Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, Nikolas883 said:

καλησπέρες. long time lurker εδω. 

Πούλησα πριν μια βδομάδα το αυτοκίνητο μου. Δεν το χρησιμοποιούσα χρόνια καθώς με κάλυπτε είτε του πατέρα είτε της συντρόφου στην εξτριμ ανάγκη (τύπου μεταφορά κάτι - διακοπές χειμώνα) Το ποσό μικρό - 5κ€

Θα με έψηνε μια αγορά σε κατηγορία all-road / crosscountry / forester αποκλειστικά για ελεύθερο χρόνου. Δεν καίγομαι, είχα σε ακινησία δυο χρόνια το αμαξί μου και βασικό μου μέσο διακοπών, μετακίνησης ειναι η μοτοσυκλέτα.

Κυβικά απαραίτητα 1.6 λόγω σήματος

Καύσιμο - συμβιώνω με αέριο, κανένα θέμα

Τιμή - μαξ 6κ€

Χρονολογία - Χιλιόμετρα δεν με πολυνοιάζουν αρκεί να είναι κομπλέ μηχανικά.

Έχετε προτάσεις; Ακόμα και για μοντέλο, δεν χρειάζεται να είναι αγγελία.

 

Λοιπόν επειδή είμαι σε παρόμοια αναζήτηση, για οφροαντ οικονομικά υπάρχουν λίγες επιλογές. 

 

 grand vitara 1.6  τρίπορτο. Αξιόπιστο, σύγχρονο σχετικά, πάει παντού αλλά χάνει σε χώρους και είναι τσιμπημένη η τιμή τους. Πρέπει να πας σε 7+

 

Panda 4*4. Παει παντου, οικονομικό για καθημερινές μετακινήσεις και βρισκεις με 5-6κ αρκετά καλά. 

Άλλη επιλογή είναι το jimny.

 

Όλα τιμιες επιλογές με βασικό πρόβλημα τους χώρους. 

Αν χρειάζεσαι χώρους δυσκολεύει αρκετά και μάλλον πρέπει να πας σε 2λιτρο η σε πάνω από 10κ

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Nikolas883 said:

@imr ευχαριστώ για την απάντηση. η αλήθεια ειναι οτι θέλω χώρους για 2 ζευγάρια συν πράγματα για κάμπινγκ / εντουρόβολτες κλπ..

Ίσως ένα grand vitara με μπαγκάζιερα να σε καλύπτει. 

Πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις? 

Μία επιλογή είναι 4πορτο βιταρα 91-00 που έβγαινε 1.6 αλλά είναι αρκετά απαρχαιομενο.

Μετά πας σε duster (μόνο το 4*4 φυσικά) για πιο σύγχρονο. Η πρώτη γενιά βέβαια είναι χειρότερη ποιοτικά από grand vitara και σε παρόμοιες τιμές. 

 

Εναλλακτικά αν πας σε δίλιτρο που υπάρχουν πολλά σε τιμές χώμα αλλά το παντρεύεσαι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@imr 6 χιλιάρικα. Έχει ο πατέρας Maverick δίλιτρο, και στην ουσία αυτό θα προσπαθήσω να αντικαταστήσω. Ο λόγος ειναι το σήμα προφανώς. Αλλα απο οτι φαινεται δεν υπάρχει εναλλακτικη απο το να μείνω με αυτό που υπάρχει ήδη στην οικογενεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Nikolas883 said:

@imr 6 χιλιάρικα. Έχει ο πατέρας Maverick δίλιτρο, και στην ουσία αυτό θα προσπαθήσω να αντικαταστήσω. Ο λόγος ειναι το σήμα προφανώς. Αλλα απο οτι φαινεται δεν υπάρχει εναλλακτικη απο το να μείνω με αυτό που υπάρχει ήδη στην οικογενεια

Στα 6 χιλιαρικα δυσκολο σε 1.6

Ενα panda με μπαγαζιερα αν σου κανει? Για 2 ατομα ειναι οτι πρεπει αλλα για 4 δυσκολευει αρκετα.  Το ιδιο και grand vitara απλα ειναι διπορτο

Kαλη επιλογη το vitara τετραπορτο 90-00 αν καταφερεις να βρεις καποιο σε καλη κατασταση . Αξιοπιστα τερμα, αντεχουν τα παντα και πανε παντου. Ειναι παλιο μοντελο αλλα τα περισοτερα εχουν υδραυλικο/ac/ηλεκτρικα.

 

Edit ισως τεριος αλλα Νομίζω είναι δύσκολα τα ανταλλακτικά οπότε δεν το πρότεινα 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2023 στις 3:01 ΜΜ, MaIdoror είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά, έχει κανείς άποψη για τον Παπαδημητρίου στη Θεσ/νίκη (https://papadimitriou-cars.car.gr/cars/); Βλέπω αρκετές καλές κριτικές, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι "αγορασμένες".  Είναι πολύ αναλυτικός, ανεβάζει βιβλία σερβις, κτεο, κανει ελεγχους κλπ. και μου φαινεται ενταξει.

Αν και απαντάω λίγο αργά, να πω ότι τον συγκεκριμένο τον ξέρω προσωπικά και είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις αξιόπιστου μαντρά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Astreos said:

Αν και απαντάω λίγο αργά, να πω ότι τον συγκεκριμένο τον ξέρω προσωπικά και είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις αξιόπιστου μαντρά 

Kαταλήξαμε σε Δαμίγο από Αθήνα τελικά, αλλά ευχαριστώ πολύ. Θα τον έχουμε υπ' όψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2023 στις 3:37 ΜΜ, Nikolas883 είπε

καλησπέρες. long time lurker εδω. 

Πούλησα πριν μια βδομάδα το αυτοκίνητο μου. Δεν το χρησιμοποιούσα χρόνια καθώς με κάλυπτε είτε του πατέρα είτε της συντρόφου στην εξτριμ ανάγκη (τύπου μεταφορά κάτι - διακοπές χειμώνα) Το ποσό μικρό - 5κ€

Θα με έψηνε μια αγορά σε κατηγορία all-road / crosscountry / forester αποκλειστικά για ελεύθερο χρόνου. Δεν καίγομαι, είχα σε ακινησία δυο χρόνια το αμαξί μου και βασικό μου μέσο διακοπών, μετακίνησης ειναι η μοτοσυκλέτα.

Καλησπερα φιλε lurker :P

Ειμαι σε συζητησεις με τον πατερα μου, να δωσουμε το Forester '00 με 83,000χιλιομετρα. 

Αν ψαξεις εδω ειχα κανει μα αναφορα την προηγουμενη εβδομαδα. 

 Long Stroy short, ειναι σε ηλικα που τον δυσκολευει πλεον ο ογκος του και τον βολευει το ετερο αμαξι που εχουν. 

hit me up αν σε ενδιαφερει να ανταλαξουμε 2-3 μηνυματα 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, nikos263 είπε

Καλησπέρα, εχει κανείς να προτείνει ενα αξιόπιστο οικογενειακό μέχρι 15κ-16κ ?
 

χιλιομετρα ανα χρονο; απαιτησεις χωρων; αλλες αναγκες εχει οικογενεια με 2 βρεφη και άλλες με 2 εφηβους... αλλες επιμερους λεπτομερειες, οπως πχ απαιτησεις εξοπλισμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, paylidis είπε

χιλιομετρα ανα χρονο; απαιτησεις χωρων; αλλες αναγκες εχει οικογενεια με 2 βρεφη και άλλες με 2 εφηβους... αλλες επιμερους λεπτομερειες, οπως πχ απαιτησεις εξοπλισμου;

15.000 μαξ το χρονο θα κανει το αυτοκινητο , χωρους για 2 ενηλικες και 2 παιδια μικρα. θα προτιμουσα οχι sedan μηπως το οδηγει και η συζυγος κατα τα αλλα δεν εχω καποια ιδιαίτερη απαιτηση στον εξοπλισμο αρκει βεβαια να ειναι ασφαλες 

Επεξ/σία από nikos263
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nikos263 είπε

15.000 μαξ το χρονο θα κανει το αυτοκινητο , χωρους για 2 ενηλικες και 2 παιδια μικρα. θα προτιμουσα οχι sedan μηπως το οδηγει και η συζυγος κατα τα αλλα δεν εχω καποια ιδιαίτερη απαιτηση στον εξοπλισμο αρκει βεβαια να ειναι ασφαλες 

Δινεις αξιοπρεπες ποσο... γιατι να πας σε μεταχειρισμενο και να μη βαλεις αλλα 4000 και να παρεις ενα ολοκαινουργιο C3 aircross?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...