Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, fuz10n είπε

ε καλα και γω παντα υπερ ημουν, μπορεις πρακτικα να μηδενισεις το θορυβο με ακρετη επιφανεια ψυγειων. απλα και οι αερος εχουν γινει καλες.

εχω τωρα 2 280ρια ψυγεια με 4 scythe gentle typhoon να κρυωνουν cpu-gpu-x570 και δε τους εχω και πανω απο 700σαλ. συν 2 140ρηδες ησυχους στις 500σαλ μεσα, και αθορυβο psu. ειναι ομως πεταμενα λεφτα πρακτικα για μενα.

μια φωτο πριν βαλω +2 ραμ. τα ψυγεια τα χω στο πισω μερος.

40D17861-D411-4F1D-ABAA-E3C866D22B09.jpeg.ab1dd159d622fea83e81670678efe318.jpeg.0f65ecfb0a08d5928386a79c07b6c007.jpeg

Μερακλής που έβαλες και το chipset.

Καλά όταν γυρίσεις σε αέρα που θα θέλεις 1200rpm στους 120αρηδες και 2000rpm στην κάρτα και πάλι ούτε καν θα έχεις τα ίδια temps τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι να χτυπησω την msi RTX 3070 Ti VENTUS 3X OC, εχει καποιος την συγκεκριμενη καρτα? Πως παει απο θερμοκρασιες/θορυβο?

Εχω τωρα μια Gigabyte Radeon RX 480 8GB και ειναι αληθεια ειναι οτι υπηρχαν πολυ καλυτερες επιλογες τοτε στα ιδια χρηματα οποτε θελω να το ψαξω καλυτερα τωρα (αφου μιλαμε για 1200+ ευρω)

Επεξ/σία από hliastsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, hliastsek είπε

Σκεφτομαι να χτυπησω την msi RTX 3070 Ti VENTUS 3X OC, εχει καποιος την συγκεκριμενη καρτα? Πως παει απο θερμοκρασιες/θορυβο?

Εχω τωρα μια Gigabyte Radeon RX 480 8GB και ειναι αληθεια ειναι οτι υπηρχαν πολυ καλυτερες επιλογες τοτε στα ιδια χρηματα οποτε θελω να το ψαξω καλυτερα τωρα (αφου μιλαμε για 1200+ ευρω)

αν βρεις άλλη υλοποίηση , μην πάρεις ventus μόνο και μόνο για το power limit τους ,όλες οι ventus από 3060 έως την  3090 έχουν το χαμηλότερο από όλες και πλαστικό backplate,η 3070ti tuf oc που έχω τώρα έχει 30watt μεγαλύτερο  από την 3080 3Χ oc ventus που είχα,coil whine δεν είχε καθόλου, οπότε φαντάζομαι δεν θα έχει και 3070ti,δεν ξέρω αν χρησιμ.τα ίδια φανακια αλλά εμένα έκανε φασαρία μετά τις 1850 στροφές στις 2400 σαν ελικόπτερο έκανε 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ICE-T είπε

αν βρεις άλλη υλοποίηση , μην πάρεις ventus μόνο και μόνο για το power limit τους ,όλες οι ventus από 3060 έως την  3090 έχουν το χαμηλότερο από όλες και πλαστικό backplate,η 3070ti tuf oc που έχω τώρα έχει 30watt μεγαλύτερο  από την 3080 3Χ oc ventus που είχα,coil whine δεν είχε καθόλου, οπότε φαντάζομαι δεν θα έχει και 3070ti,δεν ξέρω αν χρησιμ.τα ίδια φανακια αλλά εμένα έκανε φασαρία μετά τις 1850 στροφές στις 2400 σαν ελικόπτερο έκανε 

Ευχαριστω!! 

Ακριβως στα ιδια χρηματα παιζει και η υλοποιηση της zotac ( Zotac RTX 3070 Ti Trinity OC), αλλα παντα στο μυαλο μου την συγκεκριμενη εταιρεια δεν την ειχα σε εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hliastsek είπε

Ευχαριστω!! 

Ακριβως στα ιδια χρηματα παιζει και η υλοποιηση της zotac ( Zotac RTX 3070 Ti Trinity OC), αλλα παντα στο μυαλο μου την συγκεκριμενη εταιρεια δεν την ειχα σε εκτιμηση

ουτε εγω την εχω σε εκτιμηση την συγκεκριμενη εταιρεια αλλα νομιζω μπορεις να βρεις και 3070 LHR οι διαφορες τους ειναι πολυ μικρες ,τωρα δεν ξερω που κινουνται σε τιμες αλλα σε αυτα τα λεφτα βρισκεις καλουτσικη υλοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

ουτε εγω την εχω σε εκτιμηση την συγκεκριμενη εταιρεια αλλα νομιζω μπορεις να βρεις και 3070 LHR οι διαφορες τους ειναι πολυ μικρες ,τωρα δεν ξερω που κινουνται σε τιμες αλλα σε αυτα τα λεφτα βρισκεις καλουτσικη υλοποιηση

 

1 ώρα πριν, hliastsek είπε

Ευχαριστω!! 

Ακριβως στα ιδια χρηματα παιζει και η υλοποιηση της zotac ( Zotac RTX 3070 Ti Trinity OC), αλλα παντα στο μυαλο μου την συγκεκριμενη εταιρεια δεν την ειχα σε εκτιμηση

Για την Trinity δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά η 3070 ti amp holo ήταν μια χαρά κάρτα που πέρασε από τα χέρια μου. Και σε επιδόσεις και σε εμφάνιση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vins είπε

 

Για την Trinity δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά η 3070 ti amp holo ήταν μια χαρά κάρτα που πέρασε από τα χέρια μου. Και σε επιδόσεις και σε εμφάνιση. 

 

δεν αμφιβάλλω αλλά δεν υπάρχει λόγος να δώσει παραπάνω για ti πάλι 8GB ψωνίζεις εκτός αν τον ενδιαφέρει που θα γράφει το time spy καλύτερο σκορ και 3,5 fps για 100+ ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

δεν αμφιβάλλω αλλά δεν υπάρχει λόγος να δώσει παραπάνω για ti πάλι 8GB ψωνίζεις εκτός αν τον ενδιαφέρει που θα γράφει το time spy καλύτερο σκορ και 3,5 fps για 100+ ευρώ

Το σχόλιο το έκανα για τη ζοτακ σαν εταιρία.

Εκεί που έχουν πάει οι τιμές κοπανάς ένα series x μαζί με gamepass για gaming πλέον αν δεν είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις χοντρά.

 Αν δε χρειαζόμουν την 3080 για δουλειά θα την είχα πουλήσει ήδη, 90% του gaming το κάνω στο Xbox πλέον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vins είπε

Το σχόλιο το έκανα για τη ζοτακ σαν εταιρία.

Εκεί που έχουν πάει οι τιμές κοπανάς ένα series x μαζί με gamepass για gaming πλέον αν δεν είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις χοντρά.

 Αν δε χρειαζόμουν την 3080 για δουλειά θα την είχα πουλήσει ήδη, 90% του gaming το κάνω στο Xbox πλέον.

Εγώ γι'αυτό την έδωσα 1ωρα κάθομαι έβγαλα και κέρδος η επόμενη αγορά κονσόλα θα είναι δεν πρόκειται να πάρω κάρτα να ζητάει 1000watt peak αν αληθεύουν όσα λέγονται για την επόμενη γενιά καρτών.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hliastsek είπε

Σκεφτομαι να χτυπησω την msi RTX 3070 Ti VENTUS 3X OC, εχει καποιος την συγκεκριμενη καρτα? Πως παει απο θερμοκρασιες/θορυβο?

Εχω τωρα μια Gigabyte Radeon RX 480 8GB και ειναι αληθεια ειναι οτι υπηρχαν πολυ καλυτερες επιλογες τοτε στα ιδια χρηματα οποτε θελω να το ψαξω καλυτερα τωρα (αφου μιλαμε για 1200+ ευρω)

Εγώ έχω rtx 3080 ventus και είμαι πολύ ευχαριστημένος, λόγω του ότι την είχα πάρει στο χιλιάρικο περίπου (ήταν όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει οι 3080 και ήταν η μόνη που μπορούσα να βρω)

 

Ναι, έχει πράγματι το μικρότερο power limit, αλλά so what? πόση διαφορά πραγματικά θα έχει στα παιχνίδια;

 

Από ψύξη είναι μια χαρά, δεν έχω δει ποτέ πάνω από 75 βαθμούς, στα πιο απαιτητικά παιχνίδια, που για τα γούστα μου είναι μια χαρά, και στις μνήμες 83 max. 

 

Το θέμα δεν είναι η υλοποίηση, είναι η πιο οικονομική λύση και να ξέρεις ότι δεν έχει κάποιο γνωστό πρόβλημα.

 

Αν λοιπόν είναι η μόνη διαθέσιμη και σε πιο προσιτή τιμή, θα σου έλεγα προχώρα,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Εγώ έχω rtx 3080 ventus και είμαι πολύ ευχαριστημένος, λόγω του ότι την είχα πάρει στο χιλιάρικο περίπου (ήταν όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει οι 3080 και ήταν η μόνη που μπορούσα να βρω)

 

Ναι, έχει πράγματι το μικρότερο power limit, αλλά so what? πόση διαφορά πραγματικά θα έχει στα παιχνίδια;

 

Από ψύξη είναι μια χαρά, δεν έχω δει ποτέ πάνω από 75 βαθμούς, στα πιο απαιτητικά παιχνίδια, που για τα γούστα μου είναι μια χαρά, και στις μνήμες 83 max. 

 

Το θέμα δεν είναι η υλοποίηση, είναι η πιο οικονομική λύση και να ξέρεις ότι δεν έχει κάποιο γνωστό πρόβλημα.

 

Αν λοιπόν είναι η μόνη διαθέσιμη και σε πιο προσιτή τιμή, θα σου έλεγα προχώρα,

Απο θόρυβο πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, hliastsek είπε

Απο θόρυβο πως πάει;

Για τα δικά μου γούστα μια χαρά είναι, εξάλλου μπορείς να φτιάξεις καμπύλες κτλ, και να βρεις το sweet spot για εσένα.

 

Μιλάω πάντα για ventus με 3 fans, το λέω μήπως σε 3070 βγάζει και με 2 fans, που εκεί αλλάζουν τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...