Προς το περιεχόμενο

Παράξενος λογαριασμός ΔΕΗ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@aizensama24 κουλό δεν είναι , απλά για λόγους οικονομίας ο υπάλληλος περνάει ανά 4μηνο εδώ και δεκαετίες , θα εξαληφθεί το φαίνομενο με τους νέους μετρητές που δεν χρειάζονται πλέον επιτόπια ανάγνωση.

@Nabuko σαν τι να μοιραστούν ; ο κάθε οφειλέτης έχει την δική του καρτέλα, οπότε το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να πάρεις την παροχή στο όνομα σου , αν δεν θέλεις να σου στείλουν έναντι λογαριασμό , τότε δηλώνεις την ένδειξη , αν περιμένεις τον έναντι , ότι και αν είναι , στον εκκαθαριστικό θα πληρώσεις το ποσό του 4μηνου - το ποσό του έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nabuko είπε

Mία από τις χαζομάρες της ΔΕΗ. Αν νοικιάσω ένα σπίτι θα πληρώνω τα έναντι του περσυνού ενοικιαστή που μπορεί να έκαιγε τα μαλλιοκέφαλά του και αν ξενοικιάσω στον 1 χρόνο για κάποιο λόγο και φύγω ο επόμενος ενοικιαστής θα πληρώνει τα δικά μου λίγα έναντι γιατί εγώ έκανα οικονομία ας πούμε. 

Kαι στο εξωτερικό έτσι γίνεται πάντως - δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος που στο ρεύμα γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, djcat είπε

Kαι στο εξωτερικό έτσι γίνεται πάντως - δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος που στο ρεύμα γίνεται αυτό.

Εαν έχουν ασυρμάτους μετρητές δεν γίνεται αυτό. Στους υπόλοιπους, με κάποιον τρόπο πρέπει να εκτιμήσουν την κατανάλωση ρεύματος για να μην έρθει στον πελάτη ένας μεγάλος λογαριασμός τετραμηνου, οπότε εφαρμόζουν αυτό το σύστημα. Τώρα αν στο σπίτι έμενε άλλος, μπορούν να λάβουν γενικά στατιστικά στοιχεία μέχρι να έχουν το καταναλωτικό προφίλ σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. η βάση υπολογισμού του λογαριασμού είναι το 4μηνο και τότε βγαίνει ο «εκκαθαριστικός»
2. η ΔΕΗ θέλει να εισπράττει προκαταβολή «έναντι» από το λογαριασμό στη μέση του 4μήνου
3. η βάση υπολογισμού της προκαταβολής «έναντι» θα πρέπει να είναι ορθολογική
4. τεκμηρίωση της προκαταβολής με αναφορά στην τρέχουσα ένδειξη του μετρητή δε μπορεί να ισχύσει,
από τη στιγμή που η ΔΕΗ δε θέλει να πληρώσει το επιπλέον κόστος ενός υπαλλήλου ο οποίος θα έπρεπε να παίρνει τη μέτρηση κάθε 2 μήνες αντί κάθε 4 μήνες

αυτή είναι η λογική που έχουμε υπολογισμό των έναντι λογαριασμών σε σχέση με την περσινή κατανάλωση της αντίστοιχης χρονικής περιόδου

είναι μια προσπάθεια για να εκδώσουν έναν ας πούμε αντιπροσωπευτικό λογαριασμό έναντι,
οπότε κάποιο στοιχείο αντιπροσωπευτικότητας θα έπρεπε να λάβουν υπόψη για να πιθανολογήσουν την κατανάλωση διμήνου,
και τί καλύτερο από το να αξιολογήσουν τα επίπεδα της αντίστοιχης περσινής περιόδου

δεν είπε κανείς ότι θα είναι τέλεια η πιθανολόγηση
ουσιαστικά πρόκειται για μια εκτίμηση
και στο τέλος τέλος δε σημαίνει και πολλά:
σου εκδίδουν μια απαίτηση προκαταβολής του 4μήνου
που αν αποδειχθεί ότι αποκλίνει σημαντικά, στον εκκαθαριστικό μπορεί να εκδοθεί και αρνητικός λογαριασμός

η εναλλακτική για κάποιον που ενοχλείται με το σύστημα
είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω
από τη στιγμή που δεν περνάει υπάλληλος να παίρνει την ένδειξη του μετρητή κάθε δίμηνο

και φυσικά όταν λειτουργήσουν οι ηλεκτρονικοί μετρητές
όλα αυτά θα εκλείψουν

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να παρεις μια μετρηση 3 φορες τον χρονο για να σου ερχεται ο εναντι εκκαθαριστικος?Συνολικα θα σας παρει 10 λεπτα μαξιμουμ τον χρονο και θα πληρωνετε παντα οτι καταναλωνετε.Ακομα θυμαμαι ποστ με ολοκληρες παραγραφους μεσα στη γκρινια "γιατι να μετραω εγω την καταναλωση αφου εχουν υπαλληλους για αυτη τη δουλεια" κτλπ που τους παιρνει πιο πολυ ωρα να γραψουν τετοια ποστ απο το να κανουν την καταμετρηση μονοι τους.Επισης παιζει να μου πηρε πιο πολυ ωρα να γραψω αυτο το ποστ απο το να κανω την καταμετρηση ολης της χρονιας για να μην μου ερχονται οι εναντι οτι να ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greengr21 είπε

Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να παρεις μια μετρηση 3 φορες τον χρονο για να σου ερχεται ο εναντι εκκαθαριστικος?Συνολικα θα σας παρει 10 λεπτα μαξιμουμ τον χρονο και θα πληρωνετε παντα οτι καταναλωνετε.Ακομα θυμαμαι ποστ με ολοκληρες παραγραφους μεσα στη γκρινια "γιατι να μετραω εγω την καταναλωση αφου εχουν υπαλληλους για αυτη τη δουλεια" κτλπ που τους παιρνει πιο πολυ ωρα να γραψουν τετοια ποστ απο το να κανουν την καταμετρηση μονοι τους.Επισης παιζει να μου πηρε πιο πολυ ωρα να γραψω αυτο το ποστ απο το να κανω την καταμετρηση ολης της χρονιας για να μην μου ερχονται οι εναντι οτι να ναι.

Σωστοί οι προβληματισμοι σου. Να σου πω από εμάς. Έτσι λέμε κάθε φορά αλλά από τις τρεις μόνο την μία πάμε και δηλώνουμε την μέτρηση, ξεχνάμε τις ημερομηνίες που λένε επάνω οι εκκαθαριστικοι για το ποτε να δηλώσουμε την μέτρηση η το αμελουμε και το αναβάλλουμε συνέχεια μέχρι που πάλι το ξεχνάμε. Το ίδιο ισχύει και με τις ημερομηνίες καταμετρησης που δεν ανοίγουμε για να περάσουν να μετρήσουν τον μετρητή. Συνεχώς το ξεχνάμε, οπότε το ίδιο ισχύει πιστεύω και για μεγαλη μερίδα των καταναλωτών και μετά ψάχνουν να κατηγορήσουν την ΔΕΗ και τρίτους. Δεν λέω ότι τα παραπανω αποτελούν σοβαρούς λόγους, αλλά ισχύει. Πλέον σημειώνω τις ημέρες σε εφαρμογή του κινητού η οποία πετάει ένα alarm 2 φορές την ημέρα αλλιώς πάλι θα τα ξεχναω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nabuko είπε

Ερώτηση γιατί δεν ξέρω. Οι εταιρίες μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση? Γιατί αν ο περσινός ενοικιαστής είχε άλλη εταιρία και εγώ το γυρίσω στη ΔΕΗ πως θα ξέρει η ΔΕΗ τι να στείλει ως έναντι? 

Όχι δεν ανταλλάσσουν. Και στέλνουν ότι θέλουν ως έναντι!

Εγώ προσωπικά όταν συνέβη αυτό σε εμένα που είχα μηδενική κατανάλωση, σε σπίτι που δεν έμενα και μου ζητούσαν 30 ευρώ ρεύμα έναντι τον μήνα όταν άλλαξα πάροχο, έκανα πληρωμή μόνο τα τέλη μέχρι να έρθει ο εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/03/2021 at 04:51, Pink_Panther said:

Όχι δεν ανταλλάσσουν. Και στέλνουν ότι θέλουν ως έναντι!

Εγώ προσωπικά όταν συνέβη αυτό σε εμένα που είχα μηδενική κατανάλωση, σε σπίτι που δεν έμενα και μου ζητούσαν 30 ευρώ ρεύμα έναντι τον μήνα όταν άλλαξα πάροχο, έκανα πληρωμή μόνο τα τέλη μέχρι να έρθει ο εκκαθαριστικός.

αρχικα να ξεκαθαρισουμε οτι οι εταιρειες τις μετρησεις τις παιρνουν απο την ΔΕΔΔΗΕ οπου ειναι ο παροχος.

ΔΕΗ-ΕΛΠΕΔΙΣΟΝ - ΒΟΛΤ κτλπ απλα σου βγαζουν το τιμολογιο.

Επειδη ΕΝΑΣ δυστηχως ειναι ο διανομεας του ρευματος (και οσοι πουν οτι αλλες εταιρειες παιρνουν απο βουλγαρια κτλπ δν ισχυει) εναντι στελνουν με βαση τις περσυνες καταναλωσεις οπως ειπαν τα παιδια σε προηγουμενα ποστ.

 

Και οπως πολυ σωστα ειπε καποιος απο δω, πας στο ρολογακι σου, γραφεις σε ενα χαρτακι τις kW τις περνας στην εφαρμογη και καθαρισες so simple.. ας σηκωθουν οι τεμπεληδες απο τον καναπε εστω και για το πιο απλο πραγματακι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2021 στις 10:59 ΠΜ, aizensama24 είπε

Αυτό το δίμηνο λόγο του χειμώνα έκαψα αρκετό ρεύμα. Είχα για κάποιες μέρες τη σόμπα να τρέχει 24ώρα στα 2200w και άλλες 12ώρο. Περίμενα λοιπόν ο λογαριασμός να έρθει κανά 300άρι-400άρι αλλά τελικά.... ήρθε μόνο 90Ε. Έχει μετρήσει 472kw στο λογαριασμό τα οποία βέβαια δεν είναι λίγα. Μου κάνει εντύπωση γιατί ο προηγούμενος ο οποίος ήταν εκκαθαριστικός ήρθε 190Ε και η κατανάλωση μου τότε ήταν μικρότερη από αυτό το δίμηνο. Μήπως θα έρθουν όλα μαζεμένα στον επόμενο εκκαθαριστικό? Από ότι διάβασα όμως στον εκκαθαριστικό απλά αφαιρετείτε το ποσό που έδωσες στον ενδιάμεσο λογαριασμό οπότε όπως το εξέλαβα, ο εκκαθαριστικός δε διαφέρει σε κάτι από τον ενδιάμεσο εκτός και αν στον ενδιάμεσο δε σου μετράνε αρκετά ή καθόλου τα kw? Αυτό είναι κάπως περίεργο δεδομένου ότι στον ενδιάμεσο μου έχουν μετρήσει 472kw. Ισως είναι λιγότερα από τη κατανάλωση μου αλλά αρκετά για να πεις ότι τα μετράνε στον ενδιάμεσο.

Για να μη κουράζεις το μυαλό σου στον έναντι δεν σου υπολογίζουν κανονικά κιλοβατωρες απλά σου βάζουν τυπικά πλέον ένα νούμερο βάση κατανάλωσης. Με αυτά που λες ότι έκαψες ετοιμάσου να ξηλωθείς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...