Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θλιβερή κατάσταση και με την 3050, αλλά ευτυχώς δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από αυτά τα χάλια.

Λυπάμαι όσους έχουν μείνει με μισοτελειωμένα PC και περιμένουν ακόμη κάρτες από το 2020 :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί περιμέναμε κάτι διαφορετικό;

Όσο επικρατεί αυτή η κατάσταση θα επικρατούν οι υψηλές τιμές στην flagship/enthusiast κατηγορία. Και μετά αυτό προφανώς και  επηρεάζει όχι μόνη την perfomance/mid range κατηγορία αλλά και την entry level. 

Γενικώς κάκιστη περίοδος σεζόν, όπως θέλετε πείτε το, το 21-22 για κάποιον που θέλει να φτιάξει το pcακι του from scratch (δεν είχε τίποτα από pc equipment, να ανταλλάξει/πουλήσει και να πάει με την διαφορά)

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακομα κανω προσομοιωσεις με βελτιστοποιηση στα μοντελα και πεντιουμ 2 εσεις χωστε χρημα για να παιζετε fifa στα max, α ρε blockchain τι μας εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερές τιμές και μια χαρά είναι όλα και για το επόμενο rig μετά την 3080Τi, αλλά θα είναι διαφορετικό.......

c&b εκκεντροφόροι, τουρμπίνα, πρόγραμμα και εξάτμιση μαζί με εργασία 2500€.......και δεν περιμένεις και την επόμενη γενιά καρτών γραφικών ,,, απόλαυση ατελείωτη....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ισως θα ηταν μια καλη ιδεα να αποδεχτουμε την "διορθωση" στην αγορα γιατι ειναι μια κατασταση που επικρατει 2 χρονια για να την λεμε απλα "Κακη περιοδο",μπορει απλα για τις εταιρειες ο covid να ηταν μια καλη αφορμη για να αλλαξουν την τιμολογιακη τους πολιτικη και ισως και την πελατειακη τους βαση. Εν το μεταξυ παιζει να ειναι και ο καλυτερος τροπος να προστατευσεις τα κερδη της μεγαλυτερης βιομηχανιας ψυχαγωγιας στελνωντας τη μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου στις κονσολες οπου τα πραγματα ειναι πολυ πιο ελεγχομενα αφου για τις καρτες στα πισι υπαρχουν αλλοι πελατες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέει ο φίλος σκέφτομαι και εγώ. Έχω το pc μου από το 2014 με i7 5820k και είχα την 970 και άλλαξα σε 1080ti πριν σκάσει όλο αυτό. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση την cpu, motherboard, ram, tower και ψύξη. Δεν ξέρω αν αξίζει να το κανω όμως γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου κρατήσει η 1080ti μιας και παίζω στα 1440p. Μήπως αξίζει να πάω σε κονσόλα;;; Πολύ δύσκολο δίλημμα... αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Παντως ισως θα ηταν μια καλη ιδεα να αποδεχτουμε την "διορθωση" στην αγορα γιατι ειναι μια κατασταση που επικρατει 2 χρονια για να την λεμε απλα "Κακη περιοδο",μπορει απλα για τις εταιρειες ο covid να ηταν μια καλη αφορμη για να αλλαξουν την τιμολογιακη τους πολιτικη και ισως και την πελατειακη τους βαση. Εν το μεταξυ παιζει να ειναι και ο καλυτερος τροπος να προστατευσεις τα κερδη της μεγαλυτερης βιομηχανιας ψυχαγωγιας στελνωντας τη μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου στις κονσολες οπου τα πραγματα ειναι πολυ πιο ελεγχομενα αφου για τις καρτες στα πισι υπαρχουν αλλοι πελατες.

Οι τιμες θα πεσουν καποια στιγμη αλλα σιγουρα οχι στα προτερα επιπεδα προ κρισης και απλετο στοκ να υπαρξει, ακριβως επειδη παντα σε αυτες τις περιπτωσεις ευκαιριακα γινεται αυξηση της τελικης τιμης που πωλειται ενα προιον στην αγορα με 1002 δικαιολογιες..

Προσωπικα το εχω ξαναπει επειδη τα δεδομενα πλεον ειναι αυτα, το χειροτερο κακο το κανουμε εμεις οι ιδιοι στους εαυτους μας με τακτικες ευκαιριακες τυπου reselling/scalping.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BobirakosGR είπε

Ακριβώς αυτό που λέει ο φίλος σκέφτομαι και εγώ. Έχω το pc μου από το 2014 με i7 5820k και είχα την 970 και άλλαξα σε 1080ti πριν σκάσει όλο αυτό. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση την cpu, motherboard, ram, tower και ψύξη. Δεν ξέρω αν αξίζει να το κανω όμως γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου κρατήσει η 1080ti μιας και παίζω στα 1440p. Μήπως αξίζει να πάω σε κονσόλα;;; Πολύ δύσκολο δίλημμα... αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι...

Τι να σου πω έχει να κάνει σε σχέση με τα γούστα του καθενός και φυσικά είναι πολύ προσωπικό θέμα οπότε τελείως υποκειμενικά διατυπώνει κάποιος την προσωπική του άποψη

To me αν και την φτάνω να σου πω την αλήθεια και την next gen 4**80 απλά από ένα σημείο και μετά περνά το ψυχολογικό όριο του καίω φράγκα για την *αυλα, έτσι απλά το να δώσω 2000 για ένα προιόν όπου σε 2 χρόνια θα είναι last gen δε μου κάνει, για τον ίδιο ακριβώς λόγο έχω ένα ταπεινό xiaomi 3 ετίας και ΔΕΝ δίνω ποτέ πάνω από 200€ για τηλέφωνο ΠΟΤΕ δε πα να είναι πιο αργό ή να έχουν βγει 128 μοντέλα διαφορετικά με αφήνει αδιάφορο, έχω επίσης πολύ δυνατό αυτοκίνητο απλά δεν κυκλοφορεί συχνά, οπότε από το να πάω να σκάσω 2000msrp ή όσο θα έχει η επόμενη rtx, τότε προτιμώ να βελτιώσω το καθημερινό μου αμάξι. φυσικά το gaming θα το εγκαταλείψω δεν υπάρχει καμία εναλλακτική σε αυτό, ο χαρακτήρας μου είναι ή όλα ή τίποτα δε συμβιβάζομαι ή θα κάνω το χόμπι μου (gaming όπως θέλω στο enthusiast segment) ή πούλο απλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Οι τιμες θα πεσουν καποια στιγμη αλλα σιγουρα οχι στα προτερα επιπεδα προ κρισης και απλετο στοκ να υπαρξει, ακριβως επειδη παντα σε αυτες τις περιπτωσεις ευκαιριακα γινεται αυξηση της τελικης τιμης που πωλειται ενα προιον στην αγορα με 1002 δικαιολογιες..

Προσωπικα το εχω ξαναπει επειδη τα δεδομενα πλεον ειναι αυτα, το χειροτερο κακο το κανουμε εμεις οι ιδιοι στους εαυτους μας με τακτικες ευκαιριακες τυπου reselling/scalping.. 

Δεν υπαρχουν προβληματα διαθεσιμοτητας φιλε μου,οποιος θελει καρτα βρισκει,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καρτα στις τιμες που ειχαμε "μαθει",τα τελευταια σχεδον 30 χρονια!Η αληθεια ειναι οτι το pc ειναι μια πλατφορμα που ευνοει τα διαφυγοντα κερδη,αφου βρεθηκαν πελατες(για τις καρτες) πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα,στο αμεσο μελλον αλλωστε ισως δεν ειναι καν απαραιτητο να κατεχεις hardware(ειτε κονσολα,ειτε πισι) για να παιζεις,τις καρτες θα τις κρατα η nvidia και θα σου νοικιαζει TFLOPS με το μηνα.

Επεξ/σία από Anastazio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, itanium είπε

Τι να σου πω έχει να κάνει σε σχέση με τα γούστα του καθενός και φυσικά είναι πολύ προσωπικό θέμα οπότε τελείως υποκειμενικά διατυπώνει κάποιος την προσωπική του άποψη

To me αν και την φτάνω να σου πω την αλήθεια και την next gen 4**80 απλά από ένα σημείο και μετά περνά το ψυχολογικό όριο του καίω φράγκα για την *αυλα, έτσι απλά το να δώσω 2000 για ένα προιόν όπου σε 2 χρόνια θα είναι last gen δε μου κάνει, για τον ίδιο ακριβώς λόγο έχω ένα ταπεινό xiaomi 3 ετίας και ΔΕΝ δίνω ποτέ πάνω από 200€ για τηλέφωνο ΠΟΤΕ δε πα να είναι πιο αργό ή να έχουν βγει 128 μοντέλα διαφορετικά με αφήνει αδιάφορο, έχω επίσης πολύ δυνατό αυτοκίνητο απλά δεν κυκλοφορεί συχνά, οπότε από το να πάω να σκάσω 2000msrp ή όσο θα έχει η επόμενη rtx, τότε προτιμώ να βελτιώσω το καθημερινό μου αμάξι. φυσικά το gaming θα το εγκαταλείψω δεν υπάρχει καμία εναλλακτική σε αυτό, ο χαρακτήρας μου είναι ή όλα ή τίποτα δε συμβιβάζομαι ή θα κάνω το χόμπι μου (gaming όπως θέλω στο enthusiast segment) ή πούλο απλά

Πολυ σεβαστο αν και διαφωνω.

 

15 λεπτά πριν, BobirakosGR είπε

Ακριβώς αυτό που λέει ο φίλος σκέφτομαι και εγώ. Έχω το pc μου από το 2014 με i7 5820k και είχα την 970 και άλλαξα σε 1080ti πριν σκάσει όλο αυτό. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση την cpu, motherboard, ram, tower και ψύξη. Δεν ξέρω αν αξίζει να το κανω όμως γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου κρατήσει η 1080ti μιας και παίζω στα 1440p. Μήπως αξίζει να πάω σε κονσόλα;;; Πολύ δύσκολο δίλημμα... αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι...

Με βαση το διλημμα στο οποιο βρισκεσαι δεν θα ηταν κακη ιδεα το να πας σε κονσολα και οταν και εφοσον στρωσει η κατασταση να ξαναδεις το pc upgrade. Απο την αλλη δεν εχεις καμια πιεση απο το στιγμη που δουλευει το συστημα σου τη δεδομενη χρονικη περιοδο. Τωρα αν θελεις να αγορασεις και μια κονσολα να βρισκεται δεν νομιζω να μην την ευχαριστηθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Δεν υπαρχουν προβληματα διαθεσιμοτητας φιλε μου,οποιος θελει καρτα βρισκει,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καρτα στις τιμες που ειχαμε "μαθει",τα τελευταια σχεδον 30 χρονια!Η αληθεια ειναι οτι το pc ειναι μια πλατφορμα που ευνοει τα διαφυγοντα κερδη,αφου βρεθηκαν πελατες(για τις καρτες) πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα,στο αμεσο μελλον αλλωστε ισως δεν ειναι καν απαραιτητο να κατεχεις hardware(ειτε κονσολα,ειτε πισι) για να παιζεις,τις καρτες θα τις κρατα η nvidia και θα σου νοικιαζει TFLOPS με το μηνα.

Αν γίνει ποτέ αυτό, παράτησα το σπόρ κατευθείαν. Το streaming έχει latency που δεν θα αλλάξει όσο κι αν βελτιωθούν οι ταχύτητες, δεν θα φτάσει ποτέ στα επίπεδα του να έχεις εσύ το HW και να παίζεις. Εδώ προωθούν τα 360Hz και το NVIDIA Reflex που με analyzer μετράνε και το 0.1ms

Θεωρώ ότι δεν θα γίνει όμως και ότι απλά θα συνυπάρχουν, θα υπάρχει το HW να το αγοράσεις αν θες αλλά θα σου δίνει και streaming υπηρεσία όπως γίνεται και τώρα δηλαδή με το GeForce Now.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο έως και αδύνατο να επικρατήσει το streaming σύντομα. Με τον covid που αυξήθηκε η ζήτηση για bandwidth το netflix και άλλες streaming πλατφόρμες έριχναν ανάλυση για να εξυπηρετήσουν τη ζήτηση στο δίκτυο.

Ως προς τις τιμές πάντως η αύξηση έχει ξεκινήσει προ covid. Η ΧΧ60 πήγε στα 349$ με την 2060 ενώ τώρα η ΧΧ50 πήγε στα 249$, όσο είχε δηλαδή η 1060. Έχουμε ανέβει ένα επίπεδο πάνω στις τιμές. Το gaming έχει πλέον αρκετό κοινό που είναι διατεθειμένο να σκάσει περισσότερα χρήματα για rig. Δείτε τι γίνεται με τα γεμάτα rgb "gaming" προϊόντα. Το gaming έχει γίνει δικαιολογία για να πουλάνε οι εταιρείες ακριβότερα. Και τα cpu πλέον τα συγκρίνουν στο gaming οι ίδιες οι εταιρείες στις παρουσιάσεις τους. Όπως και να έχει όμως αφού υπάρχουν οι κονσόλες και είναι και πολύ αξιόλογες ο μικρός gaming καταναλωτής δεν χάνεται, απλώς πρέπει να προσαρμοστεί και να αλλάξει πλατφόρμα σιγά σιγά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει, έτσι είναι και πιστεύω δεν θα αλλάξει κάτι μόλις τελειώσει το mining, o covid και η έλλειψη ολοκληρωμένων. Η άνοδος του επιπέδου των τιμών θα μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Δεν υπαρχουν προβληματα διαθεσιμοτητας φιλε μου,οποιος θελει καρτα βρισκει,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καρτα στις τιμες που ειχαμε "μαθει",τα τελευταια σχεδον 30 χρονια!Η αληθεια ειναι οτι το pc ειναι μια πλατφορμα που ευνοει τα διαφυγοντα κερδη,αφου βρεθηκαν πελατες(για τις καρτες) πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα,στο αμεσο μελλον αλλωστε ισως δεν ειναι καν απαραιτητο να κατεχεις hardware(ειτε κονσολα,ειτε πισι) για να παιζεις,τις καρτες θα τις κρατα η nvidia και θα σου νοικιαζει TFLOPS με το μηνα.

Προφανως και υπαρχουν προβληματα διαθεσιμοτητας και μεγαλα.. Το στοκ ειναι ελαχιστο.. Απλα οι καρτες ειναι λιγες και για αυτο κρατανε τις τιμες ψηλα, γιατι και τα μαγαζια αγορασαν πιο ακριβα και θα πουλησουν πιο ακριβα. Αν το στοκ ηταν μεγαλο και με την επερχομενη νεα γενια εν οψει θα αντιμετωπιζαν τον κινδυνο να τους μεινει αμανατι στις αποθηκες και μετα να το σπρωχνουν για πενταροδεκαρες. Επειδη ομως ουτε να πεσουν δραματικα οι τιμες θα συμβει, ουτε η παραγωγη μπορει μαγικα να υπερδιπλασιαστει αμεσα, αρα και οι παλιες θα κρατησουν τιμη και οι νεες (οι οποιες θα ειναι ακριβες ισως και σε επιπεδα ρεκορ) για το επομενο διαστημα απλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα..

Εαν δεν φτιαχτουν νεα εργοστασια και δεν αποφασισει η Nvidia και η AMD να αυξησουν ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ το ρυθμο παραγωγης (που ηδη εχει αυξηθει αρκετα απο την αρχη της κρισης αλλα δεν επαρκει απλα να καλυψει την ζητηση σε τετοιο βαθμο για να πεσει η τιμη του προιοντος) ασπρη μερα δεν θα δουμε. Ουτε  το mining θα φυγει ευκολα, ουτε οι resellers θα σταματησουν να τσιμπανε οτι βρουν στην αγορα φθηνο, ουτε οι GPUs θα παψουν να εχουν πολυλειτουργικοτητα. Κατι λοιπον πρεπει να αλλαξει και αυτο ειναι να αυξηθει δραματικα η παραγωγη. Επειδη ομως τα projected sales τους μπορει να λενε αλλα και δεν εχουν καμια διαθεση να παραξουν τεραστιες ποσοτητες που θα τους μεινουν μετα απλα ας ελπισουμε το στοκ να αυξηθει αρκετα και να μειωθει η κριση περισσοτερο μακροπροθεσμα ωστε να ομαλοποιηθει λιγο η κατασταση..

Ολα τα αλλα ειναι θεωριες δικες μας..

26 λεπτά πριν, itanium είπε

Τι να σου πω έχει να κάνει σε σχέση με τα γούστα του καθενός και φυσικά είναι πολύ προσωπικό θέμα οπότε τελείως υποκειμενικά διατυπώνει κάποιος την προσωπική του άποψη

To me αν και την φτάνω να σου πω την αλήθεια και την next gen 4**80 απλά από ένα σημείο και μετά περνά το ψυχολογικό όριο του καίω φράγκα για την *αυλα, έτσι απλά το να δώσω 2000 για ένα προιόν όπου σε 2 χρόνια θα είναι last gen δε μου κάνει, για τον ίδιο ακριβώς λόγο έχω ένα ταπεινό xiaomi 3 ετίας και ΔΕΝ δίνω ποτέ πάνω από 200€ για τηλέφωνο ΠΟΤΕ δε πα να είναι πιο αργό ή να έχουν βγει 128 μοντέλα διαφορετικά με αφήνει αδιάφορο, έχω επίσης πολύ δυνατό αυτοκίνητο απλά δεν κυκλοφορεί συχνά, οπότε από το να πάω να σκάσω 2000msrp ή όσο θα έχει η επόμενη rtx, τότε προτιμώ να βελτιώσω το καθημερινό μου αμάξι. φυσικά το gaming θα το εγκαταλείψω δεν υπάρχει καμία εναλλακτική σε αυτό, ο χαρακτήρας μου είναι ή όλα ή τίποτα δε συμβιβάζομαι ή θα κάνω το χόμπι μου (gaming όπως θέλω στο enthusiast segment) ή πούλο απλά

Eγω να σου πω αν δω οτι οντως θα συνεχιστει αυτο πλεον για το high end και δεν γινουν λιγο πιο rational οι τιμες στις κραταια vfm καρτες τυπου Ti που ειχαμε συνηθισει τοτε ισως παω σε κονσολα γιατι παντα θα με τρωει να παιζω κανα παιχνιδακι και θα κρατησω το PC μονο για τις δουλειες μου.. Αλλα καταλαβαινω γιατι το λες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν γίνει ποτέ αυτό, παράτησα το σπόρ κατευθείαν. Το streaming έχει latency που δεν θα αλλάξει όσο κι αν βελτιωθούν οι ταχύτητες, δεν θα φτάσει ποτέ στα επίπεδα του να έχεις εσύ το HW και να παίζεις. Εδώ προωθούν τα 360Hz και το NVIDIA Reflex που με analyzer μετράνε και το 0.1ms

Θεωρώ ότι δεν θα γίνει όμως και ότι απλά θα συνυπάρχουν, θα υπάρχει το HW να το αγοράσεις αν θες αλλά θα σου δίνει και streaming υπηρεσία όπως γίνεται και τώρα δηλαδή με το GeForce Now.

Εδω ρε συ κανω steaming μεσω nvidia shield απο το pc στην tv (5 μέτρα αποσταση) και νοιωθεις το latency, μεσω internet θα ειναι εμετός να παιζεις fps

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Δύσκολο έως και αδύνατο να επικρατήσει το streaming σύντομα. Με τον covid που αυξήθηκε η ζήτηση για bandwidth το netflix και άλλες streaming πλατφόρμες έριχναν ανάλυση για να εξυπηρετήσουν τη ζήτηση στο δίκτυο.

Ως προς τις τιμές πάντως η αύξηση έχει ξεκινήσει προ covid. Η ΧΧ60 πήγε στα 349$ με την 2060 ενώ τώρα η ΧΧ50 πήγε στα 249$, όσο είχε δηλαδή η 1060. Έχουμε ανέβει ένα επίπεδο πάνω στις τιμές. Το gaming έχει πλέον αρκετό κοινό που είναι διατεθειμένο να σκάσει περισσότερα χρήματα για rig. Δείτε τι γίνεται με τα γεμάτα rgb "gaming" προϊόντα. Το gaming έχει γίνει δικαιολογία για να πουλάνε οι εταιρείες ακριβότερα. Και τα cpu πλέον τα συγκρίνουν στο gaming οι ίδιες οι εταιρείες στις παρουσιάσεις τους. Όπως και να έχει όμως αφού υπάρχουν οι κονσόλες και είναι και πολύ αξιόλογες ο μικρός gaming καταναλωτής δεν χάνεται, απλώς πρέπει να προσαρμοστεί και να αλλάξει πλατφόρμα σιγά σιγά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει, έτσι είναι και πιστεύω δεν θα αλλάξει κάτι μόλις τελειώσει το mining, o covid και η έλλειψη ολοκληρωμένων. Η άνοδος του επιπέδου των τιμών θα μείνει.

Εχει αλλαξει αρδην η βιομηχανια και εχει επεκταθει και εξαπλωθει.. Πλεον εννοιες οπως το κοσμητικο της υποθεσης σε ενα υπολογιστη ή η επαρκης ψυξη του με μεθοδους που πριν λιγα χρονια θεωρουνταν εξωτικες οπως custom w/c ή ακομη και AIO, rgb προιοντα, καρεκλες, τραπεζια,κουκλακια,rgb ειναι πλεον δεδομενα σε ενα gaming συστημα. Ενας μεσος χρηστης πλεον κοιταει να εχει ενα ομορφο PC κυριως παρα το οσο περισσοτερο δυνατο συστημα μπορει για το budget που διαθετει. Παλιοτερα ηταν λιγο πιο απλα τα πραγματα και πολυ λιγοτερος ο κοσμος που ασχολιοταν με τετοια. Και οταν μια βιομηχανια εξαπλωνεται και επεκτεινεται τοτε αλλαζουν πολλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...