Προς το περιεχόμενο

Νέος στα linux τι έκδοση να βάλω σε ένα T7XXX και σε έναν E1 6010;


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λεμε τα ιδια και τα ιδια καθε φορα , μαλλιασε η γλωσσα μας.

1. Τα 4gb ειναι λιγα. Τα 2gb ειναι ανεκδοτο. Ναι υπαρχουν διανομες λινουξ με μικρη καταναλωση πορων , αλλα μολις ανοιξεις browser , εγκαταστησεις τιποτα dropbox , skype , viber , κλπ , η μνημη παει περιπατο.
2. Επεξεργαστες με δυο πυρηνες και < 2GHz , δεν τραβανε. Ενσωματωμενες καρτες γραφικων 7-8-10ετιας δεν τραβανε.
3. Chrome/Edge δεν εχουν hardware acceleration. Firefox νομιζω ειχε βαλει. Chromium οχι. Μονο πειραγμενα builds αν θυμαμαι καλα. Αυτος που ερχεται απο windows και εχει καλομαθει σε chrome/edge , απλα ατυχησε.
4. Μηχανικοι δισκοι / 5400 , δεν τραβανε σε οποιοδηποτε λειτουργικο. Μιλαμε να εχουμε ανθρωπινη εμπειρια χρησης , οχι ενταξει κανει 2 λεπτα να μπουταρει δεν πειραζει..καλα παει.

Ξαφνικα βγαλαμε απο το παταρι το πισι , που τελευταια φορα το ειχαμε δει πριν 10 χρονια και μας ειπε το ξαδελφακι του κουνιαδου την φραση "βαλε λινουξ θα αναστηθει" και νομιζουν ολοι ξαφνικα , οτι το λινουξ ειναι το αγιο δισκοποτηρο . 
Σας εχω νεα. Το λινουξ ειναι λειτουργικο συστημα , αρκετα διαφορετικο απο τα windows . Οποιος θελει να το χρησιμοποιησει , για τον οποιονδηποτε λογο , να στρωθει να διαβασει τουλαχιστον τα βασικα. Οχι ενταξει θα μπω ινσομνια και θα ρωτησω την καθε μαλακια που θα μου τυχει.. δεν παει ετσι η δουλεια. Ψαξτε , διαβαστε , δοκιμαστε και εδω ειμαστε να βοηθησουμε ...

Οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως ένα χρέπι με Ε1 το έστειλα πάνω στη βδομάδα δεν άντεξα .Πιστευω ότι το Τ7χχχ θα ανταποκριθει καλύτερα .

Οτιδήποτε με λιγότερο από 3 GB ελεύθερης ram μετά το αρχικό boot αρχίζει και γίνεται κουραστικό πλέον ... και ο ssd δίσκος είναι εκ των ουκ άνευ  σε τέτοια μηχανάκια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Λεμε τα ιδια και τα ιδια καθε φορα , μαλλιασε η γλωσσα μας.

1. Τα 4gb ειναι λιγα. Τα 2gb ειναι ανεκδοτο. Ναι υπαρχουν διανομες λινουξ με μικρη καταναλωση πορων , αλλα μολις ανοιξεις browser , εγκαταστησεις τιποτα dropbox , skype , viber , κλπ , η μνημη παει περιπατο.
2. Επεξεργαστες με δυο πυρηνες και < 2GHz , δεν τραβανε. Ενσωματωμενες καρτες γραφικων 7-8-10ετιας δεν τραβανε.
3. Chrome/Edge δεν εχουν hardware acceleration. Firefox νομιζω ειχε βαλει. Chromium οχι. Μονο πειραγμενα builds αν θυμαμαι καλα. Αυτος που ερχεται απο windows και εχει καλομαθει σε chrome/edge , απλα ατυχησε.
4. Μηχανικοι δισκοι / 5400 , δεν τραβανε σε οποιοδηποτε λειτουργικο. Μιλαμε να εχουμε ανθρωπινη εμπειρια χρησης , οχι ενταξει κανει 2 λεπτα να μπουταρει δεν πειραζει..καλα παει.

Ξαφνικα βγαλαμε απο το παταρι το πισι , που τελευταια φορα το ειχαμε δει πριν 10 χρονια και μας ειπε το ξαδελφακι του κουνιαδου την φραση "βαλε λινουξ θα αναστηθει" και νομιζουν ολοι ξαφνικα , οτι το λινουξ ειναι το αγιο δισκοποτηρο . 
Σας εχω νεα. Το λινουξ ειναι λειτουργικο συστημα , αρκετα διαφορετικο απο τα windows . Οποιος θελει να το χρησιμοποιησει , για τον οποιονδηποτε λογο , να στρωθει να διαβασει τουλαχιστον τα βασικα. Οχι ενταξει θα μπω ινσομνια και θα ρωτησω την καθε μαλακια που θα μου τυχει.. δεν παει ετσι η δουλεια. Ψαξτε , διαβαστε , δοκιμαστε και εδω ειμαστε να βοηθησουμε ...

Δηλαδη θεωρείς ότι το raspberry pi ας πουμε που σε specs ειναι αρκετα low (οπως το δικο μου που εχει 2gb ram) μεχρι και sd για αποθηκευτικό χώρο που σε random reads/writes ειναι ενα χαζο concept; Μια χαρα μπορει να τραβήξει, ανάλογα τη δουλειά που το θέλει κανεις. Και ναι, αν κατεβασεις το παλιο pc απο το πατάρι και θες για τον οποιονδηποτε λογο να το δουλεψεις (που ο φιλος που ανοιξε το θεμα ξεκαθαρισε οτι θελει να ξεκινησει να χαζευει με linux άρα και μισος πυρήνας με μισο gb ram αρκουν που λεει ο λογος). Θεωρώ προφανές ότι δε θέλει να χρησιμοποιήσει τους υπολογιστές αυτους σαν servers ή για ειδικές επαγγελματικές προσομοιώσεις.. Μια χαρά ομως μπορει να τα δουλεψει για browsing, λιγη μουσικούλα, έναν plex server για περιορισμένου bitrate ταινίες, vpn server, ενα μικρό nas για βασικές εφαρμογές σπιτιού.

Θα συμφωνήσω μόνο στον σκληρό δίσκο. Αν θες να τα δουλέψεις και τα 2 pc βάλε έναν φθηνό απλό ssd του 20ρικου και θα εισαι εντάξει για απλές δουλειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Δηλαδη θεωρείς ότι το raspberry pi ας πουμε που σε specs ειναι αρκετα low (οπως το δικο μου που εχει 2gb ram) μεχρι και sd για αποθηκευτικό χώρο που σε random reads/writes ειναι ενα χαζο concept;

Δεν το θεωρω χαζο concept . Το θεωρω εξιδεικευμενο concept. To raspberry pi ειναι για συγκεκριμενες δουλειες. Για αυτα  , τραβαει. Για αλλα οχι. Δεν ειναι του παροντος ομως. Οταν καποιος λεει "εχω αυτο το χρεπι , θελω να βαλω λινουξ να πηγαινει καλυτερα" ... γιατι το θελει ? Για desktop χρηση υποθετω. Για μεση κοινη οικιακη χρηση. Που ολοι ξερουμε ποια ειναι αυτη και τι απαιτησεις εχει την σημερον ημεραν.
 

30 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

που ο φιλος που ανοιξε το θεμα ξεκαθαρισε οτι θελει να ξεκινησει να χαζευει με linux άρα και μισος πυρήνας με μισο gb ram αρκουν που λεει ο λογος

Οχι δεν το λεει ο κανενας λογος. Αλλα και αν τραβουσε , η εμπειρια χρησης θα ηταν σαπια. Και θα λεει ο αλλος με το μυαλο του ... "τι χαλια αυτο λινουξ..σερνεται... λαγκαρει..δεν παει καλα". Γιατι με τοση χρεπολαγνεια , κανεις δεν θα εχει βιωσει το λινουξ στα καλυτερα του.
 

30 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Μια χαρά ομως μπορει να τα δουλεψει για browsing

Ο μισος και πλεον πλανητης το 90% του browsing του , ειναι στο ΥΤ..ή τελοσπαντων βλεποντας καπου βιντεος και ακουγοντας μουσικη. Μην ξαναπουμε τι χρειαζεται στις μερες μας για να δει καποιος βιντεο..σε 720/1080p..οχι σε 360p...

Kαι το κινητο μου τραβαει ..για αυτα που πρεπει να κανει...με το λειτουργικο που εχει. Αν το βαλω να τρεξει κανα 3d render θα με μουτζωσει... Μην βγαινουμε εκτος θεματος λοιπον. Παντα μιλαμε για μεση οικιακη χρηση εν ετει 2021. Το θεωρω αυτονοητο αυτο , δεν θα επρεπε να το αναλυουμε καθε φορα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Καλημέρα σας , ψάχνω λογισμικό για αυτούς τους δύο cpu ξεχωριστά ο core 2 θα είναι με 2gb ram και ο E1 με 6gb ram 

Θα ήθελα το περιβάλλον να είναι εύχρηστο και αν υπάρχει κάτι παρόμοιο με windows ακόμα καλύτερα 

SSD υπάρχει ένας θα μπει σε όποιο μηχάνημα δω ότι τρέχει καλύτερα 

Έχω δει το manjaro που μου φαίνεται ωραίο το περιβάλλον του πιστεύετε ότι θα παίξει μια χαρά σε αυτά τα δύο cpu;

Από τεχνικές γνώσεις μέχρι πού φτάνεις; Μπορείς να βάλεις ένα Live ISO σε στικάκι ώστε να bootάρεις από εκεί και να δοκιμάσεις μια διανομή; Αν μπορείς, τότε απλά κατεβάζεις όποια προτιμάς και τη δοκιμάζεις, για να δεις με τα μάτια σου στην πράξη το τι κάνει το κάθε μηχάνημα. Αν δεν ξέρεις, οι περισσότερες διανομές έχουν οδηγίες. Εδώ οι οδηγίες του Linux Mint για παράδειγμα. Αυτό για αρχή. Ύστερα:

1. Το ποια διανομή θα διαλέξεις είναι θέμα προτίμησης. Το μοντέλο του επεξεργαστή δεν παίζει ρόλο (αν και αν είναι αδύναμος θα σε περιορίσει). Όμως άλλο διανομή (distribution) και άλλο γραφικό περιβάλλον (dekstop environment), οπότε υποθέτω ότι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι το 2ο όταν λες Manjaro στο τελευταίο κομμάτι του ποστ. Αν βάλεις φώτο θα σού πω ποιο DE είναι, αλλά οι επιλογές σου θα είναι περιορισμένες λόγω hardware. Ένα DE που δεν είναι τόσο απαιτητικό σε πόρους είναι το XFCE, το οποίο έχει η διανομή Xubuntu, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις αυτό για αρχή.

2. Τον SSD καλύτερα να τον βάλεις στο μηχάνημα με τα 6 GB ram επειδή τα 2 είναι πολύ λίγα ακόμα και για απλή καθημερινή χρήση.

3. Το 6 (GB ram) είναι περίεργο νούμερο. Έχεις βάλει μόνος σου 2ο στικάκι ram; Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατά μεταξύ τους αν δεν ξέρεις τι βάζεις.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Θα του δοκιμάσω win7 αν δω ότι δεν τραβάει θα βάλω κάνα Ubuntu

θα σέρνεται με τα Ubuntu , καλύτερα MX Linux , ποια κάρτα γραφικών έχει ?

Επειδή τα 2G είναι οριακά , θα σου έλεγα μιας και έχεις μηχανικό δίσκο ,να τσεκάρεις για συμπίεση μνήμης με Ζswap

Στο λάπτοπ με τον Ε1 δοκίμασε Ubuntu ή ακόμα καλύτερα Kde Neon .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 ώρες πριν, Nik1239 είπε
16 ώρες πριν, Nik1239 είπε

core 2 θα είναι με 2gb ram και ο E1 με 6gb ram

SSD υπάρχει ένας θα μπει σε όποιο μηχάνημα δω ότι τρέχει καλύτερα 

8 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Θα διαβάσω για linux να δω πως παίζουν κτλ και θα αποφασίσω ίσως είναι ευκαιρία με αυτά τα δύο μηχανάκια να μάθω linux 

 

Δες καταρχήν αν μπορείς να προσθέσεις ram στον C2.
Και τα 2 μηχανάκια πάντως εχουν περιορισμούς λογω παλαιότητας όταν πας να σηκώσεις γραφικό περιβάλλον και ειδικά σε web browsing θα σε κουράσουν.Γίνεται να σερφάρεις αλλά θα σέρνονται.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις μια εγκατασταση στον ssd που έχεις και να μεταφέρεις αυτούσιο το ssd στο άλλο laptop και δοκιμάζεις πιο λειτουργει πιο σβέλτα.

Ξεκίνα με μια light εγκατασταση πχ mx linux με xfce (υπάρχει και το antix που αν θυμάμαι καλα εχει lxde desktop environment, είναι ακόμα ελαφρυτερο αλλα ισως να σε δυσκολέψει επειδη είσαι αρχαριος) . Όποιο απο τα 2 μηχανηματα δουλευει καλυτερα κρατάς εκει τον ssd. Στο άλλο μπορείς να βάλεις μια έκδοση ubuntu server που δεν έχει γραφικό περιβάλλον και δουλευεις μονο μέσω terminal. Θα μπορείς να συνδεθείς μέσω ssh απο το client pc (αυτό που έχει γραφικό περιβάλλον) στο server και να κάνεις βασικά πράγματα ώστε σιγά σιγά να καταλάβεις την δομή των αρχείων , τα δικαιώματα , το file sharing και αργότερα ίσως εντολες φλοιού και bash. Πιό μετά μπορείς να δείς και άλλα πράγματα όπως το docker , και το lxd , και το portainer. 
 

Όρεξη θέλει και λιγο προσοχή. :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Από τεχνικές γνώσεις μέχρι πού φτάνεις; Μπορείς να βάλεις ένα Live ISO σε στικάκι ώστε να bootάρεις από εκεί και να δοκιμάσεις μια διανομή; Αν μπορείς, τότε απλά κατεβάζεις όποια προτιμάς και τη δοκιμάζεις, για να δεις με τα μάτια σου στην πράξη το τι κάνει το κάθε μηχάνημα. Αν δεν ξέρεις, οι περισσότερες διανομές έχουν οδηγίες. Εδώ οι οδηγίες του Linux Mint για παράδειγμα. Αυτό για αρχή. Ύστερα:

1. Το ποια διανομή θα διαλέξεις είναι θέμα προτίμησης. Το μοντέλο του επεξεργαστή δεν παίζει ρόλο (αν και αν είναι αδύναμος θα σε περιορίσει). Όμως άλλο διανομή (distribution) και άλλο γραφικό περιβάλλον (dekstop environment), οπότε υποθέτω ότι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι το 2ο όταν λες Manjaro στο τελευταίο κομμάτι του ποστ. Αν βάλεις φώτο θα σού πω ποιο DE είναι, αλλά οι επιλογές σου θα είναι περιορισμένες λόγω hardware. Ένα DE που δεν είναι τόσο απαιτητικό σε πόρους είναι το XFCE, το οποίο έχει η διανομή Xubuntu, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις αυτό για αρχή.

2. Τον SSD καλύτερα να τον βάλεις στο μηχάνημα με τα 6 GB ram επειδή τα 2 είναι πολύ λίγα ακόμα και για απλή καθημερινή χρήση.

3. Το 6 (GB ram) είναι περίεργο νούμερο. Έχεις βάλει μόνος σου 2ο στικάκι ram; Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατά μεταξύ τους αν δεν ξέρεις τι βάζεις.

Αυτό με live iso σκεφτόμουν να κάνω 

Είδα λίγο την manjaro και μου φάνηκε πιο απλή ως προς το περιβάλλον 

Τα 6gb ram τα έχω στον e1 και παίζει μια χαρά μέχρι τώρα 

4 ώρες πριν, korakios είπε

θα σέρνεται με τα Ubuntu , καλύτερα MX Linux , ποια κάρτα γραφικών έχει ?

Επειδή τα 2G είναι οριακά , θα σου έλεγα μιας και έχεις μηχανικό δίσκο ,να τσεκάρεις για συμπίεση μνήμης με Ζswap

Στο λάπτοπ με τον Ε1 δοκίμασε Ubuntu ή ακόμα καλύτερα Kde Neon .

Ο C2 δεν ξέρω τι κάρτα έχει θα μάθω σε δύο τρεις μέρες που θα το έχω στα χέρια μου 

Για ραμ δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω άλλη διότι αυτά τα 2gb τα έχω από άλλο λάπτοπ που είχε χαλάσει και τα κράτησα

Ενδιαφέρον αυτό με την συμπίεση μνήμης θα το κοιτάξω αν και δεν το έχω ξανακουσει

3 ώρες πριν, catmaster είπε

 

Δες καταρχήν αν μπορείς να προσθέσεις ram στον C2.
Και τα 2 μηχανάκια πάντως εχουν περιορισμούς λογω παλαιότητας όταν πας να σηκώσεις γραφικό περιβάλλον και ειδικά σε web browsing θα σε κουράσουν.Γίνεται να σερφάρεις αλλά θα σέρνονται.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις μια εγκατασταση στον ssd που έχεις και να μεταφέρεις αυτούσιο το ssd στο άλλο laptop και δοκιμάζεις πιο λειτουργει πιο σβέλτα.

Ξεκίνα με μια light εγκατασταση πχ mx linux με xfce (υπάρχει και το antix που αν θυμάμαι καλα εχει lxde desktop environment, είναι ακόμα ελαφρυτερο αλλα ισως να σε δυσκολέψει επειδη είσαι αρχαριος) . Όποιο απο τα 2 μηχανηματα δουλευει καλυτερα κρατάς εκει τον ssd. Στο άλλο μπορείς να βάλεις μια έκδοση ubuntu server που δεν έχει γραφικό περιβάλλον και δουλευεις μονο μέσω terminal. Θα μπορείς να συνδεθείς μέσω ssh απο το client pc (αυτό που έχει γραφικό περιβάλλον) στο server και να κάνεις βασικά πράγματα ώστε σιγά σιγά να καταλάβεις την δομή των αρχείων , τα δικαιώματα , το file sharing και αργότερα ίσως εντολες φλοιού και bash. Πιό μετά μπορείς να δείς και άλλα πράγματα όπως το docker , και το lxd , και το portainer. 
 

Όρεξη θέλει και λιγο προσοχή. :) 

Θα κοιτάξω αυτό για το σέρβερ φαίνεται καλή ιδέα ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 9:12 ΜΜ, Nik1239 είπε

Οκ

Φιλε μην ακους κανέναν. Καλά έκανες και ρώτησες αλλά δεν ξέρεις ο καθένας τι έχει στο μυαλό του. Επισης πίσω από την ανωνυμία δεν ξέρεις με ποιούς μιλάς και αν αυτοί έχουν συμφέρον ή λένε παπάτζες ή κάτι άλλο.

 

Η λύση είναι να δοκιμάσεις. Αν σου λένε οτι τα 4 gb δεν επαρκούν σε κοροϊδεύουν και δε θα ήθελα να στο κάνω αυτό. Έχω σε pc void linux που δεν είναι το καλύτερο για έναν αρχάριο αλλά κι απο την άλλη όταν ξέκινάς όλα δεν είναι ξένα ? Ε το void linux δεν πιάνει ούτε 400 mb ram στην έκδοση με lumina desktop. Desktop εκδόσεις για να καταλάβεις μπακάλικα είναι πως φαίνεται και πως αλληλεπιδρά η διανομή που θα επιλέξεις. Ας πούμε το xubuntu και το mx linux xfce είναι σχεδόν ίδια στο πως κάνεις τις διαδικασίες γιατί έχουν το xfce desktop. Τέσπα να μη σε πελαγώσω.

Για να είναι ελαφρύ και γρήγορο το linux που θες τρεις παράγοντες παίζουν ρόλο.

1. Το desktop (d.e) σου να είναι ελαφρύ. Ελαφριά είναι τα: Lumina, Trinity, Enlightenment, Lxde, Lxqt και xfce.

2. Να μην έχει η διανομή σου σύστημα εκκίνησης systemd που είναι βαρύ (γιατί κάνει πολλά αχρείαστα πράγματα, κατα την εκκίνηση και όσο το χρησιμοποιείς). Διανομές χωρίς systemd είναι αρκετές και πολύ διαδεδομένες όπως το mx linux που σου είπαν κι άλλοι, το antix, το void linux, το artix linux, το pc linux os. Μπορείς να τις δοκιμάσεις άφοβα και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

3. Να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα αχρείαστα πράγματα εγκατεστημένα. Αυτό σημαίνει πως αν κατεβάσεις π.χ μια διανομή που έρχεται με πολλά προγράμματα εξ αρχής θα είναι πιο βαριά από ότι μια με λίγα. Παράδειγμα: Αν κατεβάσεις το Makulu Linux που βασίζεται στο Ubuntu θα είναι πιο βαρύ από το linux lite που βασίζεται και αυτό στο Ubuntu linux. Γιατί έρχεται με 100 themes, εικονίδια, προγράμματα κ.λ.π

 

Επειδή έχω pc με 3 gb ram ddr2 (πριν είχε 2) και τον e5300 core2duo pentium από το Μακρινό 2009 αλλά και ryzen με 8gb ram ddr4 όπως και ένα pentium με 2 gb ddr3 ram και ένα laptop με 4 gb ddr3 ram μπορώ να σου πω την εμπειρία μου. Οι διαφορές δεν είναι τραγικά μεγάλες από το ένα στο άλλο ανάλογα τη διανομή. 

Το θέμα είναι: όρεξη να ασχοληθείς έχεις ? Γιατί το linux δεν είναι άντε ούντε να το ξεπεταξεις σε 5 λεπτά.

 

υ.γ. Το μόνο αστείο σε όσα σου προτάθηκαν είναι να βάλεις windows xp,7 κ.λ.π Αν ήταν ο Bill Gates εδώ θα γέλαγε. Μη λερώνεις τα pc σου με αχρείαστα σκουπίδια που δεν ειναι και ασφαλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή καλά το πήγαινες μέχρι που πέταξες το καρότο 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Επειδή έχω pc με 3 gb ram ddr2 (πριν είχε 2) και τον e5300 core2duo pentium από το Μακρινό 2009 αλλά και ryzen με 8gb ram ddr4 όπως και ένα pentium με 2 gb ddr3 ram και ένα laptop με 4 gb ddr3 ram μπορώ να σου πω την εμπειρία μου. Οι διαφορές δεν είναι τραγικά μεγάλες από το ένα στο άλλο ανάλογα τη διανομή. 

Όταν σηκώνεις καρτέλα στον browser ο ryzen δεν παίρνει χαμπάρι , και αν κάνεις το ίδιο στον c2d είναι σαν να του πετάς ελέφαντα στο κεφάλι , πραγματικά ζαλίζεται και θέλει λιγο αέρα και ενα νεράκι η cpu ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που ρώτησες. Είναι το κατάλληλο μέρος του φόρουμ για το θέμα. Όσοι απαντάνε με αγένεια και χωρίς να βοηθήσουν για να φαίνεται ότι έχουν πολλές αναρτήσεις, θα πρότεινα να τις βάλουν εκεί που δεν βλέπει ο ήλιος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, 8eios είπε

και χωρίς να βοηθήσουν

Εσενα η απαντηση σου πως βοηθησε την υποθεση ?
 

32 λεπτά πριν, 8eios είπε

Όσοι απαντάνε με αγένεια

 

32 λεπτά πριν, 8eios είπε

θα πρότεινα να τις βάλουν εκεί που δεν βλέπει ο ήλιος.

Καλα που εχουμε εσενα τον ευγενη...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φιλε μην ακους κανέναν. Καλά έκανες και ρώτησες αλλά δεν ξέρεις ο καθένας τι έχει στο μυαλό του. Επισης πίσω από την ανωνυμία δεν ξέρεις με ποιούς μιλάς και αν αυτοί έχουν συμφέρον ή λένε παπάτζες ή κάτι άλλο.

 

Η λύση είναι να δοκιμάσεις. Αν σου λένε οτι τα 4 gb δεν επαρκούν σε κοροϊδεύουν και δε θα ήθελα να στο κάνω αυτό. Έχω σε pc void linux που δεν είναι το καλύτερο για έναν αρχάριο αλλά κι απο την άλλη όταν ξέκινάς όλα δεν είναι ξένα ? Ε το void linux δεν πιάνει ούτε 400 mb ram στην έκδοση με lumina desktop. Desktop εκδόσεις για να καταλάβεις μπακάλικα είναι πως φαίνεται και πως αλληλεπιδρά η διανομή που θα επιλέξεις. Ας πούμε το xubuntu και το mx linux xfce είναι σχεδόν ίδια στο πως κάνεις τις διαδικασίες γιατί έχουν το xfce desktop. Τέσπα να μη σε πελαγώσω.

Για να είναι ελαφρύ και γρήγορο το linux που θες τρεις παράγοντες παίζουν ρόλο.

1. Το desktop (d.e) σου να είναι ελαφρύ. Ελαφριά είναι τα: Lumina, Trinity, Enlightenment, Lxde, Lxqt και xfce.

2. Να μην έχει η διανομή σου σύστημα εκκίνησης systemd που είναι βαρύ (γιατί κάνει πολλά αχρείαστα πράγματα, κατα την εκκίνηση και όσο το χρησιμοποιείς). Διανομές χωρίς systemd είναι αρκετές και πολύ διαδεδομένες όπως το mx linux που σου είπαν κι άλλοι, το antix, το void linux, το artix linux, το pc linux os. Μπορείς να τις δοκιμάσεις άφοβα και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

3. Να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα αχρείαστα πράγματα εγκατεστημένα. Αυτό σημαίνει πως αν κατεβάσεις π.χ μια διανομή που έρχεται με πολλά προγράμματα εξ αρχής θα είναι πιο βαριά από ότι μια με λίγα. Παράδειγμα: Αν κατεβάσεις το Makulu Linux που βασίζεται στο Ubuntu θα είναι πιο βαρύ από το linux lite που βασίζεται και αυτό στο Ubuntu linux. Γιατί έρχεται με 100 themes, εικονίδια, προγράμματα κ.λ.π

 

Επειδή έχω pc με 3 gb ram ddr2 (πριν είχε 2) και τον e5300 core2duo pentium από το Μακρινό 2009 αλλά και ryzen με 8gb ram ddr4 όπως και ένα pentium με 2 gb ddr3 ram και ένα laptop με 4 gb ddr3 ram μπορώ να σου πω την εμπειρία μου. Οι διαφορές δεν είναι τραγικά μεγάλες από το ένα στο άλλο ανάλογα τη διανομή. 

Το θέμα είναι: όρεξη να ασχοληθείς έχεις ? Γιατί το linux δεν είναι άντε ούντε να το ξεπεταξεις σε 5 λεπτά.

 

υ.γ. Το μόνο αστείο σε όσα σου προτάθηκαν είναι να βάλεις windows xp,7 κ.λ.π Αν ήταν ο Bill Gates εδώ θα γέλαγε. Μη λερώνεις τα pc σου με αχρείαστα σκουπίδια που δεν ειναι και ασφαλή.

Οκ θα δω διάφορες εκδόσεις και linux και windows να τι παίζει καλύτερα και τι με βολεύει περισσότερο και θα αποφασίσω ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογο CCNA σκεφτομαι να παιξω και εγω με λινουξ.εχω ενα i5 4570 16 gb ram και onboard γραφικα..σκεφτομαι για kali linux.θα μπει σε δευτερο ssd 64gb που εχω προχειρο.

Επεξ/σία από panatha1369
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panatha1369 είπε

λογο CCNA σκεφτομαι να παιξω και εγω με λινουξ.εχω ενα i5 4570 16 gb ram και onboard γραφικα..σκεφτομαι για kali linux.θα μπει σε δευτερο ssd 64gb που εχω προχειρο.

Γιατί όχι σε VM, αφού θες να παίξεις/μάθεις; Κάνε ένα VM, κάνε κι ένα snapshot και βάρα στο ψαχνό, υπάρχει λόγος που σκέφτεσαι για dual boot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...