Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγω έβαλα τα thermalright στην 3090 (μονο στο backplate) και δεν ειδα διαφορα. Για να πεσεις κατω απο 90 σε mining θες active cooling, τα pads δεν παιζουν ρόλο. Ειναι μονο για καρτες που βαρανε 110 και κανουν thermal throttle. 

Προφανώς και χρειάζεται active cooling το backplate της 3090,ειδικά αν "σκάβς". Ότι pad και να βάλεις, η διαφορά θα είναι στα πλαίσια του στατιστικού λάθους ελέω heat soak.Τα pads της thermalright μια χαρά κάνουν την δουλειά τους,άλλα το backplate απο μόνο του δέν έχει επαρκή επιφάνεια για να γίνει απαγωγή θερμότητας.

Η ερώτηση είχε να κάνει (ή τουλάχιστον έτσι εγώ κατάλαβα) με την απόδοση των pads σε μια 3080 και την χρήση waterblock, όχι αμιγώς στο backplate.

For reference, 3080 eth mining:

Θερμοκρασία χώρου 26,5°C --- Θερμοκρασία ψυκτικού 31°C

Capture.JPG.0a97e32e428a3250cf77e12c48684230.JPG

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σχετικα με το παραπανω reddit post. Πρεπει να τρεξω κανα furmark και timespy να δω αν εχω κανει κανα degrade την καρτα. Αν και με τους 41 βαθμους που δουλευει, δεν νομιζω. Και τα 130 watt πιστευω οτι ειναι λιγοτερα. Καποια στιγμη πρεπει να παρω μετρητη πριζας

Οταν φυγει και ο Αυγουστος, θα εχω κλεισει 6 μηνες mining

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Εγω έβαλα τα thermalright στην 3090 (μονο στο backplate) και δεν ειδα διαφορα. Για να πεσεις κατω απο 90 σε mining θες active cooling, τα pads δεν παιζουν ρόλο. Ειναι μονο για καρτες που βαρανε 110 και κανουν thermal throttle. 

Έπρεπε να βάλεις σε όλη την κάρτα πιστεύω....μόνο στο backplate δεν υπάρχει σημαντικό όφελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Θα βγάλουν XSX optimized έκδοση και θα μπει και RT, αν δεν τους είχε αγοράσει η M$ δεν θα γινόταν τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνα stutter να φτιάξουν στο PC πρώτα και ας αφήσουν το RT για αργότερα. Αν και είναι σε Unreal Stuttering 4 οπότε δύσκολο το κόβω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα αν θέλει κάποιος άμεσα 3080ti eagle στα 1350 από π ας στείλει pm ήρθε η δική μου αλλά δεν θα την πάρω. Οκκ έφυγε 

Επεξ/σία από christarass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tenshi είπε

Την κάνουν την δουλειά τους και ανάλογα το loop/θερμοκρασία χώρου, πέφτεις ακόμα 10~16 βαθμούς.

Βέβαια τα pads της EK είναι υποδεέστερα σε σχέση με τα Thermalright Odyssey,το πόσο όμως αξίζει να δώσεις επιπλέον 50 ευρώ, μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις.

22€ με το φπα εχουν απο aliexpress για 120x120x1mm pad που ειναι υπεραρκετο για να καλυψεις τις μνημες σε 3080 με ΕΚ block, πιθανοτατα και τα vrm, δεν ειναι ενα ποσο που οποιος εχει επενδυσει σε 3080, ek block και αλλα ποσα parts για ενα custom loop, δεν μπορει να το δωσει, κυριως οταν ο σκοπος του ηταν να κατεβασει temps οσο γινεται.

Απο τις δοκιμες που εχει δειξει ο igorslabs, τα 3w/mk pads, ακομα και με block ειναι αισχρα και οι μνημες βαρανε 85αρες με 20c νερο, ενω με τα alphacool 11w/mk κατεβαινουν στους 45. Δεν ξερω που πατανε τα EK απο αποδοση, συντομα θα το ανακαλυψω, αλλα κατι μου λεει τα odyssey το αξιζουν το 20αρικο, κυριως αν ειναι πραγματικα 12w/mk γιατι παιζει και αυτο, τα geil δεν ειναι καλα ας πουμε, ελπιζω να του στειλει καποιος και τα odyssey για δοκιμη.

02-Final-bars.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που έχει γίνει επιστήμη και αντικείμενο bench testing οι θερμοκρασίες της GDDR6X και τα thermal pads.

Thermal pads που στην αρχή αποδίδουν και μετά ξεραίνονται και γίνονται σκατά ή thermal pads που γεμίζουν λάδια το PCB.

Παταγώδης αποτυχία της Micron και της Nvidia κατ' επέκταση. Θα μπορούσαν να βάλουν HBM2/HBM2E και να έχουν θερμοκρασίες ψύχους (που λέει ο λόγος) στη VRAM αλλά θα τους κόστιζε 20-30$ στην παραγωγή παραπάνω και θέλουν να βγάλουν και από τη μύγα ξύγκι.

Ή να βάλουν HBM2 μόνο στην 3090 και GDDR6 με μεγαλύτερο memory bus στις 3080/Ti, όπως έκαναν στις RTX A5000/A6000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτουν οι τιμές του πέτσινου και ανεβαίνουν της AMD. Μάλιστα.. Σε κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Ποσο % ειναι η διαφορα μεταξυ 3070 Ti & 3080; 

Όταν είναι VRAM limited όπως στο DOOM: Eternal σε 4Κ/Nightmare ; Κάνα 30%..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...