Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν εχω ιδεα τι παχος να βαλω ομως, και επειδη τα pads που εχει φαινεται να κανουν δουλειά, απλα κάποια στιγμη αρχιζει και βραζει το backplate. Χωρια που τα καλα τα pads πανε 130 ευρω 😝

3080 δεν εχεις? Ε αυτη δεν εχει vram στα οπισθια. Του κωλου vram δηλαδη

Εφοσον κανουν δουλειά τα ήδη υπάρχοντα τοτε μετρησε τα με παχυμετρο και αγορασε  αντιστοιχα.130 ευρω δεν κανουν σε καμια περίπτωση.με ενα πενηνταρικο μαξ απο αμαζον incl. shiping εισαι κομπλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έτσι πληροφοριακά υπάρχουν κάποιες εταρείες πχ. asus ή evga που να παρουσιάζουν αισθητά καλύτερες max θερμοκρασίες οι υλοποιήσεις τους σε 3070 και πάνω?

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

έτσι πληροφοριακά υπάρχει κάποια εταρεία πχ. asus ή evga που να παρουσιάζουν αισθητά καλύτερες max θερμοκρασίες οι υλοποιήσεις τους σε 3070 και πάνω?

air cooler?

Suprim/strix/ftw3 με αυτήν την σειρά από άποψη θερμοκρασίας/θόρυβο. Η ftw3 κάνει λίγο σαν σκούπα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexmpl είπε

έτσι πληροφοριακά υπάρχει κάποια εταρεία πχ. asus ή evga που να παρουσιάζουν αισθητά καλύτερες max θερμοκρασίες οι υλοποιήσεις τους σε 3070 και πάνω?

Από μια πηγή (igorslab.de) διάβασα ότι το die του gp 102 έχει +- 0,1-0,2 mm διακύμανση στο ύψος.

Αυτό φαίνεται να δημιουργεί θέματα σε όλους τους aibs στο πόσο καλά κάθεται η ψύκτρα ή το waterblock

και με πόση πίεση ακουμπάει στο die και στις vram.

Φυσικά κανένας από τους πορδιούμπερς δεν πήρε χαμπάρι, ο μαλλιάς εκείνες τις μέρες είχε βραχυκλώσει

το i/o ενός case με το μισό studio κι όταν έβγαλε καπνό γύρισε 5 επεισόδια και μας εξηγούσε γιατί του

αξίζει το πούλιτζερ.

7 λεπτά πριν, alexmpl είπε

 σε 3070

Οι 3070 έχουν gddr6 άρα δεν έχουν θέμα με τη θερμοκρασία στις μνήμες.

Σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου υπάρχει διαθεσιμότητα γενικά μόνο evga από μένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

air cooler?

Ναι

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

 Η ftw3 κάνει λίγο σαν σκούπα 

Προτιμώ σκούπα από σόμπα.

 

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Από μια πηγή (igorslab.de) διάβασα ότι το die του gp 102 έχει +- 0,1-0,2 mm διακύμανση στο ύψος.

Αυτό φαίνεται να δημιουργεί θέματα σε όλους τους aibs στο πόσο καλά κάθεται η ψύκτρα ή το waterblock

Λογικότερο μου ακούγεται αυτό από το να τσιγκουνεύονται 2-3 ευρώ οι Aibs για thermalpads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

Ναι

Προτιμώ σκούπα από σόμπα.

Επειδή τις έχω δει και τις 3, suprim για θερμοκρασίες/θόρυβο. Στριξ στα ίδια από θερμοκρασίες (η και καλύτερα) αλλά έχουν έναν χαρακτηριστικό ήχο τα φανς που δεν είμαι.. φαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Λογικότερο μου ακούγεται αυτό από το να τσιγκουνεύονται 2-3 ευρώ οι Aibs για thermalpads.

Από evga, palit και asus που τις έχουν εγχειρήσει συμφορουμίτες έχουν γράψει ότι είναι κομπλέ τα pads.

Τη gigabyte που άνοιξα τα pads είναι η χειρότερη ποιότητα που έχω συναντήσει, λαδώσανε τα χέρια μου,

και σε κάποια σημεία δεν ακουμπούσαν καθόλου.

Νομίζω στο thread του mining ότι πέφτει κλάμα και για τα pads στις msi αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Από evga, palit και asus που τις έχουν εγχειρήσει συμφορουμίτες έχουν γράψει ότι είναι κομπλέ τα pads.

Τη gigabyte που άνοιξα τα pads είναι η χειρότερη ποιότητα που έχω συναντήσει, λαδώσανε τα χέρια μου,

και σε κάποια σημεία δεν ακουμπούσαν καθόλου.

ναι το είχα διαβάσει όταν το ανέφερες. Το ίδιο και σε ανάλογες εγχειρήσεις που έχω βρει στο youtube.

Χρησιμοποιούσαν ίδια pads και στις 2xxx όμως ή τώρα άρχισε το κακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εφοσον κανουν δουλειά τα ήδη υπάρχοντα τοτε μετρησε τα με παχυμετρο και αγορασε  αντιστοιχα.130 ευρω δεν κανουν σε καμια περίπτωση.με ενα πενηνταρικο μαξ απο αμαζον incl. shiping εισαι κομπλε

Tα alphacool τα 17αρια τόσο έχουν δυστηχώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

ναι το είχα διαβάσει όταν το ανέφερες. Το ίδιο και σε ανάλογες εγχειρήσεις που έχω βρει στο youtube.

Χρησιμοποιούσαν ίδια pads και στις 2xxx όμως ή τώρα άρχισε το κακό?

Δεν γνωρίζω, βέβαια τότε δεν είχε γίνει θέμα, γιατί οι turing φοράγανε gddr6 άρα δεν ζεσταινόντουσαν τόσο πολύ,

επίσης εκείνη την περίοδο έκανε κοιλιά το mining άρα δεν τις ζορίζανε πολύ τις κάρτες.

Μόλις τώρα, Herald είπε

Tα alphacool τα 17αρια τόσο έχουν δυστηχώς 

Άραγε με το waterblock θα δίνουν τίποτα pads της προκοπής ή θα σκουπίζομαι από τα λάδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

air cooler?

Suprim/strix/ftw3 με αυτήν την σειρά από άποψη θερμοκρασίας/θόρυβο. Η ftw3 κάνει λίγο σαν σκούπα 

Ρε είσαι τρελός ρε. Η Φανή που είναι :P 

65 σε αέρα με 520watt bios σε supo 4k extreme. 62 με τα 470watt του stock bios. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tα alphacool τα 17αρια τόσο έχουν δυστηχώς 

Δεν υπαρχει λογος να πας σε τοσο ακριβα.απο 12-13 και πανω w/mk εχουμ απειροελαχιστες διαφορες απο οσο εχω διαβασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν γνωρίζω, βέβαια τότε δεν είχε γίνει θέμα, γιατί οι turing φοράγανε gddr6 άρα δεν ζεσταινόντουσαν τόσο πολύ,

επίσης εκείνη την περίοδο έκανε κοιλιά το mining άρα δεν τις ζορίζανε πολύ τις κάρτες.

Άραγε με το waterblock θα δίνουν τίποτα pads της προκοπής ή θα σκουπίζομαι από τα λάδια...

Θα στάξει τα 150 φεύγα που ζητάει η Alphacool για pad? Καλύτερα να βάλω chiller στη πλάτη της κάρτας :P 

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δεν υπαρχει λογος να πας σε τοσο ακριβα.απο 12-13 και πανω w/mk εχουμ απειροελαχιστες διαφορες απο οσο εχω διαβασει

Tρώω πίτσα τώρα και μετά φορτώνω Intel stock cooler στο backplate με παστούλα arctic MX4. 

Η οποία παστούλα ενώ τρώει θάψιμο, στον 10900k πάει καλύτερα από την coolermaster mastergelmaker με διαμάντια και χρυσόσκονες. Η απλά επειδή είναι πιο εύκολη στην εφαρμογή έκατσε καλύτερα, δεν ξέρω, πάντως 60 βαθμούς σε cinebench στα 1.15volts δεν είχα δεί με την coolermaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...