Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης M.2 NVME σε μητρικές που δεν διαθέτουν αντίστοιχη θύρα


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!

Θα αξιζε απο πλευρας ταχυτητας να κανω το παραπανω σε ενα τετοιο : https://www.amazon.in/Lenovo-ThinkCentre-M91p-Graphics-Ethernet/dp/B07VNHDXVK/ref=dp_prsubs_2?pd_rd_i=B07VNHDXVK&psc=1 

και αν ναι ποσο περιπου ειναι το κοστος;

Επεξ/σία από Xor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Xor είπε

ποσο περιπου ειναι το κοστος;

Έστω ότι θα πάρετε τον καλό μετατροπέα για να μην ψήνεται ο δίσκος και έστω ότι θα πάρετε ένα οικονομικό αλλά ποιοτικό 250άρι δίσκο, για το λειτουργικό και τα αρχεία θα βρίσκονται σε HDD, είμαστε στα ~65ε.

4 ώρες πριν, Xor είπε

Θα αξιζε απο πλευρας ταχυτητας

Τι δουλειά κάνετε με το σύστημα; Κάρτα γραφικών έχει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Τέρης Α. said:

Έστω ότι θα πάρετε τον καλό μετατροπέα για να μην ψήνεται ο δίσκος και έστω ότι θα πάρετε ένα οικονομικό αλλά ποιοτικό 250άρι δίσκο, για το λειτουργικό και τα αρχεία θα βρίσκονται σε HDD, είμαστε στα ~65ε.

Τι δουλειά κάνετε με το σύστημα; Κάρτα γραφικών έχει;

Καλημερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Προωριζω το μηχανημα για τα ανηψια μου (12 χρονων)  για παιχνιδια περισοτερο δλδ. Εχει καρτα γραφικων, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει ήδη SSD, όχι δεν θα φανεί διαφορά.

Spoiler

Αν παίζουν online παιχνίδια καλό θα ήταν να εγκατασταθούν σε SSD, σε περίπτωση που κρασάρει το παιχνίδι να φορτώσει σε δευτερόλεπτα, ώστε να μην περιμένουν οι συμπαίκτες. Π.χ. σε εμένα που έχω HDD αν κρασάρει το παιχνίδι θέλει 2 λεπτά για να ξαναφορτώσει, ενώ αν τύχει σε συμπαίκτες που έχουν SSD σε λιγότερο από μισό λεπτό έχουν επιστρέψει.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το rig (δεν το έχω μπροστά μου, καλούμαι να δώσω συμβουλές εξ αποστάσεως) αποτελείται από τα εξής:
1. Motherboard: ASRock B75 Pro3-M [Manual εδώ]
2. CPU: Intel Core i7 2600
3. RAM: Corsair CMV4GX3M2A1333C9 (4GB μου φαίνονται λίγα...)
4. GPU: EVGA GTX 460 1GB
5. PSU: Corsair CMPSU-500CXV2EU
6. Optical Drive: Samsung SH-222AB
7. Tower: [Κάποιο midi μεγέθους από fancy εταιρεία, άμα μάθω θα σας πω]

Το ζητούμενο είναι να προστεθεί και ένας NVMe, χωρίς να γίνουν παραχωρήσεις όσον αφορά στα άλλα αποθηκευτικά μέσα (ένας αρχαίος Crucial SATA SSD + ένας HD, μάλλον WD)
Ψάχνουμε λοιπόν τον κατάλληλο συνδυασμό NVMe SSD / PCIe controller χωρίς ασυμβατότητες. Δηλ. να bootάρει κανονικά και αν είναι εφικτό να πλησιάζει τις επιδόσεις που θα είχε σε κάποιο σύγχρονο PC.
Το 2o είναι κομματάκι δύσκολο μιας και υπάρχουν 2 όλες κι όλες PCI express θύρες με τη μία να είναι κατειλημμένη από την κάρτα γραφικών.
Αυτή που απομένει (#32 στη σελίδα 13 του manual) είναι PCI Express 2.0 x16.
Ο κάτοχος βέβαια δεν ασχολείται καθόλου με games και σκεφτήκαμε μήπως κάναμε τράμπα τα slots των GPU - NVMe. Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Μέχρι στιγμής, καταλήγουμε στον προσιτό οικονομικά Western Digital Blue SN570 1TB (Υπάρχει εκπτωτικό κουπόνι Skroutz που περιορίζει τις επιλογές καταστημάτων)
Υπάρχει πιθανότητα να μην τον «βλέπει» ως boot device; Γιατί η τελευταία έκδοση BIOS του motherboard χρονολογείται από το 2018 και αφορούσε τα Meltdown/Spectre, δεν περιμένω -και δεν έχω την απαίτηση- να υπάρξει update για μοντέλο δεκαετίας.
Με τους NVMe controllers πάλι δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Οι τιμές ξεκινούν από τα €5. Να πάρουμε τον Savio που έχει και thermal pad;.
Προβληματίζομαι από το γεγονός πως στην περιγραφή αναφέρει "Ρυθμός μεταφοράς: 5 Gbit/s" - μάλλον έχει γίνει λάθος, αυτό είναι SATA transfer rate.
Επίσης γράφει το άκρως ανησυχητικό "The motherboard must support NVMe for proper operation".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2022 στις 3:30 ΠΜ, 9-11 είπε

Το ζητούμενο είναι να προστεθεί και ένας NVMe

Για ποιο λόγο (χρήση) όμως; Σε καθημερινή χρήση δεν θα δει διαφορά από κάποιο SATA SSD, π.χ. MX500.

Στις 4/6/2022 στις 3:30 ΠΜ, 9-11 είπε

Ψάχνουμε λοιπόν τον κατάλληλο συνδυασμό NVMe SSD / PCIe controller χωρίς ασυμβατότητες. Δηλ. να bootάρει κανονικά

Στις 4/6/2022 στις 3:30 ΠΜ, 9-11 είπε

Υπάρχει πιθανότητα να μην τον «βλέπει» ως boot device;

H μόνη αναφορά για bootable NVME που έχουμε για τον Samsung 960Evo (ή Pro δεν είναι σαφές). Αυτό που είναι ξεκάθαρο, είναι ότι για να είναι bootable θα πρέπει να έχει δικό του bios chip (που δεν νομίζω να έχουν πλέον) ή η μητρική να έχει έκδοση UEFI 2.3.1 και πάνω (ούτε αυτό παίζει). 

Στις 4/6/2022 στις 3:30 ΠΜ, 9-11 είπε

σκεφτήκαμε μήπως κάναμε τράμπα τα slots των GPU - NVMe. Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Μια χαρά!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει να πειραματιστεί με Virtual Machines (περισσότερες λεπτομέρειες όταν ενημερώσει).
Αρχικά προσανατολιζόταν σε αγορά SATA SSD (Crucial της σειράς BX) αλλά από τη στιγμή που οι τιμές δεν διαφέρουν, αντιπρότεινα NVMe. Με την προϋπόθεση πως δεν θα έχουμε ντράβαλα φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Θέλει να πειραματιστεί με Virtual Machines

Με 4 (ακόμα και με 8GB) δεν πάει πουθενά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16GB RAM minimum

Ας πάρει είτε Crucial MX500 1TB είτε Samsung 870 Evo 1TB. Ούτως ή άλλως πάνω από δυο VMs ταυτόχρονα αποκλείεται να τρέξει χωρίς να σέρνονται. 

Εδώ ο 3700X και με 32GB RAM και δίνοντας 8GB σε κάθε VM και 4 cores, μετά τις 3 VMs ζορίζεται αρκετά.

Ο 4790Κ με 16GB RAM, σηκώνει μέχρι 2 VMs (νομίζω δίνω 6 ή 8 GB RAM), μετά τις 2 VMs ζορίζεται αρκετά.

Και δεν έχω NVME. Μια χαρά την βγάζω με τους SATA SSDs.

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι όπως είπαν και από πάνω να πατε στα 16GB ή στο μέγιστο της mobo 32GB. Μπορείτε ν κρατήσετε τον sata για boot drive και να προσθέσετε τον nvme απλά για storage των VM. Απέφυγε κοινό drive για OS και VM.
Αν είχες νεότερο σύστημα που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί πλήρως έναν NVMe  θα μπορούσες να έχεις κοινό drive αν τα VM ήταν σχετικά απλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο.
Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε με 1 ή 2 μεταχειρισμένους sata evo ή mx για τα VM μόνο και όταν πραγματικά ξέρετε τι απαιτήσεις έχετε αναβαθμίζετε με βάση αυτές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μείνε στα sata μην μπλέκεις με nvme εφόσον δεν έχεις την υποδομή 

χωρίς gui μπορεί να δώσει 1gb ram 1-2cores και να παίξει με linux server consola  με 1 vm αλλά θέλει ram 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά η RAM του PC (όπως αναφέρω και παραπάνω, δεν βρίσκεται στα χέρια μου και βασίζομαι στις αποδείξεις αγορών των επιμέρους components - του 2013!), είναι 8 GB - έβγαζε μάτια πως ήταν λάθος.
Ο κάτοχος έχει γνώση των VM απαιτήσεων και σχεδιάζει να την διπλασιάσει. Παραμένει πάντως DDR3 (αν δεν απατώμαι κάποια boards εκείνης της περιόδου δέχονταν και DDR4)
Συνεπώς δεν τίθεται θέμα μνήμης.

Θα του στείλω ειδοποίηση να διαβάσει το νήμα και ειδικά όσα λέει ο duffyduck.

Επεξ/σία από 9-11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, προτιμήσαμε τη σίγουρη λύση του SATA.
Μόλις έγινε παραγγελία ενός Crucial MX500 1TB (θα αλλάξει ποτέ η εταιρεία την εμφάνιση των MX; Δείχνουν παρωχημένοι, κρίμα είναι) από κατάστημα της Θεσσαλονίκης (αναγκαστικά, για να εξαργυρωθεί Skroutzοκούπονο αξίας €10)
€77,41 πήγε το κοστούμι.

Ίσως επανέλθω με ερωτήσεις για την επέκταση της RAM (αναζητούμε 8 GB DDR3 minimum) αλλά σε άλλο thread γιατί εδώ είναι οι «Μονάδες Αποθήκευσης».

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κανεις την εμφάνιση? Το θέμα είναι ο δισκος να ειναι γρηγορος και να μην υπερθερμαινεται και να έχει μεγάλη αντοχη TBW. Και τον αγοράσατε και σχετικά φθηνα στα 77 ευρω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...