Προς το περιεχόμενο

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 94 ετών ο Ολλανδός εφευρέτης της κασσέτας ήχου


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι ωραία να πηγαίνεις στο τοπικό δισκάδικο, να διαλέγεις δίσκους και τραγούδια και να πηγαίνεις την επόμενη να παίρνεις μία κασέτα με ακριβως τα τραγούδια που ήθελες.

Έτσι είχαμε εμείς οι γέροι στα 80s τις playlist.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος αυτός μου έχει χαρίσει πολλές, από της καλύτερες στιγμές της ζωής μου.

Σε 4καναλο tascam ήταν οι πρώτες προσπάθειες ηχογράφησης μουσικής.

Είμασταν 3 άτομα και μαζεύαμε λεφτά να αγοράσουμε ένα βινύλιο, με το που το παίρναμε αγοράζαμε 2 type 4 metal κασέτες, πηγαίναμε σπίτι μου και γράφαμε της κασέτες(μετά ακροάσεως του album και ανελέητο headbanging εννοείται!). Μετά παίρνανε αυτοί της κασέτες και εγώ κρατούσα το βινύλιο.

Τότε που κρύβαμε λεφτά σε όποιο απίθανο μέρος μπορείς να φανταστείς, και τα στέλναμε τα πεντοχίλιαρα Νορβηγία και περιμέναμε 1-1,5 μήνα να μας έρθει η κασετούλα με το ντέμο της μπάντας από την ίδια την μπάντα.

Τι να πρωτοθυμηθώ, RESPECT, R.I.P

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακόμα εχω κασετόφωνο στο αμαξι σε εξελιγμένη βέβαια μορφη.. :)

Τωρα έβαλα και πικαπ αλλα σε νεο βίντεο αυτο. 

Δείτε στο 2:10

https://youtu.be/vZtoUSS0gCc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο walkman από την Ολλανδία που είχαμε πάει το 1989 και φυσικά ραδιοκασσετόφωνο από κει που δουλεύουν ακόμα όλα... Μικρό παιδί, μες την χαρά. Εκατοντάδες κασέτες και φυσικά περιμέναμε να κατέβουμε βόλτα κάπου σε ένα στενό πριν την Καμάρα στον "παππού" για να αγοράσουμε κασέτες στην μισή τιμή από τα μεγάλα μαγαζιά (για όσους θυμούνται στην Θεσσαλονίκη)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγνωμοσύνη και σεβασμό για τις εφευρέσεις του που έδωσαν τεράστια ώθηση στη μουσική βιομηχανία αλλά και αμέτρητες ώρες μουσικής για μας τους  χρήστες των walkman και μετά των φορητών cd player. Να αναπαυθεί εν ειρήνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dpolal είπε

Βλασφημία και μόνο που κάνεις την σύγκριση.
Όταν την εποχή εκείνη αγόραζες συσκευή Made in Japan ο όρος εγγύηση ήταν άγνωστη έννοια γιατί ότι έπερνες ήξερες ότι θα λειτουργεί τουλάχιστον για τα επόμενα 20 χρόνια.

Αυτό που λες έγινε τη δεκαετία του 80. Δεκαετία του 60 δεν ήξερες γιατί απλά τότε άρχισαν παραγωγή και εξαγωγές οι Ιάπωνες. 
Την Κίνα μην την υποτιμάς. Η DJI είναι Κινεζική και δε νομίζω κάποιος να αμφιβάλει για την ποιότητα της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ύμνους σε όσα μας προσέφερε αξίζουν!

Να βάλουμε όλοι μαζί μια κασέτα να παίζει στο μυαλό μας, την μία κ μοναδική κόπια που ακούγαμε στο Ford του πατέρα μας στις εκδρομές προς τη θάλασσα και να μη ξεχνάμε ότι κ αυτή... κάποτε θα τη μασήσει το κασετόφωνο, όπως και εμάς που μεγαλώσαμε μαζί της! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ταπεινός μάγκας και ρεαλιστής και ορθολογιστής.

Είδατε στην τελευταία πρόταση έστειλε αδιαβαστους όλους τους χιπστερς με τα βινύλια (και καλά έχουν τον καλύτερο ήχο γιατί έχει διαμάντι στην ακίδα κτλπ..)

RIP

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, helicoid είπε

Όταν διαβάζεις τόσο ταπεινές (με την καλή έννοια) δηλώσεις ανθρώπων που πραγματικά άλλαξαν τον κόσμο λες οτι υπάρχει ακόμα ελπίδα για την ανθρωπότητα. Και μετά κοιτάς τριγύρω σου όλους τους μαιντανούς, τους ινφλουένσερς, τους κόντεντ κριέιτορς, και όλους τους υπόλοιπους φωνακλάδες τίποτες και χάνεται αυτή η ελπίδα.

rip.

Βάλε μέσα και τα απόλυτα σκουπίδια που αμαυρώνουν τη μουσική κάθε μέρα, (μιας και νομίζουν ότι τραγουδούν) τους άθλιους Τrappers και είσαι μέσα 100%!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickolas είπε

Να ξέρετε ότι Ιαπωνία τότε ισον Κίνα σήμερα. 

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Το τεχνολογικό χάσμα μεταξύ Ιαπωνίας και υπόλοιπου κόσμου τότε, ήταν ακόμα μεγαλύτερο απ' ότι σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Αυτό το “Wendy and Lisa erotica” εμένα πάντως μου θυμίζει βιντεοκασέτα πάντως 😄

Φαντάσου μια αντίστοιχη φωτό απο κούτα με βιντεοκασσέτες ....😎

Πάντως μου κίνησε την περιέργεια και το κοίταξα (η φωτό δεν είναι δική μου) ,

Παρεξήγηση, eroica λένε οι wendy & lisa, που ξεκίνησαν ως μέλη της μπάντας του Prince παρακαλώ!

Ακόμη και σήμερα έμαθα κάτι απο μιά κασσέτα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...