Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, etze είπε

παντως οντως ο κοσμος δισταζει να αγορασει 3070 ti

σε 2-3 χρονια το πολυ τα 8gb δεν θα ειναι αρκετα

κοτσοβολος εξακολουθει να ειναι κοσμαρα του εντωμεταξυ, ζει 3-4 μηνες πισω

εχει κατι 3070 στα 1800 και 3090 στα 2900 

το e-shop.gr δεν φερνει καρτες γενικα; τους ειχα για πιο χωμενους

τοσους μηνες πετυχα μονο δυο 3070 aorus master στα 1800 ευρω και κανα 2-3 3060 

Σε δύο τρία χρόνια όσοι ασχολούνται δε θα έχουν 3070ti. Για τους υπόλοιπους είτε 8 είτε 12gb δεν κάνουν τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δηλαδή σε 4Κ θολώνει η εικόνα και δε είναι πλέον ευδιάκριτες οι διαφορές; 🤣

Διαφορές οι οποίες φαίνονταν κανονικά σε QHD ας πούμε...

Δεν χρειάζεσαι ένα τόνο Anti Aliasing σε 4K. Μπορείς να βάλεις την πιο χαμηλή τιμή που έχει διαθέσιμη το game, και είσαι ΟΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δηλαδή σε 4Κ θολώνει η εικόνα και δε είναι πλέον ευδιάκριτες οι διαφορές; 🤣

Διαφορές οι οποίες φαίνονταν κανονικά σε QHD ας πούμε...

Η υπερβολή της υπερβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, hln3 είπε

Δεν χρειάζεσαι ένα τόνο Anti Aliasing σε 4K. Μπορείς να βάλεις την πιο χαμηλή τιμή που έχει διαθέσιμη το game, και είσαι ΟΚ.

 

για τα textures λέμε όμως, όχι για το ΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Δεν χρειάζεσαι ένα τόνο Anti Aliasing σε 4K. Μπορείς να βάλεις την πιο χαμηλή τιμή που έχει διαθέσιμη το game, και είσαι ΟΚ.

 

Εξαρταται που παιζεις.. Στην TV το ppi αυτοματα γινεται μικροτερο αλλα ακομη και μεγαλο να ειναι οπως σε μονιτορ, τo antialiasing ειδικα σε καποια παιχνιδια και αναλογα τις  υφες και την γεωμετρια του παιχνιδιου ειναι must..  Π.χ να πω την αμαρτια μου και ενα παραδειγμα το RDR2 προτιμω να μου στοιχισει σε αποδοση και να ενεργοποιησω multisampling, θυσιαζοντας κατι αλλο απο τα settings ειδικα οταν ειχα την 2080Ti παρα να το ειχα κλειστο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εξαρταται που παιζεις.. Στην TV το ppi αυτοματα γινεται μικροτερο αλλα ακομη και μεγαλο να ειναι οπως σε μονιτορ, τo antialiasing ειδικα σε καποια παιχνιδια και αναλογα τις  υφες και την γεωμετρια του παιχνιδιου ειναι must..  Π.χ να πω την αμαρτια μου και ενα παραδειγμα το RDR2 προτιμω να μου στοιχισει σε αποδοση και να ενεργοποιησω multisampling, θυσιαζοντας κατι αλλο απο τα settings ειδικα οταν ειχα την 2080Ti παρα να το ειχα κλειστο.. 

Σε 4Κ OLED παιζω (55") οπότε από εδώ και η "εμπειρία μου". Αν και αυτό με το AA έχει που ακούγεται εδώ και χρόνια και από όσους έχουν μόνιτορ 4Κ.

Γνώμη μου είναι πως η ιδανική ανάλυση για games είναι η 1440p με τα settings στο very high

Η οπτική διαφορά του να πας σε 4Κ είναι μικρή (ειδικά στους νεότερους τίτλους) αλλά θες πολύ καλύτερη κάρτα. Και για να πας από 4K medium σε 4K ultra, ακόμη χειρότερη η αναλογία.

Όλοι οι reviewers πάνε και χώνουν με την μία όλα τα settings στο Ultra, και ξαφνικά ακόμα και η 3080 φαίνεται παρωχημένη σε ορισμένους τίτλους στα 4Κ. Ε δεν είναι, απλά ας κατεβάσουν λίγο τα settings :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα δεν εχει να κανει με χρονια.. Απο παλια η συνταγη ειναι η ιδια.. Ενα PPI που ειναι αποδεκτο για τον καθενα και τι θεωρει σωστο IQ ή οχι.. Κατι που σε εμενα κανει μικρη διαφορα μπορει να κανει μεγαλη και αισθητη σε καποιον αλλο και το αντιθετο.. Εξαρταται και ποσο trained ειναι το ματι να παρατηρει καποια πραγματα.. Απαξ και ξερεις τι να κοιταξεις καμια φορα και αθελα σε χαλανε καποια πραγματα.. Anyway..

Oι reviewers δοκιμαζουν μια σειρα απο settings αλλα υπαρχουν και πολλοι που ειδικα για τα απαιτητικα ΑΑΑ νεοεισερχομενα παιχνιδια δινουν πολλες φορες και τα δικα τους "optimal" αναλογα το τι στοχο εχουν να βγαλουν.. 
Οπως καταλαβαινουμε δεν μπορει αυτο να γινει για μια σειρα απο αναλυσεις, ρυθμισεις, καρτες, διαστασεις οθονων οποτε για αυτο ειναι χρησιμο το feedback των χρηστων για να βλεπουμε πολλες φορες μεταξυ μας τι γινεται..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το θέμα με την vram δεν είναι τα settings γενικά που πράγματι πολλές δεν έχουν διαφορά από ultra σε high αλλά τα textures που είναι και αυτά που χρειάζονται και την περισσότερη μνήμη και έχουν και αρκετή διαφορά στα visuals ειδικά αν αναγκαστείς να τα ρίξεις στα medium. Και αν βάλεις και το RT στην εξίσωση ανεβαίνουν και άλλο οι απαιτήσεις και έχεις κάρτες (3060Ti, 3070, 3070Ti) που το raster φτάνει για 3440*1440 (έστω και με DLSS στα games με RT) αλλά πρέπει να κατεβάσεις textures γιατί ο πέτσινος ζει στο 2016 στο θέμα vram. Ε εντάξει αίσχος και ντροπή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σε θεμα vram  παντα κοβουν απο οποια γωνια μπορουν.. Κλασσικα εικονογραφημενα με την nvidia.. Ειδικα με GDDR6X που στοιχιζε παραπανω τσιπιασαν τελειως 😆

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 8GB η καλυτερη λυση ειναι η 3060 Ti

Εγω τα 10 και τα 12 της 3080 για τα λεφτα που εχει τα βλεπω λιγα αφου μου βγαζεις με 24 την 3090 βγαλε με 12 την 3080 και με 16 την 3080 Ti

Τωρα θα μου πεις με ποια λογικη βγαζει 3060 Τι με 8 και 3060 απλη με 12 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Τωρα θα μου πεις με ποια λογικη βγαζει 3060 Τι με 8 και 3060 απλη με 12 🤩

memory bus width

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

memory bus width

Δηλαδη δεν θα μπορουσε να βγει η απλη με 6GB τα μισα απο οσο ειναι τωρα;

Σκεψου φιλος πηρε την απλη γιατι σου λεει περισσοτερη μνημη αρα καλυτερη απο την Ti αντε τωρα κατσε να του εξηγησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Στα 8GB η καλυτερη λυση ειναι η 3060 Ti

Εγω τα 10 και τα 12 της 3080 για τα λεφτα που εχει τα βλεπω λιγα αφου μου βγαζεις με 24 την 3090 βγαλε με 12 την 3080 και με 16 την 3080 Ti

Τωρα θα μου πεις με ποια λογικη βγαζει 3060 Τι με 8 και 3060 απλη με 12 🤩

Υπάρχουν 3060ti; Πρέπει να είναι το μεγαλύτερο unicorn αυτής της γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδη δεν θα μπορουσε να βγει η απλη με 6GB τα μισα απο οσο ειναι τωρα;

θα έπεφτε πολύ κράξιμο αν είχε βγει πάλι με 6GB, άσε που τα 6 δεν φτάνουν ούτε σε 1080p με RT. Το πρόβλημα είναι τα 8GB σε 3060ti, 3070/ti. Θα έπρεπε να είχαν 12 αλλά μετά θα έπρεπε να είχαν τον 192-bit bus και ίσως τις έκοβε, άρα πάμε στα 16 που σιγά μην έδινε ο πέτσινος 16GB σε 104 πυρήνα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Υπάρχουν 3060ti; Πρέπει να είναι το μεγαλύτερο unicorn αυτής της γενιάς.

Υπηρχαν και λογικο να εξαφανιστηκαν γιατι ηταν το VFM αυτης της σειρας.

8GB αλλα μικρη διαφορα αποδοσης απο την επομενη με παλι 8GB 3070

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...