Προς το περιεχόμενο

Καυστική ανακοίνωση της Google σε βάρος της Microsoft


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάει η Google για ανοιχτό διαδυκτιο. Ο μεγαλύτερος ηλεκτρονικός ρουφιάνος του κόσμου που όλα τα ξέρει κι όλα τα μαχαιρώνει. Τέλος πάντων, η κάθε εταιρεία κοιτάει τον εαυτό της και τα δικά της συμφέροντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Νομίζω ότι τα κράτη δεν ξέρουν από εναλλακτικά προγράμματα office, που κάνουν την ίδια και καλύτερη δουλειά, διότι εξακολουθούν να κυβερνώνται από πολιτικούς - δεινόσαυρους.

Δυστυχώς δεν είναι θέμα κυβερνήσεων (μονο).

Δεν έχω δει να ζητάνε πιστοποιήσεις LibreOffice/OpenOffice, το Azure hosting εχει πάρει τα πανω του αφήνωντας τους άλλους αρκετά πίσω.

Το κόστος O365 με Office Apps ειναι  πολύ χαμηλότερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Θα πρέπει οι μηχανικοί υποστήριξης / helpdesk να μάθουν και αυτοι OpenOffice/LibreOffice, *Office, που αυτό μεταφράζεται σε εργατοώρες.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Νομίζω ότι τα κράτη δεν ξέρουν από εναλλακτικά προγράμματα office, που κάνουν την ίδια και καλύτερη δουλειά, διότι εξακολουθούν να κυβερνώνται από πολιτικούς - δεινόσαυρους.

Εντύπωση εμένα που κάνει πως η Γερμανία δεν έχει προσπαθήσει να το γυρίσει σε SoftMaker Office και το πως δεν έχει πιέσει να κάνει η ΕΕ κανένα συμβόλαιο με τη SoftMaker.

Δεν χωράει συζήτηση για το αν το MS Office είναι καλύτερο από το SoftMaker Office αλλά με ένα μεγάλο ευρωπαϊκό συμβόλαιο η SoftMaker θα μπορούσε να το κάνει ποοοολυυυυ καλύτερο από ότι είναι τώρα.

Το να πάει η ΕΕ σε ανοικτού κώδικα Office σαν το LibreOffice δεν θεωρώ ότι υπάρχει πιθανότητα να το κάνει για πολλούς λόγους, αλλά το SoftMaker Οffice είναι κάτι που δεν το βλέπω κι απίθανο να συμβεί κάποια στιγμή.

Για όσους δεν γνωρίζουν η SoftMaker είναι γερμανική εταιρεία με έδρα τη Νυρεμβέργη.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κάτι άσχετο. 

Η Google έχει προσφέρει πάρα πολλά σε εμάς. Search άψογο (υπηρεσία) Google Maps , Google Drive.

Η microsoft το μόνο που έκανε είναι να πουλάει κωδικούς από τα κλειστά windows σε ολόκληρα κράτη (δες δημόσιο) 

Τίποτα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τον καιρό του Βυζαντίου με τον Ιππόδρομο (σίγουρα πάει και πιο πίσω ιστορικά)  τα ίδια και τα ίδια.

Πόλωση, διχασμός και αποπροσανατολισμός.  
Μπλέ, πράσινοι, κόκκινοι.
Γαύροι και βάζελοι.
Δεξιοί και αριστεροί.

Τώρα έχουμε μικροσοφτάκηδες και γκουγκλάκηδες.  Λογικό! 

Κάποια γαιδούρια μαλώνουν (ή κάνουν πως μαλώνουν)  σε ξένο αχυρώνα,
έτσι ώστε ο ξένος που παρακολουθεί τον καυγά, να ξεχάσει ότι ο αχυρώνας του ανήκει.


Αυτό μπορεί να κρατήσει αιώνες. Καιρός να τους μαζεύουμε.

 

 

 

Επεξ/σία από Karnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, pao13 said:

 

 

Η μικρομαλακή πλέον χωρίς να είναι το μέγεθος του παρελθόντος και χωρίς να έχει να επιδείξει τίποτα από software

δεν αναφέρω πουθενά ότι είναι μικρή και ανύπαρκτη ξέρω ακριβώς τι γράφω!

 

plz-stop-post.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pao13 said:

είσαι πολύ μικρός για να μου πεις τι θα κάνω 

το καταλαβα οτι εισαι παλιος γιατι φαινεται σαν να εχεις μολις βγει απο καποιο πυρηνικο καταφυγιο. Για αυτο σου εβαλα και παλιο meme🤣

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 9:37 ΜΜ, pao13 είπε

Η μικρομαλακή πλέον χωρίς να είναι το μέγεθος του παρελθόντος και χωρίς να έχει να επιδείξει τίποτα από software

κολλάει σε συνεργασίες μήπως και βρίσκεται μέσα στα πράγματα.

αλλά τελικώς ποιος της δίνει σημασία!

Έχουμε πάρει είδηση τι συμβαίνει με το Azure και τα cloud services της MS; Έχει αλλάξει κατεύθυνση από το desktop software σε enterprise, δεν είναι ότι "δεν έχει το μέγεθος του παρελθόντος". Από εκεί που τα AWS ήταν σχεδόν μονοπώλιο, έχει φθάσει να έχει το μισό ποσοστό του και να ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

το καταλαβα οτι εισαι παλιος γιατι φαινεται σαν να εχεις μολις βγει απο καποιο πυρηνικο καταφυγιο. Για αυτο σου εβαλα και παλιο meme🤣

καλύτερα κάνε αυτό που ξέρεις γιατί από χιούμορ ... άστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, privateer είπε

το καταλαβα οτι εισαι παλιος γιατι φαινεται σαν να εχεις μολις βγει απο καποιο πυρηνικο καταφυγιο. Για αυτο σου εβαλα και παλιο meme🤣

Εγώ γέλασα πολύ πάντως. Ακριβώς ότι του πρότεινα χθες αλλά σε meme. Το αποθηκεύω γιατι θα μου χρειαστεί :) Κριμα που μπορώ να σου βάλω μόνο ένα like.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...