Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ουρα για εκτελωνισμο , μολις εκετλωνιστει παει ταχυδρομειο και πληρωνεις το φορο .
Ποσο εκανε το αντικειμενο ? 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntakos23 είπε

τι σημαινει αυτο?

ΓΕΤΑ: Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων

διεύθυνση των ΕΛΤΑ, υπεύθυνη για τον εκτελωνισμό αντικειμένων

1 ώρα πριν, Ntakos23 είπε

15

ανοιγουν το δεμα κανονικα ? και το εκτελωνιζουν?

Θα περιμένεις να πάει στα Ελτα της περιοχής σου και πήγαινε πάρτο, μάλλον θα πληρώσεις και 2,5 ευρώ (μπορεί και όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώρες ώρες προσπαθώ να καταλάβω γιατί στο καλό με χρεώνουν έξοδα τελωνείου ενώ έχει γίνει μέσω IOSS... Πραγματικά κλέβει η ΕΛΤΑ ή όποια είναι υπεύθυνη για το τελωνείο!

Εδώ από Ασία (όχι ebay) όσες φορές έχω κάνει αγορά δεν μπήκαν επιπλέον έξοδα ενώ από Αγγλία και όπου αλλού ναι. Μια φορά που πήρα από την Αγγλία δεν πέρασε και από έναν άλλον πωλητή πέρασε κανονικά και με έβαλαν να πληρώσω 5 ευρώ. Οι αγορές έγιναν μέσω Ebay.

Κάνουν οι πωλητές κάποιο λάθος με το IOSS ή απλά έτσι θέλουν για να πάρουν κέρδη;

Περιμένω ακόμη ένα από Σιγκαπούρη και μάλλον θα πληρώσω και εκεί...

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας!Αν μπορει καποιος να μου απαντησει!Το δεμα που περιμενω απο Ολλανδια, μεσα απο διαφορα  site :PostNL: International Track & Trace, parcelsapp, 17track.net,ordertracker com ,ship24, αναφερουν για την παραγγελια μου τα εξης:

 

25/10/2023   12:12    The consignment has arrived  in the country  of destination.

25/10/2023    12:12     The item has arrived in the country  of destination.

 

Το θεμα ειναι οτι ακομα  φαινεται στα ΕΛΤΑ  η' στα ΕΛΤΑ-ΚΟΥΡΙΕΡ  οτι απλα εχει σταλλει απο Ολλανδια  στις  19/10/2023!

Μηπως ακομα δεν εχουν ενημερωσει το συστημα γιατι ειναι ακομα στο αεροδρομιο ,στο σακο παραλαβης απο ξενες χωρες;

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για οποιον μου  πει την γνωμη του!

 

Επεξ/σία από ΝΙΟΝΙΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ΝΙΟΝΙΟΣ είπε

Καλησπερα σας!Αν μπορει καποιος να μου απαντησει!Το δεμα που περιμενω απο Ολλανδια μεσα απο διαφορα  site parcelsapp, 17track.net,ordertracker com ,ship24, αναφερουν για την παραγγελια μου τα εξης:

 

25/10/2023   12:12    The consignment has arrived  in the country  of destination.

25/10/2023    12:12     The item has arrived in the country  of destination.

 

Το θεμα ειναι οτι ακομα  φαινεται στα ΕΛΤΑ  η' στα ΕΛΤΑ-ΚΟΥΡΙΕΡ  οτι απλα εχει σταλλει απο Ολλανδια  στις  19/10/2023!

Μηπως ακομα δεν εχουν ενημερωσει το συστημα γιατι ειναι ακομα στο αεροδρομιο ,στο σακο παραλαβης απο ξενες χωρες;

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για οποιον μου  πει την γνωμη του!

 

να περιμενεις, εμενα απο 06.10.23 που ειχε φθασει αεροδρομιο, μου ηρθε ειδοποιηση απο ελτα για παραλαβη στις 24.10.23 και παρελαβα 25.10.23.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, manoskost είπε

να περιμενεις, εμενα απο 06.10.23 που ειχε φθασει αεροδρομιο, μου ηρθε ειδοποιηση απο ελτα για παραλαβη στις 24.10.23 και παρελαβα 25.10.23.

Φιλε μου σ ευχαριστω!Εφτασε ηδη και ειναι στο κεντρο διαλογης Αττικης!

Επεξ/σία από ΝΙΟΝΙΟΣ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Tracking number της μορφής LAXXXXXXXXXHU έρχεται με ΕΛΤΑ ή κάτι άλλο; Αν είναι ΕΛΤΑ, ειναι ΕΛΤΑ σκέτο ή ΕΛΤΑ κουριερ;

Τελωνείο παίζει να περάσει;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pan05 είπε

Καλησπέρα,

Tracking number της μορφής LAXXXXXXXXXHU έρχεται με ΕΛΤΑ ή κάτι άλλο; Αν είναι ΕΛΤΑ, ειναι ΕΛΤΑ σκέτο ή ΕΛΤΑ κουριερ;

Τελωνείο παίζει να περάσει;

Ευχαριστώ 

Ελτα, τι μέθοδο αποστολής επέλεξες στο Alie?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 2 πακέτα και στα 2 επέλεξα priority.

Στο ενα (με προϊόν αξίας 160 ευρώ) μου γράφει στο email του dispatch "courier: registered airmail", ενώ στο δεύτερο (αξία 12 ευρώ) γράφει "courier: priority mail".

Και στα 2 email γράφει "shipment: priority mail', ενώ και τα 2 tracking numbers ειναι της μορφής LAXXXXXXXXXHU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...