Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Νέο control panel...:lol:

 

 

Θα είναι από τα windows vista :P. Μέχρι στιγμής έχουμε από τα XP. Μέχρι το 2050 θα φτάσουμε στα win11..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Θα είναι από τα windows vista :P. Μέχρι στιγμής έχουμε από τα XP. Μέχρι το 2050 θα φτάσουμε στα win11..

 

Btw, μετά από ψάξιμο στο net ανακάλυψα κάτι: 

Εάν θέλετε να ενεργοποιήσετε ΜΟΝΟ το Sharpenning από το Control Panel (χωρίς να εγκαταστήσετε την βλακεία το GeForce Experience το οποίο μειώνει τις επιδόσεις) και χωρίς να ενεργοποιήσετε το nVidia Image Scaling, επιλέξτε αυτό εδώ και θα εμφανιστεί η επιλογή ΜΟΝΟ για Sharpenning. Μετά από αυτό, το GeForce experience πήρε οριστικά πόδι...

cp.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Που είδες να μειώνει επιδόσεις το GFE ;

 

Αν εφαρμόσεις το φίλτρο Image Sharpening, ΜΕΣΩ του GeForce Experience, τρώει 9-10 καρέ κατά M.O. Αν όμως το κάνεις μέσω του πίνακα ελέγχου, η επίδραση είναι μηδενική, άντε το πολύ πλην 1 καρέ. Δοκιμασμένο από εμένα αλλά έχω διαβάσει και ανάλογα σχόλια στο forum της nVidia. 

Αυτή τη στιγμή το μόνο παιχνίδι με benchmark που έχω εγκατεστημένο είναι το Rome II, αν θες μπορώ να το τρέξω και θα το διαπιστώσεις στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

+1. Το sharpen+ από το geforce experience ρίχνει τα fps. Βασικά για τα 70fps που παίζω εγώ θέλει +10% gpu usage.

Και το απλό Sharpen (όξυνση στα Ελληνικά) μειώνει τις επιδόσεις. Βασικά για αυτό μιλούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

Μάλλον άρχισε να τα παίζει η Asus Tuf RTX 3090 μου...

Την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνικά στο Forza Horizon 5 πέταξε μαύρη οθόνη και max ανεμιστήρες, θα έτυχε σκέφτομαι, γιατί μετά την επανακκίνση όλα ήταν κομπλέ.

Fast forward to χθες, ίδιο θέμα. Ωχ λέω εγώ.

Επνανκίννηση, stress test με 3DMark, Furmark και Heaven, όλα κομπλέ. Δοκιμάζω FFVII Remake, Ace Comat 7 και Slay the Spire, κανένα θέμα. FH5, με το που μπαίνω στο μενού μαύρη οθόνη. Σε μία από τις προσπάθειες, περνάω από το μενού και μπαίνω στο παιχνίδι. Όλα τέλεια για 2.5 ώρες μέχρι που πρόσεξα ότι τρεμόπαιζαν τα νούμερα και τα γράμματα στα skills και στη διάρκεια αγώνα...

Λέω θα το ξανακοιτάξω αύριο μήπως τρέχει κάτι με το παιχνίδι ή τα drivers.

Σήμερα δοκιμάζω να τρέξω το forza 3 φορές και τις 3 black screen.

Μόνο που σήμερα, 3dmark και furmark επίσης πετάνε μαύρη οθόνη...

Έκανα εγκατάσταση/απεγκατάσταση drivers και πήγα σε studio drivers. To 3DMark δε κλείνει, αλλά το furmark πετάει πάλι bs.
Έριξα το core clock 45mhz αλλά furmark το ίδιο θέμα, το έριξα στα 62 και τώρα (προς το παρόν) όλα λειτουργούν κομπλέ...

Οπότε τώρα τι κάνω;

Να την πάω στο you, ή για rma στην Asus;

Κάποια άτομα σε διάφορα forum με παρεμφερή θέματα (μερικοί μάλιστα με τέτοιο θέμα από day 1) τις έχουν κρατήσει λόγω  της κατάστασης που επικρατεί.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 

Btw, μετά από ψάξιμο στο net ανακάλυψα κάτι: 

Εάν θέλετε να ενεργοποιήσετε ΜΟΝΟ το Sharpenning από το Control Panel (χωρίς να εγκαταστήσετε την βλακεία το GeForce Experience το οποίο μειώνει τις επιδόσεις) και χωρίς να ενεργοποιήσετε το nVidia Image Scaling, επιλέξτε αυτό εδώ και θα εμφανιστεί η επιλογή ΜΟΝΟ για Sharpenning. Μετά από αυτό, το GeForce experience πήρε οριστικά πόδι...

cp.png

Θα το δοκιμασω.Μου εκανε μεγαλη εντυπωση που το αλλαξανε αφοτου εκανα update drivers.Δε το γουσταρω και εγω το experience.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsamo2 είπε

Μάλιστα...

Μάλλον άρχισε να τα παίζει η Asus Tuf RTX 3090 μου...

Την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνικά στο Forza Horizon 5 πέταξε μαύρη οθόνη και max ανεμιστήρες, θα έτυχε σκέφτομαι, γιατί μετά την επανακκίνση όλα ήταν κομπλέ.

Fast forward to χθες, ίδιο θέμα. Ωχ λέω εγώ.

Επνανκίννηση, stress test με 3DMark, Furmark και Heaven, όλα κομπλέ. Δοκιμάζω FFVII Remake, Ace Comat 7 και Slay the Spire, κανένα θέμα. FH5, με το που μπαίνω στο μενού μαύρη οθόνη. Σε μία από τις προσπάθειες, περνάω από το μενού και μπαίνω στο παιχνίδι. Όλα τέλεια για 2.5 ώρες μέχρι που πρόσεξα ότι τρεμόπαιζαν τα νούμερα και τα γράμματα στα skills και στη διάρκεια αγώνα...

Λέω θα το ξανακοιτάξω αύριο μήπως τρέχει κάτι με το παιχνίδι ή τα drivers.

Σήμερα δοκιμάζω να τρέξω το forza 3 φορές και τις 3 black screen.

Μόνο που σήμερα, 3dmark και furmark επίσης πετάνε μαύρη οθόνη...

Έκανα εγκατάσταση/απεγκατάσταση drivers και πήγα σε studio drivers. To 3DMark δε κλείνει, αλλά το furmark πετάει πάλι bs.
Έριξα το core clock 45mhz αλλά furmark το ίδιο θέμα, το έριξα στα 62 και τώρα (προς το παρόν) όλα λειτουργούν κομπλέ...

Οπότε τώρα τι κάνω;

Να την πάω στο you, ή για rma στην Asus;

Κάποια άτομα σε διάφορα forum με παρεμφερή θέματα (μερικοί μάλιστα με τέτοιο θέμα από day 1) τις έχουν κρατήσει λόγω  της κατάστασης που επικρατεί.

Reinstall drivers με DDU, reseat την GPU αφού καθαρίσεις το PCI-E slot. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsamo2 είπε

Μάλιστα...

Μάλλον άρχισε να τα παίζει η Asus Tuf RTX 3090 μου...

Την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνικά στο Forza Horizon 5 πέταξε μαύρη οθόνη και max ανεμιστήρες, θα έτυχε σκέφτομαι, γιατί μετά την επανακκίνση όλα ήταν κομπλέ.

Fast forward to χθες, ίδιο θέμα. Ωχ λέω εγώ.

Επνανκίννηση, stress test με 3DMark, Furmark και Heaven, όλα κομπλέ. Δοκιμάζω FFVII Remake, Ace Comat 7 και Slay the Spire, κανένα θέμα. FH5, με το που μπαίνω στο μενού μαύρη οθόνη. Σε μία από τις προσπάθειες, περνάω από το μενού και μπαίνω στο παιχνίδι. Όλα τέλεια για 2.5 ώρες μέχρι που πρόσεξα ότι τρεμόπαιζαν τα νούμερα και τα γράμματα στα skills και στη διάρκεια αγώνα...

Λέω θα το ξανακοιτάξω αύριο μήπως τρέχει κάτι με το παιχνίδι ή τα drivers.

Σήμερα δοκιμάζω να τρέξω το forza 3 φορές και τις 3 black screen.

Μόνο που σήμερα, 3dmark και furmark επίσης πετάνε μαύρη οθόνη...

Έκανα εγκατάσταση/απεγκατάσταση drivers και πήγα σε studio drivers. To 3DMark δε κλείνει, αλλά το furmark πετάει πάλι bs.
Έριξα το core clock 45mhz αλλά furmark το ίδιο θέμα, το έριξα στα 62 και τώρα (προς το παρόν) όλα λειτουργούν κομπλέ...

Οπότε τώρα τι κάνω;

Να την πάω στο you, ή για rma στην Asus;

Κάποια άτομα σε διάφορα forum με παρεμφερή θέματα (μερικοί μάλιστα με τέτοιο θέμα από day 1) τις έχουν κρατήσει λόγω  της κατάστασης που επικρατεί.

Ότι σου αναφερει ο Psycho, όπως και έλεγχο στη συνδεσμολογία των καλωδίων τροφοδοσίας από το τροφοδοτικό προς τη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 για το καλώδιο. Το είχα πάθει και εγώ. Τρέξε κάτι δυνατό (π.χ. game ή 3d mark) και κούνα τα 8πινα στην κάρτα να δεις μήπως πετάξει μαύρη οθόνη τότε. Μόλις έβαλα ένα άλλο pci όσο και να το κουνούσα ήταν μια χαρά.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...