Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

η κάρτα έφτανε 80-82 βαθμούς τα φανακια της έφταναν μέσα σε μόλις λίγα λεπτά όπως έγραψα και παραπάνω κοντά στις 2.500 στροφές.

 

 

Αυτό, αν συνέβη έτσι όπως το περιγράφεις, είναι ανησυχητικό. Δεν στέκει σαν σενάριο, σε μια τέτοια stock κάρτα (που έχει και τρία fans). Παρακάτω λε ςότι αναγκάστηκες να την κάνεις και undervolt. Άρα κάτι δεν πάει καλά.

Δεν ξέρω αν διάβασες στο διαδίκτυο ότι είναι "συχνό φαινόμενο", εμένα μου φαίνεται περίεργο. Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα για έλεγχο των fans, για το πότε θα δουλεύουν στο 50%-60% ή στο 80% και 100% τους, ή όχι; Και σε ποιό update της κάρτας είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gulik είπε

 

Αυτό, αν συνέβη έτσι όπως το περιγράφεις, είναι ανησυχητικό. Δεν στέκει σαν σενάριο, σε μια τέτοια stock κάρτα (που έχει και τρία fans). Παρακάτω λε ςότι αναγκάστηκες να την κάνεις και undervolt. Άρα κάτι δεν πάει καλά.

Δεν ξέρω αν διάβασες στο διαδίκτυο ότι είναι "συχνό φαινόμενο", εμένα μου φαίνεται περίεργο. Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα για έλεγχο των fans, για το πότε θα δουλεύουν στο 50%-60% ή στο 80% και 100% τους, ή όχι; Και σε ποιό update της κάρτας είσαι;

Όχι δεν χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα για τον έλεγχο των φανς.στο προτελευταίο update είμαι το τελευταίο μου το εμφάνισε πριν λίγες μέρες αλλά δεν πρόλαβα ακόμα να το κάνω setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

https://www.techpowerup.com/312631/nvidia-bios-signature-lock-broken-vbios-modding-and-crossflash-enabled-by-groundbreaking-new-tools

Θα μπορουμε να επεξεργαστουμε το στοκ βιος;

Πχ να ανεβασω το power limit και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ώρα ανάλογα τη κάρτα  μπορείς να φλασαρεις άλλο βίος με υψηλότερο power limit αν υπάρχει κάνοντας bypass το signature protection

Spoiler

ZDlqK8G.png


Δε γίνετε να φλασαριστει βίος με μη valid signature κάτι το οποίο χάνεται αν το βίος γίνει edit έκτος και αν κάτι έχει αλλάξει και δεν το έχω δει

Για την ιστορία παντός τα έχω ήδη τεστάρει και τα 2 tools του άρθρου και δουλεύει οκ στην περίπτωσή μου σε crossflashing

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Dantε said:

https://www.techpowerup.com/312631/nvidia-bios-signature-lock-broken-vbios-modding-and-crossflash-enabled-by-groundbreaking-new-tools

Θα μπορουμε να επεξεργαστουμε το στοκ βιος;

Πχ να ανεβασω το power limit και τιποτα αλλο.

Αν θες γινεται με μεγαλητερο Powerlimit αλλα οπως βλεπω εχεις την Manli σωστα?αν θες να την ανατιναξεις καλα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Deu164 είπε

Για την ώρα ανάλογα τη κάρτα  μπορείς να φλασαρεις άλλο βίος με υψηλότερο power limit αν υπάρχει κάνοντας bypass το signature protection

  Απόκρυψη περιεχομένων

ZDlqK8G.png


Δε γίνετε να φλασαριστει βίος με μη valid signature κάτι το οποίο χάνεται αν το βίος γίνει edit έκτος και αν κάτι έχει αλλάξει και δεν το έχω δει

Για την ιστορία παντός τα έχω ήδη τεστάρει και τα 2 tools του άρθρου και δουλεύει οκ στην περίπτωσή μου σε crossflashing

Αρα μονο να βαλω bios απο αλλη καρτα με ανεβασμενο limit μπορω.

1 ώρα πριν, panakos_thess είπε

Αν θες γινεται με μεγαλητερο Powerlimit αλλα οπως βλεπω εχεις την Manli σωστα?αν θες να την ανατιναξεις καλα ειναι

Μια χαρα καρτα ειναι. Καλυτερη υλοποιηση απο αρκετες Gigabyte και Asus που εχουν περασει απο τα χερια μου. Το οτι δεν ειναι γνωστη, δε τη κανει και κακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Dantε said:

Αρα μονο να βαλω bios απο αλλη καρτα με ανεβασμενο limit μπορω.

Μια χαρα καρτα ειναι. Καλυτερη υλοποιηση απο αρκετες Gigabyte και Asus που εχουν περασει απο τα χερια μου. Το οτι δεν ειναι γνωστη, δε τη κανει και κακη.

μια χαρα ειναι το πως το μετρας??? διοτι για να λες οτι ειναι απο Asus καλητερη κλπ δεν θα ξερεις τι PCB εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panakos_thess είπε

μια χαρα ειναι το πως το μετρας??? διοτι για να λες οτι ειναι απο Asus καλητερη κλπ δεν θα ξερεις τι PCB εχει

Ξερω τι PCB εχει. Προφανως δεν εχει τροφοδοσια Strix , αλλα απο τις φθηνες υλοποιησεις τους ειναι καλυτερη. Και εχει και καλυτερη ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dantε said:

Ξερω τι PCB εχει. Προφανως δεν εχει τροφοδοσια Strix , αλλα απο τις φθηνες υλοποιησεις τους ειναι καλυτερη. Και εχει και καλυτερη ψυξη.

Αν ηξερες τι PCB εχει δεν θα ελεγες καν καλυτερη υλοποιηση φιλε!!!!αυτην η καρτα εχει το χειροτερο quality ever απο ολα τα brands!!!

IMG_20201129_175147-1024x768.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Αν ηξερες τι PCB εχει δεν θα ελεγες καν καλυτερη υλοποιηση φιλε!!!!αυτην η καρτα εχει το χειροτερο quality ever απο ολα τα brands!!!

IMG_20201129_175147-1024x768.jpg

Επειδη δε τη ξερεις;

Εχεις δουλεψει της συγκεκριμενης μαρκας και ειχες θεματα; Η εκανες αναλυση του PCB; Η εισαι μεσα στη παραγωγη τους και ξερεις για το quality τους;

Εχοντας ξυλωσει και κλοκαρει αρκετες καρτες, ναι απο τις βασικες εκδοσεις γνωστων μαρκων ειναι καλυτερη.

Τωρα εσυ εχε την αποψη σου.Δε με ενδιαφερει και ιδιαιτερα να σου αποδειξω κατι. Εγω εμπιστευομαι την εμπειρια μου και οχι καποιον τυχαιο στο insomnia.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dantε said:

Επειδη δε τη ξερεις;

Εχεις δουλεψει της συγκεκριμενης μαρκας και ειχες θεματα; Η εκανες αναλυση του PCB;

Εχοντας ξυλωσει και κλοκαρει αρκετες καρτες, ναι απο τις βασικες εκδοσεις γνωστων μαρκων ειναι καλυτερη.

Τωρα εσυ εχε την αποψη σου.Δε με ενδιαφερει και ιδιαιτερα να σου αποδειξω κατι. Εγω εμπιστευομαι την εμπειρια μου και οχι καποιον τυχαιο στο insomnia.

Να σου πω την αληθεια εχω δουλεψει μονο GTX 1080 Manli!!Ειναι η χειροτερη υλοποιηση απο ολες δυστηχως!!δεν χρειαζεται να με αποδιξεις κατι το PCB τα λεει ολα {λες που γνωριζεις},Εγω θα σε ελεγα ΜΗΝ βαλεις αλλο Bios με περισσοτερο powerlimit διοτι θα κλαις την καρτα σου {δεν αντεχουν VRM κλπ}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...