για τον cpu επειδή είμαι τρισευτυχισμενοευχαριστημένος

και να στήσω loop για την gpu μόνο. Dual loop του φτωχού!

Μια χαρα το σκεφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως δεν νομίζω να είναι θέμα της nvidia ή των vram chips αλλά καθαρά του σχεδιασμού της πλακέτας και της ψύκτρας κάθε εταιρίας

Το "νομίζω" απλά το αναφέρω έτσι γιατί η εμπειρία μου είναι αποκλειστικά gaming αν σε mining καίγεται το σύμπαν δεν το γνωρίζω οπότε αρκούμαι στο νομίζω εντός εισαγωγικών

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε παπαρια δηλαδη, παλι ψηλα είναι. Σε gaming ειναι αυτα τα νουμερα? Αμα ειναι για 5 βαθμους δεν θα κατσω να ασχοληθω. Το ιδανικο για μενα θα ηταν 80 σε mining και 70 σε gaming. Δηλαδη πρεπει να κουρέψω 15-20 βαθμους περίπου 

Θα δοκιμασω με την stock της intel και λιγη παστα που εχω αν κανει διαφορα και βλεπουμε

σε gaming η κάρτα είναι σε φάση "τι θες cooling? hold my beer" :)

Τα νούμερα που ανέφερα είναι για Mining 120mh/s με μνήμες όσο σηκώνει (10501 delta +1000 ).

Μην ξεχνάς είναι σε 60% fan που σχεδόν ακούγεται η συγκεκριμένη.

Mid 80 temps με 100% fan δεν είναι άσχημα, εχεις 20 βαθμούς κάτω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Πάντως δεν νομίζω να είναι θέμα της nvidia ή των vram chips αλλά καθαρά του σχεδιασμού της πλακέτας και της ψύκτρας κάθε εταιρίας

Οταν ολοκληρη nv παει και βαζει thermal pads με 1.5 w/mk, και μαλιστα οχι σε ολα τα σημεια που επιβαλλεται, τι να πρωτοσχολιασεις.πηγαν κ βαλανε στην 3090 ντουκι ψυκτρα (προσωπικα την θεωρω ο,τι καλυτερο καθως κ το συστημα εξαγωγης του αερα πανω-εξω από το κουτί) και τσιγκουνευτηκαν τα 2-3 ευρω.Και το ιδιο κανανε πολλοι aibs.αλλοι βαλανε κ ακαταλληλο παχος.ερασιτεχνικα πραγματα τελειως ομως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή για να καταλάβω οι κάρτες έρχονται με vram temp εκτός spec (0-95 operating temp από το site της micron) σε stock καταστάσεις;

Τα spec ειναι 110. 

31 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ακριβώς εμένα είχε 108 ή 112 max junction temp δεν θυμάμαι γιατί φρίκαρα όταν το είδα!

Φυσικά αυτό δεν είναι το πραγματικό max γιατί εκεί ξεκινάει το throttle, αν δεν έμπεινε ο κόφτης

μπορεί και να γινόντουσαν πορτοκαλί ξέρω γώ για να 'ναι ασορτί με το βρωμόπουλο της φεϊλμπάιτ.

108 θα ηταν, στα 110 τραβαει χειροφρενο. Και εχεις και 3080 που δεν εχουν θεμα υποτιθεται με το backplate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα spec ειναι 110. 

τα spec απο την micron για τις gddr6x ειναι max oparating 95 βαθμοι ,μπορεις να το βρεις ευκολα ,τωρα τι ακριβως μετραται σαν junction temp στις καρτες και εχουν throttle μετα τους 110 βαθμους δεν ξερω. Χαρακτηριστικο ,στο nicehash μολις η vram  περασει τους 95 βαθμους απο πρασινη η ενδειξη γινεται πορτοκαλι.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε παπαρια δηλαδη, παλι ψηλα είναι. Σε gaming ειναι αυτα τα νουμερα? Αμα ειναι για 5 βαθμους δεν θα κατσω να ασχοληθω. Το ιδανικο για μενα θα ηταν 80 σε mining και 70 σε gaming. Δηλαδη πρεπει να κουρέψω 15-20 βαθμους περίπου 

Θα δοκιμασω με την stock της intel και λιγη παστα που εχω αν κανει διαφορα και βλεπουμε

Αφου την ανοιξες που την ανοιξες αλλαξε τα pads θα εχει καλη βελτιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πάντως δεν νομίζω να είναι θέμα της nvidia ή των vram chips αλλά καθαρά του σχεδιασμού της πλακέτας και της ψύκτρας κάθε εταιρίας

Το "νομίζω" απλά το αναφέρω έτσι γιατί η εμπειρία μου είναι αποκλειστικά gaming αν σε mining καίγεται το σύμπαν δεν το γνωρίζω οπότε αρκούμαι στο νομίζω εντός εισαγωγικών

Ναι αλλα το χειροτερο πρόβλημα το εχουν οι καρτες της.... Nvidia 😂 μιλαω για τις founders. Αντε και οι gigabyte, μην την αδικισουμε. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ναι αλλα το χειροτερο πρόβλημα το εχουν οι καρτες της.... Nvidia 😂 μιλαω για τις founders. Αντε και οι gigabyte, μην την αδικισουμε. 

Και κάτι strix πανω απο 100 βαρανε easy

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τα spec απο την micron για τις gddr6x ειναι max oparating 95 βαθμοι ,μπορεις να το βρεις ευκολα ,τωρα τι ακριβως μετραται σαν junction temp στις καρτες και εχουν throttle μετα τους 110 βαθμους δεν ξερω. Χαρακτηριστικο ,στο nicehash μολις η vram  περασει τους 95 βαθμους απο πρασινη η ενδειξη γινεται πορτοκαλι.

Ε το junction ειναι κατι σαν το hotspot φανταζομαι. Και αυτο στους 105 κανει throttling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billeiros είπε

Οταν ολοκληρη nv παει και βαζει thermal pads με 1.5 w/mk, και μαλιστα οχι σε ολα τα σημεια που επιβαλλεται, τι να πρωτοσχολιασεις.πηγαν κ βαλανε στην 3090 ντουκι ψυκτρα (προσωπικα την θεωρω ο,τι καλυτερο καθως κ το συστημα εξαγωγης του αερα πανω-εξω από το κουτί) και τσιγκουνευτηκαν τα 2-3 ευρω.Και το ιδιο κανανε πολλοι aibs.αλλοι βαλανε κ ακαταλληλο παχος.ερασιτεχνικα πραγματα τελειως ομως.

Για την δική μου μόνο που μπορώ να έχω άποψη μέχρι 80 μαξ ακόμα και μετά από 4ώρες cp 2077 και οι μνήμες +1000μηζ από stock 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αφου την ανοιξες που την ανοιξες αλλαξε τα pads θα εχει καλη βελτιωση

Δεν εχω ιδεα τι παχος να βαλω ομως, και επειδη τα pads που εχει φαινεται να κανουν δουλειά, απλα κάποια στιγμη αρχιζει και βραζει το backplate. Χωρια που τα καλα τα pads πανε 130 ευρω 😝

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Για την δική μου μόνο που μπορώ να έχω άποψη μέχρι 80 μαξ ακόμα και μετά από 4ώρες cp 2077 και οι μνήμες +1000μηζ από stock 

3080 δεν εχεις? Ε αυτη δεν εχει vram στα οπισθια. Του κωλου vram δηλαδη

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...