Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, teller είπε

Ερώτηση:

Για 4k gaming, παλεύεται η κατάσταση με 3070 ή θέλει 3080/3090;

Ναι αρκεί να μην περιμένεις τα πιο απαιτητικά παιχνίδια με ray tracing να παίζουν με όλα full 4k60.

Πολλά games έχουν πολύ βαριά settings που δεν προσφέρουν πολλά στην εικόνα οπότε μπορείς εύκολα να κόψεις.

Αν το game υποστηρίζει DLSS μπορείς να σαι λίγο πιο aggressive (πχ να πάς από 1080p στα 4k αντί να πάς από 1440p).

Αν το game έχει dynamic resolution, τότε πάλι είσαι καλά, απλά μπορεί να βλέπεις πιο συχνά resolution drops.

Τέλος, αν το game δεν έχει τίποτα από αυτά, ούτε θες να ρίξεις άλλο settings, μπορείς πάντα να παίξεις σε χαμηλότερο internal resolution, πχ 1800p. Μια χαρά φαίνεται σε 4k tv. Ακόμα κι αν το παιχνίδι δεν έχει slider για να ρίξεις το internal resolution, μπορείς πάντα να το κάνεις από το panel της Nvidia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γιατί υπάρχει κάρτα να παίζει τα πιο απαιτητικά γκέιμς με 4K/60 ;

Πέρα από το Cyberpunk και το Minecraft, δεν έχω δει benchmarks που η 3080 και η 3090 να δυσκολεύονται ιδιαίτερα στο 4k60 (πάντα με DLSS έτσι).

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ή ότι δε θα υπάρξουν τα επόμενα χρόνια. 'Ο,τι έγραψα για την 3070 ισχύει και γι αυτές, απλά με λιγότερες παραχωρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pug987 είπε

Πέρα από το Cyberpunk και το Minecraft, δεν έχω δει benchmarks που η 3080 και η 3090 να δυσκολεύονται ιδιαίτερα στο 4k60 (πάντα με DLSS έτσι).

Το DLSS πρέπει να το υποστηρίζει εγγενώς το κάθε παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teller είπε

Το DLSS πρέπει να το υποστηρίζει εγγενώς το κάθε παιχνίδι;

Ναι, πρέπει να το υποστηρίξει το κάθε παιχνίδι. Δεν έχω βαθιά γνώση της διαδικασίας, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω, η Nvidia χρησιμοποιεί το super computer της ώστε να βελτιστοποιήσει τον αλγόριθμο για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά.

Είχαν πει ότι χρειάζεται το παιχνίδι να υποστηρίζει temporal anti-aliasing γιατί όπως και αυτή η τεχνική, χρησιμοποιεί προηγούμενα frames για να κάνει reconstruct σε καλύτερη ανάλυση το τελευταίο. Δεν ξέρω, όμως, αν είναι ακόμα απαραίτητο, καθώς το Nioh 2 έχει DLSS χωρίς να έχει temporal AA.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς σχετικά με το τρόπο αποστολής της EVGA εάν χρεωνόμαστε τελωνείο επειδή στέλνουν από Taiwan? Ρωτάω γιατί η ουρά της 3060 έχει αρχίσει και προχωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο αλλά αφού οι περισσότεροι "μεταλλωρύχοι" χρησιμοποιούν nVidia κάρτες νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο σημείο:

οι κάρτες που χρησιμοποιούνται για εξόρυξη καταπονούνται κατά τη διαδικασία;

παίζει ρόλο αν έχουν κάνει oc; Κατανοώ ότι το πρόβλημα προκύπτει μάλλον από το ότι δουλεύουν 24 ώρες το εικοσιτετράωρο αλλά εν τέλει, θα αγοράζατε τέτοια κάρτα ή όχι;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Makam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Makam είπε

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο αλλά αφού οι περισσότεροι "μεταλλωρύχοι" χρησιμοποιούν nVidia κάρτες νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο σημείο:

οι κάρτες που χρησιμοποιούνται για εξόρυξη καταπονούνται κατά τη διαδικασία;

παίζει ρόλο αν έχουν κάνει oc; Κατανοώ ότι το πρόβλημα προκύπτει μάλλον από το ότι δουλεύουν 24 ώρες το εικοσιτετράωρο αλλά εν τέλει, θα αγοράζατε τέτοια κάρτα ή όχι;

Ευχαριστώ

Προσωπικα ΝΑΙ θα αγοραζα για να τη πουλησω μετα  στα καπακια στα διπλασια και τριπλασια λεφτα σε καποιον miner αλλα ΜΟΝΟ σε miner το τονιζω οχι σε <<gamer>>. Νομιζω πως θα αξιζε το κοπο κατα την αποψη μου. 😉

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

OC κάνεις τις μνήμες για το mining ενώ στον πυρήνα τρέχεις και με χαμηλότερη τάση απ' ότι στο gaming. Αν οι θερμοκρασίες είναι καλές τότε δεν υπάρχει θέμα για τα dies. Αυτά που καταπονούνται είναι τα power stages λόγω του 24/7 αλλά όχι ότι θα χαλάσουν σε 1 χρόνο με mining αντί για 10 χρόνια με gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, teller είπε

Ερώτηση:

Για 4k gaming, παλεύεται η κατάσταση με 3070 ή θέλει 3080/3090;

Για 4Κ/60hz είσαι μια χαρά και με 3070. Σε μερικά καινούργια games θα χρειαστεί να πας σε high από very high / ultra.

Η 3080 είναι αρκετά καλύτερη (25-30%) σε 4Κ πάντως.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

OC κάνεις τις μνήμες για το mining ενώ στον πυρήνα τρέχεις και με χαμηλότερη τάση απ' ότι στο gaming. Αν οι θερμοκρασίες είναι καλές τότε δεν υπάρχει θέμα για τα dies. Αυτά που καταπονούνται είναι τα power stages λόγω του 24/7 αλλά όχι ότι θα χαλάσουν σε 1 χρόνο με mining αντί για 10 χρόνια με gaming...

Το πιο κλασσικό ειναι το degrade που τρώνε τα Chips της μνήμης και κάποια ζημιά στα FANS ή να βγάλουν κανά σπαστικό θόρυβο. Τα Polaris που είναι χιλιοκαμμένα απο το mining έβγαλαν διάφορες ζημιές : καμμένα στο PCB διάφορα IC, PCIe ασφάλειες απο μάπα pcie-extension μέχρι και φαγώμενα heatsink Fins απο την υγρασία σε κάτι sapphire είχα δει :D. Το σίγουρο είναι οτι θα θέλει re-paste και ίσως thermalpads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Προσωπικα ΝΑΙ θα αγοραζα για να τη πουλησω μετα  στα καπακια στα διπλασια και τριπλασια λεφτα σε καποιον miner αλλα ΜΟΝΟ σε miner το τονιζω οχι σε <<gamer>>. Νομιζω πως θα αξιζε το κοπο κατα την αποψη μου. 😉

Θες να μας το αναλύσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Θες να μας το αναλύσεις?

Το γεγονός ότι βολικά, κανένας από τους δύο miners (πωλητής - αγοραστής) δεν έχει ιδέα για το πόσο κοστολογείται η κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Το γεγονός ότι βολικά, κανένας από τους δύο miners (πωλητής - αγοραστής) δεν έχει ιδέα για το πόσο κοστολογείται η κάρτα;

Τι εννοείς δεν έχουν ιδέα πόσο κοστολογείται η κάρτα? Με ένα απλό google search μαθαίνεις πόσο κοστολογείται η κάρτα, δεν χρειάζονται 5ετής σπουδές και διδακτορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τι εννοείς δεν έχουν ιδέα πόσο κοστολογείται η κάρτα? Με ένα απλό google search μαθαίνεις πόσο κοστολογείται η κάρτα, δεν χρειάζονται 5ετής σπουδές και διδακτορικό.

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. 

Ο φίλος θέλει να γίνει κάτι σαν αυτόκλητος τιμωρός/scalper σε όσους κάνουν χρήση της κάρτας για mining. 

Θα αγοράσει από έναν miner φτηνά και θα πουλήσει σε άλλον miner ακριβά.

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πιστεύει πως αμφότεροι miners, ενώ ξέρουν τι "πιάνει" η κάρτα στην αγορά, θα του επιτρέψουν να έχει τέτοιο κέρδος.Εκτός εάν κάνει στοκ για το επόμενο mining boom ξέρω γω... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...