Προς το περιεχόμενο

Πιστοποιητικά εμβολιασμού με τεχνολογία NFC θέλει να φέρει η Σουηδία


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα είναι ο σεβασμός προς τους πολίτες.

Μιλάμε για αναστολή εμβολιασμού και παράλληλα σκεφτόμαστε για πιστοποιητικά που δεν ξέρω κι εγώ τι ακριβώς θα πιστοποιούν. Δηλαδή κάποιος που έχει περάσει τον ιό θα χρειαστεί και εκείνος πιστοποιητικό; Γιατί; 

Δεν είναι προαιρετικό; Αν δεν είναι ας βγουν ξεκάθαρα να το πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Το πρόβλημα είναι ο σεβασμός προς τους πολίτες.

Μιλάμε για αναστολή εμβολιασμού και παράλληλα σκεφτόμαστε για πιστοποιητικά που δεν ξέρω κι εγώ τι ακριβώς θα πιστοποιούν. Δηλαδή κάποιος που έχει περάσει τον ιό θα χρειαστεί και εκείνος πιστοποιητικό; Γιατί; 

Δεν είναι προαιρετικό; Αν δεν είναι ας βγουν ξεκάθαρα να το πουν.

Είναι προαιρετικό.Αν δεν θες να κάνεις εμβόλιο τότε όταν ταξιδεψεις θα κάνεις ότι και τώρα,τεστ και καραντίνα.

Αν δεν ταξιδεψεις δεν χρειάζεσαι κάτι.

Αναστολή σε ένα εμβόλιο και όχι σε όλα.Που και πάλι είναι αναστολή και όχι απαγορευση.

Οποτε γιατι να μην προχωράει το πιστοποιητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Το πρόβλημα είναι ο σεβασμός προς τους πολίτες.

Μιλάμε για αναστολή εμβολιασμού και παράλληλα σκεφτόμαστε για πιστοποιητικά που δεν ξέρω κι εγώ τι ακριβώς θα πιστοποιούν. Δηλαδή κάποιος που έχει περάσει τον ιό θα χρειαστεί και εκείνος πιστοποιητικό; Γιατί; 

Δεν είναι προαιρετικό; Αν δεν είναι ας βγουν ξεκάθαρα να το πουν.

Ωραία και αφού φτάσαμε στο σημείο που θα έπρεπε να συζητάμε... πως ένα κράτος σέβεται και προστατεύει του πολίτες του???

Μια λύση είναι η παροχή σε όλους τους κατοίκους του εμβόλια με σκοπό να δημιουργήσει ανοσία ώστε και αυτοί που δεν θέλουν να κάνουν το εμβόλιο να είναι προστατευμένοι από του υπόλοιπους...

Εδώ όμως υπάρχει ένα πρόβλημα μιλάμε για πανδημία και όχι για επιδημία... πως προστατεύεις τους πολίτες σου, που αποφάσισαν να μην κάνουν το εμβόλιο, από τους εξωγενείς φορείς του ιού? Κάνοντας έλεγχο στα σύνορα σου. Πως ελέγχεις αν ο “τουρίστας” είναι καθαρός? Με κάποια πιστοποίηση...

Μια άλλη λύση είναι...

(για να δούμε το επίπεδο συζήτησης)

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα πιστοποιείται ακριβώς; Γιατί το ότι μπορεί ο εμβολιασμένος να μεταδωσει τον ιό εξακολουθεί να υπάρχει σαν πιθανότητα. 

Επεξ/σία από kapodistrias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kapodistrias είπε

Τι θα πιστοποιείται ακριβώς; Γιατί το ότι μπορεί ο εμβολιασμένος να μεταδόσεις τον ιό εξακολουθεί να υπάρχει σαν πιθανότητα. 

Ναι αλλά είναι ένας έλεγχος που σε γλιτώνει από πολυήμερη καραντίνα... έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ωραία και αφού φτάσαμε στο σημείο που θα έπρεπε να συζητάμε... πως ένα κράτος σέβεται και προστατεύει του πολίτες του???

Μια λύση είναι η παροχή σε όλους τους κατοίκους του εμβόλια με σκοπό να δημιουργήσει ανοσία ώστε και αυτοί που δεν θέλουν να κάνουν το εμβόλιο να είναι προστατευμένοι από του υπόλοιπους...

Εδώ όμως υπάρχει ένα πρόβλημα μιλάμε για πανδημία και όχι για επιδημία... πως προστατεύεις τους πολίτες σου, που αποφάσισαν να μην κάνουν το εμβόλιο, από τους εξωγενείς φορείς του ιού? Κάνοντας έλεγχο στα σύνορα σου. Πως ελέγχεις αν ο “τουρίστας” είναι καθαρός? Με κάποια πιστοποίηση...

Μια άλλη λύση είναι...

(για να δούμε το επίπεδο συζήτησης)

Τους πολίτες τους προστατεύεις όχι τώρα αλλά από πριν χτίζοντας μια σχέση εμπιστοσύνης από πριν.
Με το να ανοίγεις τα σύνορα με ελάχιστους ελέγχους πέρσι όχι δεν βοηθάει και δεν είναι σεβασμός σε εκείνους που εμέναν μέσα.

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι αλλά είναι ένας έλεγχος που σε γλιτώνει από πολυήμερη καραντίνα... έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

Δεν έχω όχι. Δεν το προκάλεσα εγώ το πρόβλημα. Αλλά δεν μου αρέσει να καταγραφώ σε μια τεράστια βάση δεδομένων που αυτό μπορεί να αποτελέσει έναυσμα και για αλλά πιστοποιητικά στο μέλλον. 

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kapodistrias είπε

Τους πολίτες τους προστατεύεις όχι τώρα αλλά από πριν χτίζοντας μια σχέση εμπιστοσύνης από πριν.
Με το να ανοίγεις τα σύνορα με ελάχιστους ελέγχους πέρσι όχι δεν βοηθάει και δεν είναι σεβασμός σε εκείνους που εμέναν μέσα.

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά στην Ελλάδα το θέμα που δημιουργήθηκε μετά από το άνοιγμα του τουρισμού ήταν καταστροφικό, γιατί και είχαμε εισροή φορέων, και καθησυχαστήκαμε και αργήσαμε να μπούμε σε ένα πραγματικό lockdown λίγων εβδομάδων...

Δυστυχώς την πυγμή, την προσπάθεια και το φιλότιμο που δείξαμε στο πρώτο lockdown κυβερνώντες και μη δεν το εκμεταλλεύτηκαν για το καλό μας αλλά για πολιτικά παιχνίδια και για το ποιος θα βγει πρώτος στα γκάλοπ...

Το θέμα όμως παραμένει σήμερα και με παρόντα στοιχεία τι κανείς? Ρίχνεις μια στην κανάτα με το γάλα και το χάνεις όλο ή προσπαθείς να κανείς το καλύτερο που μπορείς???

43 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Δεν έχω όχι. Δεν το προκάλεσα εγώ το πρόβλημα. Αλλά δεν μου αρέσει να καταγραφώ σε μια τεράστια βάση δεδομένων που αυτό μπορεί να αποτελέσει έναυσμα και για αλλά πιστοποιητικά στο μέλλον. 

Μου τα χαλάς τώρα... πίστευα ότι θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε απόψεις και να μην μέναμε στο εύκολο κομμάτι της κριτικής... 🙁

δεν πειράζει το συνήθισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dias είπε

Όσοι έχουν ανοσία και φυσικά αντισώματα, θα λαμβάνουν πιστοποιητικό ;

Όχι.

Σκοπός είναι να κάνουν όλοι τα εμβόλια... και μετά από μερικούς μήνες ξανά... και μετά από μερικούς μήνες πάλι ξανά... και πάει λέγοντας...

Μόνο αυτό είναι που τους νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει εμβολιαστεί με εμβόλιο που δεν έχει πάρει έγκριση στην Ευρώπη θα θεωρείται εμβολιασμένος το καλοκαίρι που θα έρθει σαν τουρίστας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το εμβόλιο δεν εκλέχτηκε για θρόμβους  σύμφωνα με τον κ.Γιαννακάκη ,καθηγητής Παθολογοανατομίας στο Πανεπιστήμιο της Ρώμης.Αλλά τι λέω;Σύμφωνα με τους ''γιατρούς'' του insomnia και το εμβόλιο και το πιστοποιητικό είναι must.

Καλή συνέχεια  :) 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Το εμβόλιο δεν εκλέχτηκε για θρόμβους  σύμφωνα με τον κ.Γιαννακάκη ,καθηγητής Παθολογοανατομίας στο Πανεπιστήμιο της Ρώμης.Αλλά τι λέω;Σύμφωνα με τους ''γιατρούς'' του insomnia και το εμβόλιο και το πιστοποιητικό είναι must.

Καλή συνέχεια  :) 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Με πολύ ενδιαφέρον άκουσα την παραπάνω συνέντευξη, σαν συμπεράσματα, ο κύριος Γιαννακάκης απαντάει σωστά, όπως οι περισσότεροι γιατροί, στις λάθος ερωτήσεις του δημοσιογράφου που έχει βγάλει και συμπέρασμα ήδη... αν παρατηρήσετε κιόλας αρκετές φορές εκνευρίζεται και διακόπτει τον συνομιλητή του προκειμένου να χάσει την ροή της σκέψης του ώστε να κατασκευάσει την απάντηση που θέλει...

Γνωστές τακτικές που θέλει λίγο επίγνωση της κατάστασης και που εύκολα κάποιος άσχετος μπορεί να παρασυρθεί και να βγάλει λάθος συμπεράσματα... εδώ βέβαια έχουμε το φαινόμενο να παίρνουν ως βάση τα λεγόμενα του δημοσιογράφου και όχι του συνεντευξιαζόμενου, αλλά τι να πεις... μέχρι εκεί φτάνουν!

ΥΓ: σταματήστε να εκτίθεστε ορισμένοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 2:08 ΜΜ, Dias είπε

Όσοι έχουν ανοσία και φυσικά αντισώματα, θα λαμβάνουν πιστοποιητικό ;

 

Στις 16/3/2021 στις 1:31 ΠΜ, Aurumnus είπε

Όχι.

Σκοπός είναι να κάνουν όλοι τα εμβόλια... και μετά από μερικούς μήνες ξανά... και μετά από μερικούς μήνες πάλι ξανά... και πάει λέγοντας...

Μόνο αυτό είναι που τους νοιάζει.

 

Στις 16/3/2021 στις 9:43 ΠΜ, Adrian είπε

Κάποιος που έχει εμβολιαστεί με εμβόλιο που δεν έχει πάρει έγκριση στην Ευρώπη θα θεωρείται εμβολιασμένος το καλοκαίρι που θα έρθει σαν τουρίστας;

Αυτό είναι το ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού για ταξίδια εντός ΕΕ

Το πιστοποιητικό θα είναι απόδειξη ότι ένα άτομο έχει εμβολιαστεί κατά της COVID-19, έλαβε αρνητικό αποτέλεσμα σε τεστ ή ανάρρωσε από την COVID-19. Θα είναι δωρεάν, σε ψηφιακή ή έντυπη μορφή. Θα περιλαμβάνει έναν κωδικό QR για τη διασφάλιση της ασφάλειας και της αυθεντικότητας του πιστοποιητικού, σύμφωνα με το ΑΜΠΕ.

«Με το ψηφιακό πράσινο πιστοποιητικό, ακολουθούμε έναν κοινό ευρωπαϊκό δρόμο για ασφαλές και συνεχές άνοιγμα της ευρωπαϊκής οικονομίας και κοινωνίας. Το κλειδί για τη διευκόλυνση της ελεύθερης κυκλοφορίας είναι η πιστοποίηση – όχι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός. Τα πιστοποιητικά δεν θα οδηγήσουν σε διακρίσεις» τόνισε ο Αντιπρόεδρος για την προώθηση του ευρωπαϊκού τρόπου ζωής Μαργαρίτης Σχοινάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

 

Αυτό είναι το ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού για ταξίδια εντός ΕΕ

Το πιστοποιητικό θα είναι απόδειξη ότι ένα άτομο έχει εμβολιαστεί κατά της COVID-19, έλαβε αρνητικό αποτέλεσμα σε τεστ ή ανάρρωσε από την COVID-19. Θα είναι δωρεάν, σε ψηφιακή ή έντυπη μορφή. Θα περιλαμβάνει έναν κωδικό QR για τη διασφάλιση της ασφάλειας και της αυθεντικότητας του πιστοποιητικού, σύμφωνα με το ΑΜΠΕ.

«Με το ψηφιακό πράσινο πιστοποιητικό, ακολουθούμε έναν κοινό ευρωπαϊκό δρόμο για ασφαλές και συνεχές άνοιγμα της ευρωπαϊκής οικονομίας και κοινωνίας. Το κλειδί για τη διευκόλυνση της ελεύθερης κυκλοφορίας είναι η πιστοποίηση – όχι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός. Τα πιστοποιητικά δεν θα οδηγήσουν σε διακρίσεις» τόνισε ο Αντιπρόεδρος για την προώθηση του ευρωπαϊκού τρόπου ζωής Μαργαρίτης Σχοινάς.

Ναι αυτό το ξέρω, αλλά δεν απατάει σε αυτό που ρώτησα. Αν αυτός που έχει κάνει το Sinovac πχ θα θεωρείται εμβολιασμένος στην Ευρώπη. Το μόνο που βρήκα είναι ότι μάλλον θα εξαρτηθεί από κάθε κράτος ξεχωριστά εάν το δεχθεί η όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Adrian είπε

Ναι αυτό το ξέρω, αλλά δεν απατάει σε αυτό που ρώτησα. Αν αυτός που έχει κάνει το Sinovac πχ θα θεωρείται εμβολιασμένος στην Ευρώπη. Το μόνο που βρήκα είναι ότι μάλλον θα εξαρτηθεί από κάθε κράτος ξεχωριστά εάν το δεχθεί η όχι

Το συγκεκριμένο πιστοποιητικό είναι μόνο για τα κράτη της ΕΕ και λογικά θα συμπεριληφθούν και εμβόλια που δεν χρησιμοποιούνται από την ΕΕ αλλά έχουν εγκριθεί πχ από τον ΠΟΥ... επισης στο άρθρο αναφέρεται ότι και με αρνητικό αποτέλεσμα σε τεστ μπορεί να σου δωθεί πιστοποιητικό...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://cormandrostenreview.com/report/?fbclid=IwAR1R2njDmBRJ6wX9DC7wW855kxnxT24VdAiOQMKx6b9vcHbz9i4MQ0oubN4

Φανταζομαι θα λογοκριθει κι αυτο αλλα τι να κανω. Σε λιγο θα μαζευω τα βιογραφικα του καθε επιστημονα για να πεισω τον τασο τον επιστημονα του insomnia. Ξαναλεω κοψτε τα βοθροκαναλα ολος ο κοσμος εχει καταλαβει τι γινεται, ολοι εχουν ξεχυθει στους δρομους και διαδηλωνουν ο ενας διπλα στον αλλον. Venceremos!!!

Στις 15/3/2021 στις 11:07 ΜΜ, AtiX είπε

Ναι αλλά είναι ένας έλεγχος που σε γλιτώνει από πολυήμερη καραντίνα... έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

δηλαδη για να καταλαβω...

Εχεις εμβολιαστει, εχεις παρει πιστοποιητικο αλλα μπορεις να μεταδωσεις τον ιο (!!!) και μπορεις να κυκλοφορεις ελευθερος...

Δεν εχεις εμβολιαστει, εχεις φυσικη ανοσια δεν μεταδιδεις τον ιο αλλα δεν εχεις πιστοποιητικο, καραντινα!

ΧΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!!!!!!!! Τι να προτεινω, πραγματικο αδιεξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...