Προς το περιεχόμενο

Τι κεραία είναι αυτή στην ταράτσα;


charilaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ελαχιστοποιειται τίποτα, αν φοβάσαι κάνε μόνωση κατά της ΗΜ ακτινοβολίας στο σπίτι σου, που και πάλι αν έχεις κινητό και WiFi η ασύρματο τηλέφωνο μέσα στο σπίτι τότε η ακτινοβολία που δέχεσαι στο κεφάλι παίζει να είναι υψηλότερη από μια κεραία 1kW που είναι στα 15μ απόσταση από εσένα και μεσολαβούν οι τοίχοι των κτιρίων. Είμαι ραδιοερασιτεχνης και κάθε φορά που επιχειρώ να σηκώσω μια κάθετη βραχέων έχω τον κάθε παραξενο από γειτονικά κτίρια να χτυπάνε το κουδούνι και να ρωτάνε, ευτυχώς που μένω σε δικό μου κτίριο αλλιώς δεν παίζει να είχα βάλει κεραία, τελικά την έχω κατεβασμένη στην ταράτσα και ανεβαίνω να την σηκώσω όταν νυχτώνει που δεν φαίνεται τίποτα. Το πρόβλημα στον κόσμο δεν είναι ότι δεν έχει γνώσεις και θέλει να μάθει αλλά δεν έχει γνώσεις, φοβάται, αλλά βαριέται να μάθει και απαιτεί ο άλλος να συμφωνήσει μαζί του, αν επιχειρήσεις να μιλήσεις μαζί του η να εκφράσεις κάτι αντίθετο απλά εσύ είσαι ο παράξενος και ο δυνητικός εχθρός που απειλεί και καλά την υγεία του άλλου. Ακτινοβολία είναι και ο ήλιος και οι λάμπες και η οθόνη του υπολογιστή σου. Μπορεί επίσης να πας σε περιοχή με κεραία κοντά που δεν φαίνεται λίγο παραπέρα, δεν έχει νόημα να παίζουμε την γάτα και το ποντικι με τις κεραίες.

Γράψε σε πανό πανω στην κεραία "λευτεριά στους ράδιοερασιτέχνες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

44 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ελαχιστοποιειται τίποτα, αν φοβάσαι κάνε μόνωση κατά της ΗΜ ακτινοβολίας στο σπίτι σου, που και πάλι αν έχεις κινητό και WiFi η ασύρματο τηλέφωνο μέσα στο σπίτι τότε η ακτινοβολία που δέχεσαι στο κεφάλι παίζει να είναι υψηλότερη από μια κεραία 1kW που είναι στα 15μ απόσταση από εσένα και μεσολαβούν οι τοίχοι των κτιρίων. Είμαι ραδιοερασιτεχνης και κάθε φορά που επιχειρώ να σηκώσω μια κάθετη βραχέων έχω τον κάθε παραξενο από γειτονικά κτίρια να χτυπάνε το κουδούνι και να ρωτάνε, ευτυχώς που μένω σε δικό μου κτίριο αλλιώς δεν παίζει να είχα βάλει κεραία, τελικά την έχω κατεβασμένη στην ταράτσα και ανεβαίνω να την σηκώσω όταν νυχτώνει που δεν φαίνεται τίποτα. Το πρόβλημα στον κόσμο δεν είναι ότι δεν έχει γνώσεις και θέλει να μάθει αλλά δεν έχει γνώσεις, φοβάται, αλλά βαριέται να μάθει και απαιτεί ο άλλος να συμφωνήσει μαζί του, αν επιχειρήσεις να μιλήσεις μαζί του η να εκφράσεις κάτι αντίθετο απλά εσύ είσαι ο παράξενος και ο δυνητικός εχθρός που απειλεί και καλά την υγεία του άλλου. Ακτινοβολία είναι και ο ήλιος και οι λάμπες και η οθόνη του υπολογιστή σου. Μπορεί επίσης να πας σε περιοχή με κεραία κοντά που δεν φαίνεται λίγο παραπέρα, δεν έχει νόημα να παίζουμε την γάτα και το ποντικι με τις κεραίες.

Εδω εμενα ηθελαν να μου κατεβασουν το δορυφορικο πιατο της νοβα γιατι φοβοντουσαν τη ραδιενεργεια ,που πιστευαν οτι εξεπεμπε το πιατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, patclo είπε

Αν βάλει ότι η ισχύς πέφτει με το τετράγωνο της απόστασης και ότι το wifi πρέπει να έχει τυπικά 100mw ισχύ, ενώ ένα ασύρματο τηλέφωνο γύρω στα 10mw μπορεί να κάνει χοντρικούς υπολογισμούς. Στο τηλέφωνο θα φάει τα 5 mw επειδή είναι κολλημένο στο κεφάλι του, στο wifi αν είναι στα 2 μέτρα θα φάει 2mw.   Λογικά παίζει ρόλο και η κατευθυντικότητα της κεραίας. 

Είναι βασικά το εμβαδόν ενός θεωρητικού σφαιρικού χώρου με σημείο αρχής την κεραία, οπότε το τετράγωνο αυξάνεται και άλλο στην διαίρεση. Βάλε και τα ντουβάρια που προκαλούν απομειωση, τώρα πόσο φτάνει ακριβώς δεν το έχω ψάξει, αλλά θα έλεγα πως δεν διαφέρει κατά πολυ παραπάνω από το τηλέφωνο που το κολας στο αυτί σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Θεία δίκη.Ρομπαξ που τρώει το καπέλο του.

Όχι μόνο θυμάσαι τον Ρόμπαξ, αλλά και τη λεπτομέρεια που έτρωγε το καπέλο του από το κακό του...απίστευτο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...