Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Όλοι θα το αποχαιρετίσουν όμως, εκτός από τους έχοντες 7000 κάρτα. Μόνο γι' αυτές θα είναι. Είπε η AMD ότι μπορεί in the future να το δώσει και στις υπόλοιπες RDNA αλλά τρέχα γύρευε :P Αν και πιστεύω θα μπαίνει κανονικά σε games.

Παρόλα αυτά όταν συζητούσαμε ότι τα fsr θα γίνουν “proprietary” λέγατε ότι θα τα τρέχουν και οι nvidia λογικά. Ε αυτοί οι μπετοβλακες της amd από εδώ το πάνε από εκεί το φέρνουν σε «συνεργασία» με τους τεμπέληδες devs στο τέλος θα το αφήσουν μόνο σε driver level και γεια σας.
Κρίμα πάντως γιατί είμαι της άποψης ότι τεχνολογίες που στην τελική βοηθούν είτε έτσι είτε αλλιώς τους gamers θα ήταν καλύτερο να είναι open. Και οποίος έχει τα @@ να έχει καλύτερη υλοποίηση. Ναι οκ αυτές είναι εταιρίες και δεν τους νοιάζει. I know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Παρόλα αυτά όταν συζητούσαμε ότι τα fsr θα γίνουν “proprietary” λέγατε ότι θα τα τρέχουν και οι nvidia λογικά. Ε αυτοί οι μπετοβλακες της amd από εδώ το πάνε από εκεί το φέρνουν σε «συνεργασία» με τους τεμπέληδες devs στο τέλος θα το αφήσουν μόνο σε driver level και γεια σας.
Κρίμα πάντως γιατί είμαι της άποψης ότι τεχνολογίες που στην τελική βοηθούν είτε έτσι είτε αλλιώς τους gamers θα ήταν καλύτερο να είναι open. Και οποίος έχει τα @@ να έχει καλύτερη υλοποίηση. Ναι οκ αυτές είναι εταιρίες και δεν τους νοιάζει. I know.

Δεν νομίζω να μείνει σε driver. Σκέψου ότι και upscaling υπάρχει σε driver level (έχει και η NVIDIA και η AMD) αλλά βγαίνουν games κανονικά με DLSS και με FSR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν νομίζω να μείνει σε driver. Σκέψου ότι και upscaling υπάρχει σε driver level (έχει και η NVIDIA και η AMD) αλλά βγαίνουν games κανονικά με DLSS και με FSR.

Μακάρι για αυτούς που στηρίζονται σε αυτό. Γενικά καλό είναι οι devs κάποια στιγμή να σταματήσουν τις βλακείες και να κάνουν optimize τα παιχνίδιαy normal.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ 3080

FS3 QUALITY FRAME GEN ON VS OFF

20230929150935_1.jpg

20230929150920_1.jpg

 ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ

Θα πάρει παράταση ζωής το λάπτοπ μου(rtx 3070) ελπίζω να μπει σε όσο περισσότερους τίτλους.

Αν και ο Πέτσας θα παίξει τώρα fg (όπως είχα αναφέρει στο παρελθόν) και στις παλιότερες σειρές .

Θα σου πει είναι fg software σαν το αντίστοιχο της αμδ.Οι 4αρες τρέχουν κανονικά μέσο hw το αρχικό 😆

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό που δεν σκέφτονται οι έχοντες nvidia είναι ότι όταν βγει σε driver level το fsr3 παίζει και να το αποχαιρετήσουν ως επιλογή μιας και οι devs παίζει και να μην το υλοποιούν μέσα στα games ξεχωριστά. 😇🤔

Έχεις αποχαιρετίσει τόσα και τόσα που δεν πρόκειται να τα δεις, δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Έχεις αποχαιρετίσει τόσα και τόσα που δεν πρόκειται να τα δεις, δεν υπάρχει θέμα.

Μιας και δεν παρακολούθησα τι λες μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό; Συγνώμη δεν το έπιασα. Εκτός αν εννοείς ότι έχω αποχαιρετίσει το rt…😂 ποτέ μην λες ποτέ. Δεν ξέρεις τι γίνεται.😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαλα και εγω να δω λιγο τι γινεται με το FSR3 και τις RTX3000.. (sorry για το διπλο post! απλα ειναι σχετικο και με τα 2 θεματα..) :

Νative 4k + TAA :

Spoiler

Native + TAA-1.jpg

Native + TAA + Fg on

Spoiler

Native + TAA + FG on-1.jpg

FSR 3 Quality + Fg on

Spoiler

FSR3 Quality + FG on-1.jpg

FSR 3 Balanced + Fg on

Spoiler

FSR3 Balanced+ FG on-1-.jpg

FSR 3 Performance + Fg on

Spoiler

FSR3PerformanceFGon-1-.jpg.0c559e33869e7818d56fa2105a72c33a.jpg

FSR 3 Ultra Performance + Fg on

Spoiler

FSR3 Ultra Performance + FG on-1-.jpg

Γενικως ειναι καλυτερο απο οτι περιμενα.. ειναι smooth γενικα, ενταξει στη γρηγορη κινηση καταλαβαινεις στο βαθος σε καποιες λεπτομερειες ενα τρεμοπαιγμα αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.. η εικονα ειναι πολυ καλη. Θελει 100 fps+ ιδανικα για μια πιο ομαλη κινηση.Επισης παροτι ξεκιναω σε 4κ απο τα 35 fps, το Input lag δεν φαινεται να αυξανεται και πολυ και δεν το πολυκαταλαβαινεις.. Εννοειται μονο με vsync on, γιατι με vsync off ειναι τιγκα στο tearing. Καλη πρωτη εντυπωση και ελπιζω να βελτιωθει μελλοντικα..

FSR3 > FSR2 οσον αφορα το image quality

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αυτό το rebar το βάζουμε στις 3000? Αξίζει το κόπο ? 

μου λέει ότι πρέπει να κάνω update το bios 

image.png.976078a07ab3c73f89b1e40884fe3965.png

https://forums.evga.com/Enable-Resizable-Bar-on-EVGA-GeForce-RTX-30-Series-m3248555.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το είχα on.

Λένε ότι σε μερικά παιχνίδια μπορεί να μην δίνει κάτι ή να χάνεις και τίποτα ψιλά.

Στο on μπορεί να δίνει σε κάποια λίγο σε άλλα περισσότερο.

Χοντρικά περισσότερο περνεις απο ότι χάνεις είχα καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, valantis123 είπε

Εγω το είχα on.

Λένε ότι σε μερικά παιχνίδια μπορεί να μην δίνει κάτι ή να χάνεις και τίποτα ψιλά.

Στο on μπορεί να δίνει σε κάποια λίγο σε άλλα περισσότερο.

Χοντρικά περισσότερο περνεις απο ότι χάνεις είχα καταλάβει.

Το rebar στις nvidia ειναι ανοιχτο μονο σε λιγα παιχνιδια που ειναι 100% σιγουρο οτι δινει boost. Το εχει κλειδωμενο δηλαδη η nvidia ενω στις amd ειναι ανοιχτο παντου εφοσον το εχουμε ενεργο και σε καποια μπορει να ριξει λιγο. Μεσω inspector μπορουμε να κανουμε force rebar on και σε nvidia σε οτι παιχνιδι θελουμε. 

Στο mirage δινει πολυ boost το rebar αλλα ειναι off λογικα θα το ενεργοποιησουν σε επομενο driver. Μεσω inspector γινετε forced on και τωρα για οποιον θελει να παρει το boost που δινει.

Εδω τα παιχνιδια που ειναι default ανοιχτο το rebar στις nvidia

Assassin's Creed Valhalla

Battlefield V

Borderlands 3

Control

Cyberpunk 2077

Dead Space (Remake)

Deathloop

Diablo 4

DiRT 5

Dying Light 2 Stay Human

F1 2020 DX12

F1 2021 Not enabled for Intel CPU Platforms

F1 2022 Not enabled for Intel CPU Platforms

F1 23

Forza Horizon 4

Forza Horizon 5

Gears of War 5

Godfall

Halo Infinite

Hitman 2

Hitman 3 Not enabled for Intel CPU Platforms

Horizon Zero Dawn Complete Edition Not enabled for Intel CPU Platforms

Metro Exodus including Enhanced Edition

Red Dead Redemption 2

Returnal

Starfield

STAR WARS Jedi: Survivor

The Riftbreaker

Watch Dogs: Legion

Witchfire

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...