Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/9/2023 στις 11:16 ΜΜ, Deu164 είπε

Για την ώρα ανάλογα τη κάρτα  μπορείς να φλασαρεις άλλο βίος με υψηλότερο power limit αν υπάρχει κάνοντας bypass το signature protection

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ZDlqK8G.png


Δε γίνετε να φλασαριστει βίος με μη valid signature κάτι το οποίο χάνεται αν το βίος γίνει edit έκτος και αν κάτι έχει αλλάξει και δεν το έχω δει

Για την ιστορία παντός τα έχω ήδη τεστάρει και τα 2 tools του άρθρου και δουλεύει οκ στην περίπτωσή μου σε crossflashing

Το θεμα μου ειναι οτι η δικια μου εχει 12πινο για τροφοδοσια και δεν υπαρχει αλλη 3070 (περα απο τη FE) που να εχει 12πινο.

Θα παιξει αν φλασαρω bios απο καρτα με 2 8πινα η μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλορίζικη, τούμπανη είναι. Έχουν λύσει και τα θέματα που είχαν οι 3090ες με τα vram στη πλάτη. 

Κάτσε να δούμε αν είναι καλή.

Δε θέλω coil whine. Επίσης να δω μήπως έχει άλλα κουσούρια όπως...

... η 4070ti Aorus Master που επέστρεψα. Είχε μεν μηδενικό coil whine αλλά και εντελώς ηλίθιο fan control σύστημα δε.

Αν έκανες undervolt ή power limit ή fps limit ήταν τόσο κρύα που έπεφτε κάτω από τους 50C in-game και έκλειναν οι ανεμιστήρες. Μετά ξανα-άνοιγαν με έντονο spin-up, μετά έκλειναν, μετά ξανά-άνοιγαν-ξανα-έκλειναν κοκ. RPM εκκίνησης τα 1100rpm αλλά ακόμα και έτσι αυτό το ηλίθιο πρόβλημα.

Απαράδεκτο...

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kkatzos said:

  

Κάτσε να δούμε αν είναι καλή.

Δε θέλω coil whine. Επίσης να δω μήπως έχει άλλα κουσούρια όπως...

... η 4070ti Aorus Master που επέστρεψα. Είχε μεν μηδενικό coil whine αλλά επίσης εντελώς ηλίθιο fan control σύστημα.

Αν έκανες undervolt ή power limit ή fps limit ήταν τόσο κρύα που έπεφτε κάτω από τους 50C in-game και έκλειναν οι ανεμιστήρες. Μετά ξανα-άνοιγαν με έντονο spin-up, μετά έκλειναν, μετά ξανα-έκλειναν συνεχώς. RPM εκκίνησης τα 1100rpm αλλά ακόμα και έτσι αυτό το ηλίθιο πρόβλημα.

Απαράδεκτο...

Τα 0rpm fans έτσι δουλέυουν, για να ξεκίνησουν οι ανεμιστήρες δίνυον 100% voltage και έχεις αυτό το έντονο spin up. Μιλάμε για ανεμιστήρες των 2€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τα 0rpm fans έτσι δουλέυουν, για να ξεκίνησουν οι ανεμιστήρες δίνυον 100% voltage και έχεις αυτό το έντονο spin up. Μιλάμε για ανεμιστήρες των 2€. 

Όχι βέβαια.

Έχω 0-rpm fan κάρτες εδώ και 10 χρόνια σχεδόν.

Full spin-up 3000rpm πρώτη φορά βλέπω-ακούω.

Καμία από τις περίπου 7-8 GPUs που είχα δεν το έκαναν αυτό.

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μιλάμε για ανεμιστήρες των 2€. 

Να τους βάλουν στον πάτο τους τότε.

Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο; on-off-on-off-on-off συνεχώς και με spoolΑρίσματα στις 3000rpm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, kkatzos said:

Όχι βέβαια.

Έχω 0-rpm fan κάρτες εδώ και 10 χρόνια σχεδόν.

Full spin-up 3000rpm πρώτη φορά βλέπω-ακούω.

Καμία από τις περίπου 7-8 GPUs που είχα δεν το έκαναν αυτό.

Όλα τα fans έτσι ξεκινάνε ρε, από 0rpm αν δώσεις 30% voltage δεν θα πάρει μπρός ο ανεμιστήρας. Απλά στις ADA έχω παρατηρήσει ότι zotac palit manli pny  τα έχουν κάνει σαλάτα με τους ανεμιστήρες τους. Ίσως και η gigabyte να ανήκει στη λίστα

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όλα τα fans έτσι ξεκινάνε ρε, από 0rpm αν δώσεις 30% voltage δεν θα πάρει μπρός ο ανεμιστήρας.

Ναι, αλλά δε χρειάζεται 12V για να πάρει μπρος. Αρκούν και τα 6V π.χ.

Να έκαναν profiling τους ανεμιστήρες που προμηθεύονται οι μαλάκες και να έβαζαν μια σωστή τάση εκκίνησης του ανεμιστήρα, όχι τέτοια καραγκιοζιλίκια.

6 λεπτά πριν, Herald είπε

χω παρατηρήσει ότι zotac palit manli pny και η gigabyte τα έχουν κάνει σαλάτα με τους ανεμιστήρες τους.

Κοιτούσα και μια Zotac 4080 Amp Extreme για την οποία (και τις υπόλοιπες Zotac) λένε τα χειρότερα για τους ανεμιστήρες τους. Απαράδεκτο sound προφιλ και τριξίματα στις χαμηλές rpm.

Έλεος, τι ξεφτιλίκια είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kkatzos said:

Ναι, αλλά δε χρειάζεται 12V για να πάρει μπρος. Αρκούν και τα 6V π.χ.

Να έκαναν profiling τους ανεμιστήρες που προμηθεύονται οι μαλάκες και να έβαζαν μια σωστή τάση εκκίνησης του ανεμιστήρα, όχι τέτοια καραγκιοζιλίκια.

Κοιτούσα και μια Zotac 4080 Amp Extreme για την οποία (και τις υπόλοιπες Zotac) λένε τα χειρότερα για τους ανεμιστήρες τους. Απαράδεκτο sound προφιλ και τριξίματα στις χαμηλές rpm.

Έλεος, τι ξεφτιλίκια είναι αυτά.

Ναι το σκίσανε σε αυτή τη γένια, η PALIT βάζει και καλά τους "καλούς" (αυτούς που κάνουυν θόρυβο ντέ) στα μεγάλα μοντέλα της τύπου gamerock, ενώ στα low end βάζει τους παλιούς που είχε και η 3090 μου που ήταν άψογοι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/09/2023 at 13:50, Dantε said:

Ξερω τι PCB εχει. Προφανως δεν εχει τροφοδοσια Strix , αλλα απο τις φθηνες υλοποιησεις τους ειναι καλυτερη. Και εχει και καλυτερη ψυξη.

Founders PCB έχει η κάρτα μας Dante.

@panakos_thess

Η μοναδική υλοποίηση που έχω πετύχει χωρίς ενοχλητικό coil whine.

 

Insane απλά σε σχέση με τις "μεγάλες" του χώρου.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Founders PCB έχει η κάρτα μας Dante.

@panakos_thess

Η μοναδική υλοποίηση που έχω πετύχει χωρίς ενοχλητικό coil whine.

 

Insane απλά σε σχέση με τις "μεγάλες" του χώρου.

Η founders εχει 9 φασεις, ενω στη δικια μας εχουν βαλει και τη 10η που στη founders ειναι κενη. Δηλαδη founders ειναι, αλλα εχει και την εξτρα φαση.

Οπως και να χει με ψαξιμο βρηκα καρτες με παρομοιο αριθμο φασεων και PL μεχρι 280 Watt , οποτε θα βαλω ενα τετοιο bios.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω zotac trinity 4080 και δεν έχω κανένα θέμα. Μέχρι 55% οι fans είναι πρακτικά αθόρυβοι. Είναι η μόνη κάρτα τα τελευταία χρόνια που δεν μπήκα στη διαδικασία να τους αλλάξω με δικούς μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chrisde said:

Έχω zotac trinity 4080 και δεν έχω κανένα θέμα. Μέχρι 55% οι fans είναι πρακτικά αθόρυβοι. Είναι η μόνη κάρτα τα τελευταία χρόνια που δεν μπήκα στη διαδικασία να τους αλλάξω με δικούς μου. 

Μπορεί και η zotac να κρατάει τους "καλούς" ανεμιστήρες για την amp extreme όπως η Palit.

Πάντως έχω διαβάσει για πολλές zotac το ίδιο ακριβώς θέμα που έχουν και οι δικοί μου.

Ευτυχώς που είναι εντελώς overbuilt οι κάρτες από cooler οπότε τους έχω μόνιμα στο 30%, αλλιώς θα την έκανα rma μα το θεό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε


Ευτυχώς που είναι εντελώς overbuilt οι κάρτες από cooler οπότε τους έχω μόνιμα στο 30%, αλλιώς θα την έκανα rma μα το θεό. 

 

Σε απαιτητικά παιχνίδια δεν έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Gulik said:

 

Σε απαιτητικά παιχνίδια δεν έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες; 

Δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια :P 

Φτάνει τους 70c αλλά είμαι με 320w power limit. Αν την αφήσω στα 450 μπορεί να βαρέσει και 80c. Φυσιολογικά πράματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα temps είναι για γέλια..GTX480 reference δούλευε στους 90-92C απροβλημάτιστα..Τώρα ο κόσμος βλέπει 75-80 και τον πιάνει αμόκ, λολ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...