Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/1/2022 στις 6:47 ΜΜ, Panagioths94 είπε

350 την βρήκα εγώ στο Πλαίσιο. Zotac. Τελευταίο κομμάτι ήταν πάντως γιατί μετά κατέβηκε η συγκεκριμένη από το site. Να δω πότε θα έρθει τώρα 

Την έχεις παραλάβει; Φοβάμαι μην γίνουν κι αυτές οι παραγγελίες όπως τόσες άλλες που περιμένουν παραλαβή από το 2020....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις επόμενες κάρτες,  AMD και NVIDIA δεν θα ανακοινώνουν καθόλου MSRP και θα αφήνουν να βγάζουν οι AIBs το δικό τους ανάλογα την υλοποίηση. Ήδη η NVIDIA δεν έβγαλε MSRP για την 3080 12GB και το MSRP της 3050 είναι άχρηστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioannis__ είπε

και στο Πλαίσιο έπαιξε (χθες την είδα, δεν ξέρω αν είναι ακόμη) 3060Ti στα 829 άμεσα διαθέσιμη. Γενικά υπάρχει μία τάση πτώσης αλλά τώρα είμαστε πιο κοντά στις καινούργιες, οι Ampere είναι ήδη 1,5 χρόνο τεχνολογία. Εγώ πλέον θα πάω για την 4000 που θα είναι +100% από την 2060 και με τουλάχιστον 10GB μέχρι 600 ευρά βαριά. Αλλιώς series x.

Με 600€ δεν θα παρεις ουτε το κουτι.. χωρις παρεξήγηση.. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skritikos είπε

Την έχεις παραλάβει; Φοβάμαι μην γίνουν κι αυτές οι παραγγελίες όπως τόσες άλλες που περιμένουν παραλαβή από το 2020....

Σιγά μην παραλάβουμε. Και εγώ έκανα παραγγελία στο Μάιλ έλεγαν 31/1 θα έχουν στοκ. Μίλησα και με ένα άλλο μέλος που είχε παραγγείλει και αυτος. Πήραμε και οι 2 τηλέφωνο, σε αυτόν είπαν μέσα στην βδομάδα θα έχουν, σε εμένα ότι δεν ξέρουν πότε θα τις έχουν. Κλασικά θα ακυρώσουν την παραγγελία πιστεύω και μετά θα την δούμε στα 450 μαζί με τις άλλες. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν θα γίνει αυτό που λες εκτός κι αν σταματήσουν να βγάζουν FE.

Δεν βλέπω καν τον λόγο να βγάζουν FE με την κατάσταση που υπάρχει στην αγορά σήμερα. Ούτε Review samples θα βγάζουν, μόνο όταν έχουν οι ΑΙΒς  έτοιμες κάρτες θα στέλνουν για Review με το MSRP του κατασκευαστή και όχι της AMD/NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Theodoscus είπε

Με 600€ δεν θα παρεις ουτε το κουτι.. χωρις παρεξήγηση.. 😅

Η 3070Ti είναι σήμερα +93% από την 2060 σε 1440p, άρα η λογική λέει ότι η 4060Ti θα είναι στα ίδια ή και παραπάνω. Αν έχει και 16GB θα είναι τούμπανο. Αν στρώσουν οι τιμές θα έχει 450-500, αλλά θα στρώσουν; Υπάρχει ήδη μια τάση πτώσης στις τιμές. θα δούμε τι θα γίνει σε κάνω χρόνο που υπολογίζω να βγει αυτή η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν βλέπω καν τον λόγο να βγάζουν FE με την κατάσταση που υπάρχει στην αγορά σήμερα. Ούτε Review samples θα βγάζουν, μόνο όταν έχουν οι ΑΙΒς  έτοιμες κάρτες θα στέλνουν για Review με το MSRP του κατασκευαστή και όχι της AMD/NVIDIA.

Ακόμα και στο MSRP του AIB βάζουν τα διάφορα μαγαζιά τιμη διπλάσια. Ιδικά αυτά που τις φέρνουν νωρίς και όχι μετά από 1-2 μήνες.... Μακάρι να περνάμε έστω στα MSRP των AIB 

Επεξ/σία από nickpaokgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κόλλημα με μερικούς που δεν καταλαβαίνουν τι είναι το MSRP....δεν ξέρω γιατί κάποιος νομίζει ότι msrp είναι η τιμή που θα πάει στο ραφι του πλαισιού να αγοράσει, αλλά δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Δεν εβγαλε η nvidia msrp, επειδη επισημα δεν την πουλαει. Μονο AIBs

Και τις 3080 των ΑΙΒς δεν πουλάει η ίδια η NVIDIA αλλά είχε βγάλει MSRP.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickpaokgr είπε

Ακόμα και στο MSRP του AIB βάζουν τα διάφορα μαγαζιά τιμη διπλάσια. Ιδικά αυτά που τις φέρνουν νωρίς και όχι μετά από 1-2 μήνες.... Μακάρι να περνάμε έστω στα MSRP των AIB 

Suggested price είναι το MSRP. Το μαγαζί αν βρει κόσμο που θα δώσει 5000 ευρώ για κάρτα τόσο θα τη βάλει, λογικό είναι. Όλα τα μαγαζιά (ανεξαρτήτως τι πουλάνε) προσπαθούν να πουλήσουν όσο πιο ακριβά τους παίρνει ανάλογα την πελατεία που έχουν. Όποιος έχει μαγαζί και δεν το κάνει αυτό είτε λέει ψέμματα είτε δεν ξέρει να το δουλεύει. Το αν μας αρέσει κάτι ή όχι είναι εντελώς άσχετο με τη λειτουργία της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nickpaokgr είπε

Σιγά μην παραλάβουμε. Και εγώ έκανα παραγγελία στο Μάιλ έλεγαν 31/1 θα έχουν στοκ. Μίλησα και με ένα άλλο μέλος που είχε παραγγείλει και αυτος. Πήραμε και οι 2 τηλέφωνο, σε αυτόν είπαν μέσα στην βδομάδα θα έχουν, σε εμένα ότι δεν ξέρουν πότε θα τις έχουν. Κλασικά θα ακυρώσουν την παραγγελία πιστεύω και μετά θα την δούμε στα 450 μαζί με τις άλλες. 

Λογικά τους έτσουξε που η ίδια κάρτα στα 450 από άλλον AIB ήταν out of stock σε μία μέρα. Βλέπεις την πάτησαν με την rx 6500 xt που την είχαν στα 400 μετά στα 350 και σήμερα στα 300 και είπαν να βάλουν την rtx 3050 της zotac στα 350.Έλα που την πάτησαν πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε κόλλημα με μερικούς που δεν καταλαβαίνουν τι είναι το MSRP....δεν ξέρω γιατί κάποιος νομίζει ότι msrp είναι η τιμή που θα πάει στο ραφι του πλαισιού να αγοράσει, αλλά δεν είναι.

Είναι η προτεινόμενη λιανική τιμή. Όταν σου λέει πχ 200 η εταιρία, 250 ο AIB και πάλι κέρδος θα βγάλει το μαγαζί , και ναι να το καταλάβω να βγάλει και παραπάνω κέρδος, να την βάλει αντί για 250 στα 300. Αλλά όχι στα 500. Δηλαδή τι φάση? Όταν βγάζει ο άλλος κέρδος μεγαλύτερο από την αξία της ίδιας της κάρτας, είναι μαυραγορίτης. Είναι όλα ;ναλογα με την ζήτηση , το καταλαβαίνω , αλλά όχι σε αυτόν τον βαθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...