Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο από Κίνα-Ελλαδα με PostNL


PanagiotisKms

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγειλα μέσω AliExpress το κινητό redmi note 10 pro στα 237 €, αν τύχει να περάσει από τελωνείο δηλαδή 50/50 ποιο είναι το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω, επίσης δεν είναι parcel είναι σε μορφή registered mail/mail. Υπάρχει κάποια φόρμα που μπορώ να συμπληρώσω έτσι ώστε να αποφύγω τα τέλη εκτελονισμου, γιατι έκανα τις πράξεις και 20 ευρώ για προϊόντα από 150-500 ευρώ, +24% ΦΠΑ, μου βγήκαν στα 76 ευρώ, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομιζω για πανω απο 150 ευρω εχει και δασμο, οχι μονο φπα. Δηλαδη 20+0.24*237+0.025*237 = 82,80

και οχι δεν υπαρχει καποιο μαγικο τρικ να αποφυγεις τελη εκτελωνισμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 20/3/2021 στις 2:35 ΜΜ, fredd0 είπε

νομιζω για πανω απο 150 ευρω εχει και δασμο, οχι μονο φπα. Δηλαδη 20+0.24*237+0.025*237 = 82,80

και οχι δεν υπαρχει καποιο μαγικο τρικ να αποφυγεις τελη εκτελωνισμου

Πχ μπορώ να στείλω μια φόρμα CN-23 στον πωλητή που μπορεί να συμπληρώσει και να μου στείλει πίσω, έτσι ώστε όταν στείλω την απόδειξη ότι η παραγγελία είναι δικιά μου στο τελωνείο να υπάρχει και το CN-23 που θα δουν έτσι ώστε να μη μετρήσει το 24% ΦΠΑ. Αν υπάρξει επικοινωνία με τον πωλητή και αποδεχθεί να πληρώσει κάποια από τα λεφτά ή όλα τα έξοδα εκτελονισμου, μπορώ να του στείλω το λογαριασμό για να το πληρώσει?

Επεξ/σία από PanagiotisKms
Λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, PanagiotisKms είπε

 

Πχ μπορώ να στείλω μια φόρμα CN-23 στον πωλητή που μπορεί να συμπληρώσει και να μου στείλει πίσω, έτσι ώστε όταν στείλω την απόδειξη ότι η παραγγελία είναι δικιά μου στο τελωνείο να υπάρχει και το CN-23 που θα δουν έτσι ώστε να μη μετρήσει το 24% ΦΠΑ. Αν υπάρξει επικοινωνία με τον πωλητή και αποδεχθεί να πληρώσει κάποια από τα λεφτά ή όλα τα έξοδα εκτελονισμου, μπορώ να του στείλω το λογαριασμό για να το πληρώσει?

Ποιος σου είπε ότι με τη φόρμα CN-23 γλιτώνεις το ΦΠΑ; (ή με τη φόρμα CN-22 σε αυτή την περίπτωση καθώς το ποσό είναι μικρό και το πακέτο κάτω από 2 κιλά). 

Επεξ/σία από TuXaKoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TuXaKoS είπε

Ποιος σου είπε ότι με τη φόρμα CN-23 γλιτώνεις το ΦΠΑ; (ή με τη φόρμα CN-22 σε αυτή την περίπτωση καθώς το ποσό είναι μικρό και το πακέτο κάτω από 2 κιλά). 

Συγγνώμη CN-22 εννοούσα ορθογραφικό, αλλά στη φόρμα την επίσημη με τα τέλη εκτελονισμου των ΕΛΤΑ, είδα ότι έλεγε για πακέτο κάτω από 2 κιλά, δν λέει μικρό ποσό λέει μικρότερο ή ίσο με 1000 €, εμένα κάνει 237€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, PanagiotisKms είπε

Συγγνώμη CN-22 εννοούσα ορθογραφικό, αλλά στη φόρμα την επίσημη με τα τέλη εκτελονισμου των ΕΛΤΑ, είδα ότι έλεγε για πακέτο κάτω από 2 κιλά, δν λέει μικρό ποσό λέει μικρότερο ή ίσο με 1000 €, εμένα κάνει 237€

Και πάλι, δεν γλιτώνεις το ΦΠΑ. Ο σκοπός της συγκεκριμένης φόρμας είναι να γίνει σωστά και γρήγορα ο εκτελωνισμός. Δεν θα κερδίσεις κάτι και δεν πιστεύω καν ότι το οποιοδήποτε κινέζικο site θα αφιερώσει χρόνο για κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Και πάλι, δεν γλιτώνεις το ΦΠΑ. Ο σκοπός της συγκεκριμένης φόρμας είναι να γίνει σωστά και γρήγορα ο εκτελωνισμός. Δεν θα κερδίσεις κάτι και δεν πιστεύω καν ότι το οποιοδήποτε κινέζικο site θα αφιερώσει χρόνο για κάτι τέτοιο. 

Οπότε δεν γλιτώνω τα 85-90 με τίποτα, εκτός αν είμαι κολοφαρδος κ δεν το τσεκαρουν λόγω μεγάλης ροής γραμμάτων/δεμάτων πράγμα δύσκολο αλλά μακάρι, ή αν ο πωλητής τελικά συμφωνήσει ν το πληρώσει ο ίδιος, πάλι δύσκολο αλλά μόνο αυτοί οι δύο τρόποι έχουν μείνει σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PanagiotisKms είπε

Οπότε δεν γλιτώνω τα 85-90 με τίποτα, εκτός αν είμαι κολοφαρδος κ δεν το τσεκαρουν λόγω μεγάλης ροής γραμμάτων/δεμάτων πράγμα δύσκολο αλλά μακάρι, ή αν ο πωλητής τελικά συμφωνήσει ν το πληρώσει ο ίδιος, πάλι δύσκολο αλλά μόνο αυτοί οι δύο τρόποι έχουν μείνει σωστά?

Δεν υπάρχει περίπτωση ο πωλητής να σου καλύψει το τελωνείο. Θα πρέπει να παραλάβεις ή να χάσεις τα χρήματα σου καθώς οι κινέζοι δεν ασχολούνται με επιστροφές κτλ και δεν είναι υποχρεωμένοι να ασχοληθούν (αυτό πάντα εάν περάσει από τελωνείο). Όλες οι παραγγελίες εκτός EU έχουν 2 κινδύνους: 1. Το τελωνείο, 2. Αν η συσκευή έχει οποιοδήποτε πρόβλημα, η εγγύηση και το τι θα καλύψουν είναι καθαρά θέμα τύχης. Μην αγχώνεσαι, δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση ο πωλητής να σου καλύψει το τελωνείο. Θα πρέπει να παραλάβεις ή να χάσεις τα χρήματα σου καθώς οι κινέζοι δεν ασχολούνται με επιστροφές κτλ και δεν είναι υποχρεωμένοι να ασχοληθούν (αυτό πάντα εάν περάσει από τελωνείο). Όλες οι παραγγελίες εκτός EU έχουν 2 κινδύνους: 1. Το τελωνείο, 2. Αν η συσκευή έχει οποιοδήποτε πρόβλημα, η εγγύηση και το τι θα καλύψουν είναι καθαρά θέμα τύχης. Μην αγχώνεσαι, δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσει. 

Ελπίζω να είναι μην περάσει, ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις πουθενά δε μπόρεσα να βρω πληροφορίες για αυτά που μου είπες, ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σίγουρο τελωνείο, τα ηλεκτρονικά τα σταματάνε.

Σταμάτησαν φίλου ένα smartwatch και έχει 2 μέρες τώρα που τους στέλνει αποδεικτικά από aliexpress - τράπεζα και του λένε ότι δεν είναι η πραγματική αξία του προϊόντος και ότι τα αποδεικτικά είναι ψευδή και όλα αυτά για ένα ρολόι των 15€. Οι άνθρωποι πέρα από άχρηστοι είναι και άσχετοι και φυσικά τα τηλέφωνα ανύπαρκατα για να συνεννοηθεί. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα μιλήσει με κάποιον από εδώ ο οποίος μου είχε πει πως όταν από Κίνα στέλνεται προϊόν με μια συγκεκριμένη εταιρεία μεταφορών και με κάποιο συγκεκριμένο πακέτο υπηρεσίας αποστολών της εταιρείας, δεν περνάνε από τελωνείο τα προϊόντα αυτά, πλήρωνες κόστος αποστολής όμως και σου έκαναν κάποια εξυπηρέτηση, τώρα δεν θυμάμαι ποια ακριβώς εταιρεία είναι ούτε μου είπε τον λόγο για τον οποίον γινόταν αυτό δεν ξερω και κατά πόσο ισχυε καθώς όλοι θα ήθελαν να στέλνουν με αυτή την εταιρεία.

Για να σε προετοιμαζουμε πάντως, να περιμένεις τελωνείο 99.99%. Τυχερός αν έρθει με ΕΛΤΑ και γλιτώσεις το υψηλό κόστος εκτελωνισμό των ιδιωτών, τα υπόλοιπα δεν τα γλιτώνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν εμένα μου ήρθε πριν 1 ώρα αυτό, και ακόμα καμία ενημέρωση, τι μπορεί ν σημαίνει? Αφορά το αντικείμενο που ανέφερα παραπάνω. Τώρα τι γίνεται?

IMG_20210406_201038.jpg

Μόλις τώρα, PanagiotisKms είπε

Λοιπόν εμένα μου ήρθε πριν 1 ώρα αυτό, και ακόμα καμία ενημέρωση, τι μπορεί ν σημαίνει? Αφορά το αντικείμενο που ανέφερα παραπάνω. Τώρα τι γίνεται?

IMG_20210406_201038.jpg

Να πω επίσης ότι δεν μου έχει έρθει κανένα email ή τηλέφωνο για απόδειξη, στοιχεία κλπ. Αν μου ζητηθεί τι πρέπει να τους δώσω γιατί δε με αφήνει να βγάλω screenshot την απόδειξη πληρωμής στο winbank. αν βγάλω 2 screenshot με το order number και τη τιμή στο AliExpress + μια φωτογραφία την οθόνη του κινητού μου (αφού δεν με αφήνει να βγάλω screenshot στο winbank) θα είναι κομπλέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PanagiotisKms είπε

Λοιπόν εμένα μου ήρθε πριν 1 ώρα αυτό, και ακόμα καμία ενημέρωση, τι μπορεί ν σημαίνει? Αφορά το αντικείμενο που ανέφερα παραπάνω. Τώρα τι γίνεται?

IMG_20210406_201038.jpg

Να πω επίσης ότι δεν μου έχει έρθει κανένα email ή τηλέφωνο για απόδειξη, στοιχεία κλπ. Αν μου ζητηθεί τι πρέπει να τους δώσω γιατί δε με αφήνει να βγάλω screenshot την απόδειξη πληρωμής στο winbank. αν βγάλω 2 screenshot με το order number και τη τιμή στο AliExpress + μια φωτογραφία την οθόνη του κινητού μου (αφού δεν με αφήνει να βγάλω screenshot στο winbank) θα είναι κομπλέ?

Λογικά θα μπει τελωνείο όπου γίνεται ένας μικρός χαμός λόγω φόρτου. Δε ξέρω πόσο θα πάρει να σου ζητήσουν τα στοιχεία. Μπορείς να παρεις το statement από το winbank και να στείλεις μόνο τη συγκεκριμένη καταχώρηση αλλιώς και το screenshot λογικά θα είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 4:05 ΜΜ, aromeo είπε

Σχεδόν σίγουρο τελωνείο, τα ηλεκτρονικά τα σταματάνε.

Σταμάτησαν φίλου ένα smartwatch και έχει 2 μέρες τώρα που τους στέλνει αποδεικτικά από aliexpress - τράπεζα και του λένε ότι δεν είναι η πραγματική αξία του προϊόντος και ότι τα αποδεικτικά είναι ψευδή και όλα αυτά για ένα ρολόι των 15€. Οι άνθρωποι πέρα από άχρηστοι είναι και άσχετοι και φυσικά τα τηλέφωνα ανύπαρκατα για να συνεννοηθεί. 

 

Ποια εταιρία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...