Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε πολύ πλάκα με τις τιμές που βάζετε στα μεταχειρισμένα.... Εντάξει παιδιά σοβαρευτείτε μας βγήκαν τα μάτια!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

Πάντως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε πολύ πλάκα με τις τιμές που βάζετε στα μεταχειρισμένα.... Εντάξει παιδιά σοβαρευτείτε μας βγήκαν τα μάτια!!

Όχι οι εταιρείες πρέπει να δώσουν τις νέες κάρτες τους στο κόστος αλλά ο καταναλωτής θέλει να βγάλει και κέρδος στην κάρτα που έχει 2 χρόνια. Δεν το ήξερες? Ανέκαθεν συμβαίνει αυτό. Κράζουν τις εταιρείες για τις τιμές και κάνουν χειρότερα. Δεν γίνεται να βλέπω 3080ti στα 1000+ οταν παίζει 4070ΤΙ στα 900 καινούργια. Ούτε mining έχουμε ούτε τίποτα για να δικαιολογούνται τέτοιες τιμές σε μεταχειρισμενα. Για αυτό και δεν πουλιούνται βέβαια αν δεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όχι οι εταιρείες πρέπει να δώσουν τις νέες κάρτες τους στο κόστος αλλά ο καταναλωτής θέλει να βγάλει και κέρδος στην κάρτα που έχει 2 χρόνια. Δεν το ήξερες? Ανέκαθεν συμβαίνει αυτό. Κράζουν τις εταιρείες για τις τιμές και κάνουν χειρότερα. Δεν γίνεται να βλέπω 3080ti στα 1000+ οταν παίζει 4070ΤΙ στα 900 καινούργια. Ούτε mining έχουμε ούτε τίποτα για να δικαιολογούνται τέτοιες τιμές σε μεταχειρισμενα. Για αυτό και δεν πουλιούνται βέβαια αν δεις. 

Αδερφέ εμένα το λες? Πλήρωσα 6700xt 670 ευρώ!! Πόσο πρέπει να τι δώσω δηλαδή όταν κάνει καινούργια 450 μαξ? 700???

Ρε πάτε καλά ορισμένοι?😂

Επεξ/σία από b1LLy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

 Πόσο πρέπει να τι δώσω δηλαδή

😂

 Όσο θέλεις μπορείς να προσπαθήσεις να την δώσεις. Από μενα δεν θα ακούσεις παράπονο, βαλτην και 1500 ευρώ 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

Αδερφέ εμένα το λες? Πλήρωσα 6700xt 670 ευρώ!! Πόσο πρέπει να τι δώσω δηλαδή όταν κάνει καινούργια 450 μαξ? 700???

Ρε πάτε καλά ορισμένοι?😂

Την ειχα παρει 1100 ευρω την 6700xt την εδωσα 350 ευρω επρεπε να τη βαλω 1200 κοτσο με επιασαν. Γενικα τετοιες τιμες που βλεπεις μην περιμενεις να τις παρει κανεις απλα ελπιζουν μεχρι που περναει ο καιρος βγαινουν νεες καρτες και τις δινουν ακομα χαμηλοτερα απο οτι θα τις εδιναν σε σωστη τιμη οταν τις εβαλαν αγγελιες. Ειπαμε κραζουμε τιμες στις καινουργιες αλλα τις δικες μας παλιες πρεπει να τις δινουμε χωρις να χασουμε ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Arkin είπε

Την ειχα παρει 1100 ευρω την 6700xt την εδωσα 350 ευρω επρεπε να τη βαλω 1200 κοτσο με επιασαν. Γενικα τετοιες τιμες που βλεπεις μην περιμενεις να τις παρει κανεις απλα ελπιζουν μεχρι που περναει ο καιρος βγαινουν νεες καρτες και τις δινουν ακομα χαμηλοτερα απο οτι θα τις εδιναν σε σωστη τιμη οταν τις εβαλαν αγγελιες. Ειπαμε κραζουμε τιμες στις καινουργιες αλλα τις δικες μας παλιες πρεπει να τις δινουμε χωρις να χασουμε ευρω. 

Στεναχωριέμαι μόνο που το διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2023 στις 10:01 ΠΜ, b1LLy23 είπε

Πάντως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε πολύ πλάκα με τις τιμές που βάζετε στα μεταχειρισμένα.... Εντάξει παιδιά σοβαρευτείτε μας βγήκαν τα μάτια!!

Ο καθένας όσο θέλει μπορεί να βάλει αυτά που πουλάει.

Γενικά ισχύει νομίζω: χαμηλότερη τιμή skroutz μείον 30%. Αλλά και αυτό με αστερίσκους. Εξαρτάται πιο σκρουτζομάγαζο την έχει χαμηλά. Να μην είναι δηλαδή κάποιο της πλάκας με διαθεσιμότητα 15-30 ημέρες. 

Επιλογή σου είναι αν θα αγοράσεις η όχι και από που ή από ποιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2023 στις 1:01 ΜΜ, b1LLy23 είπε

Αδερφέ εμένα το λες? Πλήρωσα 6700xt 670 ευρώ!! Πόσο πρέπει να τι δώσω δηλαδή όταν κάνει καινούργια 450 μαξ? 700???

Ρε πάτε καλά ορισμένοι?😂

 

Δεν έκανε για εσένα νύξη τέτοια, νομίζω. Γενικά το ανέφερε ο άνθρωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα…έχει τύχει να ασχοληθεί ή να έχει κάποιος στην κατοχή του της zotac την 3070ti trinity oc;;;

Αν ναι θα ήθελα να μου πειτε αν αντιμετώπιζετε προβλήματα με υψηλούς θορύβους όταν η κάρτα δουλεύει στο φουλ.

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Καλησπέρα…έχει τύχει να ασχοληθεί ή να έχει κάποιος στην κατοχή του της zotac την 3070ti trinity oc;;;

Αν ναι θα ήθελα να μου πειτε αν αντιμετώπιζετε προβλήματα με υψηλούς θορύβους όταν η κάρτα δουλεύει στο φουλ.

Έχω την απλή trinity. Κάνει φυσιολογικό θόρυβο όταν ανεβάζει θερμοκρασία ,αλλά κατεβάζει σχετικά γρήγορα θερμοκρασία. Μήπως δεν έχει αρκετά καλό airflow στο κουτί σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Καλησπέρα…

Μήπως σαν θόρυβο εννοεί το "fan rattling noise" που παρουσιάζεται μερικές φορές, ο φίλος; Αυτό είναι και λίγο σύνηθες, στις συγκεκριμένες. Και δεν ευθύνεται αποκλειστικά η μεγάλη ταχύτητα των fans (ή ακόμα και τα ίδια τα fans), αλλά η γενικότερη κατασκευή της κάρτας. Πάντως, δεν αποτελεί κίνδυνο για την κάρτα, απλά την κάνει λιγάκι παραπάνω θορυβώδη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τόσο δυνατό θόρυβο που και με headset το μηχάνημα συνεχίζω και το ακούω…μοιάζει λες και θα απογειωθεί.

Για να φτάσει στο σημείο που περιγράφω δεν χρειάζεται να κάτσω να παίξω με τις ώρες…αρκούν 10-15 λεπτά και σε κάποια παιχνίδια (πχ ac origins) μπυ το έκανε απτό αρχικό μενού του παιχνιδιού πριν καν ξεκινήσω το gameplay…η κάρτα έφτανε 80-82 βαθμούς τα φανακια της έφταναν μέσα σε μόλις λίγα λεπτά όπως έγραψα και παραπάνω κοντά στις 2.500 στροφές.

αλλαξα μέχρι και πάστα και κάποια thermal pads μήπως και γίνει κάτι, ησύχασε ελάχιστα σε κάποια στρες τεστ που έκανα αλλά και πάλι ακούγεται υπερβολικά.μιλάω για 2κ gaming και όλα στο φουλ…στα 1080 που δοκιμασα ένα game ήταν κομπλέ.

τελευταια απόπειρα είπα να δοκιμάσω το mad max, λέω 2015 παιχνίδι είναι δεν θα έχω θέμα και σύνδεσα το pc σε 65” 4κ tv με όλα στο φουλ γραφικά και 4κ ανάλυση…μετά από 10” είπα πάει θα πετάξει το μηχάνημα.

μπηκα λίγο ψάχτηκα και επειδή διάβασα από πολλούς χρήστες ότι γενικότερα υπάρχουν θεματάκια με θόρυβο και θερμοκρασίες αποφάσισα να την κάνω  undervolt…την εβαλα για αρχή στα 850 και 1800 και προς το παρον είδα θαύματα..σε 2 διαφορετικά προγράμματα για στρες τεστ η κάρτα έφτασε μαξ 67 βαθμούς και τα ανεμιστηράκια έως 1700 στροφές που σε σχέση με αυτό που άκουγα πριν δεν έχει καμία σχέση…έτρεξα και το benchmark που έχει το ac origins και πήρα τα ίδια αποτελέσματα με τα στρες τεστ…μόνο σε μια μέτρηση για κάποιο λόγο και χωρίς μεγάλη θερμοκρασία (67-68 βαθμούς) ξεκίνησε και ανέβασε φουλ τους ανεμιστήρες πάλι στις 2300 στροφές και μου φάνηκε περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...