Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Μάλλον κατάλαβαν ότι στα 3100 δεν υπάρχει ελπίδα… Ειδικά για μια τέτοια υλοποίηση και η τιμή έπεσε κατά  ~ 820 euro...
sHGHepZ.png

Αυτα ειναι κολπακια μπας και πιασουν τις panic day 1 αγορες απο καποιον desperate.. Ποιος φυσικα θα ηταν διατεθειμενος να εδινε αυτα τα λεφτα και δεν θα επερνε και 3090 δεν ξερω αλλα οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε ολους. Εχει καιρο που γενικα απλα διαβαζω διαφορα νηματα εδω μεσα να ενημερωνομαι και για καθετι που τραβαει την προσοχη μου και... ηρθα να πω τον πονο μου 😁
Πριν αρκετους μηνες ημουν στη φαση να αντικαταστησω ενα παλιο λαπτοπ με καινουργιο αλλα τελικα δεν προχωρησε το σχεδιο γιατι οι τιμες ειχαν φυγει σε αστεια επιπεδα 😁και κατεληξα στο συμπερασμα να στησω ενα νεο desktop pc, μαλιστα αγορασα ολα τα parts και εχει μεινει φυσικα η καρτα γραφικων να βρω σε λογικες τιμες που μονο λογικες δεν ειναι και ειμαι σε φαση να ρωταω τον εαυτο μου "που εμπλεξα????!" 😁
Για να μην σας κουρασω, ιδανικα ελπιζω να τσιμπισω μια 3080. το ερωτημα μου ειναι μεταξυ 3080 και 3080 ti, αξιζει η μεγαλη διαφορα τιμης που εχουν αυτη τη στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιαδηποτε συζητηση για διλημμα μεταξυ 3080-3090 πρεπει να γινεται αποκλειστικα και μονο εφοσον ενδιαφερομαστε για 4k.. Στα οποια υπηρχαν καποια ερωτηματικα για την 3080.. Πλεον ομως δεν χρειαζεται να παρεις καν 3090 με μια 3080Ti εισαι ετοιμος και για 4k.. Αρκει φυσικα να βρεις μια σε λογικη τιμη..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, corr8 είπε

Καλησπέρα σε ολους. Εχει καιρο που γενικα απλα διαβαζω διαφορα νηματα εδω μεσα να ενημερωνομαι και για καθετι που τραβαει την προσοχη μου και... ηρθα να πω τον πονο μου 😁
Πριν αρκετους μηνες ημουν στη φαση να αντικαταστησω ενα παλιο λαπτοπ με καινουργιο αλλα τελικα δεν προχωρησε το σχεδιο γιατι οι τιμες ειχαν φυγει σε αστεια επιπεδα 😁και κατεληξα στο συμπερασμα να στησω ενα νεο desktop pc, μαλιστα αγορασα ολα τα parts και εχει μεινει φυσικα η καρτα γραφικων να βρω σε λογικες τιμες που μονο λογικες δεν ειναι και ειμαι σε φαση να ρωταω τον εαυτο μου "που εμπλεξα????!" 😁
Για να μην σας κουρασω, ιδανικα ελπιζω να τσιμπισω μια 3080. το ερωτημα μου ειναι μεταξυ 3080 και 3080 ti, αξιζει η μεγαλη διαφορα τιμης που εχουν αυτη τη στιγμη?

παρε απλα οτι βρεις διαθεσιμο, και ας ειναι και τσιχλες. Μην το πολυψαχνεις, δεν υπαρχει σωτηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, corr8 είπε

Καλησπέρα σε ολους. Εχει καιρο που γενικα απλα διαβαζω διαφορα νηματα εδω μεσα να ενημερωνομαι και για καθετι που τραβαει την προσοχη μου και... ηρθα να πω τον πονο μου 😁
Πριν αρκετους μηνες ημουν στη φαση να αντικαταστησω ενα παλιο λαπτοπ με καινουργιο αλλα τελικα δεν προχωρησε το σχεδιο γιατι οι τιμες ειχαν φυγει σε αστεια επιπεδα 😁και κατεληξα στο συμπερασμα να στησω ενα νεο desktop pc, μαλιστα αγορασα ολα τα parts και εχει μεινει φυσικα η καρτα γραφικων να βρω σε λογικες τιμες που μονο λογικες δεν ειναι και ειμαι σε φαση να ρωταω τον εαυτο μου "που εμπλεξα????!" 😁
Για να μην σας κουρασω, ιδανικα ελπιζω να τσιμπισω μια 3080. το ερωτημα μου ειναι μεταξυ 3080 και 3080 ti, αξιζει η μεγαλη διαφορα τιμης που εχουν αυτη τη στιγμη?

θα σου ελεγα "θεωρητικα μπλα μπλα" αλλα ναι παρε ο,τι βρεις σε οσο πιο λογικη τιμη γινεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως δεν υπαρχει σωτηρια αχαχ. Καλα δεν προκειτε να κατσω να το σκεφτω παραιτερω αν θα ειναι 3080, ή Ti ή κατι αλλο. Περισσοτερο μπερδεμα θα φερει απο οτι βλεπω. Αι να δουμε! Παντως καμια λογικη δεν υπαρχει στις 3080 Ti που βλεπω στα 2 χιλιαρικα και φευγα και τις 3090 που επισης ειναι στις ιδιες τιμες με διαφορα (στην καλυτερη) 500 ευρω πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες, ο καθένας τα βάζει κάτω και αξιολογεί τα θέλω και τα μπορώ του όσο αφορά την αγορά του οτιδήποτε.

Εγώ γλυκοκοίταζα προς PCComponentes για μια 3080ti που παίζει πολύ ετοιμοπαράδοτη κατάσταση (με καπελαδούρα εννοείται) εκεί. Το σκεφτόμουν πολύ όλη την εβδομάδα. Και όταν συνήθως το σκέφτομαι τόσο και δεν πατάω το κλικ για το order σημαίνει ότι δεν θέλω να δώσω αυτό το ποσό για μια κάρτα που σε ''νορμάλ'' καταστάσεις θα μου στοίχιζε ακόμα και στο Ελλαδιστάν βαριά 1.4-1.5K ευρώ... 

 Αν είναι να δώσω 1.750 ή 1.800+ πάω για ps5 + 4K OLED (που δεν έχω τίποτα από τα δυο) ή πάμε (γιατί ήμαστε και μουσικοί) για καμιά custom Les Paul Epiphone + soundcard + studio headset. xD 

Oρίστε, αυτά είναι τα δικά μου θέλω και μπορώ...

Επίσης δεν είμαι και τύπος που απλώς πάει σε ότι ti υπάρχει available. Δυο υλοποιήσεις με ενδιαφέρουν όλες και όλες ούτως ή άλλως.

H TUF της Asus ή η XC3 της EVGA. Περιμένουμε να φτιάξουν τα πράγματα. Μπορεί και όχι, πάμε παρακάτω. 😛

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Μάγκες, ο καθένας τα βάζει κάτω και αξιολογεί τα θέλω και τα μπορώ του όσο αφορά την αγορά του οτιδήποτε.

Εγώ γλυκοκοίταζα προς PCComponentes για μια 3080ti που παίζει πολύ ετοιμοπαράδοτη κατάσταση (με καπελαδούρα εννοείται) εκεί. Το σκεφτόμουν πολύ όλη την εβδομάδα. Και όταν συνήθως το σκέφτομαι τόσο και δεν πατάω το κλικ για το order σημαίνει ότι δεν θέλω να δώσω αυτό το ποσό για μια κάρτα που σε ''νορμάλ'' καταστάσεις θα μου στοίχιζε ακόμα και στο Ελλαδιστάν βαριά 1.4-1.5K ευρώ... 

 Αν είναι να δώσω 1.750 ή 1.800+ πάω για ps5 + 4K OLED (που δεν έχω τίποτα από τα δυο) ή πάμε (γιατί ήμαστε και μουσικοί) για καμιά custom Les Paul Epiphone + soundcard + studio headset. xD 

Oρίστε, αυτά είναι τα δικά μου θέλω και μπορώ...

Επίσης δεν είμαι και τύπος που απλώς πάει σε ότι ti υπάρχει available. Δυο υλοποιήσεις με ενδιαφέρουν όλες και όλες ούτως ή άλλως.

H TUF της Asus ή η XC3 της EVGA. Περιμένουμε να φτιάξουν τα πράγματα. Μπορεί και όχι, πάμε παρακάτω. 😛

Mε το monitor που έχεις η κάρτα σου μια χαρά σε βγάζει μέχρι να ηρεμήσουν οι τιμές. Και εγώ από 1080ti πήγα σε 3090 αλλά είχα ουσιαστικά 4k monitor που δεν τράβαγε η κάρτα. Στη θέση σου άνετα θα περίμενα να ηρεμήσουν οι τιμές, ας γίνει και το 2023, ρίχνεις κανά δυο settings και είσαι μπόμπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

Επίσης δεν είμαι και τύπος που απλώς πάει σε ότι ti υπάρχει available

Σε αυτό δε θα διαφωνήσω από την δική μου εμπειρία η top of the line strix  3080 oc σε σχέση με την 3080Ti 2nd tier zotac που έχω μια βδομάδα τώρα καταλήγουν να έχουν ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις με διαφορά μηδέν πουθενα δεν δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός Τitanium

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει και τα 450W της 3080 που είχες έναντι των 380w της 3080ti που έχεις.....οι κάρτες σαν reference vs reference είναι κοντά μεταξύ τους....σκέψου και την μικρότερη 3080 με μεγαλύτερο bios όπως είχες....για αυτό οι συγκρίσεις καλύτερα πρέπει να γίνονται μεταξύ 2Χ8 pin vs 2X8 pin και 3Χ8pin vs 3X8 pin καλύτερα.....οπότε συμφωνώ με την διαφωνία σου παραπάνω...B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Μετράει και τα 450W της 3080 που είχες έναντι των 380w της 3080ti που έχεις.....οι κάρτες σαν reference vs reference είναι κοντά μεταξύ τους....σκέψου και την μικρότερη 3080 με μεγαλύτερο bios όπως είχες....για αυτό οι συγκρίσεις καλύτερα πρέπει να γίνονται μεταξύ 2Χ8 pin vs 2X8 pin και 3Χ8pin vs 3X8 pin καλύτερα.....οπότε συμφωνώ με την διαφωνία σου παραπάνω...B)

Βρε καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ απόλυτα το θέμα είναι ότι πηγα στην zotac μόνο και μόνο επειδή βρέθηκε διαθέσιμη και το έκανα μόνο για το χόμπι, μια χαρά κάρτα είναι και γρήγορη και από thermals  μια χαρά απλά σαν Titanium την θεωρώ ψέμα, η strix oc ήταν σχεδόν out of the box όσο γρήγορη ήταν και η 3090 απλά και παλι σαν ti δεν με έπεισα οκ σε canned benches αποδίδει καλυτερα σε σκορ αλλά στα παιχνιδια ουτε καν... 

Φαντάζομαι ποσο χειρότερα θα είναι 3070  με 3070 ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Βρε καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ απόλυτα το θέμα είναι ότι πηγα στην zotac μόνο και μόνο επειδή βρέθηκε διαθέσιμη και το έκανα μόνο για το χόμπι, μια χαρά κάρτα είναι και γρήγορη και από thermals  μια χαρά απλά σαν Titanium την θεωρώ ψέμα, η strix oc ήταν σχεδόν out of the box όσο γρήγορη ήταν και η 3090 απλά και παλι σαν ti δεν με έπεισα οκ σε canned benches αποδίδει καλυτερα σε σκορ αλλά στα παιχνιδια ουτε καν... 

Φαντάζομαι ποσο χειρότερα θα είναι 3070  με 3070 ti

Απλά και τις 3090 τις Strix τις κάνουν overclock τέζα + BIOS μέχρι 1000W + Waterblock.......έτσι για να γουστάρεις. Το ίδιο έχω κάνει και με τη δικιά μου την 1080ti...........αλλά ακόμα και out of the box είναι οι ρημάδες καλές.....

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...