Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, arispan είπε

Στην Ελλάδα ειδικά το καλοκαίρι με 40 βαθμούς θα είναι ακόμη καλύτερα χαχαχα 

Τι σχέση έχει η Ελλάδα με την παγκόσμια κατάσταση στο mining. Και επίσης ποιος κάνει mining έξω το καλοκαίρι..

1 λεπτό πριν, arispan είπε

Δεν χρειάζεται εμπειρία στο Mining για να μετρήσεις θερμοκρασίες στο πίσω μέρος της κάρτας ενας temp sensor είναι αρκετός 

Ε αυτό λέω. Πως μέτρησες αφού δεν έχεις 3090 απ' ότι έχω καταλάβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί με τις κονσόλες βγάζει περισσότερα. Άλλωστε δεν είναι ίδιο die αυτό που μπαίνει στο PS5/XBOX με αυτό που έχουν οι κάρτες..

Και ποιος θα προγραμματίσει τα παιχνίδια στις κονσόλες...αν δεν υπάρχουν δυνατά μηχανήματα ο άλλος θα προγραμματίζει στην θεωρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Τι σχέση έχει η Ελλάδα με την παγκόσμια κατάσταση στο mining. Και επίσης ποιος κάνει mining έξω το καλοκαίρι..

Ε αυτό λέω. Πως μέτρησες αφού δεν έχεις 3090 απ' ότι έχω καταλάβει..

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει σωστά τότε για bench και μόνο με ανεμιστήρα πίσω αλλιώς power draw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, masteripper είπε

Και ποιος θα προγραμματίσει τα παιχνίδια στις κονσόλες...αν δεν υπάρχουν δυνατά μηχανήματα ο άλλος θα προγραμματίζει στην θεωρία...

Τα studios. Βασικά χρόνια τώρα βγαίνουν games αποκλειστικά για κονσόλες. Και στο κάτω κάτω σχεδόν όλα τα games αναπτύσσονται πρώτα με βάση τις κονσόλες και μετά γίνονται port στο pc, με διαφορετικό βαθμό επιτυχίας..

Μόλις τώρα, arispan είπε

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει σωστά τότε για bench και μόνο με ανεμιστήρα πίσω αλλιώς power draw 

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες. Από την στιγμή που δεν έχει στα χέρια σου την συγκεκριμένη κάρτα πως ξέρεις πως συμπεριφέρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Τα studios. Βασικά χρόνια τώρα βγαίνουν games αποκλειστικά για κονσόλες. Και στο κάτω κάτω σχεδόν όλα τα games αναπτύσσονται πρώτα με βάση τις κονσόλες και μετά γίνονται port στο pc, με διαφορετικό βαθμό επιτυχίας..

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες. Από την στιγμή που δεν έχει στα χέρια σου την συγκεκριμένη κάρτα πως ξέρεις πως συμπεριφέρεται;

Μάλλον την έχω και με mod για το powerdraw 

TimeSpy_rtx3090_21279.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, arispan είπε

Μάλλον την έχω και με mod για το powerdraw 

TimeSpy_rtx3090_21279.jpg

Ε τότε βρε άνθρωπε τι διαμαρτύρεσαι για τις κάρτες; Εκτός αν σε μπέρδεψα με άλλον, με συγχωρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα studios. Βασικά χρόνια τώρα βγαίνουν games αποκλειστικά για κονσόλες. Και στο κάτω κάτω σχεδόν όλα τα games αναπτύσσονται πρώτα με βάση τις κονσόλες και μετά γίνονται port στο pc, με διαφορετικό βαθμό επιτυχίας..

Και τα studios έχουν μια μαγική φόρμουλα και θα ανταπεξέλθουν όπως και να έχει ?

Και ο νέος programmer Που θα εκπαιδευτεί για να κάνει απόδοση των γραφικών....? ή θα κάνει ασκήσεις επι χάρτου και θα περιμένει μήπως τον προσλάβει κάποιος για να πιάσει στα χέρια του αληθινό υλικό....

Χώρια που σιγά σιγά θα αρχίσει και η διαρροή.... θα αρχίσουν οι μειώσεις προσωπικού...απολύσεις ....και μάντεψε ποιοι ψάχνουν προγραμματιστές ειδικευμένους σε low level/latency .....aka game programmers

Spoiler

hedge funds

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε τότε βρε άνθρωπε τι διαμαρτύρεσαι για τις κάρτες; Εκτός αν σε μπέρδεψα με άλλον, με συγχωρείς.

Δεν διαμαρτύρομαι απλά λέω την γνώμη μου οσο αφορά το mining με την συγκεκριμένη κάρτα και φυσικά δεν έδωσα 2500 και 3000 για να την πάρω μόνο 1600 

Επεξ/σία από arispan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, masteripper είπε

Και τα studios έχουν μια μαγική φόρμουλα και θα ανταπεξέλθουν όπως και να έχει ?

Και ο νέος programmer Που θα εκπαιδευτεί για να κάνει απόδοση των γραφικών....? ή θα κάνει ασκήσεις επι χάρτου και θα περιμένει μήπως τον προσλάβει κάποιος για να πιάσει στα χέρια του αληθινό υλικό....

Χώρια που σιγά σιγά θα αρχίσει και η διαρροή.... θα αρχίσουν οι μειώσεις προσωπικού...απολύσεις ....και μάντεψε ποιοι ψάχνουν προγραμματιστές ειδικευμένους σε low level/latency .....aka game programmers

  Απόκρυψη περιεχομένων

hedge funds

 

Εντάξει ρε συ. Εσύ το έχεις πάει πολύ μακριά. Δηλαδή δεν θα έχει κάρτες κανένας; Ούτε οι επαγγελματίες. Ε σιγά, κάπου υπερβάλεις. Κάτσε να δούμε πως θα πάει το πράγμα. Το έχεις δέσει ότι σε ένα χρόνο θα έχουν καταστραφεί τα πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εντάξει ρε συ. Εσύ το έχεις πάει πολύ μακριά. Δηλαδή δεν θα έχει κάρτες κανένας; Ούτε οι επαγγελματίες. Ε σιγά, κάπου υπερβάλεις. Κάτσε να δούμε πως θα πάει το πράγμα. Το έχεις δέσει ότι σε ένα χρόνο θα έχουν καταστραφεί τα πάντα..

Είπα απο mining που ζορίζει τις μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, arispan είπε

Είπα απο mining που ζορίζει τις μνήμες

Ναι βρε, δεν πήγαινε σε σένα αυτό το μήνυμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εντάξει ρε συ. Εσύ το έχεις πάει πολύ μακριά. Δηλαδή δεν θα έχει κάρτες κανένας; Ούτε οι επαγγελματίες. Ε σιγά, κάπου υπερβάλεις. Κάτσε να δούμε πως θα πάει το πράγμα. Το έχεις δέσει ότι σε ένα χρόνο θα έχουν καταστραφεί τα πάντα..

Βήμα βήμα θα το πάμε....don't worry....ήδη οι κάρτες γραφικών έχουν περάσει τα 3Κ (3779.62€ + 5€ μεταφορικά...μην ξεχνιόμαστε : Ελλάδα 3090) ...τον άλλο μήνα θα περάσει χαλαρά τα 4Κ και μέχρι το καλοκαίρι θα είναι στα 5-6...όμοια μια 3060 γύρω στα 2κ και οι υπόλοιποι κάπου εκεί κοντά.

Οπότε που θα είναι το αγοραστικό κοινό ....οεο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το mining imho μπορούν να το κόψουν και τελείως.

Όχι την τεχνολογία blockchain, που είναι κάτι γενικότερο και έχει πολλές εφαρμογές.

Διάβαζα ότι ολόκληρες χώρες όπως το Ιράν, έχουν πρόβλημα με την κατανάλωση του ρεύματος λόγω mining.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Βήμα βήμα θα το πάμε....don't worry....ήδη οι κάρτες γραφικών έχουν περάσει τα 3Κ (3779.62€ + 5€ μεταφορικά...μην ξεχνιόμαστε : Ελλάδα 3090) ...τον άλλο μήνα θα περάσει χαλαρά τα 4Κ και μέχρι το καλοκαίρι θα είναι στα 5-6...όμοια μια 3060 γύρω στα 2κ και οι υπόλοιποι κάπου εκεί κοντά.

Οπότε που θα είναι το αγοραστικό κοινό ....οεο

Αυτά είναι αποτέλεσμα research ξέρω 'γω ή απλά προσωπική άποψη; Μην μιλάτε με το συναίσθημα αλλά με τη λογική. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση λόγω μη εύρεσης κάρτας αλλά μην πηδάς αυθαίρετα σε συμπεράσματα και υπερ-απλουστεύεις τα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teller είπε

Διάβαζα ότι ολόκληρες χώρες όπως το Ιράν, έχουν πρόβλημα με την κατανάλωση του ρεύματος λόγω mining.

Ε και...αφού βγάζουν ζεστό χρήμα....θα πάρουν τα λεφτά και θα το βουλώσουν....απλώς διαμαρτύρονται μπας και τσιμπήσουν κανα σεντ παραπάνω.

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτά είναι αποτέλεσμα research ξέρω 'γω ή απλά προσωπική άποψη; Μην μιλάτε με το συναίσθημα αλλά με τη λογική. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση λόγω μη εύρεσης κάρτας αλλά μην πηδάς αυθαίρετα σε συμπεράσματα και υπερ-απλουστεύεις τα πράγματα..

1 διάγραμμα εξέλιξης τιμής νομίζω ότι μπορώ να το διαβάσω...και το γεγονός ότι ΟΛΟΙ ...μα όλοι οι μεγάλοι έχουν πέσει με τα μούτρα να πάρουν 1 κομμάτι της πίτας νομίζω λέει πολλά για την παγκόσμια αγορά....οπότε....δεν χρειάζεσαι και μαντικές ικανότητες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...