Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Με ddu έκανες uninstall τους drivers; Αν όχι δοκίμασε με ddu πρώτα.

 

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Reinstall drivers με DDU, reseat την GPU αφού καθαρίσεις το PCI-E slot. 

 

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ότι σου αναφερει ο Psycho, όπως και έλεγχο στη συνδεσμολογία των καλωδίων τροφοδοσίας από το τροφοδοτικό προς τη κάρτα.

Ναι με ddu το έκανα, αλλά ξέχασα να την κάνω reseat+να τσεκάρω την καλωδίωση πάνω στα νεύρα μου.

Θα τα δοκιμάσω μπας και φανώ τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι καλησπερα

προσπαθησα ματαια επι μια ωρα να φλασαρω την gigabyte 3070 gaming oc v2 σε aorus για περισσοτερο power limit και δε καταφερα τιποτα λογω κλειδωμενου γενικα id mismatch. τα πατσαρισμενα nvflash δεν υποστηριζαν 3xxx σειρα, τα καινουρια δεν προσπερνουσαν το id mismatch με τα αναλογα options.

τελικα δε γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο με nvflash 5.715 δούλευε έβγαζε id mismatch λόγο διαφορετικού bios αλλά συνέχιζε 
έχεις δοκιμάσει πριν το flash να κλείσεις το write protection ?
--protectoff
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, fuz10n είπε

να ρωτησω κατι καλησπερα

προσπαθησα ματαια επι μια ωρα να φλασαρω την gigabyte 3070 gaming oc v2 σε aorus για περισσοτερο power limit και δε καταφερα τιποτα λογω κλειδωμενου γενικα id mismatch. τα πατσαρισμενα nvflash δεν υποστηριζαν 3xxx σειρα, τα καινουρια δεν προσπερνουσαν το id mismatch με τα αναλογα options.

τελικα δε γινεται?

Παλιότερα που είχα την Vision 3080 και είχα δοκιμάσει της master έπαιζε κανονικά, αλλά ήταν v1, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Deu164 είπε

Περίεργο με nvflash 5.715 δούλευε έβγαζε id mismatch λόγο διαφορετικού bios αλλά συνέχιζε 
έχεις δοκιμάσει πριν το flash να κλείσεις το write protection ?
--protectoff
 

 

12 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Παλιότερα που είχα την Vision 3080 και είχα δοκιμάσει της master έπαιζε κανονικά, αλλά ήταν v1, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

θα δοκιμασω σημερα με το 5.715 αν και δοκιμασα πολλα (και το --protectoff) και βλεπουμε

μπα... εντωμεταξυ το 5.715 δεν εκανε τιποτα στο --protectoff και το κανα και με αλλη εκδοση που απαντησε το παρακατω.

Untitled.png

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fuz10n είπε

 

θα δοκιμασω σημερα με το 5.715 αν και δοκιμασα πολλα (και το --protectoff) και βλεπουμε

μπα... εντωμεταξυ το 5.715 δεν εκανε τιποτα στο --protectoff και το κανα και με αλλη εκδοση που απαντησε το παρακατω.

Untitled.png

Προσπαθείς να flashareis non lhr bios σε lhr κάρτα.

Πρέπει να βρεις bios της master με device id: 2488, για να μπορέσεις να το φλασάρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aten-Ra "Δεν διαφωνώ αλλά με τις τιμές στις κάρτες να έχουν φτάσει 2χ του MSRP τι περίμενες να κάνει ?? Και η NVIDIA ανακοίνωσε χθες την 3050 στα $249 που θα έπρεπε να είναι με MSRP στα $149 , θα την δεις στα μαγαζιά στα 300-400 ευρώ. "

E ναι και οι δύο είναι για κλωτσιές, αλλά τουλάχιστον η 3050 δεν είναι εντελώς σκουπίδι. Έχει 8GB, DLSS, nvenc, καλύτερο RT. Στην 6500ΧΤ αφαίρεσαν μέχρι και τον AV1. Βέβαια καμιά από τις δύο δεν αξίζει ούτε review, πόσο μάλλον αγορά σε αυτές τις τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βtw χθες από σπόντα σε άλλο θέμα πάτησα ένα λινκ από το scroutz και πήρε το μάτι μου rx 550, μιλάμε για σκουπίδι σχεδόν 200€, και η 1050Τi 300€ δεν υπάρχει σωτηρία, φτάσαμε στο σημείο οι κάρτες **50 να κάνουν 500€ γιατί κάπου εκεί θα παίξει retail, γενικώς *******

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexmpl είπε

Προσπαθείς να flashareis non lhr bios σε lhr κάρτα.

Πρέπει να βρεις bios της master με device id: 2488, για να μπορέσεις να το φλασάρεις.

ταλαιπωρια μαυρη. κατεβασα 8 διαφορετικα aorus master bios απο εδω

https://www.techpowerup.com/vgabios/?manufacturer=Gigabyte&model=RTX+3070

σε ολα το ιδιο mismatch. μετα πηγα να παρω το official απο εδω:

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N3070AORUS-M-8GD-rev-10-11/support#support-dl-bios

το οποιο κανει update με δικο του exe και τα bios μεσα αρχεια ειναι κλειδωμενα σε zip με κωδικο, τον οποιο προφανως ξεκλειδωνει με το exe.....

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, fuz10n είπε

ταλαιπωρια μαυρη. κατεβασα 8 διαφορετικα aorus master bios απο εδω

https://www.techpowerup.com/vgabios/?manufacturer=Gigabyte&model=RTX+3070

σε ολα το ιδιο mismatch. μετα πηγα να παρω το official απο εδω:

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N3070AORUS-M-8GD-rev-10-11/support#support-dl-bios

το οποιο κανει update με δικο του exe και τα bios μεσα αρχεια ειναι κλειδωμενα σε zip με κωδικο, τον οποιο προφανως ξεκλειδωνει με το exe.....

Δεν νομίζω με το εργαλέιο της GB να μπορείς να φλασάρεις κάρτα άλλης σειράς με vbios άλλης. Δεν ξέρω κιόλας. Αν δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι γίνεται, δεν θα το ρίσκαρα.

Ναι δεν υπάρχουν στο techpowerup πολλά 3070 lhr bios και κανένα από κάρτα με υψηλότερα pl από την δικιά σου. Μόνο αν βρεις κάποιο lhr vbios από master ιδανικά ή από strix,ftw3,suprim, gamerock,jetstream,advanced θα μπορούσες να το φλασάρεις με το nvflash, in your own risk.

Επεξ/σία από alexmpl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fuz10n είπε

ταλαιπωρια μαυρη. κατεβασα 8 διαφορετικα aorus master bios απο εδω

https://www.techpowerup.com/vgabios/?manufacturer=Gigabyte&model=RTX+3070

σε ολα το ιδιο mismatch. μετα πηγα να παρω το official απο εδω:

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N3070AORUS-M-8GD-rev-10-11/support#support-dl-bios

το οποιο κανει update με δικο του exe και τα bios μεσα αρχεια ειναι κλειδωμενα σε zip με κωδικο, τον οποιο προφανως ξεκλειδωνει με το exe.....

Εν το μεταξύ, απλά για να ξέρεις, αυτά τα bios αρχεία που κοιτάς είναι για την πρώτη έκδοση 1.0/1.1 τη non-LHR,  ενώ εσύ θέλεις για την δεύτερη 2.0 που είναι LHR.

 

16 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Δεν νομίζω με το εργαλέιο της GB να μπορείς να φλασάρεις κάρτα άλλης σειράς με vbios άλλης.

Ναι δεν υπάρχουν στο techpowerup πολλά 3070 lhr bios και κανένα από κάρτα με υψηλότερα pl από την δικιά σου. Μόνο αν βρεις κάποιο lhr vbios από master ιδανικά ή από strix,ftw3,suprim, gamerock,jetstream,advanced θα μπορούσες να το φλασάρεις με το nvflash, in your own risk.

Ναι και γενικά από ότι έχω δει υπάρχουν κάποια θέματα όσον αφορά το cross-flashing στις 30XX κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλιστα καταλαβα ολες ειναι nonLHR. τρεχα γυρευε. καλα οσον αφορα τα προβληματα θα το ρισκαρα, εχει διακοπτακι με διπλο bios η καρτα μου οποτε με παιρνει για 1 τελειως αποτυχημενη δοκιμη.

συνεχιζω την αναζητηση για LHR bios 300W

edit https://www.techpowerup.com/vgabios/237703/237703 θα δοκιμασω

edit 2 ω yesssssssssss:

Untitled.png.987180cfdfc1657c53bca4fe0a311714.png

να στε καλα παιδια θενκς. μολις παω σπιτι θα γυρισω στο silent bios και θα το ριξω εκει.

Επεξ/σία από fuz10n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fuz10n είπε

μαλιστα καταλαβα ολες ειναι nonLHR. τρεχα γυρευε. καλα οσον αφορα τα προβληματα θα το ρισκαρα, εχει διακοπτακι με διπλο bios η καρτα μου οποτε με παιρνει για 1 τελειως αποτυχημενη δοκιμη.

συνεχιζω την αναζητηση για LHR bios 300W

edit https://www.techpowerup.com/vgabios/237703/237703 θα δοκιμασω

edit 2 ω yesssssssssss:

Untitled.png.987180cfdfc1657c53bca4fe0a311714.png

να στε καλα παιδια θενκς. μολις παω σπιτι θα γυρισω στο silent bios και θα το ριξω εκει.

Παρόλο που έχεις dual bios, κράτα οπωσδήποτε και το original bios. Και σε περίπτωση rma να ξέρεις πως αν δουν φλασαρισμένο bios κατά 99% τρως άκυρο. Οπότε η κάρτα δεν πρέπει να τα φτύσει και να σταλεί rma με άλλο bios.Γενικότερα in your own risk ότι κάνεις.

ΥΓ. Μπορεί να τα ξέρεις ήδη όλα αυτά και να τα γράφω άσκοπα αλλά τα γράφω για παν ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...