Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
42 λεπτά πριν, frap73 είπε

Επίσης, κάτι που αρκετοί φαίνεται να αγνοούν, ΦΠΑ επιβάλλεται ΚΑΙ στα μεφαφορικά έξοδα, δλδ με άλλα  λόγια σε όλο το ποσό που πληρώθηκε για την απόκτηση του αγαθού που εκτελωνίζεται. 

Ασχετο μου φαινεται αυτο που λες. Αν δεις ο ΦΠΑ εχει μπει σε ολο το δικο τους ποσο, στο 25.80. Δε νομιζω να θεωρουν οτι τα μεταφορικα ειναι 25.80€ και να βλεπουμε τον ΦΠΑ των μεταφορικων στον φιλο. Δες την φωτογραφια που εχει ανεβασει. Ο ανθρωπος λογικα πληρωσε πιο λιγο απο 25.80€, το προιον μαζι με τα μεταφορικα και μαζι με τον ΦΠΑ που προπληρωσε οπως μας λεει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ασχετο μου φαινεται αυτο που λες. Αν δεις ο ΦΠΑ εχει μπει σε ολο το δικο τους ποσο, στο 25.80. Δε νομιζω να θεωρουν οτι τα μεταφορικα ειναι 25.80€ και να βλεπουμε τον ΦΠΑ των μεταφορικων στον φιλο. Δες την φωτογραφια που εχει ανεβασει. Ο ανθρωπος λογικα πληρωσε πιο λιγο απο 25.80€, το προιον μαζι με τα μεταφορικα και μαζι με τον ΦΠΑ που προπληρωσε οπως μας λεει.

Δικαιολογεί γιατί αξία €25 και όχι €12 ($14).
Όχι πως δε γίνεται να το έχει θεωρήσει όλο ως κόστος αποστολής....
Δυστυχώς το πόσο ακριβώς πλήρωσε για μεταφορικά δε φαίνεται (εκτός κι αν δε το διακρίνω), οπότε.... εκτίμηση.

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μήνα βλέπω ένα πακέτο μου να κάθεται μετά το αεροδρόμιο

Τηλεφωνώ στη διανομή... και σε 5 λεπτά το βρίσκουν και μετά από μία μέρα το έχω στα χέρια μου μαζί με κάποιου άλλου από την πολυκατοικία (φυσικά του το έδωσα)

Τι λέτε? Τι σημαίνει αυτό. Υπάρχει κουβάς που τα πετάνε μέσα κι αν πάρεις τηλέφωνο τα βγάζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, coyote2 είπε

Ενα μήνα βλέπω ένα πακέτο μου να κάθεται μετά το αεροδρόμιο

Τηλεφωνώ στη διανομή... και σε 5 λεπτά το βρίσκουν και μετά από μία μέρα το έχω στα χέρια μου μαζί με κάποιου άλλου από την πολυκατοικία (φυσικά του το έδωσα)

Τι λέτε? Τι σημαίνει αυτό. Υπάρχει κουβάς που τα πετάνε μέσα κι αν πάρεις τηλέφωνο τα βγάζουν?

Νομιζω οτι τα πραγματα ειναι απλα, ενα βανακι μπορει να παρει 50 κουτια το δικο σου μπορει να ληταν το χιλιοστο, ο αλλος θα παει με το πάσο του οτι χωραει, α καιτσ να σκαις;;!! βασικα αυτο που εκανες ήταν να το φέρουν πιο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, burnin είπε

Καλησπερα μαγκες. εχω κανει ηδη μια καταγγελιαστην εεττ για τα ελτα και το γετα.

σημερα εγινε το απολυτο. το οποιο δειχνει την αυθαιρεσια του κρατους της δεξιας και οτι αλλο θελετε μαζι.

δειτε την εικονα να καταλαβετε

ηρθε πακετο απο Third party seller του αμαζον.

ο πωλητης ειχε βαλει κανονικα το αυτοκολλητο με το ioss number και φαινοταν οτι εχω πληρωσει τελωνειο.

το αγνοησαν τελειως.

εγραφε ο πωλητης πανω τιμη

την αγνοησαν τελειως. εβαλαν δικια τους μεγαλυτερη.

δεν ανοιξαν καν το πακετο.

τι ασυδοσια και εγκληματικη αμελεια και καταστρατηγηση των νομων ειναι αυτη?

εννοειται εφυγα για καταγγελια. πληρωσα το ποσο και θα το σιεκδικησω πισω.

πειτε μου αν ειμα ιεγω τρελος ή μας δουλευουν ψιλο γαζι. παιζει να εχει παιξει κατι αλλο που δεν καταλαβαινω?

Γιατι εχω τρελαθει και θελω να τους σκισω ολους. αλητες.

 

 

2021-12-02 23_57_04-package.jpg - IrfanView (Zoom_ 719 x 958).jpg

Πολύ αργά.
Αφού πλήρωσες, τελείωσε. Δεν θα δικαιωθείς.

Έπρεπε να μην παραλάβεις και να κάνεις αίτηση επανεξέτασης.

Δες εδώ:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gagarin είπε

Καλησπέρα...

Αγορές απο Ηνωμένο Βασίλειο...τι ακριβώς παίζει...αποστολή θα γίνει με DHL.

Ευχαριστώ!!!

Προσωπική μου γνώμη, μακριά από DHL. Χρεώνουν ΤΡΕΛΑ χρέη εκτελωνισμού μόλις μπουν Ελλάδα. Εγώ για ένα CD αξίας 15 ευρώ από τρίτη χώρα (Εκτός ΕΕ), πλήρωσα άλλα τόσα έξοδα αποστολής γιατί δεν είχε άλλη μέθοδο διαθέσιμη, κι όταν ήρθε εδώ μου ζητούσαν το λιγότερο άλλα 50+ ευρώ για να το εκτελωνίσουν, με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρώσω πάνω από 80 ευρώ για ένα απλό άλμπουμ. Από τότε δεν ξαναπαίρνω ποτέ με DHL ή άλλες ιδιωτικές εταιρείες μεταφορών.

Αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό για τη DHL, ας το πει, φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skar1983 είπε

Πάλι τελωνείο, πλέον και για 0,01 cent.

 

Ακόμα και αν έχεις πληρωμένο ΦΠΑ και ο πωλητής έχει δηλωμένο ioss number?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Όχι βεβαια. 

μην ορκίζεσαι... 

Ότι πακέτο έχω με πληρωμένο VAT έχει μπει τελωνείο, έκατσε 1.5+ μήνες, και στην έξοδο του ήθελαν και 2.5 ευρώ για έξοδα εκτελωνισμου με μηδενικό ΦΠΑ. Όλα είχαν IOSS επάνω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται ρε παιδιά τελικά? Τι ισχύει? Πάντως και εγώ στα δικά μου, ακόμα και αυτά με πληρωμένο ΦΠΑ, τα 2.5 ευρώ τα πλήρωσα σε όλα. 

Άσχετο επίσης, αλλά να πω ότι μου παραδώσανε δέματα τώρα που είχα παραγγείλει από Ιανουαρίου μέχρι Μάρτιο. Τα θεωρούσα χαμένα βέβαια... Εννοείτε πως πλήρωσα και ΦΠΑ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...