Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

γνωριζει κανεις αν θα υπαρξει χρεωση την οποια μετα θα πρεπει να ζητησω πισω απο Banggood;

Εφόσον είναι με EU Priority Line, λογικά δεν θα πληρώσεις. Θα σου έλεγα σίγουρα εάν ρωτούσες κανένα μήνα πριν, εφόσον όμως επίκειται αυτή η αλλαγή με την κατάργηση της ατέλειας των 22€, γράφω "λογικά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Εφόσον είναι με EU Priority Line, λογικά δεν θα πληρώσεις. Θα σου έλεγα σίγουρα εάν ρωτούσες κανένα μήνα πριν, εφόσον όμως επίκειται αυτή η αλλαγή με την κατάργηση της ατέλειας των 22€, γράφω "λογικά".

Αν μου ζητησουν απο το τελωνειο αποδειξη τι πληρωσα κλπ εγω πως θα αποδειξω οτι ηταν δωρεαν; Γιατι στην παραγγελια γραφει οτι κοστιζει 90κατι ευρω αλλα δεν χρεωθηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2021 στις 3:34 ΜΜ, VASKOUK είπε

Ξεκόλλησε μετά από 1 μήνα δέμα από Ολλανδία.

Στην καλύτερη θα το έχω ως Παρασκευή ή θα κάτσει κάνα 15μερο στο κέντρο διανομής να ξεκουραστεί 

IMG_20210525_153135.jpg

προχωρησε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Αν μου ζητησουν απο το τελωνειο αποδειξη τι πληρωσα κλπ εγω πως θα αποδειξω οτι ηταν δωρεαν; Γιατι στην παραγγελια γραφει οτι κοστιζει 90κατι ευρω αλλα δεν χρεωθηκα κατι.

Αν σου ζητήσουν απόδειξη, έμπλεξες... Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτε να τον τρελάνετε τον άνθρωπο; Που το είδατε γραμμένο η αποστολή priority του Banggood να ''σηκωνει" τελωνείο; Εκτελωνιζεται στην Ε.Ε. και αυτός ο εκτελωνισμός ήδη περιλαμβάνεται στην χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Πάτε να τον τρελάνετε τον άνθρωπο; Που το είδατε γραμμένο η αποστολή priority του Banggood να ''σηκωνει" τελωνείο; Εκτελωνιζεται στην Ε.Ε. και αυτός ο εκτελωνισμός ήδη περιλαμβάνεται στην χρέωση.

Το ίδιο το Banggood δεν σου εγγυάται ότι δεν θα πληρώσεις τελωνείο με οποιαδήποτε αποστολή είναι εκτός αποθηκών εντός ΕΕ.

Μόνο όταν πληρώσεις το tarif insurance (όπου υπάρχει διαθέσιμο ως επιλογή) δεσμεύεται εάν περάσει τελωνείο να σου δώσει κάποια χρήματα πίσω (δεν θυμάμαι το ποσό). Φυσικά πρέπει να πληρώσεις και να παιδευτείς μετά να τα πάρεις πίσω.

Και όχι δεν εκτελωνιζεται στην ΕΕ. Απλά ένα τρικ είναι που βαριέμαι να στο εξηγήσω αλλά θα το βρεις με ένα γρήγορο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

επίκειται αυτή η αλλαγή με την κατάργηση της ατέλειας των 22€

Που έχει αναφερθεί αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 3:08 ΜΜ, JohnnyX είπε

Νομίζω ότι όσοι ήταν να παραγγείλουν από ebay/aliexpress πρέπει να το έχουν κάνει ήδη (εδώ και καιρό μάλλον). Όταν θα έρθουν Ελλάδα μάλλον θα φαν τελωνείο και αυτά κάτω των 22€

Α και προς επιβεβαίωση των παραπάνω 

FB_IMG_1621685358793.jpg

Είναι άλλο πράγμα το Customs Clearance και άλλο το Customs Duties;

Και διαφέρουν και στις χρεώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Είναι άλλο πράγμα το Customs Clearance και άλλο το Customs Duties;

Και διαφέρουν και στις χρεώσεις; 

Custom clearance όπως μπορείς να καταλάβεις είναι η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ τελωνειακου ελέγχου του δέματος από την οποία προκύπτει εάν θα πρέπει να πληρωθούν δασμοι εισαγωγής και ΦΠΑ ή όχι.

Custom duties ειναι οι δασμοι που πρέπει να πληρωθουν (εάν πρέπει) για την εισαγωγή του προϊόντος.

Αυτό που σου λέει είναι ότι ΟΛΑ τα δέματα θα πρεπει να ΠΕΡΝΆΝΕ πια απο custom clearance διότι όλα θα πρέπει να πληρώσουν τουλάχιστον ΦΠΑ αλλά όσα είναι κάτω από 150€ θα συνεχίσουν να μην πληρώνουν δασμούς εισαγωγης (custom duties).

Θα υπάρχει δηλαδή καθυστέρηση ακόμη και για τα κάτω των 22€ αξίας δέματα τα οποία μέχρι τώρα περνούσαν ως Τελωνειακως Ελεύθερα. Αυτά θα πληρώνουν ΦΠΑ αλλά όχι τέλη εκτελωνισμου.

Λογικα τα 3€ ανά δέμα των ΕΛΤΑ θα παρανεινει ως αποζημίωση επιπλέον του ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκεί που νόμιζα ότι ξεμπερδεψα σήμερα ήρθε το παρακάτω μήνυμα από τα ΕΛΤΑ

TAX.ANTIKEIMENO        LT692416374NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH     24.27€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA AIΓAΛEΩ                        THΛ: 2105981033 ΘHBΩN ΛEΩ

Επαναλαμβάνω ότι το δέμα περιέχει μάσκες αξίας 7.5 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Οι άνθρωποι είναι για δέσιμο. Η τέλος πάντων ας μας πούνε τι πίνουν. Τώρα τι κάνω? Δεν παραλαμβάνω και χάνω 7.5 ευρώ η υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stenlibi είπε

Και εκεί που νόμιζα ότι ξεμπερδεψα σήμερα ήρθε το παρακάτω μήνυμα από τα ΕΛΤΑ

TAX.ANTIKEIMENO        LT692416374NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH     24.27€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA AIΓAΛEΩ                        THΛ: 2105981033 ΘHBΩN ΛEΩ

Επαναλαμβάνω ότι το δέμα περιέχει μάσκες αξίας 7.5 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Οι άνθρωποι είναι για δέσιμο. Η τέλος πάντων ας μας πούνε τι πίνουν. Τώρα τι κάνω? Δεν παραλαμβάνω και χάνω 7.5 ευρώ η υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία?

ΣΚ@Τ@.

Δεν βλέπω καμία επιλογή από το να μην παραλάβεις και να κάνεις dispute μελλοντικά ελπίζοντας να σου επιστραφούν τα χρήματα. 

Απορώ γιατί δεν σου ζήτησαν απόδειξη αγοράς. Εμένα πάντα μου ζητάνε στο κινητό μου:

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY  RB61925****SG AΠAITEITAI PAYPAL H TIMOΛOΓIO H AΠOΔEIΞH AΓOPAΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...