Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως το κοβω εγω για χειροτερα την πηγαινε την 3080 και βλεποντας την AMD να ερχεται με φορα της εδωσε μεγαλο πυρηνα τελευταια στιγμη.. Η 3080Τi θα ηταν περιπου οτι ειναι η 3080 τωρα με τον διαυλο τον δικο της ομως.. Μια χαρα βγαινει ετσι με λογικη το lineup και απο πλευρας αποδοσης.. Και η 3080 θα ειχε ενα healthy performance bump απο 2080Ti και η 3080Ti απο την 3080 και η 3090 απο την 3080Ti..
Ο διαυλος ομως δεν αλλαζει ετσι ευκολα και θα ανεβαζε δυσαναλογα το κοστος.. Για αυτο και ολα τα περιεργα.. 

Βαλτε τωρα σε αυτο το μπερδεμα και το τιμολογιακο που ηρθε και εδεσε λογω της καταστασης και παλι κερδισμενη βγηκε η πρασινη.. Ο κοσμος γκρινιαζει για την τιμη και οχι για αυτο που πρεπει δηλαδη το vfm της καθε καρτας αν υποθεσουμε οτι ολα θα ηταν κανονικα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Υπηρχαν και λογικο να εξαφανιστηκαν γιατι ηταν το VFM αυτης της σειρας.

8GB αλλα μικρη διαφορα αποδοσης απο την επομενη με παλι 8GB 3070

Δεν διαφωνώ πολύ καλό deal, αλλά πρακτικά η πιο ανύπαρκτη κάρτα αυτής της γενιάς, ακόμα και τώρα δεν φαίνεται στον ορίζοντα, πόσο μάλλον και σε λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Δεν διαφωνώ πολύ καλό deal, αλλά πρακτικά η πιο ανύπαρκτη κάρτα αυτής της γενιάς, ακόμα και τώρα δεν φαίνεται στον ορίζοντα, πόσο μάλλον και σε λογική τιμή.

Εγω εχω κανει αυτο που λενε κρατηση στην EVGA για την 3060 Ti XC επειδη θελω λογω κουτιου δυο fan και μου εστειλε μηνυμα οτι με βγαζει απο την σειρα KR και με βαζει στην KL αρα λογικα θα φτιαξει καρτες.

Αληθεια εχει παρει κανεις ποτε ειδοποιηση απο EVGA για αγορα καρτας γιατι εγω περιμενα για μια 1080Ti που πριν μερικες μερες την εσβησα.

Δεν μιλαω για το οποιος προλαβει προλαβε οταν ανοιγει το event αλλα γενικα για το auto notify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1330572702_.png.ffe65d45cdd8ea9d7bcbf063e02605ed.png1589 συν μεταφορικά.

Παράδοση 11 Αύγουστου βέβαια και νομίζω ότι δε χρεώνει μέχρι να γίνει η αποστολή. Δεν αποκλείεται να υπάρχει και νωρίτερα stock.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Οι περισσοτερες καρτες στην αγορα ειναι της Gigabyte τι συμφωνια εχιε κανει με την Nvidia και φορτωνει τσιπακια; 😄

εγινε drop gigabyte προσφατο + οι Miners τις αποφευγουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω εχω κανει αυτο που λενε κρατηση στην EVGA για την 3060 Ti XC επειδη θελω λογω κουτιου δυο fan και μου εστειλε μηνυμα οτι με βγαζει απο την σειρα KR και με βαζει στην KL αρα λογικα θα φτιαξει καρτες.

Αληθεια εχει παρει κανεις ποτε ειδοποιηση απο EVGA για αγορα καρτας γιατι εγω περιμενα για μια 1080Ti που πριν μερικες μερες την εσβησα.

Δεν μιλαω για το οποιος προλαβει προλαβε οταν ανοιγει το event αλλα γενικα για το auto notify

Καλό κουράγιο, εγώ όταν πουλάω κάρτα σε δύο μέρες θέλω άλλη, ακόμα και αν έχω κάτι να ανοίξω το pc όπως τώρα που είμαι με την 1050, απλά κόβω φλέβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Καλό κουράγιο, εγώ όταν πουλάω κάρτα σε δύο μέρες θέλω άλλη, ακόμα και αν έχω κάτι να ανοίξω το pc όπως τώρα που είμαι με την 1050, απλά κόβω φλέβες.

Δεν παιζω παιχνιδια για επεξεργασια βιντεο την θελω τωρα ειμαι με φορητο υπολογιστη στον μικρο εχω μια RX 460 4GB και πολυ του ειναι γιατι ο 2600 δεν εχει γραφικα αλλιως με αυτα θα ηταν.

Δεν λες καλα που εχεις και την 1050

Παντως ο κοσμος η βρηκε καρτα η λογω Καλοκαιριου βρηκε αλλα πραγματα να κανει, γιατι το λεω γιατι εχω βρει στο Marketplace RX570 στα 150 και 1050 στα 120 και εδω και μερες δεν εχουν πουληθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμέντε πάντως να δούμε τη νέα γενιά παιχνιδιών που έρχεται από Σεπτέμβριο να δούμε τι θα ζητάνε σε vram και μετά βλέπουμε πως θα πηγαίνουν οι κάρτες με τα 8. Μέχρι στιγμης σε ένα breakpoint πέφτουν στα 30fps σε 4k με ultra textures και στο eternal πέφτουν και στα 1440p με rt ανοιχτό. Το afterburner πάντως γράφει την allocated αν μπορεί κάποιος να μου πει πως βλέπουμε την real vram που χρησιμοποιεί κάθε παιχνίδι γιατί μετά από 1 2 ώρες και στο zero dawn και στο days gone βλέπω και τα 12gb γεματα αλλά είναι η allocated που αυτά δεσμεύονται μετά από ώρα όσο και να χρησιμοποιούν πραγματικά. Για την ώρα η 3070ti είναι 20% ανώτερη από 6700xt και 10% από 3070 τώρα από Σεπτέμβριο βλεπουμε με τα νέα παιχνίδια. Αν βγαίνουν και σε ps4 xone τότε  τα 8 θα φτάνουν. Αν είναι μόνο για το next gen κονσόλες πιστεύω θα δούμε και παραπάνω χρήση σε περισσότερα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Περιμέντε πάντως να δούμε τη νέα γενιά παιχνιδιών που έρχεται από Σεπτέμβριο να δούμε τι θα ζητάνε σε vram και μετά βλέπουμε πως θα πηγαίνουν οι κάρτες με τα 8. Μέχρι στιγμης σε ένα breakpoint πέφτουν στα 30fps σε 4k με ultra textures και στο eternal πέφτουν και στα 1440p με rt ανοιχτό. Το afterburner πάντως γράφει την allocated αν μπορεί κάποιος να μου πει πως βλέπουμε την real vram που χρησιμοποιεί κάθε παιχνίδι γιατί μετά από 1 2 ώρες και στο zero dawn και στο days gone βλέπω και τα 12gb γεματα αλλά είναι η allocated που αυτά δεσμεύονται μετά από ώρα όσο και να χρησιμοποιούν πραγματικά. Για την ώρα η 3070ti είναι 20% ανώτερη από 6700xt και 10% από 3070 τώρα από Σεπτέμβριο βλεπουμε με τα νέα παιχνίδια. Αν βγαίνουν και σε ps4 xone τότε  τα 8 θα φτάνουν. Αν είναι μόνο για το next gen κονσόλες πιστεύω θα δούμε και παραπάνω χρήση σε περισσότερα παιχνίδια. 

στο τελευταίο afterburner/rtss υπάρχει επιλογή memory/process που δείχνει την πραγματική vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

στο τελευταίο afterburner/rtss υπάρχει επιλογή memory/process που δείχνει την πραγματική vram.

Το έχουν βάλει ετοιμο στο monitoring δηλαδή? Μια χαρά βραδάκι θα το δοκιμάσω να δω τι vram τρώνε πραγματικά γιατί η allocated ανέκαθεν γέμιζε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Περιμέντε πάντως να δούμε τη νέα γενιά παιχνιδιών που έρχεται από Σεπτέμβριο να δούμε τι θα ζητάνε σε vram και μετά βλέπουμε πως θα πηγαίνουν οι κάρτες με τα 8. Μέχρι στιγμης σε ένα breakpoint πέφτουν στα 30fps σε 4k με ultra textures και στο eternal πέφτουν και στα 1440p με rt ανοιχτό. Το afterburner πάντως γράφει την allocated αν μπορεί κάποιος να μου πει πως βλέπουμε την real vram που χρησιμοποιεί κάθε παιχνίδι γιατί μετά από 1 2 ώρες και στο zero dawn και στο days gone βλέπω και τα 12gb γεματα αλλά είναι η allocated που αυτά δεσμεύονται μετά από ώρα όσο και να χρησιμοποιούν πραγματικά. Για την ώρα η 3070ti είναι 20% ανώτερη από 6700xt και 10% από 3070 τώρα από Σεπτέμβριο βλεπουμε με τα νέα παιχνίδια. Αν βγαίνουν και σε ps4 xone τότε  τα 8 θα φτάνουν. Αν είναι μόνο για το next gen κονσόλες πιστεύω θα δούμε και παραπάνω χρήση σε περισσότερα παιχνίδια. 

Με AMD που δεν έχει καν νόημα για OC το afterburner, καλύτερα να γυρίσεις σε CapFrameX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το έχουν βάλει ετοιμο στο monitoring δηλαδή? Μια χαρά βραδάκι θα το δοκιμάσω να δω τι vram τρώνε πραγματικά γιατί η allocated ανέκαθεν γέμιζε. 

ναι, για την ακρίβεια είναι το "memory usage \process"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Περιμέντε πάντως να δούμε τη νέα γενιά παιχνιδιών που έρχεται από Σεπτέμβριο να δούμε τι θα ζητάνε σε vram και μετά βλέπουμε πως θα πηγαίνουν οι κάρτες με τα 8. Μέχρι στιγμης σε ένα breakpoint πέφτουν στα 30fps σε 4k με ultra textures και στο eternal πέφτουν και στα 1440p με rt ανοιχτό. Το afterburner πάντως γράφει την allocated αν μπορεί κάποιος να μου πει πως βλέπουμε την real vram που χρησιμοποιεί κάθε παιχνίδι γιατί μετά από 1 2 ώρες και στο zero dawn και στο days gone βλέπω και τα 12gb γεματα αλλά είναι η allocated που αυτά δεσμεύονται μετά από ώρα όσο και να χρησιμοποιούν πραγματικά. Για την ώρα η 3070ti είναι 20% ανώτερη από 6700xt και 10% από 3070 τώρα από Σεπτέμβριο βλεπουμε με τα νέα παιχνίδια. Αν βγαίνουν και σε ps4 xone τότε  τα 8 θα φτάνουν. Αν είναι μόνο για το next gen κονσόλες πιστεύω θα δούμε και παραπάνω χρήση σε περισσότερα παιχνίδια. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Με AMD που δεν έχει καν νόημα για OC το afterburner, καλύτερα να γυρίσεις σε CapFrameX.

Δεν το ακουμπάω καν το afterburner μόνο για το Riva tuner το έχω σε όσα παιχνίδια δεν δουλεύει το chill και στατιστικά. Oc μόνο μέσω AMD panel. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...