Προς το περιεχόμενο

Τι κεραία είναι αυτή στην ταράτσα;


charilaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει τότε, το αντίθετο θα κάνω. Θα φροντίσω να ψάξω ακίνητα, με πρωταρχικό κριτήριο να έχουν τουλάχιστον 2 κεραίες στη γειτονιά.

Μη σου πω και αν δεν έχει, θα πάρω εγώ ο ίδιος τηλέφωνο σε όλους του παρόχους ώστε να έρθουν να εγκαταστήσουν. Απλά θα φροντίσω να την καμουφλάρω καλά.

Γιατί όπως είπα και πριν, όλα είναι ή άσπρο ή μαύρο. Ή συμφωνεί κάποιος ή αλλιώς βαφτίζεται τεχνοφοβικός.

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 λεπτά πριν, charilaos είπε

Δεν είναι πλέον να ανοίγει κάποιος θέμα. Πολύ στο χαβαλέ και ειρωνικές οι απαντήσεις παντού.

Και wifi έχω, και κινητό έχω στην τσέπη μου όμως προειπώθηκε, και καλό σήμα έχει επίσης. Επίσης δεν κατοικώ στην Κίσσαμο Χανίων για να ξεμείνω 2 βδομάδες από σήμα.

Το θέμα είναι τι μπορούμε να εφαρμόσουμε ώστε να το ελαχιστοποιήσουμε.

Δηλαδή μόνο σε εμένα μου φαίνεται αρνητικό να έχω κεραία στην ταράτσα του σπιτιού μου ή απέναντι μόλις ανοίγω το παράθυρο; Εσάς δηλαδή θα σας καλοφαινόταν;

@JohnGTA Ούτε αυτή η κουβέντα είναι πραγματικά ό,τι να ναι αλλά και ούτε πιστεύω τα facebook moms. Γιατί πρέπει να είναι όλα άσπρο/μαύρο; Ένα θέμα άνοιξα περί δύο τύπων κεραιών που δε γνώριζα, δε ζήτησα κανενός τις συμβουλές περί υγείας.

Και, μη συγκρίνεις την πυκνότητα ισχύος που απορροφάται, μεταξύ του ραδιοφώνου του αμαξιού με έναν κομπό κινητής τηλεφωνίας. Αν μη τι άλλο, αυτό το τσουβάλιασμα που κάνεις δεν είναι όμορφο.

Δεν είδα πάντως κάτι τραγικό από ειρωνία, τα κλασικά. Ε και είναι λογικό γιατί οι τεχνοφοβικοί συχνά δημιουργούν πολλά προβλήματα στους υπόλοιπους.

Η ακτινοβολία που δέχεσαι απ'τον ήλιο είναι πιο ισχυρή από κάθε συμβατική κεραία, κινητής και μη, και η υπεριώδης είναι και ιονίζουσα. Ε λοιπόν μια χαρά επιβιώνουμε.

Και μην μου πεις ότι έχουμε εξελιχθεί για να την αντέχουμε γιατί μια χαρά προκαλεί καρκίνο του δέρματος, σε αντίθεση με την μη ιονίζουσα, όπως είναι και τα μικροκύματα, που δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι προκαλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος πολύ σωστά είπε εδώ μέσα,ότι τα θέματα του μπλα μπλα πρέπει μετά από 2 σελίδες να κλειδωνονται.

Εδώ ο TS έκανε μια ερώτηση,του απάντησαν,αλλά συνέχιζε να σκαλίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ειχε παρει το ματι μου κατι πανυβλακες που απαιτουσαν να ξηλωθει παραβολικο κατοπτρο, δορυφορικο, λογω ακτινοβολιας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, charilaos είπε

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα διαμέρισμα

Αν είναι τόσο μεγάλη ευκαιρία τότε τα ζυγίζεις. Αλλιώς αν νομίζεις ότι δεν σε ικανοποίησαν οι απαντήσεις ή θεωρείς ότι θα σε ενοχλεί και μόνο η θέα τους, ψάχνεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Αυτή η κουβέντα είναι πραγματικά ό,τι ναναι, ιδίως αν ο άνθρωπος δεν έχει ιδέα. Παραδέχομαι ωστόσο ότι η λέξη "Ακτινοβολία" έχει μια αρνητικότατη χροιά.

Γενικά πάντως: η ακτινοβολία είναι παντού γύρω σου με πρώτο και καλύτερο το κινητάκι σου. Δέχεσαι να το αφήσεις; Όχι. Ακτινοβολία δέχεσαι αν ακούς ραδιόφωνο στο αμάξι, ακτινοβολία δέχεσαι αν χρησιμοποιείς Wi-Fi αλλά και να μην χρησιμοποιείς, δεδομένου ότι παντού στην Ελλάδα υπάρχει Wi-Fi με κάποιον τρόπο δέχεσαι ανα πάσα στιγμή ακτινοβολία σε νορμαλ επίπεδα. Και αν θες να το κάνεις upgrade, ακτινοβολία υπάρχει σε όλο το σύμπαν από την στιγμή που αυτό δημιουργήθηκε.

Μην πιστεύεις ό,τι λένε οι facebook moms και οι karens, μια χαρά είσαι (από ακτινοβολιακή άποψη, δεν σε ξέρω προσωπικά).

Μισό λεπτό μην μπερδευτούμε.

Εγώ δεν απάντησα στο ότι πρέπει να πας να μείνεις εκεί αψηφώντας την ύπαρξη της κεραίας: το αισθητικό θέμα είναι τελείως υποκειμενικό και σε ενημερώνω ούτε εγώ θα πήγαινα αν φαινόταν τόσο πολύ. Η απάντησή μου πήγαινε στο ότι μίλησες ότι και καλά θα σε πειράξει στην υγεία η ακτινοβολία, πράγμα τελείως αναληθές και φουσκωμένο. Εκεί απάντησα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που θα σου χαλανε την αισθητικη οι κεραιες και θα νιωθεις οτι ευθυνονται για καθε πονοκεφαλο που ισως εχεις μελλοντικα (αν και δεν θα ευθυνονται αυτες ) θα σου προτεινα να ψαξεις αλλου . Οχι οτι εχρι νοημα γιατι σε μεγαλες πολεις ειδικα υπαρχει παντου μια (δεν υπολογιζω καν τα κινητα που κουβαλαμε πανω μας). Επισης αν δεν κανω λαθος οι κεραιες λειτουργουν σαν μανιταρι οποτε ισως εισαι πιπ ασφαλης αν εισαι κοντα παρα μακρια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, charilaos είπε

Δεν είναι πλέον να ανοίγει κάποιος θέμα. Πολύ στο χαβαλέ και ειρωνικές οι απαντήσεις παντού.

Και wifi έχω, και κινητό έχω στην τσέπη μου όμως προειπώθηκε, και καλό σήμα έχει επίσης. Επίσης δεν κατοικώ στην Κίσσαμο Χανίων για να ξεμείνω 2 βδομάδες από σήμα.

Το θέμα είναι τι μπορούμε να εφαρμόσουμε ώστε να το ελαχιστοποιήσουμε.

Δηλαδή μόνο σε εμένα μου φαίνεται αρνητικό να έχω κεραία στην ταράτσα του σπιτιού μου ή απέναντι μόλις ανοίγω το παράθυρο; Εσάς δηλαδή θα σας καλοφαινόταν;

@JohnGTA Ούτε αυτή η κουβέντα είναι πραγματικά ό,τι να ναι αλλά και ούτε πιστεύω τα facebook moms. Γιατί πρέπει να είναι όλα άσπρο/μαύρο; Ένα θέμα άνοιξα περί δύο τύπων κεραιών που δε γνώριζα, δε ζήτησα κανενός τις συμβουλές περί υγείας.

Και, μη συγκρίνεις την πυκνότητα ισχύος που απορροφάται, μεταξύ του ραδιοφώνου του αμαξιού με έναν κομπό κινητής τηλεφωνίας. Αν μη τι άλλο, αυτό το τσουβάλιασμα που κάνεις δεν είναι όμορφο.

Τι απάντηση περίμενες να πάρεις;

"Ναί, έχεις δίκιο, πρέπει να την ξηλώσει χτες για να μην σου χαλάει την θέα και την ψυχολογία;"

Ότι συσκευή λαμβάνει ή/και εκπέμπει μικροκύματα έχει κεραία!

Πρώτη φορά το ακούς;

Από τη στιγμή που έχεις και εσύ τέτοιες συσκευές γιατί δηλαδή σε πειράζει του γείτονα;

 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, charilaos είπε

Το θέμα είναι τι μπορούμε να εφαρμόσουμε ώστε να το ελαχιστοποιήσουμε.

Κοίταξε, αν δεν είσαι δίπλα σε κεραία ραντάρ αμερικάνικου καταδρομικού που όντος εκεί η ισχύς εκπομπής μπορεί να σε κάνει μπριζολάκι αν δεν ακολουθήσεις τους κανονισμούς ασφαλείας, λογικά αυτές οι κεραίες στις ταράτσες δεν εκπέμπουν αρκετή ισχύ για να σου κάνουν ζημιά. Και πρακτικά δεν είναι και πάντα εύκολο να ελαχιστοποιήσεις την έκθεση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, charilaos είπε

Δεν είναι πλέον να ανοίγει κάποιος θέμα. Πολύ στο χαβαλέ και ειρωνικές οι απαντήσεις παντού.

Και wifi έχω, και κινητό έχω στην τσέπη μου όμως προειπώθηκε, και καλό σήμα έχει επίσης. Επίσης δεν κατοικώ στην Κίσσαμο Χανίων για να ξεμείνω 2 βδομάδες από σήμα.

Το θέμα είναι τι μπορούμε να εφαρμόσουμε ώστε να το ελαχιστοποιήσουμε.

Δηλαδή μόνο σε εμένα μου φαίνεται αρνητικό να έχω κεραία στην ταράτσα του σπιτιού μου ή απέναντι μόλις ανοίγω το παράθυρο; Εσάς δηλαδή θα σας καλοφαινόταν;

@JohnGTA Ούτε αυτή η κουβέντα είναι πραγματικά ό,τι να ναι αλλά και ούτε πιστεύω τα facebook moms. Γιατί πρέπει να είναι όλα άσπρο/μαύρο; Ένα θέμα άνοιξα περί δύο τύπων κεραιών που δε γνώριζα, δε ζήτησα κανενός τις συμβουλές περί υγείας.

Και, μη συγκρίνεις την πυκνότητα ισχύος που απορροφάται, μεταξύ του ραδιοφώνου του αμαξιού με έναν κομπό κινητής τηλεφωνίας. Αν μη τι άλλο, αυτό το τσουβάλιασμα που κάνεις δεν είναι όμορφο.

Δεν ελαχιστοποιειται τίποτα, αν φοβάσαι κάνε μόνωση κατά της ΗΜ ακτινοβολίας στο σπίτι σου, που και πάλι αν έχεις κινητό και WiFi η ασύρματο τηλέφωνο μέσα στο σπίτι τότε η ακτινοβολία που δέχεσαι στο κεφάλι παίζει να είναι υψηλότερη από μια κεραία 1kW που είναι στα 15μ απόσταση από εσένα και μεσολαβούν οι τοίχοι των κτιρίων. Είμαι ραδιοερασιτεχνης και κάθε φορά που επιχειρώ να σηκώσω μια κάθετη βραχέων έχω τον κάθε παραξενο από γειτονικά κτίρια να χτυπάνε το κουδούνι και να ρωτάνε, ευτυχώς που μένω σε δικό μου κτίριο αλλιώς δεν παίζει να είχα βάλει κεραία, τελικά την έχω κατεβασμένη στην ταράτσα και ανεβαίνω να την σηκώσω όταν νυχτώνει που δεν φαίνεται τίποτα. Το πρόβλημα στον κόσμο δεν είναι ότι δεν έχει γνώσεις και θέλει να μάθει αλλά δεν έχει γνώσεις, φοβάται, αλλά βαριέται να μάθει και απαιτεί ο άλλος να συμφωνήσει μαζί του, αν επιχειρήσεις να μιλήσεις μαζί του η να εκφράσεις κάτι αντίθετο απλά εσύ είσαι ο παράξενος και ο δυνητικός εχθρός που απειλεί και καλά την υγεία του άλλου. Ακτινοβολία είναι και ο ήλιος και οι λάμπες και η οθόνη του υπολογιστή σου. Μπορεί επίσης να πας σε περιοχή με κεραία κοντά που δεν φαίνεται λίγο παραπέρα, δεν έχει νόημα να παίζουμε την γάτα και το ποντικι με τις κεραίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Ακτινοβολία δέχεσαι αν ακούς ραδιόφωνο στο αμάξι

Από τα ραδιοφωνικά κύματα; Την ίδια που δέχεσαι και με το ραδιόφωνο κλειστό. Λήψη κάνει 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

που και πάλι αν έχεις κινητό και WiFi η ασύρματο τηλέφωνο μέσα στο σπίτι τότε η ακτινοβολία που δέχεσαι στο κεφάλι παίζει να είναι υψηλότερη από μια κεραία 1kW που είναι στα 15μ

Αν βάλει ότι η ισχύς πέφτει με το τετράγωνο της απόστασης και ότι το wifi πρέπει να έχει τυπικά 100mw ισχύ, ενώ ένα ασύρματο τηλέφωνο γύρω στα 10mw μπορεί να κάνει χοντρικούς υπολογισμούς. Στο τηλέφωνο θα φάει τα 5 mw επειδή είναι κολλημένο στο κεφάλι του, στο wifi αν είναι στα 2 μέτρα θα φάει 2mw.   Λογικά παίζει ρόλο και η κατευθυντικότητα της κεραίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...