Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα ,

Θα ήθελα τα φώτα σας - γνώμες σας σχετικά με την επικείμενη αγορά ενός μεταχειρισμένου οχήματος.

Ψάχνω σχετικα μεγάλο αμάξωμα δηλαδή SUV κ λόγω γούστου κοιτάζω Audi Q3. 
κι αυτό όπως και όλα τα μεταχειρισμένα έχουν κρατήσει ψηλά τις τιμές τους κ δεν ξέρω αν είναι ορθή ή όχι η αγορά του βάση χρονολογίας/χιλιομετρων και μελλοντικών προβλημάτων.

Το κεφάλαιο που θα ηθελα  να διαθέσω γενικά  είναι 20-25 για μεταχειρισμένο όποτε βρήκα αυτό από τις 28 με παζάρι στα 26.000€.

Εχω βρει ένα Audi Q3 diesel Stronic , μοντέλο μέσα 2019 με 85Κ χιλιόμετρα , έκδοση business λογικά (δεν ξέρει ο ιδιοκτήτης 😂).

Να προσθέσω εδώ ότι το αμάξι είναι ήδη 2ο χέρι και εγώ θα γίνω το τρίτο (δεν ήταν leasing)

εχει κανένας άποψη όντας κάτοχος γενικά αν το αμάξι είναι οκ;


Αξίζει γενικά η αγορά του ;

Πως βλέπετε την περίπτωση ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από MontzOlee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Καλημέρα στην ομάδα ,

Θα ήθελα τα φώτα σας - γνώμες σας σχετικά με την επικείμενη αγορά ενός μεταχειρισμένου οχήματος.

Ψάχνω σχετικα μεγάλο αμάξωμα δηλαδή SUV κ λόγω γούστου κοιτάζω Audi Q3. 
κι αυτό όπως και όλα τα μεταχειρισμένα έχουν κρατήσει ψηλά τις τιμές τους κ δεν ξέρω αν είναι ορθή ή όχι η αγορά του βάση χρονολογίας/χιλιομετρων και μελλοντικών προβλημάτων.

Το κεφάλαιο που θα ηθελα  να διαθέσω γενικά  είναι 20-25 για μεταχειρισμένο όποτε βρήκα αυτό από τις 28 με παζάρι στα 26.000€.

Εχω βρει ένα Audi Q3 diesel Stronic , μοντέλο μέσα 2019 με 85Κ χιλιόμετρα , έκδοση business λογικά (δεν ξέρει ο ιδιοκτήτης 😂).

Να προσθέσω εδώ ότι το αμάξι είναι ήδη 2ο χέρι και εγώ θα γίνω το τρίτο (δεν ήταν leasing)

εχει κανένας άποψη όντας κάτοχος γενικά αν το αμάξι είναι οκ;


Αξίζει γενικά η αγορά του ;

Πως βλέπετε την περίπτωση ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Θα σου λύσει τις απορίες ο @paylidis που είναι και κάτοχος

3ο χέρι αμάξι σε 4ετία εγώ πάντως δεν θα αγόραζα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα σου λύσει τις απορίες ο @paylidis που είναι και κάτοχος

3ο χέρι αμάξι σε 4ετία εγώ πάντως δεν θα αγόραζα

τα ειπαμε πριβε λιγο καθως ειχαμε μιλησει απο παλια που ψαχνοταν για καινουργιο κ τον προετρεψα να το συζητησουμε κ εδώ...

και εγω εχω σοβαρες επιφυλαξεις για μεταχειρισμενο πετρελαιο με dsg 3ο χερι με τοσα λεφτα... :( 

θα προτιμουσα σκοντα βενζινη καινουργιο παρα audi 3o χερι πετρελαιο.

Θωμα εχει υγρου ή ξηρου κιβωτιο; ξερεις;

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Θα σου λύσει τις απορίες ο @paylidis που είναι και κάτοχος

3ο χέρι αμάξι σε 4ετία εγώ πάντως δεν θα αγόραζα

Η αλήθεια είναι ότι Ο @paylidis μου άνοιξε τα μάτια και 3 μέρες τωρα μιλάμε σχεδόν ακατάπαυστα κοινώς του έχω σπάσει τα νεύρα 😂😭

Πάντως όντως κάπως χτυπάει του 2019 μοντέλο να είμαι 3ος ιδιοκτήτης ειδικά αν σκεφτώ την μεταπώληση κάποτε.

Επίσης είναι άσχημο που δεν έχω άποψη ποιος ήταν και  τι έκανε ο πρώτος και με τον τωρινό κάτοχο να είναι σχεδόν αδιάφορος , καθώς δεν ήξερε τι σήμα έχει , φόρο πολυτελείας & που έχουν γίνει τα σέρβις του προηγούμενου κατόχου αφού λέει το είχε στην εταιρία του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα δε θελει βιασυνη το πραγμα... τα ειπαμε και προσωπικά, το να δώσει καποιος 35 βασικους μισθους για μεταχειρισμένο αμαξι σημαινει οτι τα αξιζει και γλυτωνε παρα πολλα σε σχεση με το να το αγοραζε καινουργιο, εδω δεν ειμαι τοσο πεπεισμένος...

επισης για να ειμαι δικαιος και να μη λέμε οτι μιλάω εκ του ασφαλους, το δικο μου δε θα το εδινα τοσο χαμηλά σήμερα που μιλάμε, για 5 λογους: α) 1ο χερι με ξεκαθαρο αψογο ιστορικο συντηρησης/300 μερες το χρονο κλειδωμενο στο γκαραζ, β) 18000 χλμ σε 3.5 χρονια, γ) σαφώς ανωτερο εξοπλισμο, δ) οχι φορο πολυτελειας, ε) μυριζει ακομα καινουργιο κ ειναι σα καινουργιο (κ με ένα ελαχιστο υπολοιπο εγγυησης).

Οποτε αναλόγως καταστασης διαμορφώνεται και η τιμή...

Εαν παμε σε 1500 κυβικά του 20-21 και με κατω απο 50000 χλμ τα νουμερα που ζητάνε ειναι πανω απο 30Κ, για καποιο λόγο εχει λοιπον αυτη τη τιμή (οπως εχει και άλλο ένα με 175000 χλμ τεως λιζινγκ με 22900 διαθεσιμο). Το θέμα ειναι τα αξιζει;

Για αυτο ειπα να το συζητησουμε κ εδώ μήπως τυχον υπαρχει καποια άλλη εναλλακτικη που δε περνάει απο το δικο μου μυαλό... προσωπικά όπως ειπα θα κοιτουσα για καινουργιο εως τα 30Κ σε αυτο το μεγεθος/segment, αλλα τι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι σε αυτα τα λεφτα (με λιγα ακομα), φτανεις ισαξια μοντελα καινουργια, δεν προσφερει κατι εξτρα το q3.

Το 3ο χερι δεν ειναι αρνητικο απο μονο του αλλα σε επομενη πωληση θα χασεις χρηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skoda Karoq καινούργιο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο ίσως;

https://www.car.gr/used-cars/skoda/karoq.html?category=15001&make=13291&model=19048&registration-from=2023&sp=233.60000610351562

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Skoda Karoq καινούργιο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο ίσως;

https://www.car.gr/used-cars/skoda/karoq.html?category=15001&make=13291&model=19048&registration-from=2023&sp=233.60000610351562

To karoq με εκπτωσεις λιγο πρεσαρισμα κλπ θεωρητικα το παιρνει κουτα γυρω στα 31-31,5 βενζινη αυτοματο - βεβαια μεσα μου ειναι πολυ μπαγιατικο. Σα μεγεθος πανω κατω στα ιδια ειναι παντως (λιγο μικροτερο το καροκ)

Με 2-3 κατοστάρικα λιγοτερα παιρνει χειροκινητο kodiaq αλλα σε 2-3 μηνες ερχεται νεο μοντελο τουμπανο κ δε λεει να παρεις το τωρινο με τη καμια...

καμια σχεση ομως κ τα δυο με το q3 σαν αμαξια, αλλο πατημα/αλλη συμπεριφορα στο δρομο/αλλη ποιοτητα κατασκευης

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα, απλά και να δώσεις τόσα λεφτά για 3-4ο χέρι αυτοκίνητο δεν λέει. Για καλό Q3 αντίστοιχο με το δικό σου θέλει γύρω στα 35k οπότε ξεφεύγει αρκετά από τα κριτήρια που έχει θέσει ο φίλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, imr είπε

E ναι σε αυτα τα λεφτα (με λιγα ακομα), φτανεις ισαξια μοντελα καινουργια, δεν προσφερει κατι εξτρα το q3.

Το 3ο χερι δεν ειναι αρνητικο απο μονο του αλλα σε επομενη πωληση θα χασεις χρηματα

Αυτό με προβληματίζει περισσότερο απ όλα.

Ειναι ήδη 4-5 χρονων το ΙΧ , η λογική λέει ότι θάνατο πουλήσω σε μερικά (5-6-7) χρόνια 

Εκει κάποιος να γίνει 4ο χέρι χάνει σίγουρα σε αξία..

4 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Skoda Karoq καινούργιο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο ίσως;

https://www.car.gr/used-cars/skoda/karoq.html?category=15001&make=13291&model=19048&registration-from=2023&sp=233.60000610351562

Μου το πρότεινε και ο Γιώργος αλλα λέει σε 2 μήνες έρχεται ανανεωμένο, όποτε η λογική λέει να περιμένω το καινούργιο αν κ με την ανοδική τάση στις τιμές των ΙΧ κ αυτό θα ξεφύγει σίγουρα από το Budget μου..

 

4 ώρες πριν, paylidis είπε

To karoq με εκπτωσεις λιγο πρεσαρισμα κλπ θεωρητικα το παιρνει κουτα γυρω στα 31-31,5 βενζινη αυτοματο - βεβαια μεσα μου ειναι πολυ μπαγιατικο. Σα μεγεθος πανω κατω στα ιδια ειναι παντως (λιγο μικροτερο το καροκ)

Με 2-3 κατοστάρικα λιγοτερα παιρνει χειροκινητο kodiaq αλλα σε 2-3 μηνες ερχεται νεο μοντελο τουμπανο κ δε λεει να παρεις το τωρινο με τη καμια...

καμια σχεση ομως κ τα δυο με το q3 σαν αμαξια, αλλο πατημα/αλλη συμπεριφορα στο δρομο/αλλη ποιοτητα κατασκευής

Οπωσ είπαμε κ σε ΠΜ το μέσα τουλάχιστον σε μένα παίζει είναι μειζον σημασίας και το Skoda αντικειμενικά ειναι τεχνολογικά παρωχημένο.. 

Επίσης, λόγω χιλιομέτρων το καύσιμο μου δεν θα ήθελα να είναι βενζίνη.

Ας είναι ότι άλλο να ναι , diesel, lpg , hybrid αλλα στο παρελθόν "έτρωγα" τους δρόμους. (30Κ + τον χρόνο)

Βεβαια τώρα λόγω μιας μετάθεσης στην δουλειά είμαι υπερβολικά καλά σε χιλιόμετρα αν κ δε βάθος χρόνου θα κανα πάλι αρκετά.

Επισης μένω επαρχία κ η γυναίκα είναι από Αθήνα όποτε το πάνω κάτω είναι αναπόφευκτο για να βλέπουμε τα πεθερικά..

3 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Συμφωνώ σε όλα, απλά και να δώσεις τόσα λεφτά για 3-4ο χέρι αυτοκίνητο δεν λέει. Για καλό Q3 αντίστοιχο με το δικό σου θέλει γύρω στα 35k οπότε ξεφεύγει αρκετά από τα κριτήρια που έχει θέσει ο φίλος.

έχεις απόλυτο δίκιο ..

Τα κριτήρια μου ειναι κάπως ΦΙΞ τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό.

20.000-25.000Κ για μεταχειρισμενο αλλα αμάξι που έκανε 30Κ+ .Οχι κάτι TCross αγορασμένα 25Κ του 2019 που τα δίνουν 20-22Κ.

Διαγορετικα θα κοιτάξω καινούργιο με οριακό το φάσμα των 30-32Κ αν κ δεν θέλω να φτάσω καν τόσο ψηλά..

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Πόσο μεγαλύτερο είναι το q3 από το c4 aircross πχ που μπορείς να το πάρεις καινούργιο με τόσα λεφτά;

Ευχαριστώ για την πρόταση. Δεν το έχω δει από κοντά μόνο ένα c3 2021 μοντέλο που είχε πάρει ένας φίλος. 
Παλιά δεν είχα καλη άποψη τώρα δεν ξέρω .. μην με ρωτήσεις γιατί , η κλασική εξυπνάδα του Έλληνας προφανώς ότι fiat , Citroen , Peugeot , Alfa Romeo θα βγάλουν πρόβλημα προφανώς , πραγμα που σίγουρα δεν ενστερνίζομαι πλέον ….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Καλημέρα στην ομάδα ,

Θα ήθελα τα φώτα σας - γνώμες σας σχετικά με την επικείμενη αγορά ενός μεταχειρισμένου οχήματος.

Ψάχνω σχετικα μεγάλο αμάξωμα δηλαδή SUV κ λόγω γούστου κοιτάζω Audi Q3. 
κι αυτό όπως και όλα τα μεταχειρισμένα έχουν κρατήσει ψηλά τις τιμές τους κ δεν ξέρω αν είναι ορθή ή όχι η αγορά του βάση χρονολογίας/χιλιομετρων και μελλοντικών προβλημάτων.

Το κεφάλαιο που θα ηθελα  να διαθέσω γενικά  είναι 20-25 για μεταχειρισμένο όποτε βρήκα αυτό από τις 28 με παζάρι στα 26.000€.

Εχω βρει ένα Audi Q3 diesel Stronic , μοντέλο μέσα 2019 με 85Κ χιλιόμετρα , έκδοση business λογικά (δεν ξέρει ο ιδιοκτήτης 😂).

Να προσθέσω εδώ ότι το αμάξι είναι ήδη 2ο χέρι και εγώ θα γίνω το τρίτο (δεν ήταν leasing)

εχει κανένας άποψη όντας κάτοχος γενικά αν το αμάξι είναι οκ;


Αξίζει γενικά η αγορά του ;

Πως βλέπετε την περίπτωση ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Αουντι , dsg  , πετρέλαιο  5 ετιας , 3 χέρι, αμφιβόλου χλμ ,26κ παίζεις με την τύχη σου.

Εγώ ούτε θα το σκεφτόμουν. Με 26κ παίρνεις καινούριο. Οκ δεν θα έχεις όμως την πριμιουμιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αουντι , dsg  , πετρέλαιο  5 ετιας , 3 χέρι, αμφιβόλου χλμ ,26κ παίζεις με την τύχη σου.

Εγώ ούτε θα το σκεφτόμουν. Με 26κ παίρνεις καινούριο. Οκ δεν θα έχεις όμως την πριμιουμιλα.

Με την τύχη μου ας παίξω με τα 26Κ δεν θέλω 😂

Τα χιλιόμετρα θεωρώ μόνο ότι είναι σίγουρα , όλα έχουν ηλεκτρονικό βιβλίο σέρβις μωρέ αυτής της χρονιάς & εκεί έξω να πέσω;

Καινούργιο κ ας μην είναι Audi και σίγουρα πάνω από τα 26Κ + όπως πάει όμως.. δεν άκουσα κ κανέναν θετικό στο story μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Με την τύχη μου ας παίξω με τα 26Κ δεν θέλω 😂

Τα χιλιόμετρα θεωρώ μόνο ότι είναι σίγουρα , όλα έχουν ηλεκτρονικό βιβλίο σέρβις μωρέ αυτής της χρονιάς & εκεί έξω να πέσω;

Καινούργιο κ ας μην είναι Audi και σίγουρα πάνω από τα 26Κ + όπως πάει όμως.. δεν άκουσα κ κανέναν θετικό στο story μου!

Παρτο. Ευκαιρία τρελλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mp123 είπε

Παρτο. Ευκαιρία τρελλη.

Έτσι νόμιζα στην αρχή αλλα μάλλον καλά που σκέφτηκα τον @paylidis και μου πρότεινε κι εσας κ έβαλα μυαλό 🤞🏻

Επεξ/σία από MontzOlee
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...