Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. 

Ο φίλος θέλει να γίνει κάτι σαν αυτόκλητος τιμωρός/scalper σε όσους κάνουν χρήση της κάρτας για mining. 

Θα αγοράσει από έναν miner φτηνά και θα πουλήσει σε άλλον miner ακριβά.

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πιστεύει πως αμφότεροι miners, ενώ ξέρουν τι "πιάνει" η κάρτα στην αγορά, θα του επιτρέψουν να έχει τέτοιο κέρδος.Εκτός εάν κάνει στοκ για το επόμενο mining boom ξέρω γω... 

Ναι κατάλαβα οτι θέλει να γίνει τιμωρός, το γιατί δεν κατάλαβα 😜 
 

Το λέω γιατί λιγότερες κάρτες πουλήθηκαν το 2020 από ότι το 2019, και ειδικότερα, το Q4 2020 (που λανσαρίστηκαν 6 κάρτες από AMD / Nvidia) είχαμε λιγότερες πωλήσεις από το Q3 2020. Που σημαίνει, miners scalpers κλπ είναι απλά στάχτη στα μάτια, το πρόβλημα είναι οτι δεν παράγονται αρκετές κάρτες όχι απλά για να καλύψουν την αυξημένη ζήτηση λόγω covid, αλλά ούτε κάν την χαμηλή ζήτηση που υπήρχε το 2019 δεν μπορεί να καλύψει η φετινή παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ναι κατάλαβα οτι θέλει να γίνει τιμωρός, το γιατί δεν κατάλαβα 😜 
 

Το λέω γιατί λιγότερες κάρτες πουλήθηκαν το 2020 από ότι το 2019, και ειδικότερα, το Q4 2020 (που λανσαρίστηκαν 6 κάρτες από AMD / Nvidia) είχαμε λιγότερες πωλήσεις από το Q3 2020. Που σημαίνει, miners scalpers κλπ είναι απλά στάχτη στα μάτια, το πρόβλημα είναι οτι δεν παράγονται αρκετές κάρτες όχι απλά για να καλύψουν την αυξημένη ζήτηση λόγω covid, αλλά ούτε κάν την χαμηλή ζήτηση που υπήρχε το 2019 δεν μπορεί να καλύψει η φετινή παραγωγή.

Έχεις βρει κάπου νούμερα πωλήσεων; 

Από όσο ξέρω δεν τα ανακοίνωνουν, αλλά στα οικονομικά αποτελέσματα η nvidia πήγε καλύτερα από περισυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα είχα θέμα να πάρω mining κάρτα, αρκεί να ξέρω πως την χρησιμοποιούσε ο άλλος. Λίγα άτομα εδώ μέσα ρωτούσανε για τις ρυθμίσεις, ενώ ήδη τρεχαν τις κάρτες σε stock, ή και oc? Αυτούς προφανώς δεν θα τους επέλεγα. 

Προσωπικά πιστεύω ότι πχ η 3070 μου που κάνει mining σχεδόν 2 εβδομάδες στα safe limits (0.75v, 128w, 42 core/56 hot spot/45%fan) ότι δεν έχει καταπονηθεί καθόλου. Το θέμα εγγυησης επίσης θα παίξει ρόλο σε τέτοια αγορά. Rtx 3000 μεταχειρισμένη δεν βλέπω λόγο γτ να την αποφύγει κάποιος από αγορά αν έπαιζε σε safe limits. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν κάναν mining με τα ψυγεία ή τα πλυντήρια ξέρω 'γω κανείς δεν θα ασχολούνταν. Αλλά τώρα σας καίει που δεν μπορείτε να παίξετε φορτναιτ και πλεμπG. Ξυδακι..

5 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Το πιο κλασσικό ειναι το degrade που τρώνε τα Chips της μνήμης και κάποια ζημιά στα FANS ή να βγάλουν κανά σπαστικό θόρυβο. Τα Polaris που είναι χιλιοκαμμένα απο το mining έβγαλαν διάφορες ζημιές : καμμένα στο PCB διάφορα IC, PCIe ασφάλειες απο μάπα pcie-extension μέχρι και φαγώμενα heatsink Fins απο την υγρασία σε κάτι sapphire είχα δει :D. Το σίγουρο είναι οτι θα θέλει re-paste και ίσως thermalpads.

Αυτά είναι από λάθος χρήση ή κακή συντήρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν κάναν mining με τα ψυγεία ή τα πλυντήρια ξέρω 'γω κανείς δεν θα ασχολούνταν. Αλλά τώρα σας καίει που δεν μπορείτε να παίξετε φορτναιτ και πλεμπG. Ξυδακι..

Χωρίς σχόλιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, masteripper είπε

Χωρίς σχόλιο

Έχω εξηγήσει 1 εκατομμύριο φορές ότι ούτε εμένα μου αρέσει η κατάσταση και ότι και εγώ ήθελα να πάρω κάρτα φέτος, άλλα έχει νόημα να γινόμαστε γραφικοί; Δηλαδή σχόλια του τύπου "θα βρω έναν miner να μου πουλήσει φθηνή κάρτα και μετά θα βρω έναν άλλον miner να την αγοράσει 3 φορές στην τιμή για να τους δείξω εγώ" νομίζω είναι μ@λ@κίες..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Έχω εξηγήσει 1 εκατομμύριο φορές ότι ούτε εμένα μου αρέσει η κατάσταση και ότι και εγώ ήθελα να πάρω κάρτα φέτος, άλλα έχει νόημα να γινόμαστε γραφικοί; Δηλαδή σχόλια του τύπου "θα βρω έναν miner να μου πουλήσει φθηνή κάρτα και μετά θα βρω έναν άλλον miner να την αγοράσει 3 φορές στην τιμή για να τους δείξω εγώ" νομίζω είναι μ@λ@κίες..

Θεωρώ ότι να γράφεις σε 1 θέμα που έχει φτιαχτεί για να μοιράζετε ο κόσμος τον καημό του που δεν μπορεί να φτιάξει 1 υπολογιστή της προκοπής και εσύ να τους λες "ξυδάκι"  είναι τουλάχιστον εμπαιγμός προς τους υπόλοιπους συμφορουμίτες.

Υπάρχει χώρος να γράψεις ότι θες και να υπερασπιστείς τις απόψεις σου όσο καλύτερα μπορείς αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί και μάλιστα χρωματιστό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, masteripper είπε

Θεωρώ ότι να γράφεις σε 1 θέμα που έχει φτιαχτεί για να μοιράζετε ο κόσμος τον καημό του που δεν μπορεί να φτιάξει 1 υπολογιστή της προκοπής και εσύ να τους λες "ξυδάκι"  είναι τουλάχιστον εμπαιγμός προς τους υπόλοιπους συμφορουμίτες.

Υπάρχει χώρος να γράψεις ότι θες και να υπερασπιστείς τις απόψεις σου όσο καλύτερα μπορείς αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί και μάλιστα χρωματιστό.

Φοβερός καημός βρε παιδί μου, να πάτε σε ψυχολόγο. Άσε που οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν μια χαρά κάρτα έτσι και αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Φοβερός καημός βρε παιδί μου, να πάτε σε ψυχολόγο. Άσε που οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν μια χαρά κάρτα έτσι και αλλιώς..

Ξέρεις υπάρχει και κάτι που λέγεται "βλέπουμε και λίγο πιο κάτω απο το σήμερα"

Αν αύριο μεθαύριο η λατρευτή σου κάρτα παραδώσει το πνεύμα τι θα πεις όταν θα πας στα μαγαζιά και θα βλέπεις ότι θες κάτι μηνιάτικα για να την αναπληρώσεις.

Χθες είδα 3070 στα 2800€ (+3€ μεταφορικά) ...οπότε σε τελική ανάλυση μήπως οι χαρές του σήμερα γίνουν το κλάμα του αύριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
38 λεπτά πριν, masteripper είπε

Ξέρεις υπάρχει και κάτι που λέγεται "βλέπουμε και λίγο πιο κάτω απο το σήμερα"

Αν αύριο μεθαύριο η λατρευτή σου κάρτα παραδώσει το πνεύμα τι θα πεις όταν θα πας στα μαγαζιά και θα βλέπεις ότι θες κάτι μηνιάτικα για να την αναπληρώσεις.

Χθες είδα 3070 στα 2800€ (+3€ μεταφορικά) ...οπότε σε τελική ανάλυση μήπως οι χαρές του σήμερα γίνουν το κλάμα του αύριο....

Ε δεν θα πάρω κάρτα πολύ απλά. Θα τσιμπήσω το refund λόγω εγγύησης επειδή δεν θα έχουν κάρτες και τελείωσε η υπόθεση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε δεν θα πάρω κάρτα πολύ απλά. Θα τσιμπήσω το refund λόγω εγγύησης επειδή δεν θα έχουν κάρτες και τελείωσε η υπόθεση..

Δεν έχουν όλοι κάρτα σε εγγύηση, ούτε κάρτα 2-3ετίας. 

Επίσης είναι αρκετοί που θέλουν να κάνουν το πρώτο build τους και δε μπορούν ή μένουν με αρχαίες κάρτες από φίλους ή με τα ενσωματωμένα γραφικά της CPU.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Stefxour είπε

Ξέρει κανείς σχετικά με το τρόπο αποστολής της EVGA εάν χρεωνόμαστε τελωνείο επειδή στέλνουν από Taiwan? Ρωτάω γιατί η ουρά της 3060 έχει αρχίσει και προχωράει.

Πως βλέπεις την ουρά; Εγώ έχω βάλει notify για την 3090 μέσα Δεκέμβρη. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε δεν θα πάρω κάρτα πολύ απλά. Θα τσιμπήσω το refund λόγω εγγύησης επειδή δεν θα έχουν κάρτες και τελείωσε η υπόθεση..

Ok τότε λάθος μου...θα πάρεις 1 refund 2 κατοστάρικα και θα τσοντάρεις τα υπόλοιπα μέχρι τα κάτι χιλιάρικα που θα έχουν πάει...μην ξεχνάμε ότι ψάχνει και κάποιο άλλο χόμπι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Phaethonas είπε

Δεν έχουν όλοι κάρτα σε εγγύηση, ούτε κάρτα 2-3ετίας. 

Επίσης είναι αρκετοί που θέλουν να κάνουν το πρώτο build τους και δε μπορούν ή μένουν με αρχαίες κάρτες από φίλους ή με τα ενσωματωμένα γραφικά της CPU.  

Ε δεν διαφωνώ σε αυτό ούτε είπα ότι μου αρέσει αυτή η κατάσταση. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι οι γραφικότητες και οι βλακείες του τύπου "θα πουλήσω 3 φορές πάνω την κάρτα στον miner", "να μην αγοράζει κανένας για να δουν αυτοί" και άλλες τέτοιες χαζομάρες. Και επιπλέον το καινούριο αφήγημα που έχουμε σε αυτό το mining boom είναι ότι τους έπιασε όλους ο πόνος για την κατανάλωση ρεύματος και ότι είναι κακό για τον πλανήτη. Βέβαια τόσο καιρό γινόταν και γίνεται mining BTC με ASIC και κανείς δεν ασχολείται με την σπατάλη πόρων, παρά μόνο τώρα που κάνουν mining ETH με τις κάρτες. Αυτήν την υποκρισία δεν μπορώ γιατί αν η προσφορά ήταν επαρκής ή υπήρχαν ξεκάθαρα κάρτες για gaming και άλλες για mining και υπήρχαν αρκετές για όλους τότε δεν θα ασχολούνταν κανείς ακόμη και να έκαιγαν όλο το δάσος του Αμαζονίου για το mining..

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Ok τότε λάθος μου...θα πάρεις 1 refund 2 κατοστάρικα και θα τσοντάρεις τα υπόλοιπα μέχρι τα κάτι χιλιάρικα που θα έχουν πάει...μην ξεχνάμε ότι ψάχνει και κάποιο άλλο χόμπι... :)

350 για την ακρίβεια. Και όχι δεν θα πάρω κάρτα. Θα πάρω μετά από 1 χρόνο ή 2 ή όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση, δεν θα πάθω τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε δεν διαφωνώ σε αυτό ούτε είπα ότι μου αρέσει αυτή η κατάσταση. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι οι γραφικότητες και οι βλακείες του τύπου "θα πουλήσω 3 φορές πάνω την κάρτα στον miner", "να μην αγοράζει κανένας για να δουν αυτοί" και άλλες τέτοιες χαζομάρες. Και επιπλέον το καινούριο αφήγημα που έχουμε σε αυτό το mining boom είναι ότι τους έπιασε όλους ο πόνος για την κατανάλωση ρεύματος και ότι είναι κακό για τον πλανήτη. Βέβαια τόσο καιρό γινόταν και γίνεται mining BTC με ASIC και κανείς δεν ασχολείται με την σπατάλη πόρων, παρά μόνο τώρα που κάνουν mining ETH με τις κάρτες. Αυτήν την υποκρισία δεν μπορώ γιατί αν η προσφορά ήταν επαρκής ή υπήρχαν ξεκάθαρα κάρτες για gaming και άλλες για mining και υπήρχαν αρκετές για όλους τότε δεν θα ασχολούνταν κανείς ακόμη και να έκαιγαν όλο το δάσος του Αμαζονίου για το mining..

350 για την ακρίβεια. Και όχι δεν θα πάρω κάρτα. Θα πάρω μετά από 1 χρόνο ή 2 ή όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση, δεν θα πάθω τίποτα..

Δυστυχώς δεν πιάνεις το μεγάλο νόημα.....δεν πρόκειται να ομαλοποιηθεί η κατάσταση ....θα επιδεινώνεται...θα επιδεινώνεται και πάει λέγοντας...οι εταιρείες με κάρτες γραφικών θα αλλάξουν χέρια..τα studio θα κλείσουν και όλα θα είναι μια ανάμνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...