Προς το περιεχόμενο

Καυστική ανακοίνωση της Google σε βάρος της Microsoft


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pao13 είπε

όταν είχε η μικρομαλακη browser οι άλλοι ήταν στα δέντρα και τώρα τι μου δίχνει αυτό

ότι είναι τεταρτη  πλέον και καταϊδρωμένη γιατί πουλάει xbox και τα κράτη ανανεόνουν τις αδειες του office 

 

Παραδέξου το, ούτε που διάβασες τα νούμερα πριν γράψεις τη 2η πρόταση, είδες μόνο τα χρώματα και για αυτό πέταξες αυτό που πέταξες....

 

EDIT: Μόλις είδα ότι και άλλοι σου έχουν απαντήσει για το ίδιο ακριβώς πράγμα, λολ!

 

Άμα υπήρχε λίγη ευθυξία, λίγη ντροπή έστω λίγη τσίπα, ένα edit θα μπορούσες να το κάνεις και εσύ γιατί τζάμπα προσπαθείς να κάνεις το άσπρο-μαύρο μπας και σώσεις λίγη μούρη στα ξημερώματα μιας Τρίτης του Μάρτη....

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α

6 λεπτά πριν, Feregorn είπε

 

Παραδέξου το, ούτε που διάβασες τα νούμερα πριν γράψεις τη 2η πρόταση, είδες μόνο τα χρώματα και για αυτό πέταξες αυτό που πέταξες....

 

EDIT: Μόλις είδα ότι και άλλοι σου έχουν απαντήσει για το ίδιο ακριβώς πράγμα, λολ!

 

Άμα υπήρχε λίγη ευθυξία, λίγη ντροπή έστω λίγη τσίπα, ένα edit θα μπορούσες να το κάνεις και εσύ γιατί τζάμπα προσπαθείς να κάνεις το άσπρο-μαύρο μπας και σώσεις λίγη μούρη στα ξημερώματα μιας Τρίτης του Μάρτη....

αν κάνεις τον κόπο όμως και ψάξεις στο internet δεν μου βγαίνει πουθενά δεύτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Feregorn είπε

 

Παραδέξου το, ούτε που διάβασες τα νούμερα πριν γράψεις τη 2η πρόταση, είδες μόνο τα χρώματα και για αυτό πέταξες αυτό που πέταξες....

 

EDIT: Μόλις είδα ότι και άλλοι σου έχουν απαντήσει για το ίδιο ακριβώς πράγμα, λολ!

 

Άμα υπήρχε λίγη ευθυξία, λίγη ντροπή έστω λίγη τσίπα, ένα edit θα μπορούσες να το κάνεις και εσύ γιατί τζάμπα προσπαθείς να κάνεις το άσπρο-μαύρο μπας και σώσεις λίγη μούρη στα ξημερώματα μιας Τρίτης του Μάρτη....

Έτσι ακριβώς. Είδε τα χρώματα και πέταξε μία ... άποψη. Μετά προσπαθεί να τη μαζέψει. Είναι τόσο ανίδεος με το αντικείμενο δε, που νομίζει ότι η δύναμη της microsoft είναι το directx.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εξηγησέ μας λίγο. Αυτή την στιγμή είναι 2η στο cloud με την google να ακολουθεί από μακρυά. Έχει τα περισσότερα dev εργαλεία που υπάρχουν. Την πιο διαδεδομένη σουίτα γραφείου. Στα παιχνίδια έχει πάρει 23 στούντιο. Τα windows συνεχίζουν και είναι μακράν το πιο δημοφιλές λειτουργικό. Η εταιρεία έχει σπάσει κάθε ρεκόρ σε ανάπτυξη τα τελευταία 7 χρόνια. Είναι πολύ μεγαλύτερη σε αξία, μέγεθος, τομέας δραστηριοτήτων, πηγές εισόδων και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς από κάθε άλλη στιγμή στην ιστορία της. Έχει έσοδα από 10 μεριές σε αντίθεση με άλλες εταιρείες που έχουν 1-2-3 δραστηριότητες, και αυτό την κάνει μία από τις πιο σίγουρες εταιρείες στον κόσμο. Το ότι δεν έχει πια το δημοφιλέστερο browser (αν και πήγε 2ος και συνέχιζει και ανεβαίνει) πως σε κάνει να λες ότι δεν έχει το μέγεθος του παρελθόντος;

Μακάρι να μας απαντήσεις με επιχειρήματα και στοιχεία, αλλά το βλέπω να το γυρνάς σε προσωπικές επιθέσεις.

δεν μας είπες και στο λειτουργικό των κινητών σε τη φάση είναι 

προσωπικές επιθέσεις δεν έχω κάνει ποτέ ούτε και το έχω στο μυαλό μου μην λες πράγματα που δεν γίνονται 

Επεξ/σία από pao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pao13 είπε

δεν μας είπες και στο λειτουργικό των κινητών σε τη φάση είναι 

Αυτό πως ακριβώς απαντά στο ότι είναι μικρότερη από το παρελθόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έτσι ακριβώς. Είδε τα χρώματα και πέταξε μία ... άποψη. Μετά προσπαθεί να τη μαζέψει. Είναι τόσο ανίδεος με το αντικείμενο δε, που νομίζει ότι η δύναμη της microsoft είναι το directx.

αυτό την κράτησε ψηλά αν δεν σαρέσει τι να κάνω 

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αυτό πως ακριβώς απαντά στο ότι είναι μικρότερη από το παρελθόν;

γιατί στο παρελθόν ήταν πρώτη και τώρα είναι τρίτη 

και πέρσι ήταν πέμπτη  (αυτό σε απαντά )

 

και δεν καταλαβαίνω γιατί πας σε χαρακτηρισμούς  ανίδεος κτλ)

Επεξ/σία από pao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pao13 είπε

αυτό την κράτησε ψηλά αν δεν σαρέσει τι να κάνω 

Στην θέση σου θα αποχωρούσα  από το θέμα, γιατί όσο συνεχίζεις εκτίθεσαι περισσότερο. Φιλικά.

2 λεπτά πριν, pao13 είπε

αυτό την κράτησε ψηλά αν δεν σαρέσει τι να κάνω 

γιατί στο παρελθόν ήταν πρώτη και τώρα είναι τρίτη 

και πέρσι ήταν πέμπτη  (αυτό σε απαντά )

 

και δεν καταλαβαίνω γιατί πας σε χαρακτηρισμούς  ανίδεος κτλ)

Άλλο η σειρά κατάταξης και άλλο το μέγεθος. Σε μέγεθος είναι πολύ μεγαλύτερη από το παρελθόν. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις και αυτό, δεν πειράζει, τι να κάνουμε. Όσο για το ανίδεος αφορά τις γνώσεις σου για το θέμα και όχι γενικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι η μικρομαλακή δεν είναι αυτό που ήταν το ξέρεις και εσύ ο ίδιος απλά ψάχνεις στο ιντερνετ και το βλέπεις και μόνος σου .

το ότι το γύρισες εσύ σε προσωπικό και λες και χαρακτηρισμούς το έχω ξανά δει και σε άλλα νήματα οπότε δεν πέφτω

στα γούστα σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pao13 είπε

το ότι η μικρομαλακή δεν είναι αυτό που ήταν το ξέρεις και εσύ ο ίδιος απλά ψάχνεις στο ιντερνετ και το βλέπεις και μόνος σου .

το ότι το γύρισες εσύ σε προσωπικό και λες και χαρακτηρισμούς το έχω ξανά δει και σε άλλα νήματα οπότε δεν πέφτω

στα γούστα σου !

Καλό βράδυ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Omg. Αυτή η λίστα πάει με βάση πολλών παραμέτρων και όχι με βάση το market value για το οποίο συζητάμε.

Χαρά στο κουράγιο σου. Πραγματικά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pao13 είπε

Η μικρομαλακή πλέον χωρίς να είναι το μέγεθος του παρελθόντος και χωρίς να έχει να επιδείξει τίποτα από software

κολλάει σε συνεργασίες μήπως και βρίσκεται μέσα στα πράγματα.

αλλά τελικώς ποιος της δίνει σημασία!

Πιο μεγάλη από ποτέ είναι η Microsoft πλέον ... 

5 ώρες πριν, pao13 είπε

το ότι κάναμε και εμείς συμβόλαιο (σαν και άλλα κράτη) και σκάσαμε ένα κάρο λεφτά αυτό την κρατάει στο ψηλά στον πίνακα που παραθέτεις

είναι το νούμερο ένα σε παραγωγική χρήση (desktop + laptop) ανά την υφήλιο (σε αυτό θα πω ότι οποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά μονο win δεν βάζει για την κυρια που δουλεύει στο δημόσιο ίσως να είναι απαραίτητο .

και το ότι είναι 2η μετά από την apple επιβεβαιώνει αυτό που έγραψα στην αρχή (ότι δεν είναι το μέγεθος που ήταν κάποτε)

βάλε τώρα κανένα παιχνίδι και παίξε στα παράθυρα σου και άσε να ξέρω κάτι παραπάνω 

Η apple είναι μόνο τα iphone και τπτ άλλο . Μήπως νομίζεις ότι πωλούνται και περισσότερα mac os laptops απ'.οτι windows ?  Θα μας τρελάνεις εσύ ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hype και η χρηματιστηριακη αξια δεν αποτυπωνουν παντα το πραγματικο μεγεθος και τη σημασια μιας εταιριας. Σιγουρα καθε μια ειναι νουμερο ενα στον τομεα της, αλλα η google και η microsoft ειναι οι δυο σημαντικοτερες, που αν παψουν να λειτουργουν αυριο τα εργαλεια τους,  ολος ο πλανητης θα βρεθει στις σπηλιες.

Στα του αρθρου, θεωρω τη νομοθεσια που προωθειται, συνολικα λαθος, καθως δε λυνει το προβλημα. Το προβλημα ειναι η ελλειψη ανταγωνισμου. Ειτε πληρωνει ψιχουλα ειτε οχι, το μονοπωλειο παραμενει μονοπωλειο. Αρα δεν ειμαι ουτε με τη microsoft ουτε με τη google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Retromaniac said:

Omg. Αυτή η λίστα πάει με βάση πολλών παραμέτρων και όχι με βάση το market value για το οποίο συζητάμε.

Ακόμη ασχολείσαι; Ο άνθρωπος που θέλει να καταλάβει, θα διαβάσει και θα καταλάβει. Οταν κάποιος είναι άσχετος αλλά ταυτόχρονα και ξερόλας, έχουμε εκρηκτικό συνδυασμό. Τα επιχειρήματα παρατέθηκαν, νομίζω πως ήμασταν σαφέστατοι. Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και δεν μπορώ να εμπλακώ περαιτέρω σε troll busting 😆

1 hour ago, dimkord said:

Το hype και η χρηματιστηριακη αξια δεν αποτυπωνουν παντα το πραγματικο μεγεθος και τη σημασια μιας εταιριας. Σιγουρα καθε μια ειναι νουμερο ενα στον τομεα της, αλλα η google και η microsoft ειναι οι δυο σημαντικοτερες, που αν παψουν να λειτουργουν αυριο τα εργαλεια τους,  ολος ο πλανητης θα βρεθει στις σπηλιες.

Στα του αρθρου, θεωρω τη νομοθεσια που προωθειται, συνολικα λαθος, καθως δε λυνει το προβλημα. Το προβλημα ειναι η ελλειψη ανταγωνισμου. Ειτε πληρωνει ψιχουλα ειτε οχι, το μονοπωλειο παραμενει μονοπωλειο. Αρα δεν ειμαι ουτε με τη microsoft ουτε με τη google

Ετσι ακριβώς είναι. Το αν συμφωνούμε με την MS στο 100% εδώ είναι λιγότερο σημαντικό, η συζήτηση ήταν για τα εργαλεία και το χαρτοφυλάκιο της. Τα έσοδα της MS έρχονται ως επί το πλείστον από "βαρετές", non-gaming δραστηριότητες, που έχουν να κάνουν με συμβόλαια κρατικά και πολυεθνικών. Το Azure επίσης είναι ένα απολύτως άγνωστο μέγεθος για τον μέσο insomniac που μιλάει για Directx και κινητά. Εκ των πραγμάτων λοιπόν θεωρεί αποτυχημένη την uncool, βαρετή MS.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pao13 είπε

όταν είχε η μικρομαλακη browser οι άλλοι ήταν στα δέντρα και τώρα τι μου δίχνει αυτό

ότι είναι τεταρτη  πλέον και καταϊδρωμένη γιατί πουλάει xbox και τα κράτη ανανεόνουν τις αδειες του office 

Νομίζω ότι τα κράτη δεν ξέρουν από εναλλακτικά προγράμματα office, που κάνουν την ίδια και καλύτερη δουλειά, διότι εξακολουθούν να κυβερνώνται από πολιτικούς - δεινόσαυρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...