Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις δοκίμασα 3440x1440 RT ultra + DLSS balanced στο cp. Το 60αρι είναι κλειδωμένο. Με DLSS Q κρατάει κατά 99% τα 60 αλλά σε κανά δυό σημεία πέφτει στα 56-58.  Το torrent δεν μασάει τίποτα, 65 βαθμούς η κάρτα :P 

 

Spoiler

cb2077.jpg.fd5b31eb5de31235d0a183f2424ffdf2.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

Ναι απλά θέλω να πω ότι και το Series X σάπιο θα είναι σε σχέση με ένα PC με 4090. Τα ίδια visuals θα βλέπεις και στα δύο, ή σχεδόν τα ίδια. Αυτό που λέω είναι ότι στο PC τα ultra θα έπρεπε να ήταν best of the best of best, καμία επαφή με τα high δηλαδή. Να μπορείς να παίξεις μόνο με την καλύτερη κάρτα της γενιάς. Αλλά αυτό φυσικά προϋποθέτει πολύ μεγαλύτερο φόρτο για τα studios για πολύ μικρή ανταμοιβή και θα βγουν και οι διάφοροι που έχουν μυαλό 8χρονου και θα κλαίνε που δεν μπορούν να τρέξουν ultra στην mid range κάρτα τους.

Αυτό μόνο αν πληρώσει ο πέτσινος και φορτώσουν με πολύ RTX ένα παιχνίδι. Σε διαφορετική περίπτωση μην περιμένεις τρελή διαφορά high με ultra, αυτά ανήκουν στις Crysis 1 εποχές.

Για παράδειγμα στο God of War τώρα οι διαφορές ultra με PS4 settings έχουν ελάχιστη διαφορά και κατά 99% δεν θα αξίζουν το έξτρα performance hit. Αλλά ας περιμένουμε να βγει και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ναι απλά θέλω να πω ότι και το Series X σάπιο θα είναι σε σχέση με ένα PC με 4090, αλλά τα ίδια visuals θα βλέπεις και στα δύο, ή σχεδόν τα ίδια. 

Nα σου πώ την αμάρτια, εγώ το PC gaming το προτιμώ απλά για τα loading times. Δεν ξέρω πως τα πάνε οι καινούργιες κονσόλες αλλά μέχρι την προηγούμενη γενιά με έπαιρνε ο ύπνος όταν έπαιζα gran turismo και forza ας πούμε. Απλά πράματα όπως το να αναβαθμίσεις το αμάξι σου ή να πας στο γκαράζ και να αλλάξεις αμάξι μου προκαλούσαν καρκίνο. Παλιά που δεν είχα συνηθίσει σε PC μου φαίνοταν κομπλέ, αλλά ξαφνικά όταν πήγα να παίξω forza motorsport 7 στο xbox one x...2 αγώνες κατάφερα. Μετά το μάζεψα και το έστειλα στην απόθηκη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Nα σου πώ την αμάρτια, εγώ το PC gaming το προτιμώ απλά για τα loading times. Δεν ξέρω πως τα πάνε οι καινούργιες κονσόλες αλλά μέχρι την προηγούμενη γενιά με έπαιρνε ο ύπνος όταν έπαιζα gran turismo και forza ας πούμε. Απλά πράματα όπως το να αναβαθμίσεις το αμάξι σου ή να πας στο γκαράζ και να αλλάξεις αμάξι μου προκαλούσαν καρκίνο. Παλιά που δεν είχα συνηθίσει σε PC μου φαίνοταν κομπλέ, αλλά ξαφνικά όταν πήγα να παίξω forza motorsport 7 στο xbox one x...2 αγώνες κατάφερα. Μετά το μάζεψα και το έστειλα στην απόθηκη. 

Τέλος αυτά, έχουν NVMe πλέον οι κονσόλες. Και μάλιστα το XSX έχει quick resume στα παιχνίδια, κλείνεις το ένα και ανοίγει το άλλο ακριβώς εκεί που το άφησες σε 5 δευτερόλεπτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Nα σου πώ την αμάρτια, εγώ το PC gaming το προτιμώ απλά για τα loading times. Δεν ξέρω πως τα πάνε οι καινούργιες κονσόλες

κομπλέ είναι σε αυτόν τον τομέα απ' ότι έχω δει στο YT αλλά και από έναν φίλο που έχει PS5. Σαν το pc στην ουσία αφού έχουν SSD πλέον.

Το καλό είναι ότι πλέον κάποιος που δεν μπορεί οικονομικά να πάρει ένα καλό PC για gaming, οι νέες κονσόλες είναι πολύ καλές, και είναι ρεαλιστική εναλλακτική. Οπότε η κλάψα για τις τιμές των καρτών περισσεύει. Δεν λέω ότι είναι καλές οι τιμές αυτές, αυτό έλλειπε, αλλά αφού υπάρχει solid εναλλακτική δεν υπάρχει λόγος γκρίνιας.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Nα σου πώ την αμάρτια, εγώ το PC gaming το προτιμώ απλά για τα loading times. Δεν ξέρω πως τα πάνε οι καινούργιες κονσόλες αλλά μέχρι την προηγούμενη γενιά με έπαιρνε ο ύπνος όταν έπαιζα gran turismo και forza ας πούμε. Απλά πράματα όπως το να αναβαθμίσεις το αμάξι σου ή να πας στο γκαράζ και να αλλάξεις αμάξι μου προκαλούσαν καρκίνο. Παλιά που δεν είχα συνηθίσει σε PC μου φαίνοταν κομπλέ, αλλά ξαφνικά όταν πήγα να παίξω forza motorsport 7 στο xbox one x...2 αγώνες κατάφερα. Μετά το μάζεψα και το έστειλα στην απόθηκη. 

Οι νέες κονσόλες δεν έχουν καμία σχέση με τις προηγούμενες γενιές σε αυτόν τον τομέα. Ακόμη και το XBox Series S των 280 ευρώ φορτώνει τα πάντα σε δευτερόλεπτα. Και έχει και το Quick-Resume όπως το X.

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στρώσουν οι τιμές πάντως, δεν μου λέει τίποτα μια 4090 με 4000$ ακόμα κι αν έχει 150 TFLOPs. Χίλιες φορές κονσόλα + OLED αφού οι εταιρείες θα έχουν parity στα visuals.

Πρέπει με 1500$ max να αγοράζεις το top dog, οτιδήποτε πάνω από αυτά τα λεφτά ξεπερνάει τα όρια της τρέλας για να παίζεις παιχιδάκια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Εγώ για παράδειγμα σήμερα για να ξεπεράσω το Series X πρέπει να αγοράσω 3060Ti που έχει 1000 ευρώ που ακόμη και έτσι μόνο στο CP77 και στο Exodus θα δω διαφορά λόγω του RT. Τα υπόλοιπα games το ίδιο θα δείχνουν. Series X + game pass είναι μεγάλος πειρασμός για όταν πέσει στο MSRP το X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

Αυτό. Εγώ για παράδειγμα σήμερα για να ξεπεράσω το Series X πρέπει να αγοράσω 3060Ti που έχει 1000 ευρώ που ακόμη και έτσι μόνο στο CP77 και στο Exodus θα δω διαφορά λόγω του RT. Τα υπόλοιπα games το ίδιο θα δείχνουν. Series X + game pass είναι μεγάλος πειρασμός για όταν πέσει στο MSRP το X.

Με 3060Ti θα φας φόλα στα επόμενα games λόγω VRAM. Τα XSX/PS5 θα σηκώνουν καλύτερα textures χωρίς stutters. Θες τουλάχιστον μια 6800 ή την επερχόμενη 3070Ti με 16GB για να φύγεις μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι οποίες είναι ακόμη πιο ακριβές. Πούλημα την 2060 και τον 5600Χ, ρίχνω ένα apu πάνω απλά για να έχω PC και Series X όταν πάει στο MSRP, για εκεί με βλέπω. Δεν φαίνεται φως στην αγορά των gpu..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Αυτό. Εγώ για παράδειγμα σήμερα για να ξεπεράσω το Series X πρέπει να αγοράσω 3060Ti που έχει 1000 ευρώ που ακόμη και έτσι μόνο στο CP77 και στο Exodus θα δω διαφορά λόγω του RT. Τα υπόλοιπα games το ίδιο θα δείχνουν. Series X + game pass είναι μεγάλος πειρασμός για όταν πέσει στο MSRP το X.

Προχθές πουλήθηκαν πάρα πολλά στην MSRP τους. Keep looking daily!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Με 3060Ti θα φας φόλα στα επόμενα games λόγω VRAM. Τα XSX/PS5 θα σηκώνουν καλύτερα textures χωρίς stutters. Θες τουλάχιστον μια 6800 ή την επερχόμενη 3070Ti με 16GB για να φύγεις μπροστά.

Αφου η ms εχει το series S δεν υπαρχει τετοια περιπτωση τουλαχιστον μεχρι 1440p. Το μεγαλο αλμα θα γινει κλασικα απο την sony οταν σταματησει την υποστηριξη του ps4 και βγαλει καθαρα ps5 τιτλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2021 στις 12:55 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Αν δεν στρώσουν οι τιμές πάντως, δεν μου λέει τίποτα μια 4090 με 4000$ ακόμα κι αν έχει 150 TFLOPs. Χίλιες φορές κονσόλα + OLED αφού οι εταιρείες θα έχουν parity στα visuals.

Πρέπει με 1500$ max να αγοράζεις το top dog, οτιδήποτε πάνω από αυτά τα λεφτά ξεπερνάει τα όρια της τρέλας για να παίζεις παιχιδάκια.

Και τα 1500$ δολλάρια ξεπερνούν τα όρια της τρέλας για να παίζεις παιχνίδια, αφού όπως λές και εσύ με αυτα(ή και λιγότερα πλέον)χρήματα αγοράζεις κονσόλα+ Oled. 1000ευρώ έδωσε γνωστός μου φέτος(LG BX/ps5 digital) για αυτά.

Με 399ευρώ του ps5 digital αντε στην καλύτερη καμία 3060 να πάρεις(τιμές και καλα προ mining) ,που σίγουρα δεν είναι κάρτα για να σου βγάζει εμπιστοσύνη να την κρατήσεις για πολλά χρόνια(5-7), όπως συμβαίνει με τις κονσόλες.

Το top dog σε gaming μέχρι 850-900ευρώ έχει νόημα (όπως γινόταν παλιότερα μέχρι την 1080ti)και αυτό φυσικά με τα σημερινά δεδομένα για κύρια χρήση 4k 60-120hz(ή 1440p 144hz για multiplayer τίτλους τύπου battlefield) για όποιους έχουν ανάλογα monitor/τηλεοράσεις.

Ολα τα υπόλοιπα είναι για benchmarks σε youtube/forums και όχι για gaming,οπως και τα Ultra settings στο PC εδώ και χρόνια έχουν καταντήσει ανέκδοτο.

Στα παραπάνω χρήματα(1300+δολλάρια)μόνο επαγγελματική/mining χρήση υφίστανται οι κάρτες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H μονη χαμενη ειναι η gaming community απο ολο αυτο, αν το μονο που θελει να κανει καποιος ειναι να παιζει με αυτες. Το να συζηταμε τωρα τι αξιζει να δωσεις και τι οχι και τι χρησιμοτητα εχει αποτελει υποκειμενικη κριση, απο την στιγμη που το προιον πλεον δεν απευθυνεται μονο σε gamers. Περνει ο χρηστης την καρτα και μπορει να κανει ανα πασα στιγμη content creation,mining, να παιζει για να μην μιλησω για την επαγγελματικη εφαρμογη τους σε τοσους τομεις πλεον. 

Η παραγωγη γραφει record sales ηδη, αλλα για τον gamer η ζητηση ειναι ξεκαθαρα ελαστικη. Κοινως αν δεν πεσουν οι τιμες καρτα γραφικων ο μεσος gamer δεν θα αναζητησει.. Γιατι δεν εχει αυξηθει μονο το πανω ραφι αλλα και τα κατω ραφια που απασχολουν στην συντριπτικη πλειοψηφια την gaming community.. Οι καρτες ομως πουλανε αρκετα προς το παρον και οσο η ζητηση τους θα ειναι σε ευρυτερο πλαισιο αρκετα ανελαστικη λογω των πολλων εφαρμογων τους (παροτι αποτελουν προιοντα πολυτελειας και οχι αναγκαια) τοσο δεν θα πεφτουν οι τιμες..

Η μονη λυση για να ισορροπησει η αγορα  ειναι με την περαιτερω δραματικη αυξηση της παραγωγης ετσι ωστε να καλυφθει η συνολικη προσφορα και να υπαρξει μεγαλο στοκ, παρα με το να περιμενουμε να υπαρξει μειωση τιμης απο την μειωση της ζητησης γιατι αυτο πολυ απλα δεν θα συμβει anytime soon ή ποτε πλεον. Δεν ξερω κατα ποσο βεβαια ειναι διατεθειμενες και οι εταιρειες να ρισκαρουν record παραγωγη, λογικα θα υπαρχουν project sales και θα ξερουν αλλα η μονη λυση που βλεπω εγω ειναι αυτη.

 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...