Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, vaggelis dogas said:

Παιδιά καλημέρα SOS ήρθε χθες το δέμα μου, έγινε απόπειρα παράδοσης του δέματος, ο ταχυδρόμος μάλλον δεν βρήκε την οδο και το προωθούν πίσω στον αποστολέα

Δεν μου δωθηκε καν η ευκαιρία να το παραλάβω ούτε επικοινώνησαν μαζί μου τι πρέπει να κάνω? 

Οποιοσδήποτε γνωρίζει παρακαλώ βοηθήστε με

Screenshot_2023-12-21-10-10-15-203_com.android.chrome.jpg

γτι δεν πας απευθείας στην κούριερ να ρωτήσεις?

Προσωπικά αυτό θα έκανα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

γτι δεν πας απευθείας στην κούριερ να ρωτήσεις?

Προσωπικά αυτό θα έκανα...

 

Γιατί είμαι εκτός Βόλου και θα λείπω μέχρι τις 28 ότι δεμα παρήγγειλα τα παραλαμβάνε η μητέρα μου αλλά αυτό είναι από την Κίνα που είχε αργήσει αρκετά και έχει ακόμη το δικό μου όνομα 

Επεξ/σία από vaggelis dogas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, vaggelis dogas said:

Γιατί είμαι εκτός Βόλου και θα λείπω μέχρι τις 28 ότι δεμα παρήγγειλα τα παραλαμβάνε η μητέρα μου αλλά αυτό είναι από την Κίνα που είχε αργήσει αρκετά και έχει ακόμη το δικό μου όνομα 

Κατάλαβα. Δύσκολη περίπτωση. Αν έπαιρνες ένα τηλ στα ΕΛΤΑ (και κάνε προσευχή να το σηκώσουν βέβαια). 

Γενικά καλή τύχη εύχομαι και καλή υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/12/2023 at 10:10, vaggelis dogas said:

Παιδιά καλημέρα SOS ήρθε χθες το δέμα μου, έγινε απόπειρα παράδοσης του δέματος, ο ταχυδρόμος μάλλον δεν βρήκε την οδο και το προωθούν πίσω στον αποστολέα

Δεν μου δωθηκε καν η ευκαιρία να το παραλάβω ούτε επικοινώνησαν μαζί μου τι πρέπει να κάνω? 

Οποιοσδήποτε γνωρίζει παρακαλώ βοηθήστε με

 

Πολύ περίεργο αυτό που περιγράφεις, δεν το έχω ξαναδεί / ή πάθει μετά από αμέτρητες αποστολές/παραλαβές!
Νομίζω πως το μήνυμα ότι επιστρέφει στον αποστολέα δεν ισχύει, σίγουρα θα έβαλε λάθος επιλογή ο χειριστής όταν το πήραν πίσω στο κατάστημα! Εκεί σε καμιά γωνιά θα το πετάξουν για κάμποσο καιρό. Πάρε τους άμεσα τηλέφωνο εκεί ή στείλε κάποιον γνωστό σου να ρωτήσει από κοντά.

Να βάζεις ΠΑΝΤΑ στα στοιχεία αποστολής σου, το τηλέφωνό σου μιας και θα σε είχε πάρει τηλέφωνο αν έβλεπε κάποιο πάνω στο δέμα.
Το άλλο που φαντάζομαι είναι στο δέμα πάνω να έχει γράψει ο αποστολέας λάθος τα στοιχεία σου, οπότε ο ταχυδρόμος δεν μπορούσε να διασταυρώσει το όνομα με την διεύθυνση. Στείλε μήνυμα και στον αποστολέα να τον ενημερώσεις για την κατάσταση και να σου επιβεβαιώσει τα στοιχεία αποστολής!
Το άμεσο πάντως είναι να στείλεις κάποιον τώρα να πάει εκεί από κοντά ή πάρε τους τηλέφωνο! ( 2421 020058 )

2,45 κλείνει σήμερα..
Να πηγαίνεις εσύ ο ίδιος να παραλαμβάνεις τα δέματά σου όταν βλέπεις στο tracking ότι έχουν φτάσει στο κατάστημα, αυτό κάνω και γω για να μην μπλέξω σε μονοπάτια σαν τα δικά σου. Βέβαια τώρα εσύ βρίσκεσαιι εκτός Βόλου απ' ότι κατάλαβα γι' αυτό την πάτησες!
Ενημέρωσε μας τι έγινε όταν μπορείς , μακάρι να πάνε όλα καλά.|

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 22/12/2023 στις 12:18 ΜΜ, hasiotis_john είπε

Να βάζεις ΠΑΝΤΑ στα στοιχεία αποστολής σου, το τηλέφωνό σου μιας και θα σε είχε πάρει τηλέφωνο αν έβλεπε κάποιο πάνω στο δέμα.

Καλα μην παιρνεις και ορκο Γιαννη οτι θα τον επαιρνε τηλεφωνο, ειδικα αν μιλαμε για σκετο Ελτα. Δεν ειμαι σιγουρος.

Η δικη μου εμπειρια επι αυτου ειναι, πως ο μονος απο σκετο Ελτα που με ειχε παρει τηλεφωνο μια φορα ηταν ο ταχυδρομος μου (επι 10-20 χρονια στην περιοχη), πριν 7-8 χρονια, επειδη μαλιστα ειχαμε και μια καλημερα και λιγη κουβεντα οποτε περνουσε. Πηρε συνταξη λιγο μετα. Απο τοτε δεν εχει ξανατυχει, μονο χαρτακια να τρεχω να παραλαβω το μεχρι και 5χ10cm απλο φακελακι με βαρος 15-20 γραμμαρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Παρήγγειλα κάτι από eBay Αγγλίας και ζήτησα από τον πωλητή να το στείλει με Royal Mail και να το δηλώσει ως δώρο χαμηλής αξίας. Ο ίδιος μου είπε ότι σαν ιδιώτης πωλητής δε βάζει κάποιο παραστατικό στο δέμα που να δηλώνει την αξία και θέλω να ρωτήσω τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Με τι λογική εκτελωνίζεται εδώ αν είναι δηλωμένο ως δώρο αλλά δεν περιέχεται τιμολόγιο? Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και μεγάλη καθυστέρηση? Σκέφτηκα μήπως είναι καλύτερο να του ζητήσω αυτή τη φορά να προσθέσει κάποιο παραστατικό προκειμένου να εκτελωνιστεί άμεσα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikosgnr είπε

Σε δέμα αξίας 77€ αποστολή απο Αμερική με ΕΛΤΑ, πόσο να υπολογίζω το τελωνείο?

Η Αμερική δεν έχει ΕΛΤΑ, μήπως σου τα έστειλαν με USPS? 

Επίσης δεν έχεις αναφέρει αν στα 77 συμπεριλαμβάνονται και τα μτφ μέσα και αν σου έχει χρεωθεί και κάποιος φπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Η Αμερική δεν έχει ΕΛΤΑ, μήπως σου τα έστειλαν με USPS? 

Επίσης δεν έχεις αναφέρει αν στα 77 συμπεριλαμβάνονται και τα μτφ μέσα και αν σου έχει χρεωθεί και κάποιος φπα. 

Ναι έχεις δίκιο, σόρρυ.

USPS είναι και με τα μεταφορικά μέσα.

Ουσιαστικά το δέμα είναι στα $75 και $16 τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nikosgnr είπε

Ναι έχεις δίκιο, σόρρυ.

USPS είναι και με τα μεταφορικά μέσα.

Ουσιαστικά το δέμα είναι στα $75 και $16 τα μεταφορικά.

75$ είναι 68 ευρώ. Υπολόγιζε 24% φπα + 10 ευρω εκτελωνισμός οπότε με βάση αυτά που έγραψες πας στα 26 ευρώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ανοιξετε θεμα και για ACS, εστειλα δωρο κατι παπουτσια απο Αγγλια με GLS στην Αθηνα, εφτασαν μετα απο 5 μερες Αθηνα και ειναι κολλημενα στην ACS εδω και 7 μερες. Ελλαδαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, TheStranger80 είπε

Πρεπει να ανοιξετε θεμα και για ACS, εστειλα δωρο κατι παπουτσια απο Αγγλια με GLS στην Αθηνα, εφτασαν μετα απο 5 μερες Αθηνα και ειναι κολλημενα στην ACS εδω και 7 μερες. Ελλαδαρα.

έχουν πολύ φορτίο αυτές τις μέρες και κάνουν πονηριές, αφήνουν τους ιδιώτες και ασχολούνται με τις επαγγελματικές μεταφορές, εκεί που έχουν φόβο να χάσουν πελάτες, εμάς μας έχουν γραμμένους. Το ίδιο έχω εγώ με 3 δέματα που είναι τρεις μέρες στο τοπικό κατάστημα. Δεν έχω κάτι επείγον να πάω να τα πάρω και περιμένω να δω αν θα μου τα φέρουν φέτος

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, TheStranger80 είπε

Πρεπει να ανοιξετε θεμα και για ACS, εστειλα δωρο κατι παπουτσια απο Αγγλια με GLS στην Αθηνα, εφτασαν μετα απο 5 μερες Αθηνα και ειναι κολλημενα στην ACS εδω και 7 μερες. Ελλαδαρα.

Αυτό σκεφτόμουν να γράψω και εγώ,παραγγελία αφυγραντήρα στις 21/12 πρωι,το μεσημέρι το κατάστημα τον είχε ήδη στείλει στην acs και μου έδωσε και tracking,αλλά δυστυχως ακόμα έχει κολλήσει στο παραλαβή αποστολής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

έχουν πολύ φορτίο αυτές τις μέρες και κάνουν πονηριές, αφήνουν τους ιδιώτες και ασχολούνται με τις επαγγελματικές μεταφορές, εκεί που έχουν φόβο να χάσουν πελάτες, εμάς μας έχουν γραμμένους. Το ίδιο έχω εγώ με 3 δέματα που είναι τρεις μέρες στο τοπικό κατάστημα. Δεν έχω κάτι επείγον να πάω να τα πάρω και περιμένω να δω αν θα μου τα φέρουν φέτος

Εντωμεταξυ οταν παραγγειλα τα παπουτσια ελεγαν μεχρι 21-22 θα ειναι Ελλαδα.....Δεν υπολογιζαν τα καμαρια της ACS βεβαια (αν και κατα καποιον τροπο Ελλαδα ειναι, απλα οχι στο σπιτι).

Επεξ/σία από TheStranger80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...