Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, beeftekia είπε

Thanks, δυστυχώς δεν παίζει εκεί. Προσπαθώ να το πετύχω σε προσφορά και αυτές τις μέρες τρέχει στο Gshopper αλλά δεν έχω πειστεί ότι δεν υπάρξουν κερατιάτικα. 

Εχει παρατηρηθει οτι τα ΕΛΤΑ χρεωνουν καποιες φορες εις διπλουν ακομη και αν ειναι vat included στην παραγγελια. Επιπλεον το συγκεκριμενο κατ/μα δεν ειναι δοκιμασμενο αρα υπαρχει μεγαλο ρισκο να μπουν διαφορες επιπλεον χρεωσεις ακομη και αν ειναι VAT included η παραγγελια στο checkout.

Αναγκαστικα πας για επιλογη απο ευρωπαικη αποθηκη (amazon.de amazon.fr κλπ geekbuying banggood) ή μαγαζια/πωλητες που στελνουν απο ευρωπαικη αποθηκη μεσω aliexpress αφου το ποσο αγορας ξεπερνα τα 180€.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω παραγγειλει απο eBay και ο αποστολεας εστειλε το πακετο με SDA EXPRESS. Ξερουμε με ποια εταιρεια ερχεται αυτο στην ελλαδα?

Στο tracking γραφει τα παρακατω:

image.png.7b6db0cdfb478da78f4be6c6e09e9a90.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aler45 είπε

Εχω παραγγειλει απο eBay και ο αποστολεας εστειλε το πακετο με SDA EXPRESS. Ξερουμε με ποια εταιρεια ερχεται αυτο στην ελλαδα?

Στο tracking γραφει τα παρακατω:

image.png.7b6db0cdfb478da78f4be6c6e09e9a90.png

Η SDA Express ειναι θυγατρικη Ιταλιας οταν γινει αφιξη Ελλαδα λογικά θα παρει νεο τρακινγκ κ θα φανει κ απο πια κουριερ εξυπηρετειται εδω προς παραδοση. Μπορει να ρθει με Γενικη ή ΕΛΤΑ κουριερ (οχι απλο ΕΛΤΑ) Στο https://parcelsapp.com/ λογικα θα βγαλει νεο κωδικό οταν γινει αφιξη/scan.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 
Δέμα μου βρίσκεται από 19/6 προς εκτελωνισμό και έκτοτε σιγή.
Δεύτερο δέμα που περίμενα και μπήκε για εκτελωνισμό 3 μέρες μετά (22/6) το έχω ήδη παραλάβει από 30/6.
Γενικα οι καθυστερήσεις δεν με εκπλησουν αλλα τωρα με το συγκεκριμένο τι μπορεί να συμβαίνει και δεν έχει κανένα update?

 

Screenshot 2023-07-04 093627.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Μιχάλης Π είπε

Καλησπέρα. 
Δέμα μου βρίσκεται από 19/6 προς εκτελωνισμό και έκτοτε σιγή.
Δεύτερο δέμα που περίμενα και μπήκε για εκτελωνισμό 3 μέρες μετά (22/6) το έχω ήδη παραλάβει από 30/6.
Γενικα οι καθυστερήσεις δεν με εκπλησουν αλλα τωρα με το συγκεκριμένο τι μπορεί να συμβαίνει και δεν έχει κανένα update?

 

Screenshot 2023-07-04 093627.png

Αν ηθελαν αποδεικτικο πληρωμης θα το ανεφερε στο τρακινγκ ""απαιτειται αποδεικτικο πληρωμής κλπ κλπ".Κατι τετοιο δεν φαινεται οτι χρειαζεται οποτε υπομονή.

Τα δεματα πανε με τυχαια σειρα εισαγωγη για τελωνειακό ελεγχο & γινεται εκκαθαριση επισης με τυχαια σειρα (βγαινουν απο τελωνειο). Οσα ειναι σε αναμονη μενουν σε καποιο σάκο προς ελεγχο.

Οποτε δεν παιζει και πολυ ρολο η ημ/νια εισαγωγης στη χώρα μας.

Εφοσον υπαρχει τρακινγκ (εγινε scan στο αεροδρομιο) καποια στιγμη θα γινει και η εκκαθαριση κ θα προχωρησει στο κεντρο διαλογης προς παράδοση.

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα. Έχω 2 αγορές από aliexpress αρκετούς μήνες τώρα. Το tracking μέσα από το elta.gr παρουσιάζει πως το πακέτο βρίσκεται Ουγκαρία.
image.png.4c3a3367283403aa64b2f2206a9489da.png
image.png.4bc9696383c66797cb7985b9c24f2750.png

Λήγει το protection μου στο Aliexpress οπότε άνοιξα dispute αλλά ακόμη και το Ali που μπήκε μεσάζον για λύση λέει. Οχι μάγκα το πακέτο σου είναι στο local post office. Ειδοποιητήριο δεν έλαβα, στο ταχυδρομείο με γνωρίζει μια υπάλληλος και πάντα κρατά στην άκρη τα πακέτα μου και με ενημερώνει, οπότε δεν έχει πάρει τπτ.  Τελικά ποιόν πιστεύουμε και πως αποδεικνύεις ότι ο γάϊδαρος δεν πετάει;

image.png.4a06f5975a68a6f1ae27397258a15e61.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, kamui είπε

Καλημέρα και από μένα. Έχω 2 αγορές από aliexpress αρκετούς μήνες τώρα. Το tracking μέσα από το elta.gr παρουσιάζει πως το πακέτο βρίσκεται Ουγκαρία.
image.png.4c3a3367283403aa64b2f2206a9489da.png
image.png.4bc9696383c66797cb7985b9c24f2750.png

Λήγει το protection μου στο Aliexpress οπότε άνοιξα dispute αλλά ακόμη και το Ali που μπήκε μεσάζον για λύση λέει. Οχι μάγκα το πακέτο σου είναι στο local post office. Ειδοποιητήριο δεν έλαβα, στο ταχυδρομείο με γνωρίζει μια υπάλληλος και πάντα κρατά στην άκρη τα πακέτα μου και με ενημερώνει, οπότε δεν έχει πάρει τπτ.  Τελικά ποιόν πιστεύουμε και πως αποδεικνύεις ότι ο γάϊδαρος δεν πετάει;

image.png.4a06f5975a68a6f1ae27397258a15e61.png

καλημέρα,

Εχει περασει αρκετός καιρος σε πρώτη φάση μη κλεισεις το dispute στο αλι για κανενα λογο  (εκτος αν παραλαβεις) κ προσπαθησε απο το Αλι να εξηγησεις πως εχουν τα πραγματα.

Για τα ΕΛΤΑ δεν μπορεις να επισπευσεις κατι αφου πανε με τυχαια σειρα τα δεματα προς επεξεργασία/παράδοση. Εχει φτασει λογικα Ελλαδα αλλα παραμενει ξεχασμενο σε καποιο σάκο ή αν δεν έχει χαθεί καπου σε καποιον ενδιαμεσο σταθμό πχ Ουγγαρία. Υπάρχει και το ενδεχομενο τα ΕΛΤΑ να μην ανανεωσαν το τρακινγκ για διαφορους λογους και το αλι το εκανε με κάποιο τροπο.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

καλημέρα,

Εχει περασει αρκετός καιρος σε πρώτη φάση μη κλεισεις το dispute στο αλι για κανενα λογο  (εκτος αν παραλαβεις) κ προσπαθησε απο το Αλι να εξηγησεις πως εχουν τα πραγματα.

Για τα ΕΛΤΑ δεν μπορεις να επισπευσεις κατι αφου πανε με τυχαια σειρα τα δεματα προς επεξεργασία/παράδοση. Εχει φτασει λογικα Ελλαδα αλλα παραμενει ξεχασμενο σε καποιο σάκο ή αν δεν έχει χαθεί καπου σε καποιον ενδιαμεσο σταθμό πχ Ουγγαρία. Υπάρχει και το ενδεχομενο τα ΕΛΤΑ να μην ανανεωσαν το τρακινγκ για διαφορους λογους και το αλι το εκανε με κάποιο τροπο.

Ακριβώς εκεί είναι το πιο μεγάλο ερώτημα μου. Ποιος από τους 2 είναι ψεύτης; Γιατί είτε το Ali δείχνει ότι έφτασε βάση χρόνου στο τελικό σταθμό είτε το elta.gr δεν ενημερώνεται για τις ανανεώσεις που έχει το tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kamui είπε

Ακριβώς εκεί είναι το πιο μεγάλο ερώτημα μου. Ποιος από τους 2 είναι ψεύτης; Γιατί είτε το Ali δείχνει ότι έφτασε βάση χρόνου στο τελικό σταθμό είτε το elta.gr δεν ενημερώνεται για τις ανανεώσεις που έχει το tracking number.

Αφησε (οπωσδηποτε) ανοιχτό το dispute κ επικοινωνησε με το αλι. Ειναι το μονο που μπορεις να κανεις στην παρουσα φαση.

Με τα ΕΛΤΑ δυσκολα να βρεθει που βρισκεται γιατι εχει περασει κ καιρος κ αν εχει γινει και αφιξη Ελλαδα (γιατι κ αυτο παιζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλι θεωρει τελικό προορισμό την Ουγγαρία, αυτό εχω καταλάβει, για αυτο και το μπέρδεμα 

Το δέμα παντως θα έρθει, για μένα αυτός που είναι υπεύθυνος είναι τα ελτα, γιατί το δέμα είναι εδω και απλά στα ....@ ουτε σκαναρουν, ουτε τίποτα, και ειδικά τώρα καλοκαίρι, κλείνουν καταστήματα, φευγει κόσμος, τέλος τα ελτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kamui είπε

Καλημέρα και από μένα. Έχω 2 αγορές από aliexpress αρκετούς μήνες τώρα. Το tracking μέσα από το elta.gr παρουσιάζει πως το πακέτο βρίσκεται Ουγκαρία.
image.png.4c3a3367283403aa64b2f2206a9489da.png
image.png.4bc9696383c66797cb7985b9c24f2750.png

Λήγει το protection μου στο Aliexpress οπότε άνοιξα dispute αλλά ακόμη και το Ali που μπήκε μεσάζον για λύση λέει. Οχι μάγκα το πακέτο σου είναι στο local post office. Ειδοποιητήριο δεν έλαβα, στο ταχυδρομείο με γνωρίζει μια υπάλληλος και πάντα κρατά στην άκρη τα πακέτα μου και με ενημερώνει, οπότε δεν έχει πάρει τπτ.  Τελικά ποιόν πιστεύουμε και πως αποδεικνύεις ότι ο γάϊδαρος δεν πετάει;

image.png.4a06f5975a68a6f1ae27397258a15e61.png

Τα δέματα σου ειναι semitrackable που σημαίνει έχουν ενημέρωση μεχρι να φτάσουν Ελλαδα μετά τα χάνεις μεχρι να το αφήσει μια μέρα ο ταχυδρόμος χωρίς ειδοποίηση.

Λογικά τρόπος αποστολής θα πρέπει να ήταν η Cainiao super economy η Cainiao super economy global, αυτά καλά ειναι να τα αποφεύγουμε ειναι πάρα πολύ φτηνός τρόπος αποστολής και δεν τα δίνουν καν σημασία, καλύτερα να δίνεις κάτι παραπάνω και να επιλέγεις Aliexpress saver shipping που ειναι σίγουρο θα έρθει και σε 30 μέρες περίπου η άλλη λύση ειναι να παραγγείλεις πάνω από ένα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα με οποιονδήποτε τρόπο αποστολής που ανάφερα πιο πάνω και να τα πληρωσεις ταυτόχρονα, έτσι πιο πιθανό να γίνει ενοποίηση δεμάτων και να αναβαθμιστεί σε Aliexpress standard shipping έτσι θα έρθει συστημένο με ACS σε 12-16 μέρες.

Τα γράφω αυτά στο θέμα "Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο" που θα βάλω παρακάτω (σελιδα 294)

Για τα δέματα σου γράφω το εξής - 

Τα semitrackable έχουν κανονικά tracking number και φαίνεται κανονικά μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα αφήσει ο ταχυδρόμος το δέμα χωρίς ενημέρωση και υπογραφή (σαν ένα γράμμα).

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δείτε μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δείτε και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Δες και μια στο parcelsapp η στο cainiao να δεις τι σου βγάζει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
19 ώρες πριν, doctor_pin είπε

Καλησπερα ,

Να φανταστω θα βγει κουστουμι?

image.png.df95fa34ca13d50514ac679d6f56d409.png

Λογικα ναι μετα το brexit to UK θεωρειται 3η χωρα εισαγωγης & εχει δασμους/τελωνειο

Τιμοκατάλογοι ΕΛΤΑ (Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού)

https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...